اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور مناسب برای محاسبه طول سیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور مناسب برای محاسبه طول سیم

سلام
    لطفا یه سنسور برای محاسبه طول سیم معرفی کنید ؟ آیا با التراسونیک می شه ؟

پاسخ : سنسور مناسب برای محاسبه طول سیم

فکر نکنم باشه
    میتونی اهم سیم رو بدست بیاری و همچنین قطرش .. و فرمول مربوطه

یا با به مقاومت دیگه یه تقسیم مقاومتی درست کنی و ولتاز ثابتی بهش بدی و اهم مقاومت بدست بیاری
    و همون فرمول مربوطه

دیدگاه

متشکرم ،
      ایا روشی برای شناساسایی خرابی سیم رو هم می تونه تشخیص بده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط asa1365
        متشکرم ، میشه اسمش رو کامل بنویسید من جستجو کردم پیدا نشد اگه مدلی دیگه ای هم می شناسید لطفا معرفی کنید .
        قطعه ها رو از چین می گیرم .
        این جز دسته از سنسور ها هست ایا خرابی سیم رو هم می تونه تشخیص بده ؟ ماژولش هم هست
        دوست من ببخش من شوخی کردم ..فکر کردم متوجه شوخی من میشید
        فکر نکنم همچین سنسوری باشه .

ولی یه پیشنهاد دادم که از طریق فرمول افت ولتاز میشه تا حدودی این کار رو انجام داد
        که یه محدودیت هست .. چون طول سیم باید تقریبا زیاد باشه تا بتونیم اهم سیم رو تشخیص بدیم

مثلا ما می ایم یه ولتاز و جریان ثابت رو به سیم میدیم و سیم رو یه مقاومت فرض میکنیم و با سری کردن سیم با یه مقاومت دیگه یه تقسیم ولتازی بوجود میاد که با محاسبه ولتاز مقاومت میتونیم به ولتاز افت شدده روی سیم پی ببریم و با استفاده از فرمول که یکی از پارامتر هاش طول سیم مقدار طول سیم رو محاسبه کنیم

روش دیگه ای من سراغ ندارم . البته شاید دوستان دیگه پیشنهادات دیگه هم داشته باشن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط asa1365
          سلام
          با سلام :
          شما می خواهید حداقل و حد اکثر طول چند متر سیم را اندازه گیری کنید.
          خیر با اولتراسونیک نمی توانید چنین کاری کنید.
          اگر مقاومت نوع خاصی از سیم مد نظر شما می باشد، در سیم های استاندارد جدولی وجود دارد که معمولا اهم سیم ها را برحسب هر 100 متر مشخص می کند. شما با تقسیم بندی می توانید طول یک متر و حتی یک سانت آن را بصورت تقریبی مشخص کنید.
          اگر موارد دیگری است بیان کنید.
          علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
          نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

حداقل طول سیم 10 cm و حداکثر 100 متر را می خوام اندازه گیری کنم ,و محل خراب بودن کابل رو هم میکرو تشخیص بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط asa1365
              سلام
              چیزی که شما میخواهید اصلا وجود نداره. البته تو کابل تسترهای حرفه ای شبکه این قابلیت وجود داره که تئوری کار اینجوریهع با ارسال یه موج روی سیم و برگشت موج و محاسبه زمان رفت و برگشت طول سیم تشخیص داده میشه. البته خلاصه کردم. البته این کار نیاز به پردازنده سرعت بالا داره چون برای تشخیص دقیق طول سیم فرکانس باید بالا باشه. من یه موقع سعی کردم یکی بسازم ولی سرعت avr برای این کار خیلی کم بود و بیخیالش شدم.

البته چیزی که شما دنبالش هستید بهش میگن Time Domain Reflectometery. اگه علاقه مند بودید این موضوع رو سرچ کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط asa1365
                حداقل طول سیم 10 cm و حداکثر 100 متر را می خوام اندازه گیری کنم ,و محل خراب بودن کابل رو هم میکرو تشخیص بده
                با سلام :
                این مورد را خیلی زودتر در اولین پست خود بیان می کردید.
                برای تشخصیص خرابی یا قطع کابل به روش زیر استفاده می کنند.
                هر دو دشته سیم با هر طولی ماننده دوصفحه خازن عمل می کنند، با فرستادن یک موج، متناسب با طول و قطر سیم مشخص، که در حقیقت یک خازن می باشد فرستاده می شود.
                فرض کنید طول یک سیم زوجی100 متری 100 نانو فاراد می باشد، پس هر متر آن 1 نانو فاراد و هر سانت آن تقریبی آن 10 پیکو فاراد می باشد.
                اگر این سیم 100 متری زوجی در فاصله 70 متری تنها یک سیم قطع شود میتر عدد 70 نانو را می خواند.

دیدگاه

اگر امکانش هست یک نمونه مدار طراحی شده رو قرار بدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط asa1365
                    اگر امکانش هست یک نمونه مدار طراحی شده رو قرار بدین
                    با سلام :
                    کاربر گرامی، چنین دستگاه هایی بصورت آماده برای نشان دادن محل قطع سیم که شبیه یک مولتی میتر است وجود دارد. درست مثل مدار یک خازن سنج. چون در مدار خازن سنج ها یک موج بوسیله اوسیلاتور می سازند، این موج که با خازن و میتر بصورت سری نشان وصل می شود، هرچه مقاومت خازنی در این موج کم تر باشد شدت جریان ریاد تری از میتر نشان دهنه می گذرد، یعنی خازن با ظرفیت بیش تر. البته پس از پایان کار آن را با یک خازن سنج کالیبره می کنند.

اضافه شده در تاریخ :
                    نوشته اصلی توسط asa1365
                    سلام
                    با سلام :
                    این هم آدرس لینک یک دستگاه آماده که می تواند تا 2 کیلو متر سیم را آزمایش کند. فروشگاه اینترنتی ایران میکرو قیمت 99000 تومان
                    http://iran-micro.com/%D8%AA%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%B2%D9%88%D8%AC-%DB%8C%D8%A7%D8%A8-proskit-%D9%85%D8%AF%D9%84-7025-p-9717.html

دیدگاه

متشکرم ، می تونم پالس با میکرو کنترلر ایجاد کنم حداقل پالس تولیدی باید چقدر باشه ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X