اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه شناسایی سیکنالهای 1wire , I2c , ...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه شناسایی سیکنالهای 1wire , I2c , ...

سلام
    من میخوام بدونم چطوری میتونم بدونم که مثلا یک میکرو از چه پروتکلی برای ارتباط استفاده میکنه . به فرض من یک میکرو دارم که الان داره کار میکنه اما ازش هیچ اطلاعاتی ندارم که بشه به روش کارش پی برد . آیا میشه مثلا با لاجیک آنالایزر سیگنالهای خروجی رو دید و تشخصی داد که چه نوع پروتکلی استفاده میکنه ؟
    این کار چطوری انجام میشه ؟
    مثلا شکل موج سیگنالهای 1wire چطوری هستش
    ارائه سرویسهای اینترنت WiFi , ADSL ویژه مجتمع های مسکونی و اداری

پاسخ : نحوه شناسایی سیکنالهای 1wire , I2c , ...

پروتکل ارتباطی به تعداد مسیرهای ارتباطی و سرعت تبادل اطلاعات بستگی داره . تو بعضی پروتکلهای ارتباطی به ازای هر سیکل یک بیت فرستاده میشه که این نوع تبادل اطلاعات نیاز به هماهنگی و تعیین نرخ تبادل بین 2میکروکنترلر داره ولی تو بعضی پروتکلها نرخ و سرعت تبادل توسط MASTER تعیین میشه .
    برای دونستن نوع پروتکل ارتباطی میکرو شما باید تا حدی با پروتکل و تعداد خطوط ارتباطی اون اشنا باشید . برای اشنایی با پروتکل های ارتباطی میتونید از دیتاشیت اون میکرو یا سرچ تو انجمن استفاده کنید .
    نوشته اصلی توسط hamed-pc
    من میخوام بدونم چطوری میتونم بدونم که مثلا یک میکرو از چه پروتکلی برای ارتباط استفاده میکنه .
    از روی شماتیک میکرو میتونید متوجه بشید که از کدام پایه های میکرو و چه نوع پروتکلی برای ارتباط استفاده شده .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeiddiod
      پروتکل ارتباطی به تعداد مسیرهای ارتباطی و سرعت تبادل اطلاعات بستگی داره . تو بعضی پروتکلهای ارتباطی به ازای هر سیکل یک بیت فرستاده میشه که این نوع تبادل اطلاعات نیاز به هماهنگی و تعیین نرخ تبادل بین 2میکروکنترلر داره ولی تو بعضی پروتکلها نرخ و سرعت تبادل توسط MASTER تعیین میشه .
      برای دونستن نوع پروتکل ارتباطی میکرو شما باید تا حدی با پروتکل و تعداد خطوط ارتباطی اون اشنا باشید . برای اشنایی با پروتکل های ارتباطی میتونید از دیتاشیت اون میکرو یا سرچ تو انجمن استفاده کنید .از روی شماتیک میکرو میتونید متوجه بشید که از کدام پایه های میکرو و چه نوع پروتکلی برای ارتباط استفاده شده .
      سلام
      ممنونم از پاسختون
      خوب برای اینکه بنده بخوام تا حدودی آشنایی پیدا کنم با پروتکلها و تعداد خطوط ارتباطی احتمالا مقداری زمانبر باشه تا مطالعه کنم . ( آیا منبعی و یا فایل آموزشی فارسی در این مورد سراغ دارید ؟ )
      اطلاعات میکرو خیلی در اختیار نیست چون ecu خودرو هستش . و هر چقدر دنبالش گشتیم نه توی اینترنت و انجمنهای خارجی و نه توی انجمنهای ایرانی هیچی پیدا نشد
      میخوام ببینم آیا میشه توسط لاجیک آنالایزر و ارتباط با پینهای مربوطه نوع پروتکل و ارتباط رو فهمید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed-pc
        ( آیا منبعی و یا فایل آموزشی فارسی در این مورد سراغ دارید ؟ )
        پروتکلهای ارتباطی متنوع هستند و طبق نیازتون میتونید اموزش اونو دانلود کنید . هر پروتکلی که مد نظرت هست اموزش براش فراوونه و یاد گرفتنش سخت نیست.
        نوشته اصلی توسط hamed-pc
        اطلاعات میکرو خیلی در اختیار نیست چون ecu خودرو هستش . و هر چقدر دنبالش گشتیم نه توی اینترنت و انجمنهای خارجی و نه توی انجمنهای ایرانی هیچی پیدا نشد
        خب با این شرایطی که شما توضیح دادید - نمیشه
        نوشته اصلی توسط hamed-pc
        میخوام ببینم آیا میشه توسط لاجیک آنالایزر و ارتباط با پینهای مربوطه نوع پروتکل و ارتباط رو فهمید؟
        وقتی شما شماره IC - مسیر و پروتکل ارتباطی اونو نمیدونید چطور میخوایید باهاش ارتباط برقرار کنید ! حتی اگه اینهارو بدونید بازم نیاز به منبع اطلاعاتی قوی دارید تا بدونید چه دیتایی رو با چه سرعتی و برای چه کاری قراره ارسال کنید.
        حداقل باید کمترین اطلاعاتو در مورد اون ابزار داشته باشید تا بدونید از کجا باید شروع کنید.
        با اگاهی از موارد بالا بازم نیاز به تخصص - تجربه - صرف وقت و هزینه دارید.
        نوشته اصلی توسط hamed-pc
        ecu خودرو هستش .
        ECU همون کامپیوتر ماشینه که سیستم جرقه (مربوط به شمع) رو کنترل میکنه ؟؟

دیدگاه

پروتکلهای ارتباطی متنوع هستند و طبق نیازتون میتونید اموزش اونو دانلود کنید . هر پروتکلی که مد نظرت هست اموزش براش فراوونه و یاد گرفتنش سخت نیست.خب با این شرایطی که شما توضیح دادید - نمیشهوقتی شما شماره IC - مسیر و پروتکل ارتباطی اونو نمیدونید چطور میخوایید باهاش ارتباط برقرار کنید ! حتی اگه اینهارو بدونید بازم نیاز به منبع اطلاعاتی قوی دارید تا بدونید چه دیتایی رو با چه سرعتی و برای چه کاری قراره ارسال کنید.
          حداقل باید کمترین اطلاعاتو در مورد اون ابزار داشته باشید تا بدونید از کجا باید شروع کنید.
          با اگاهی از موارد بالا بازم نیاز به تخصص - تجربه - صرف وقت و هزینه دارید.ECU همون کامپیوتر ماشینه که سیستم جرقه (مربوط به شمع) رو کنترل میکنه ؟؟
          باز هم ممنونم دوست عزیز
          ببینید طبق آخرین مکالمه ها با انجمنهای خارجی در این مورد فقط تونستم اینو بفهمم که این ecu ارتباطش ( دقیقا کلمه ای که به من گفتند اینه
          your car is 1 line i bet., this takes a special driver to make that work. very special. (bidirectional mode)
          ) میگن ارتباطش فقط به صورت تک سیم هستش که من فکر کنم همون پروتکل one wire شرکت دالاس باشه
          ---------------------------------------------------------------
          من فکرم اینطوری بود که اگه بشه توسط لاجیک آنالایزر که در پین سوکت مربوطه میکرو ( که دقیقا میدونم کدومه ) متصل بشه و ارتباط آنالیز بشه و شکل سیگنال دیجیتال رو بتونم اسکن شده رو ببینم و البته توسط شما دوستان و یا اشخاص دیگه در این انجمن بتونم پی به توع پروتکل ببرم
          اگر مثلا بشه سیگنالها رو توسط لاجیک آنالایزر مثل این مدل
          http://eshop.eca.ir/%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C/1801-%D9%84%D8%A7%D8%AC%DB%8C%DA%A9-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D8%B1-usb-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%B1-24m-8ch.html
          اسکن و ثبت کرد . از روی شکل سیگنال نمیشه پی برد که از کدوم پروتکل استفاده میکنه ؟

دیدگاه

اگه ارتباط با 1سیم باشه حق با شماست .
            با لاجیک آنالایزر کار نکردم ولی تو گوگل یا انجمن سرچ کنید باید مطلبی در موردش باشه .
            موفق باشید

دیدگاه

اگه ارتباط با 1سیم باشه حق با شماست .
              با لاجیک آنالایزر کار نکردم ولی تو گوگل یا انجمن سرچ کنید باید مطلبی در موردش باشه .
              موفق باشید
              من هم با لاجیک آنالایزر کار نکردم . برای همین اینجا مطرح کردم ببینم این کار عملی هستش و میشه نتیجه گرفت . که برم از فروشگاه همین سایت بخرم . و همچنین روش کارش رو بگردم پیدا کنم . وقتی سیگنالها رو اسکن کردم اینجا بزارم شما و دوستان دیگه که میتونند راهنمایی کنند
              در ضمن من خیلی سرچ کردم آموزش جامع برای موضو پروتکل ارتباطی one wire , 12c پیدا نکردم که توی مطالبش خصوصیات سیگنال ها رو بگه که بشه تشخیص داد . معمولا مطالب به صورت پراکنده و در حد اجرای یک پروژه پیدا میشه

دیدگاه

احتمالا تو نرم افزاری که برای لاجیک انالیزر هست نرخ تبادل اطلاعات باید مشخص بشه که شما حتما باید ازش مطلع باشید . اگه میتونید ECU ماشینو باز کنید تا شماره قطعات و مسیرهای ارتباطی راحتتر پیدا بشن .

دیدگاه

احتمالا تو نرم افزاری که برای لاجیک انالیزر هست نرخ تبادل اطلاعات باید مشخص بشه که شما حتما باید ازش مطلع باشید . اگه میتونید ECU ماشینو باز کنید تا شماره قطعات و مسیرهای ارتباطی راحتتر پیدا بشن .
                  در مورد نرم افزار و اینکه نرخ تبادل اطلاعات رو داره از فروشنده سئوال میکنم . اما در مورد اطلاع از نرخ تبادل پروتکلها موضوئی هستش که دنبالشم . دقیقا چیزی که نیاز دارم تا بدونم وقتی سیگنال رو روی نرم افزار میبینم بتونم تشخصی بدم که چه نوع پروتکلی هستش . مثلا باید بدونم پروتکل 1wire سرعتش چقدره . بادریتش چقدره و چند بیته . و هر چیزی که مشخصه سیگنالهای مربوطه باشه

در مورد ای سی یو و باز کردنش متاسفانه کار خیلی سختیه . ضمن اینکه اگه باز بشه احتمال صدمه دیدن هم داره
                  اما من مشخصات و شماره آی سی و همچنین نقشه سیمکشی رو دارم . نمیدونم کمکی بکنه یا نه . اما شماره آی سی میکرو کاملا اختصاصی هستش . و دیتاشیت نداره . فکر کنم فقط و فقط تنها راهش دیدن سیگنالهای ارسال و دریافت هستش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X