اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال برای دستور فرکانس کاری در بیس کام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال برای دستور فرکانس کاری در بیس کام

سلام
    ما در بیسکام بعد از معرفی میکرودر خط دوم فرکانس کاری رو مشخص میکنیم سوال من اینه که
    مثلا من تو یه برنامه با فرکانس 8مگا مشخص میکنم یه پایه 1ثانیه یک بشه بعد تو واقعیت این زمان بیشتر از 1ثانیه میشه ولی همین برنامه رو با فرکانس. 1 مگا مینویسم این پورت
    کمتر از1ثانیه حدود نیم ثانیه 1میکنه
    دلیل این چیه بعدش از کجا بفهمم چی جوری یه فرکانس کاری خوب رو انتخاب کنم من در این برنامه ای که دارم سرعت ودقت برام مهمه
    الکمککککککککککککک
    واجبهههههههه لدفا سریع کمکم کنید

پاسخ : سوال برای دستور فرکانس کاری در بیس کام

این که مینویسیم یک ثانیه نمیشه که دقیقا 1 ثانیه باشه
    مگر اینکه اون یک ثانیه رو بوسیله تایمر ایجاد کنیم که دقیقا یک ثانیه باشه
    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
    --------------------------------------------------------
    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
    --------------------------------------------------------
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

تو بسکام تعیین فرکانس کاری رو فیوزبیت میکرو تاثیر نداره و فقط واسه شبیه سازش هست .و در عمل باید فیوزبیت میکرو را تو پروگرام کردن تعریف کنی.
      معمولا کلاک دی ویژن تیک خورده که فرکانس را تقسیم بر 8 میکنه که باید یا تیکشو برداری یا فرکانس را بالاتر ببری .
      الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

میشه استفاده از تایمر کانتر در بیسکام رو برام توصیح بدید (من مبتدی هستم اسون توضیح بدید)

دیدگاه

دوست عزیز کافیه یه گشتی تو نت بزنی.همش که آدم نباید منتظر لقمه آماده باشه :angry:
          اینم لقمه آماده:[ftp=ftp://s3.picofile.com/d/2fc0391e-a50a-46f5-a864-bb5dbffca0e8/_1570_1605_1608_1586_1588_AVR_micro_avr_blogfa_com _.pdf]http://s3.picofile.com/d/2fc0391e-a50a-46f5-a864-bb5dbffca0e8/_1570_1605_1608_1586_1588_AVR_micro_avr_blogfa_com _.pdf[/ftp]

دیدگاه

سلام.

1. تلفظ صحیح BASCOM >>> بسکام است!
            2. تعریف فرکانس صرفا یک نوشتار کمکی است و تعیین واقعی فرکانس کاری از طریق فیوزبیت ها صورت می گیرد.
            3. در راهنمای نرم افزار بسکام در بخش wait آمده که این دستورات در برخی فرکانس ها دقیق نیست و همچنین تایمرها و سابروتین ها باعث ایجاد تاخیر در اجرای این دستور می شوند. جزئیات دقیق میزان زمان توقف در دیتاشیت هر میکرو آمده است.
            4. تایمر ها چندین حالت مختلف و کانفیگ های متعدد دارند. راهنمای نرم افزار بسکام کامل توضیح داده است.

موفق باشید.
            STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

تایمر کانتر زیاد سرعت پردازش رو پایین نمیاره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط LABAF1
                تایمر کانتر زیاد سرعت پردازش رو پایین نمیاره
                نه اتفاقا چون یه قسمتی از برنامه توسط تایمر کانتر انجام میشه و cpu میکرو مقدار برنامه ای که انجام میده کمتره و اگه برنامه اصولی نوشته شده باشه سرعت پردازش بالاتر نره کمتر نمیشه
                نوشته اصلی توسط LABAF1
                سلام
                ما در بیسکام بعد از معرفی میکرودر خط دوم فرکانس کاری رو مشخص میکنیم سوال من اینه که
                مثلا من تو یه برنامه با فرکانس 8مگا مشخص میکنم یه پایه 1ثانیه یک بشه بعد تو واقعیت این زمان بیشتر از 1ثانیه میشه ولی همین برنامه رو با فرکانس. 1 مگا مینویسم این پورت
                کمتر از1ثانیه حدود نیم ثانیه 1میکنه
                دلیل این چیه بعدش از کجا بفهمم چی جوری یه فرکانس کاری خوب رو انتخاب کنم من در این برنامه ای که دارم سرعت ودقت برام مهمه
                الکمککککککککککککک
                واجبهههههههه لدفا سریع کمکم کنید
                دستور تعیین فرکانس در بسکام برای استفاده خود کامپایلر است یعنی این دستور همانطور که شما هم گفتین در کیفیت اجرای دستورات وابسته به سرعت برنامه دخیله و اگه شما در واقعیت بخواهین سرعت کلاک میکرو را تغییر بدین این کار رو باید از طریق تغییر فیوز بیت ها انجام بدین .
                خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ™AG
                  نه اتفاقا چون یه قسمتی از برنامه توسط تایمر کانتر انجام میشه و cpu میکرو مقدار برنامه ای که انجام میده کمتره و اگه برنامه اصولی نوشته شده باشه سرعت پردازش بالاتر نره کمتر نمیشه دستور تعیین فرکانس در بسکام برای استفاده خود کامپایلر است یعنی این دستور همانطور که شما هم گفتین در کیفیت اجرای دستورات وابسته به سرعت برنامه دخیله و اگه شما در واقعیت بخواهین سرعت کلاک میکرو را تغییر بدین این کار رو باید از طریق تغییر فیوز بیت ها انجام بدین .
                  دوست عزیز
                  من یه دزدگیر -ساعت - تقویم با مگا88 و بسکام درست کردم.از کریستال داخلی و همچنین از یه کریستال ساعت واسه ساعتش با دستور CONFIG CLOCK درست کردم .حالا مشکل اینه که ساعتش مثلا تو یه هفته 4 دقیقه جلو میره! به نظرتون مشکل از کجاست؟!
                  البته مگا 88 فقط یا کریستال ساعت میشه بش وصل کرد یا کریستال خارجی که من مجبور شدم واسه کارکرد بقیه برنامه از اسیلاتور داخلی استفاده کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
                    دوست عزیز
                    من یه دزدگیر -ساعت - تقویم با مگا88 و بسکام درست کردم.از کریستال داخلی و همچنین از یه کریستال ساعت واسه ساعتش با دستور CONFIG CLOCK درست کردم .حالا مشکل اینه که ساعتش مثلا تو یه هفته 4 دقیقه جلو میره! به نظرتون مشکل از کجاست؟!
                    البته مگا 88 فقط یا کریستال ساعت میشه بش وصل کرد یا کریستال خارجی که من مجبور شدم واسه کارکرد بقیه برنامه از اسیلاتور داخلی استفاده کنم.
                    در مورد پروژه شما چیزی که میشه گفت اینه که اسیلاتور های داخلی مانند استفاده از کریستال خارجی دقت بالایی رو به شما نمی دن ، مثلا وقتی شما زمان 1 ثانیه رو با استفاده از کریستال داخلی می سازین این زمان ممکنه 1.1 ثانیه بشه نه دقیقا 1 ثانیه ( البته ممکنه میزان خطا کمتر یا بیشتر باشه ) اما با استفاده از کریستال خارجی این زمان دقیقتر ساخته میشه ، این ممکنه یکی از دلایل باشه که شما با بهتر کردن برنامتون می تونین این مشکل رو بر طرف کنین ، البته این رو هم بگم هر چه قدر فرکانس میکرو را بیارین پایین تر خطا هم کمتر میشه (ترجیحا فرکانس رو روی 1MHZ تنظیم کنین) .
                    و یک چیز دیگه که الان یادم اومد شما برای کریستال RTC از خازن های 22pf استفاده کردین ؟
                    البته دلایل زیاده شما برنامتون رو بزارین بهتر میشه کمک کرد
                    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                    [hr]

دیدگاه

دوست عزیز
                      همون طور که دوست عزیزمون ™AG فرمودند مشکلات این سیستم ها زیاده و تاپیک های زیادی در خصوص کنترل این تاخیرات در RTC ها ایجاد شده که با مطالعه آن ها می توانید به راهکاری برای کنترل و بهینه سازی سیتم دست یابید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ™AG
                        در مورد پروژه شما چیزی که میشه گفت اینه که اسیلاتور های داخلی مانند استفاده از کریستال خارجی دقت بالایی رو به شما نمی دن ، مثلا وقتی شما زمان 1 ثانیه رو با استفاده از کریستال داخلی می سازین این زمان ممکنه 1.1 ثانیه بشه نه دقیقا 1 ثانیه ( البته ممکنه میزان خطا کمتر یا بیشتر باشه ) اما با استفاده از کریستال خارجی این زمان دقیقتر ساخته میشه ، این ممکنه یکی از دلایل باشه که شما با بهتر کردن برنامتون می تونین این مشکل رو بر طرف کنین ، البته این رو هم بگم هر چه قدر فرکانس میکرو را بیارین پایین تر خطا هم کمتر میشه (ترجیحا فرکانس رو روی 1MHZ تنظیم کنین) .
                        و یک چیز دیگه که الان یادم اومد شما برای کریستال RTC از خازن های 22pf استفاده کردین ؟
                        البته دلایل زیاده شما برنامتون رو بزارین بهتر میشه کمک کرد
                        دوست عزیز همینو میخواستم بپرسم واسه کریستال ساعت 32768 هم خازن عدسی میخواد؟ نذاشتم.
                        زمان را هم گفتم با دستور config clock گرفتم که با کریستال ساعت کارمیکنه و اسیلاتور داخلی را واسه ساعتش استفاده نکردم.

دیدگاه

دوست عزیز همینو میخواستم بپرسم واسه کریستال ساعت 32768 هم خازن عدسی میخواد؟ نذاشتم.
                          زمان را هم گفتم با دستور config clock گرفتم که با کریستال ساعت کارمیکنه و اسیلاتور داخلی را واسه ساعتش استفاده نکردم.
                          با اجازه ™AG ... بله حتما به منظور پایداری کریستال لازم است. همچنین نکات زیر را نیز مد نظر داشته باشید:

-- کریستال در فاصله ای نزدیک به آی سی (میکرو یا RTC) قرار داشته باشد.
                          -- بدنه کریستال با یک سیم به GND متصل شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi
                            با اجازه ™AG ... بله حتما به منظور پایداری کریستال لازم است. همچنین نکات زیر را نیز مد نظر داشته باشید:

ممنونم دوستان.
                            کریستال را بغل آی سی گذاشتم .اگه بدنه کریستال واسه لحیمکاری داغ بشه خراب نمیشه؟خازن 22 پیکو خوبه؟ مقدارش ربطی به فرکانس کریستال نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi

در داخل ای سی فیلتر قرار دارد و احتیاجی به نصب خازن اضافی نیست - در حقیقت وجود خازن فرکانس را تغییر میده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X