اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل نویز روی lcd کاراکتری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل نویز روی lcd کاراکتری

سلام
    یه مدار با Atmega8a دارم که 4 تا رله داره و lcd کاراکتری. به محظی که یه فن 220 ولت رو به رله میزنم کاراکترهای lcd به هم میریزه.
    0. بورد به صورت دو رو متالیزه با قطعات SMD می باشد که پلیگون به زمین وصله.
    1. نزدیک پایه تغذیه تمام المان ها خازن 100nF گذاشتم.
    2. رله با اپتوکوپلر 4n35 و دیود هرزگرد است.
    3. منبع تغذیه رله ها و مدار از دو رگولاتور جدا 1117 جدا شده.
    4. منبع تغزیه سویچینگ یا ترانسی استفاده کردم و در فاصله 1 متر از مدار قرار داره.روی ولتاژ منبع تغزیه هنگام وصل فن 220 ولت برای یک لحظه یه نویز با دامنه 5 ولت پیک تو پیک با فرکانس بالا می افته.
    5. واچداگ فعاله.
    6. میکرو هنگ نمیکنه اما کاراکترای ال سی دی خراب میشه.

نکته: بعد از اینکه تمام مدار از قسمت 220 ولت جدا شد(مدار و فن ایزو از هم هستند حتی فن بدون رله روشن شد) و در فاصله 20cm قرار گرفت، روی تغذیه نویز پیک تو پیک کمتر از 5 ولت با فرکانس بالا دیده میشه که یه کم بهتر میشه. اما بازمشکل داره

لطفا راهکار؟

می بینیم و نادیده می گیریم!

پاسخ : مشکل نویز روی lcd کاراکتری

سلام. خازن 224 دو سر رله و دو سر تغذیه ی ال سی دی بزار. یه خازن 1000 میکرو هم برا تغذیه ی اصلی بزار. اگه جواب نداد، نقشه مدارت رو بفرس...
    سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلَائِکَةِ وَ الرُّوحِ

(SMART DESIGN....(POWERFUL & QUICK

موفقیت اتفاقی نیست......بابای پولدار میخواد

دیدگاه

دوست عزیز. اصلا بحث رله نیست چون رله رو از مدار خارج کردم.
      تغذیه هم دو خازن 100u و دو عدسی 100n داره. lcd هم یه 100n داره.
      متاسفانه امکان ارسال نقشه نیست.

دیدگاه

باسلام
        به احتمال قوی این مشکل بهم ریختگی کاراکتر ها که عاملش القای ولتاژ فرکانس بالا توسط کویل فن به خط 220 ولت هستش که با یک EMIفیلتر برطرف میشه شما باید خط 220 ولت تغذیه مدارات و LCD رو بعد از یک EMI filter بگیری
        نمونه اماده تو بازار:
        http://3.imimg.com/data3/WN/LO/MY-5117174/emi-filter-250x250.jpg
        راجب ساخت EMI Filter
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=75321.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohsen P
          سلام
          یه مدار با Atmega8a دارم که 4 تا رله داره و lcd کاراکتری. به محظی که یه فن 220 ولت رو به رله میزنم کاراکترهای lcd به هم میریزه.
          0. بورد به صورت دو رو متالیزه با قطعات SMD می باشد که پلیگون به زمین وصله.
          1. نزدیک پایه تغذیه تمام المان ها خازن 100nF گذاشتم.
          2. رله با اپتوکوپلر 4n35 و دیود هرزگرد است.
          3. منبع تغذیه رله ها و مدار از دو رگولاتور جدا 1117 جدا شده.
          4. منبع تغزیه سویچینگ یا ترانسی استفاده کردم و در فاصله 1 متر از مدار قرار داره.روی ولتاژ منبع تغزیه هنگام وصل فن 220 ولت برای یک لحظه یه نویز با دامنه 5 ولت پیک تو پیک با فرکانس بالا می افته.
          5. واچداگ فعاله.
          6. میکرو هنگ نمیکنه اما کاراکترای ال سی دی خراب میشه.

نکته: بعد از اینکه تمام مدار از قسمت 220 ولت جدا شد(مدار و فن ایزو از هم هستند حتی فن بدون رله روشن شد) و در فاصله 20cm قرار گرفت، روی تغذیه نویز پیک تو پیک کمتر از 5 ولت با فرکانس بالا دیده میشه که یه کم بهتر میشه. اما بازمشکل داره

لطفا راهکار؟
          یه تجربه بهتون میگم.چون خودم هم یکبار حدود یک هفته ای با این مشکل سر وکله زدم.هرچی هم گشتم مشکل از سخت افزار پیدا نکردم که نکردم(تمام اون فرضیاتی چون خازن و فیلتر و و.... گذاشتم اما جواب نداد )تا اینکه مشکلم از خط زیر بود.شماهم تغییر بده ببین مشکلتون حل میشه یا نه (البته این یه تجربه ای است که انتقال میدم.امیدوارم مشکلتون حل بشه)
          1- اول بگین ببینم اگر متغییر ارایه ایی استفاده کردین.طول اون متغییر را حداکثر برابر طول lcd در نظربگیرین
          2-تو برنامه ایی که داشتم برای نمایش روی lcd از تابع lcd-puts() استفاده کرده بودم.اومدم به جای عبارت قبلی از این تابع استفاده کردم و مشکلم حل شد
          lcd-putsf()
          شما هم نتیجه را اعلام کنید.ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
            یه تجربه بهتون میگم.چون خودم هم یکبار حدود یک هفته ای با این مشکل سر وکله زدم.هرچی هم گشتم مشکل از سخت افزار پیدا نکردم که نکردم(تمام اون فرضیاتی چون خازن و فیلتر و و.... گذاشتم اما جواب نداد )تا اینکه مشکلم از خط زیر بود.شماهم تغییر بده ببین مشکلتون حل میشه یا نه (البته این یه تجربه ای است که انتقال میدم.امیدوارم مشکلتون حل بشه)
            1- اول بگین ببینم اگر متغییر ارایه ایی استفاده کردین.طول اون متغییر را حداکثر برابر طول lcd در نظربگیرین
            2-تو برنامه ایی که داشتم برای نمایش روی lcd از تابع lcd-puts() استفاده کرده بودم.اومدم به جای عبارت قبلی از این تابع استفاده کردم و مشکلم حل شد
            lcd-putsf()
            شما هم نتیجه را اعلام کنید.ممنون
            1. من با Bascom کد نوشتم اما از آرایه استفاده نکردم.
            2. فکر نمی کنم مشکل برنامه نویسس باشه اما حتما بررسی می کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohsen P
              1. من با Bascom کد نوشتم اما از آرایه استفاده نکردم.
              2. فکر نمی کنم مشکل برنامه نویسس باشه اما حتما بررسی می کنم.
              HWSTAK /SWSTAK/FRAMESIZE را چند دادی؟
              اگه مقادیرشون کم باشه السیدی همینجوری میشه.البته اگه رفرش ال سی دی در جای مناسبی نباشه هم اینجوری میشه.
              اگه ال سی دی را هی خاموش و روشن کنی یا هی disable/enable هم اینجوری میشه.البته باید پس از هر خاموش روشن یا disable/enable کردن مثلا نیم ثانیه تاخیر ایجاد کنی تا بهم نریزه.

اضافه شده در تاریخ :
              الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
                HWSTAK /SWSTAK/FRAMESIZE را چند دادی؟
                اگه مقادیرشون کم باشه السیدی همینجوری میشه.البته اگه رفرش ال سی دی در جای مناسبی نباشه هم اینجوری میشه.
                اگه ال سی دی را هی خاموش و روشن کنی یا هی disable/enable هم اینجوری میشه.البته باید پس از هر خاموش روشن یا disable/enable کردن مثلا نیم ثانیه تاخیر ایجاد کنی تا بهم نریزه.

اضافه شده در تاریخ :
                میزان استک رو پیشفرض دادم اما اگه اورفلو بشه فکر کنم کامپایلر خطا میده. حتما استک رو زیاد میکنم خبرشو میدم.
                برای رفرش توی یه لوپ یه بار بدون تاخیر و بدون کلیر کردن (جهت جلوگیری از لرزش فونت ها) و هم با کلیر و با تاخیر 400 میلی ثانیه تست کردم بازم تاثیری نداشت.
                در برنامه LCD خاموش و روشن نمیشه و اینیبل و دیسیبل هم نمیشه.

دیدگاه

به نظرم شاید بشه با دیودهای TVS قبل از رگولاتورها و همجنین با EMI Filter قبل از منبع تغذیه 220 ولت درستش کرد. اما هیچکدومشون رو ندارم که باید برم بخرم و تست کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohsen P
                    میزان استک رو پیشفرض دادم اما اگه اورفلو بشه فکر کنم کامپایلر خطا میده. حتما استک رو زیاد میکنم خبرشو میدم.
                    برای رفرش توی یه لوپ یه بار بدون تاخیر و بدون کلیر کردن (جهت جلوگیری از لرزش فونت ها) و هم با کلیر و با تاخیر 400 میلی ثانیه تست کردم بازم تاثیری نداشت.
                    اگه متنهایی که تو زیر برنامه ها هست و باید نشون بده زیاد باشه مقادیر پیشفرض استک و.... کم میاد .کامپایلر هم خطا نمیگیره.
                    اگه متغیرهای محلی تعریف کرده باشی باید حتما اندازه شون را در استک و فریم سایز و.. . در نظر بگیری
                    اگه نشد متن برنامه را بذار تا بهتر بشه راهنمایی کرد
                    تو یکی از تاپیکها بود واسه نویز نگرفتن میکرو یه دیود سریع به صورت معکوس با تغذیه میکرو موازی بشه.اینم امتحان کن.
                    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر کریمی
                      باسلام
                      به احتمال قوی این مشکل بهم ریختگی کاراکتر ها که عاملش القای ولتاژ فرکانس بالا توسط کویل فن به خط 220 ولت هستش که با یک EMIفیلتر برطرف میشه شما باید خط 220 ولت تغذیه مدارات و LCD رو بعد از یک EMI filter بگیری
                      نمونه اماده تو بازار:
                      http://3.imimg.com/data3/WN/LO/MY-5117174/emi-filter-250x250.jpg
                      راجب ساخت EMI Filter
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=75321.0
                      از فیلتر EMI آماده که توی بازار پیدا میشه هم استفاده کردم، اما مشکل پا بر جاست.
                      قضیه داره برای خودمم جالب میشه که مشکل از کجاست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohsen P
                        HWSTAK /SWSTAK/FRAMESIZE رو چهار برابر حالت پیشفرض کرد. بازم نشد.

دیدگاه

با دستور initlcd مشکل حل شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen p نمایش پست ها
                            با دستور initlcd مشکل حل شد.
                            من دقیقا این مشکل و دارم و اطلاعات برنامه نویسیم پایین
                            میخواستم بدونم از دستور initlcd چطور استفاده کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed4354 نمایش پست ها
                              من دقیقا این مشکل و دارم و اطلاعات برنامه نویسیم پایین
                              میخواستم بدونم از دستور initlcd چطور استفاده کنم
                              اگر ال سی دی شما در هر سطر 16 کاراکتر رو نمایش میده باید به این صورت استفاده بشه
                              lcd_init(16);
                              آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X