اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از تریاک به جای رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از تریاک به جای رله

با سلام
    یه مدار داشتم که یه رله ی 30 آمپر داره .
    از لحاظ فضایی خیلی مدار رو بزرگ کرده
    میخواستم ببینم میشه از یه تریاک به جای رله برای کنترل استفاده کرد ؟
    مداری قراره کنترل بشه 220 ولت حداکثر 25 آمپر هست
    از لحا حرارت یا کارکرد ، طول عمر چجوری میشه
    الان رله رو با میکرو و آی سی uln2003 کنترل می کنم .
    چه زشت است کوچکي به هنگام نياز و سرکشي به هنگام بي نيازي ...

پاسخ : استفاده از تریاک به جای رله

نوشته اصلی توسط Zigbee
    با سلام
    یه مدار داشتم که یه رله ی 30 آمپر داره .
    از لحاظ فضایی خیلی مدار رو بزرگ کرده
    میخواستم ببینم میشه از یه تریاک به جای رله برای کنترل استفاده کرد ؟
    مداری قراره کنترل بشه 220 ولت حداکثر 25 آمپر هست
    از لحا حرارت یا کارکرد ، طول عمر چجوری میشه
    الان رله رو با میکرو و آی سی uln2003 کنترل می کنم .
    با سلام :
    بله می توانید از ترایاک بجای رله استفاده کنید. فقط نگفتید بار خروجی شما چیست، راه اندازی موتور، ...
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
      با سلام :
      بله می توانید از ترایاک بجای رله استفاده کنید. فقط نگفتید بار خروجی شما چیست، راه اندازی موتور، ...

با سلام
      چند تا سوال دارم که ناشی از ضعف ترجمه منه
      نقاطی که با شماره اشاره کردم ببینید
      1_ فرق بین moc3061 با moc3041 در چیه ؟

2_ فرق بین bta41 و btb41 چیه ؟

3_ مقدار این مقاومت ها چجور محاسبه میشه ؟ جریان گیت ترایاک ؟ میشه کمی توضیح بدید

و فرق بین ترایاک استاندارد و ترایاک های مثل bt139 که گویا لاجیک هستن ؟

مدار بالا برای سویچ استفاده میشه .. ایا فرقی میکنه که نوع بارش چی باشه ؟ در صورتی که اسنابر هم داره ؟

ممنون

دیدگاه

با سلام :
        ممنون
        بار من یک موتور AC هست یعنی یک کولر رو می خوام قطع و وصل کنم .
        درسته می گن بار سلفی نویز ایجاد می کنه ؟

این مدار اسنابر که برای محافظت از تریاک میذارن ، چیه ؟ چحوری مقادیرش محاسبه میشن . هرچی این تاپیکی که در این مورد بود رو خوندم نفهمیدم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : استفاده از تریاک به جای رله

نوشته اصلی توسط دیجت

با سلام
          چند تا سوال دارم که ناشی از ضعف ترجمه منه
          نقاطی که با شماره اشاره کردم ببینید
          1_ فرق بین moc3061 با moc3041 در چیه ؟

2_ فرق بین bta41 و btb41 چیه ؟

3_ مقدار این مقاومت ها چجور محاسبه میشه ؟ جریان گیت ترایاک ؟ میشه کمی توضیح بدید

و فرق بین ترایاک استاندارد و ترایاک های مثل bt139 که گویا لاجیک هستن ؟

مدار بالا برای سویچ استفاده میشه .. ایا فرقی میکنه که نوع بارش چی باشه ؟ در صورتی که اسنابر هم داره ؟

ممنون
          با سلام :
          قطعه مورد نظر در شکل MOC3061 نمی باشد چون این شکل قطعه اوپتو دیاک می باشد، در صورتی که 3061 درایور اوپتو ترایاک با مدار زیرو کراس می باشد.
          فرق MOC3061 با MOC3041 هر دو اوپتو ترایاک درایور با زیرو کراس می باشند. اختلاف در ولتاژ کار و جریان ورودی دیود کنترل اولیه می باشد بعضی ها با جریان بیش تر و بعضی با جریان کم تر راه اندازی می شود.
          نصب 2 مقاومت یاد شده طبق دیتا شیت اختیاری می باشد، نصب مقاومت پائینی برای جلوگیری از خود به خود روشن شدن ترایاک بکار می رود، در صورتی که در این مورد مشکلی پیش نیاید، مقاومت پائینی برداشته شده و مقاومت بالای بصورت یک تکه سیم وصل شود.
          BT139 یک ترایاک معمولی با کارایی بالا می باشد و کلمه استاندار بودن و نبودن معنایی در مورد این قطعه ندارد.
          مدار مورد نظر شما چون دارای مقاومت و خازن سری که با ترایاک موازی بسته شده است یک مدار اسنوبر می باشد، که برای راه اندازی موتور A.C بدون اشکال می باشد.
          در مورد جریان گیت و فرق بین 2 ترایاک یاد شده به دیتا شیت آن ها مراجه کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Zigbee
            ممنون
            بار من یک موتور AC هست یعنی یک کولر رو می خوام قطع و وصل کنم .
            درسته می گن بار سلفی نویز ایجاد می کنه ؟

این مدار اسنابر که برای محافظت از تریاک میذارن ، چیه ؟ چحوری مقادیرش محاسبه میشن . هرچی این تاپیکی که در این مورد بود رو خوندم نفهمیدم
            با سلام :
            بله کاملا درست است، در راه اندازی موتور A.C با ترایاک اگر شما یک خازن 1 میکرو فارادی 400 ولت را با یک مقاومت 100 اهمی سری و این دو قطعه سری شده را با ترایاک بطور موازی ببندید شما دارای یک مدار اسنوبر هستید جلوگیری از نویز و خود بخود روشن شدن ترایاک بدون فرمان دادن این قطعه.

دیدگاه

با سلام :
              بله کاملا درست است، در راه اندازی موتور A.C با ترایاک اگر شما یک خازن 1 میکرو فارادی 400 ولت را با یک مقاومت 100 اهمی سری و این دو قطعه سری شده را با ترایاک بطور موازی ببندید شما دارای یک مدار اسنوبر هستید جلوگیری از نویز و خود بخود روشن شدن ترایاک بدون فرمان دادن این قطعه.
              با عرض پوزش از استارتر...
              جناب تحیری اون خازن 400 ولت از چه دسته خازنی باید باشه؟ ( فکر کنم پلی استر باشه، درسته؟!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dariai
                با عرض پوزش از استارتر...
                جناب تحیری اون خازن 400 ولت از چه دسته خازنی باید باشه؟ ( فکر کنم پلی استر باشه، درسته؟!)
                با سلام :
                بله بیش تر از پلی استر و خازن های مولتی لایر استفاده می کنند.

دیدگاه

وات مقاومت ها باید چقدر باشه ؟ بغیر اون مقاومت ال ای دی

ایا الان مقدار مقاومت ها درست تعیین شدن ؟ ایا مقدارشونو عوض کنیم چه اثری داره ؟

ترایاک های استاندارد که توی دیتاشیت قید شدن شامل چه ترایاک های هستن ؟

ترایاک با گیت حساس مثل bt139 شامل چه ویژگی های هستند ؟ گویا با پالس لاجیک و منطقی هم راه اندازی میشن

ایا مقادیر اسنابر با توجه به بار تغییر میکنن ؟ اخه همیشه مقادیر مختلف دیده میشه

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط دیجت
                    وات مقاومت ها باید چقدر باشه ؟ بغیر اون مقاومت ال ای دی

ایا الان مقدار مقاومت ها درست تعیین شدن ؟ ایا مقدارشونو عوض کنیم چه اثری داره ؟

ترایاک های استاندارد که توی دیتاشیت قید شدن شامل چه ترایاک های هستن ؟

ترایاک با گیت حساس مثل bt139 شامل چه ویژگی های هستند ؟ گویا با پالس لاجیک و منطقی هم راه اندازی میشن

ایا مقادیر اسنابر با توجه به بار تغییر میکنن ؟ اخه همیشه مقادیر مختلف دیده میشه

با تشکر
                    با سلام مجدد:
                    وات مقاومت ها می تواند 1/4 وات باشند. حداکثر زیر یک کیلو اهم کم تر 500 اهم بهتر است.
                    من اولین بار است که نام ترایاک استاندارد را می شنوم چون همه ترایاک های ساخته شده در کاخانه های معتبر استاندارد می باشند.
                    هرچه جریان عبوری بین دو الکترود ترایاک کم تر باشد با جریان کم تری راه اندازی می شوند.
                    بله BT139 می تواند با خروجی گیت منطقی راه اندازی شود، البته سعی کنید با اوپتو ترایاک راه اندازی کنید. (به منظور ایزوله بودن)
                    مقدار قطعات اسنوبر تا جایی که من مشاهده کردم برای بار های مختلف همین بوده است.

دیدگاه

ممنون اقای تحریری

مقادیر اسنابر ..

و استاندارد بودن بنظرم به جریان گیت ربط داره که با حرف B نمایش داده میشه
                      و حرف W به معنای اسنابر داخلی در خود تریاک .. که میتونه توی یه تریاک BW باشه یا CW یا B خالی

ای کاش میدونستم این مقدار مقاومت های تریاک چجور محاسبه میشن اخه اینا هم همه جا متفاوت هستن

دیدگاه

سلام
                        برای راه اندازی بارهای سلفی رله بهتر از ترایاکه
                        درد سر ها و پس لرزه های استفاده از ترایاک بمراتب بیشتر از استفاده از رله هست .تقریبا هیچ مداری پیدا نمیکنید که بجای ترایاک از رله استفاده کرده باشه
                        جریان لحظه ای اولیه زیاد و همچنین خاصیت سلفی بار و لزوم استفاده از اسنابر مدار مبتنی بر ترایاک رو آسیب پذیر و شلوغ میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
                          سلام
                          برای راه اندازی بارهای سلفی رله بهتر از ترایاکه
                          درد سر ها و پس لرزه های استفاده از ترایاک بمراتب بیشتر از استفاده از رله هست .تقریبا هیچ مداری پیدا نمیکنید که بجای ترایاک از رله استفاده کرده باشه
                          جریان لحظه ای اولیه زیاد و همچنین خاصیت سلفی بار و لزوم استفاده از اسنابر مدار مبتنی بر ترایاک رو آسیب پذیر و شلوغ میکنه
                          توی یکی از پست ها ، یکی از دوستان یه پروژه داشتن که میگفتن روزی 1000 بار قطع و وصل میشه .
                          از سال 73 این پروژه شون run هست . اگه رله میذاشتن که تاحالا نابود میشد . ایشون تریاک
                          گذاشتن.
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=47963.msg248100#msg248100

دیدگاه

دیدگاه

سلام
                              نحوه محاسبه مقاومت ها رو پیدا کردید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X