اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت خازن ولتاژ بالا 15000 ولت 6.5 نانو فارد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت خازن ولتاژ بالا 15000 ولت 6.5 نانو فارد

سلام .
    با توجه به درخواست دوستان جهت ساخت خازن ولتاژ بالا تصمیم گرفتم یه نمونه خازن 15 کیلو ولتی بسازم دوستان اگه سوالی داشتند در خدمتشون هستم
    خوب بریم سراغ ساخت خازن
    لوازم مورد نیاز
    1- 4 عدد طلق
    2-دو عدد فویل آلومینیومی
    3-چسب
    4-سیم و....
    فقط مواظب باشد برق خازن رو حتما بعد از استفاده تخلیه کنید!!! :agree: موفق باشید
    اینم عکس:

طلق شفاف A4 چهار عدد +2 فویل آلومینیومی به اندازه کاغذ A5

ابتدا 1 طلق را زیر و بعدش یه فویل رو روی اون میذاریم بعد دوباره یه طلق دیگه روی فویل میذاریم

حالا مجددا روش قبل رو تکرار میکنیم

گوشه بالا سمت راست طلق را با هویه سوراخ میکنیم و یه سیم از داخل اون رد میکنیم طوری که رشته های سیم به فویل بچسبن

حالا روی اون رو با چسب mdf میچسبونیم

این کار رو برای طرف دیگه طلق تکرار میکنیم منتها این دفعه گوشه سمت چپ پایین رو و بعد میچسبونیم.

حالا که سیم ها رو به هر دو فویل متصل کردیم طلق و فویل ها رو همرو با هم لوله میکنیم و با جسب نواری دورشون رو میچسبونیم که باز نشن!

حالا یک طلق دیگه روی همشو میپیچوینیم

خازن آمادست!!!!!

پاسخ : ساخت خازن ولتاژ بالا 15000 ولت 6.5 نانو فارد

نوشته اصلی توسط javad9899
    سلام .
    با توجه به درخواست دوستان جهت ساخت خازن ولتاژ بالا تصمیم گرفتم یه نمونه خازن 15 کیلو ولتی بسازم دوستان اگه سوالی داشتند در خدمتشون هستم
    خوب بریم سراغ ساخت خازن
    لوازم مورد نیاز
    1- 4 عدد طلق
    2-دو عدد فویل آلومینیومی
    3-چسب
    4-سیم و....
    فقط مواظب باشد برق خازن رو حتما بعد از استفاده تخلیه کنید!!! :agree: موفق باشید
    اینم عکس:
    کار بر گرامی بخاطر فکر و خلاقیتان شما را تحسین می کنم. فقط اندازه طول وعرض طلق و فویل الومینیوم را بر حسب سانتی متر ومراحل کار را از شکل 1 الی اخر توام با تصویر توضیح دهید

علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام خسته نباشی
      خب اینکه ولتاژش خوبه ولی اندازه اش خیییییییییلی بزرگه!!!!
      اینکه توی هیچ مداری جا نمیشه!!!! oo: :angry:
      مثلا من بخوام از این خازن برای یه شوکر استفاده بکنم فوق فوقش باید اندازه اش یه مکعب مستطیل در اندازه 2سانت در 1 سانت در نیم سانت ضخامت باشه نه اینقدددددررررر!!!!

خب راه حلتون برای کوچیک کردن این خازن چیه؟؟؟؟ :read:

اما در کل کارتون رو خیییییلی پسندیدم! :applause:

یک راه حل اینه که توی خازنی که توی استارتر مهتابی ها استفاده کردن از این روش استفاده بکنیم! باز بکنین متوجه میشین چی میگم خیلی خازن ساده ای درست کردن ولی ضرفیتشون رو نمیدونم چقدر باشه :smile:
      یعنی بیایم طول طلق رو خیییییییییییلی دراز انتحاب بکنیم و توی طول زیاد بپیچیم که بازم با این زخامت طلق که 0.1 میلیمتره بازم خییییییییییلی کلف میشه
      مثلا نواری به عرض 1.5سانت در 6متر که فویل آلومینیومیش هم توی اندازه عرض 1سانت در 5.85 متر (5 متر و 85 سانتیمر) باشه!البته ضخامت کم بشه ظرفیت میره بالا بنظرم ضخامت کیسه نایلونهای پلی پروپیلنی که معمولا توی میوه فروشی ها استفاده میشه به رنگ زرد و شفاف خوب باشه!
      البته فکر کنم برای یه شوکر خازن 15 کیلوولت نیاز نباشه همین 5 کیلوولت هم باشه ایده آله :agree: بخاطره همین ضخامت کیسه های نایلون ها میوه فروشی ها خوب باشه فکر کنمضخامتشون 0.03میلیمتر باشه و همین ولتاژ3 کیلوولت رو به خوبی بده

دیدگاه

سلام. ممنون از آموزشتون . همین الان کار ساختش تمام شد. ظرفیتش را اندازه گرفتم 11.8 نانو فاراد. اندازه صفحات را 20*24 سانتی متر گرفتنم.
        درصورتی که بخایم خازن هایی با ظرفیتهای بالاتر بسازیم باید چه کارکنیم. رابطه ای بین طول و عرض صفحات فویل با ظرفیت خازن وجود داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
        نیاز به خازن های ولتاژ با ظرفیت 9 میکروفاراد دارم.

دیدگاه

با سلام
          خازنهای 3 یا 4 کیلو ولت با ظرفیتهای بهتر و ابعاد بسیار کوچیکتر تو بازار موجود هستن.
          4 یا 5 تاشونو با هم سری کنین به همون ولتاژ و ظرفیت بهتری میرسین.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

بنظرمن خازنتون رو چند لایه درست کنید. تا ظرفیتش ببشتر بشه.
            یعنی دو لایه مثبت و دو لایه منفی. یا سه لایه مثبت و سه لایه منفی

دیدگاه

ترکیب یونی لازم نیست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X