اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغییر ناگهانی فاز در سیمها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغییر ناگهانی فاز در سیمها

با سلام خدمت دوستان
    آیا ایم درسته که بعضی اوقات وقتی که برق قطع میشه ممکنه جای فاز توی سیمها تغییر کنه ؟
    اگه درسته ، چطور میشه از این رویداد جلوگیری کرد ؟
    ممنونم
    " مانند دریا باش که هر گاه کسی سنگی بر تو پرتاب کرد سنگ غرق شود نه تو متلاتم شوی "

پاسخ : تغییر ناگهانی فاز در سیمها

با سلام
    به نظر من اصلا امکان نداره
    چون شبکه از لحاظ ساختار فیزیکی همیشه ثابته و شبکه همه ی ایران سنکرون هستش
    تاثیر گذاری تغییر جای فاز ها می تونه فقط تو یک حالت مشخص بشه
    اونم تغییر جهت گردش میدان های مغناطیسی در موتور های سه فازه
    که باعث تغییر جهت گردش میشه....
    ولی من تا حالا ندیدم و نشنیدم که یه موتور راست گرد ژس از قطع و وصل برق
    چپ گرد بگرده...
    اگه این طور اتفاقی بیفته یه فاجعس
    من نمی دونم چی باعث شده شما این سوال رو بپرسیدو آیا واقعا این طور چیزی ممکنه؟؟؟
    ولی اون چیزی که مسلمه اینه که پس از راه اندازی و به قولی سر بندی مولد ها و ایجاد شبکه
    دیگه هیچ تغییری در این ساختار صورت نمی گیره...
    میشه با قید مثال معتبر و یا ریفرنس بگید که این طور اتفاقی افتاده؟؟؟ که شما این سوال پرسیدید
    کجا افتاده ؟؟؟
    و نتایج بررسی چی بوده؟؟؟
    ممنون
    موفق باشید....
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

من به شخصه ندیدم ولی به گفته یکی از دوستان این اتفاق میوفته برای من هم تعجب اور بود ( گفته های شما )
      ولی گفتم شاید چنین چیزی باشه توی شبکه های برق !
      به هر حال متشکرم از راهنماییتون
      یا حق
      " مانند دریا باش که هر گاه کسی سنگی بر تو پرتاب کرد سنگ غرق شود نه تو متلاتم شوی "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط risheha
        با سلام خدمت دوستان
        آیا ایم درسته که بعضی اوقات وقتی که برق قطع میشه ممکنه جای فاز توی سیمها تغییر کنه ؟
        اگه درسته ، چطور میشه از این رویداد جلوگیری کرد ؟
        ممنونم
        :eek:
        سخت ترين چيزي كه مي توان در زندگي ياد گرفت اين است كه از روي كدام پل
        بايد رد شد و كدام پل را بايد خراب كرد
        از سه چيز متنفرم 1- خيانت 2- دروغ 3- نامردي
        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

میبینم که محمد کف می کند
          [hr]
          این کار تقریبا غیر ممکنه ،آ‌چون اگر بخوان از نیروگاه جای فازهارو عوض کنند ، چند روز طول میکشه :mrgreen: فکرشو بکن ! تو اون ولتاژ و جریانی که تو ی نیروگاهه ! چند هزار وات ! wowآ‌!
          ولی این امکان هست که یهو برق وصل بشه و جهت چرخش یه موتور 3 فاز تغییر پیدا بکنه !!!!
          حالا چجور همچین چیزی میشه ؟ اگر ولتاژ شبکه 380 ولت باشه و یکی از فازها مثلا به ولتاژ 100 ولت کاهش پیدا بکنه ، اختلاف پتانسیل ایجاد میشه ! و چون تقریبا هیچ موقع نقطه 0 موتورها به زمین وصل نمیشه یا اینکه در حالت مثل نداریم ، جهت ولتاژ از سمت پتانسیل زیاد به کم میشه و اینجوری میشه که جهت یک جریان توی یکی از سیم پیچها عوض میشه ! البت برعکس می چرخه و اگر حواسمون نباشه منجر به پکیدن دستگاه میشه :mrgreen:
          حالا توی کارخونه ها چی کار میکنند ؟ یه دستگاه هست به اسم کنترل فاز ! 3 تا فاز میاد داخلش و 3 تا فاز ازش میره بیرون و اگر احیانا زبونم لال ولتاژ از حد اندازه پایین تر بود یا اینکه موقع تعمیرات یهو فازها رو عوضی وصل کردند ، این وسیله شبکه رو قطع می کنه تا آسیبی به دستگاهی نرسه

دیدگاه

با سلام
            این موضوع در حالت عادی غیر ممکناست مگر اینکه اشتباهی از سوی مامور برقی صورت گرفته باشد که بندهاین اتقاق رامشاهده نموده امو خوشبختانه با داشتن دستگاه کنترل فازاتفاق ناگواری برای سیستم ایجاد نشده است.
            سرو چمان من چرا ميل چمن نمي كند همدم گل نمي شود ياد سمن نمي كند

دیدگاه

با سلام
              دوستمون جناب سلطان شاه درست فرمودن . تنها زمانی امکان وجود این اتفاق هست که در پست فشار قوی تغییر در
              فازها انجام بشه که با وجود چندین کنترولر و تجربیات تکنسین ها این اشتباه تا حد صفر پایین میاد. :agree:

افتادگی آموز اگر طالب علمی
              هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

امکان اشتباه همیشه وجود داره
                یادمه اون قدیما که نون ماشینی (از اون متری ها)خیلی مرسوم شده بود یه رو بعد از ظهر نونوایی محله مون پخت نمی کرد پرسیدیم چرا گفتش از وقتی برق رفت و دوباره اومد نوارنقاله ای که نونا روش میان برعکس حرکت میکنه

دیدگاه

با سلام
                  عجب استنباطی! :biggrin:

دیدگاه

دوست گرامی آقا بابک همت زاده
                    باعرضسلام و آرزوی موفقیت برای جنابعالی صحبت جنابعالی باتوجه به گزینه سیستم های کنترل در پستهای فشار قوی صحیح می باشدولی در هنگام تحویل برق فشار ضعیف به مشترکین این جابجایی چندین بار توسط خود بنده مشاهده و تجربه شده است

دیدگاه

با سلام
                      سلطان شاه عزیز ، در مورد مثالی که مربوط به نانوائی محله زده بودید مسئله تحویل برق منتفی است
                      (البته طبق گفته خودتون قطع و وصل برق) ولی من منکر گفته شما در مورد جابجائی فازآ‌ها نیستم اما
                      دلیلش اینائی که گفته شد نیست بلکه دلیلش اینه که اینجا ایرانه و این امر دور از انتظار نیست. :agree:

دیدگاه

دوست گرامی آقا بابک عزیز

با عرض سلام و آرزوی سربلندی برای جنایعالی به استحضار شما می رسانم که مثال نانوایی از طرف بنده نبوده است .

دیدگاه

با سلام
                          جناب سلطان شاه حق با شماست پوزش میطلبم . :agree:

دیدگاه

دوستان عزیز سلام
                            درهنگام قطعی برق در بعضی مواقع برای یک کار تعمیراتی در مثلا یک محله .
                            اگر مامور تعمیرات قبل از شروع کار رنگ کابلها رو یادداشت نکنه و بعد از اتمام کار جای دو فاز رو برعکس ببنده آنگاه
                            در آن محله کلیه منازل و مراکز صنعتی که از آن فیدر تغذیه میکنند و دارای برق سه فاز هستند دستگاههایی که سه فاز میباشند دورشان عکس می شود که چیز نادری نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سلطان شاه
                              با سلام
                              این موضوع در حالت عادی غیر ممکناست مگر اینکه اشتباهی از سوی مامور برقی صورت گرفته باشد که بندهاین اتقاق رامشاهده نموده امو خوشبختانه با داشتن دستگاه کنترل فازاتفاق ناگواری برای سیستم ایجاد نشده است.
                              دوست عزیز ! چرا باید با تغییر فاز برای شما مشکلی پیش بیاد ؟ شما روی یکی از فازهای r - s - t هستید. جابجا شدن شما روی فازهای دیگه هیچ مشکلی پدید نمیاره. در ضمن هیچ سیمبانی همچین کاری نمیکنه که شما رو از روی یه فاز به فاز دیگه منتقل کنه. مگه اینکه روی اون فاز مشکل داشته باشن . (ضعف ولتاژ) . یه احتمال دیگه هم اینه که نول شبکه فازدار بشه که در این صورت ( احتمال صفر !!!) کار شما به کنترل فاز نمیرسه و همه وسایل زندگیت بوی سوختگی شدیدی میگیره و یه مدتی باید خورده شیشه لامپها رو از روی فرش و مبل و تخت و.... جمع کنی. این اتفاق کی برای شما افتاد/.
                              وقتي كسي فقير مي شود خوبيهايش حقير مي شود و كسي كه زور و زر دارد عيبهايش هنر مي شود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X