اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عیب یابی یک مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

عیب یابی یک مدار

--------------------------------------------------------------------------------
    سلام
    سوال من اینه که یه مداری که شامل مقاومت و دیود وترانزیستور و خازن وسلف وچند تا آی سی است را چطور میشه عیب یابی کرد.
    مثلا درست بودن قطعات مذکور را بفهمیم یا قطع اتصاللات را متوجه بشیم.
    مثلا من یه محافظ برق کامپیوتر دارم که خراب شده و میخوام با یک مولتیمتر عیب یابیش کنم.
    ممنون میشم جواب بدید
    به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند
    که برون در چه کردی که درون خانه آیی

پاسخ : عیب یابی یک مدار

سوالتون خیلی عمومیه
    مثل این میمونه که بگین من ماشینم خرابه چطور درستش بکنم حال اونکه بستگی داره اول ماشینتون چی هست، چه مشکلی داره و ....

معمولا یکمی که کار بکنین دستتون میاد.
    دوجور تعمیر کار داریم، یک عده میدونن مدار چی کار میکنه و دنبال عیب میگردن، یک عده همینطور تجربی می دونن و دنبال میگردن.
    خیلی وقتها عده دوم موفق تر هستن.
    اگر نمی دونین مدارش چطوری کار میکنه، اول دنبال علائم ظاهری بگردین، مثل سیاهی یا سوختگی، بعد دیود ها رو چک بکنین، ترانزیستور ها، خازن ها و در آخر آی سی رو تعویض بکنبن.
    اگر از این محافظ کوچیکاس، نگاه بکنین ببینین که ولتاژ تغذیه آی سی درست هست یا نه، اگر نبود، که قسمت تغذیش مخصوصا اون خازن 400 ولته و زنر رو چک بکنین، اگرم درست بود، خروجی آی سی رو بگیرین ببینین فرمان میده یا نه، اگر فرمان میده احتمالا رله خرابه، رله ممکنه تیک تیک بکنه اما کنتاکتاش وصل نشن. خلاصه باید همینطوری برین جلو دیگه.
    حواستون هم باشه اون مدار برق داره.

شهریار
    Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

ok
      میدونم چی میگیند اما همین کارا یعنی چک کردن دیودوترانزیستور وغیره را چطوری بفهمم؟
      به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند
      که برون در چه کردی که درون خانه آیی

دیدگاه

در اینترنت و همین سایت جستجو بکنی چیزای خوبی پیدا میشه

برای تست دیود، مولتی متر رو بر روی تست دیود میذارین
        قرمز به آند، سیاه به کاتد، باید ولتاژی حدود .3 تا .6 رو نشون بده، بسته به نوع دیود.
        اگر کمتر از این مقدار باشه مشکل داره، البته دیود هایی بزرگی هم هستن که مقدارشون تا .1 هم میاد، ولی شما فعلا با اونها کاری ندارین.
        اگر سوخته باشه یا باز نشون میده (معمولا عدد 1) یا شورت شده، عددی نزدیک صفر مثلا 0.05
        اگر جای دو پایانه رو هم عوض یکنین، هیچ وقت نباید راه بده (عدد 1 باید نشون داده بشه)

ترانزیستور هم شبیه همینه، به این صورت که اول بیاد تشخیص بدین که ترانزیستورتون منفی هست یا مثبت. بیشتر ترانزیستور ها منفی هستن،
        می تونین اونو شبیه دو تا دیود در نظر بگیرین، که آند جفتشون به پایه بیس وصله و اون دو تا پایه دیگه، امیتر و کلکتور هستن. پس یعنی بیس به هردو، فقط از یک طرف راه میده
        حالا با فرض منفی بودن، پایانه قرمز رو به بیس می زنی و پایانه دیگه رو به دو پایه دیگه می زنین. عددی مثلا 0.566 یا تو همین رنج ها باید ببینین. عددی که برای کلکتور میبینین به خاطر عرض بیشتر پیوند کلکتور، باید کمتر از امیتر باشه، (ک.ک - کمتر، کلکتور)
        اینکه چطوری بیس رو بفهمی، باید بگیری تا بفهمی، معمولا یا وسطیه یا سمت راستی،
        کلکتور امیتر هیچ وقت نباید بهم راه بدن (البته در بعضی ترانزیستور های قدرت بزرگ، یک دیود داخلی محافظ هست که آندش به امیتر وصله و کاتدش به کلکتور پس در اینصورت باید از یک طرف عدد .6 و از اون طرف باز نشون بده)

کلا هیچ دو پایه ای نباید شورت باشه، یعنی عددی کمتر از .1 نشون بده،
        این برای ترانزیستور های BJT بود، مسفت ها فرق میکنن. مقاله ای در همین سایت هست.

برای ترانزیستور مثبت، قضایا همینه فقط باید جای دو پایانه قرمز و سیاه رو عوض بکنی.

حالا برو ببینیم می تونی محافظ رو درستش بکنی! امیدوارم مجبور نشیم تو سایت گهی ترحیم بزنیم. :nerd:

شهریار
        Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

شهریار جان از مطالبتون خیلی ممنون، استفاده کردیم

فقط در مورد تست خازنها، چجوری بفهمم سالمه؟ چجوری تستش کنم؟
          در مورد مقاومت که مشخصه باید با مولتی متر انجام شه، ولی موقعی که مقاومت در مدار قرار داره و من بخوام مقدارش رو اندازه بگیرم، ممکنه با خیلی مقامتهای دیگه موازی باشه، اون موقع چی؟ :question: واسه خازن هم همینطور؟ :question:
          دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

سلام
            یه لطفی کن به شماره 48906616 آقای محمد روستایی زنگ بزن جوابتو در اسرع وقت خواهد داد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X