اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانس مجهول!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانس مجهول!!

باسلام خدمت دوستان
    عرضم به حضورتون که یه چند روزیه یه ترانس افزاینده دستم رسیده که میخام از روش یه کپی بزنم؛ینی میخام یه ترانس مشابه با همون ترانس بسازم
    اما یه مشکل دارم اونم اینه که مشخصات ترانس رو ندارم،یه مشکل بزرگتر اینه که ولتاژ خروجی ترانس یه ولتاژ عادی نیست و حدود دوکیلو ولته
    اون مداری که ترانس رو ازش باز کردم ترانس مستقیما به برق وصل نمیشد و اول با چهارتا خازن یک دهم میکروفارادی که با هم موازی شده بودن سری میشد و بعد به برق وصل میشد
    اندازه ترانس در حد یه پرتقاله و لاک هم نخورده،قیافش هم کاملا عادیه و چیز عجیب غریبی نیست
    اومدم به اولیه اش که با اون خازن ها سری میشد و به برق وصل میشد،13ولت متناوب که خروجی یه ترانس کاهنده بود وصل کردم و در خروجی 131.6 ولت داشتم،خب از اینجا تقریبا نسبت سیم پیچی ها بدست میاد
    مقاومت اهمی اولیه 80 اهم بود و مقاومت ثانویه 8.3 کیلو اهم
    ترانس رو باز کردم دیدم سیم ثانویه خیلی نازکه؛دیگه بیشتر از این پیش نرفتم چون پیچیدن دوبارش عذابه
    یه بار هم اولیه رو با یه لامپ 50وات سری کردم وصل کردم به برق ،اولیه 25 میلی امپر میکشید
    دیگه هر چی اطلاعات بلد بودم در بیارم همین بود،حالا نمیدونم از این اطلاعات چطور میشه به تعداد دور سیم ها و ضخامت اونها رسید؛که چشمم به قلم دوستانه
    ................Fx7SAM................

پاسخ : ترانس مجهول!!

خب شما نسبت تبدیل را که داری باید ببینی چقد توان میخوای داشته باشه.حد اقل ولت اولیه یا ثانویه هم باید معلوم باشه.
    اگه قطر سیمهای اولیه و ثانویه را داشته باشی و بشه مثلا اهم یک متر ازش را بدست آورد (البته میلی یا میکرو اهم متر میخاد )میشه به صورت تقریبی حساب کرد چند متر سیم میخاد! oo: و از این طریق بپیچیش.
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

با تشکر که توی این روزهای کمرونقی و حتی تعطیلی سایت بهم جواب میدین
      بله با توجه به سوالات و تحقیقاتیکه امروز کردم هم به نظر میاد برگشتن(همون مهندسی معکوس خودمون )و در آوردن مشخصات این ترانس خیلی سخته و برم و مورد استفادشو در بیارم و باتوجه به توان موردنیاز محاسبات ترانس رو انجام بدم بهتر باشه
      فقط مثل اینکه دور ثانویش خیلی تخیلی میشه!!!!!!!!!
      حدود 18000 دور با سیمی با قطر کمتر از یک دهم میلیمتر حدودا هفت صدم!!!!!!!!!!!!
      به نظرتون ترانس پیچ های عادی همچین ترانسی قبول میکنن؟؟
      جایی میشناسین که با دستگاه بپیچن؟قیمت ها چی؟

دیدگاه

نسبت تبدیل این ترانس 10 میشه تقریبا.یعنی تعداد دور سیم اولیه باید یک دهم ثانویه باشه.حالا شما اکه این 18000 را واسه ثانویه بدست آورده باشی یعنی اولیه باید 1800 دور سیم باشه!
        سیم .007 هم خیلی بد گیر میاد و ترانس پیچهای معمولی بعیده بتونند بپیچنش.البته من آشنا دارم و ازش یه سوالی میکنم.

دیدگاه

اخ جون :wow:
          خیلی ممنون
          پس منتظرم

دیدگاه

سلام
            ازش پرسیدم سیم 0.07 هم گیر میاد ولی دستگاه ترانس پیچهای معمولی این سیم را رو بوبینی در حد یه ترانس 300 میلی آمپر میتونه بپیچه.واسه بوبین بزرگتر چون سیم خیلی نازکه مساله بالانس بودن پیش میاد که دستگاههای که واسه این کار هست گرونند و همه کسی اونها را نداره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
              سلام
              ازش پرسیدم سیم 0.07 هم گیر میاد ولی دستگاه ترانس پیچهای معمولی این سیم را رو بوبینی در حد یه ترانس 300 میلی آمپر میتونه بپیچه.واسه بوبین بزرگتر چون سیم خیلی نازکه مساله بالانس بودن پیش میاد که دستگاههای که واسه این کار هست گرونند و همه کسی اونها را نداره.
              سلام
              باز هم تشگر که وقت میذارین
              منظورتون از دستگاه همینایی هست که با دست میچرخونن یا دستگاهاییکه خودشون همه کارو میکنن
              منظورتون از هسته 300 میلی امپری هسته ی چقدریه؟
              هسته ای که من دارم ei66 هست ،حالا اینو میتونن بپیچن؟
              به نظرتون میتونم 18000 دور رو با دست بپیچم؟حالا چه با دستگاه چه با دست خالی؟
              راستی تا جاییکه یادمه من هفدهم اومدم هنوز شما جواب نداده بودین،چرا اینجا نوشته هفدهم؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

سلام
                منظورم دستگاههاییه خب کاملا اتومات نیست ولی یه موتور داره و سیم را خودش رو قرقره هدایت میکنه که ینواخت پیچیده بشه تقریبا اتومات!
                هسته 300 میلی آمپر مثلا یه هسته در رنج حدود40
                66 یعنی طول e i 66 میلیمتره.
                18000 دورش مهم نیست مهم قطر بسیار کم و نازک سیم هست که از مو نازکتره و براحتی پاره میشه.

دیدگاه

به نظرتون خودم میتونم بپیچم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                    به نظرتون خودم میتونم بپیچم؟
                    خب امتحان کن.
                    اول یه مربع یا مستطیل چوبی به اندازه سوراخ قرقره ترانس درست کن و یه پیچ و مهره از وسطش رد کن و ببند سر دریل یا پیچگوشتی شارژی که سرعتش کمتره.فقط باید موظب باشی سیم پاره نشه.ولی اگه تا حالا سیم پیچی نکردی فکر نکنم به راحتی بتونی.اگه هم سیم پاره شد میتونی لحیمش کنی و با چسب کاغذی عایقش کنی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X