اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین سخت افزار برای پردازش تصویر (میکرو یا...؟)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین سخت افزار برای پردازش تصویر (میکرو یا...؟)

سلام
    بهترین سخت افزار برا پردارش تصویر چیه؟
    چون من میخوام حرکات یه نفر رو بررسی کنم و طبقش یه کار هایی انجام بدم، مثلا اگه دستاش رفت بالا بفهمم، اگه نشست بفهمم اگه....
    و این کار باید هر 0.1 ثانیه یه بار انجام بشه
    و این که دوربینش باید چند پیکسش و ... باشه رو هم نمیدونم :cry:

حالا خواستم ببینم میکرو کنترلر برا این کار مناسبه یا باید برم سراغ میکرو پروسسور؟
    و این که حداقل فرکانس باید چقدر باشه؟

این MINI PC ها که دیدم قیمتشون حدود 500 به بالا بود، که اگه فرض کنیم بچه پولداریم و ... | میتونید روش سیستم عامل نصب کنیم و با OPENCV، MATLAM و لب ویو(به قول یکی از دوستان) کار پردارش تصویر رو انجام بدیم

حالا نمیدونم پرداش تصویر با سخت افزار چطوریه، آسونه سخته؟ کتابخونه آماده داره نداره و...
    ولی با نرم افزار رو آشنایی یکمکی! :mrgreen: دارم(یه کتاب گرفتم و عکس هاش رو دیدم )، و به نظرم پردارش تصویر با نرم افزار از سخت افزار آسون تر باشه، حالا اساتید و داشای گلم نظرشون چیه؟

این embedded system سیستم ها داستانشون چیه؟ اون طوری که میخوندم رو اینا هم سیستم عامل نصب میشه و اونجا میشه مثلا از طریق OPENCV کار رو انجام داد، اینا میکرو کنترلر هستن؟ چی هستن؟

حالا نمیدونم آرم هم مثل این که میشه روش سیستم عامل نصب کرد و اونجا برم و برنامه OPENCV رو نصب کنم و ....

جان داش راهنمایی کنید دوستان، کوچکترین جواب و نکته هم خودش کلی مهم و با ارزش هستش برا من :cry: :cry:
    جان داش اگه کمک کنید و یاد بگیرم میام به همتون یاد میدم :rolleyes:
    یا علی مدد، رمان نوشتم، شرمنده
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : بهترین سخت افزار برای پردازش تصویر (میکرو یا...؟)

سلام رفیق :smile:
    والا من خودمم دنبال اینم که همچین کارایی انجام بدم. یعنی کار کردن با تصویر... ولی فکر نمیکنم این کارا با میکروکنترلرهای 8 بیتی عملی بشه. یعنی نمیشه! باید بریم سراغ آرم فکر کنم...
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=108455.msg777842#msg777842

دیدگاه

سلام
      سخت افزارهایی که میشه باهاش پردازش تصویر انجام داد مینی کامپیوترها و FPGA هست
      روی کامپیوترم میشه پردازش رو به عهده ی کارت گرافیک گذاشت
      با میکرو کنترلر ها فقط میشه پردازش های خیلی ساده انجام داد اونم دنگ و فنگ داره
      مثلا میشه باهاشون ov76 راه انداخت و فقط یک رنگش رو پردازش کرد
      بهترین سخت افزار از نظر سرعت FPGA هست
      در ضمن بردهای مثل رسپری یا کوبی قیمتش مناسبه زیر 300
      پردازش تصویر با سخت افزار اگه منظورتون با FPGA هست سختتره و بیشتر وقت میبره هر چند در مورد یکسری مدلهاش میشه این کارو بدون کد نوشتن هم انجام داد ولی خوب اون مدلها گرونه
      اکثر بردهای توی بازار مثل رسپری و ... هسته پردازشی با معماری آرم دارند (مثلا ARM Cortex A7 ) ولی بردهایی با پردازنده های اینتل هم هست
      راحتترین کار خرید یک برد مینی کامپیوتر چه لینوکسی چه ویندوزی ...
      و سپس نصب کتابخونه opencv و نوشتن برنامه های پردازش تصویر مورد نظرتون هست.
      البته مسلما کار با opencv نیاز داره شما پیش زمینه های زبان c++ و image processing را بلد باشید
      بنابراین شما میتونید فعلا پردازش تصویرشو یاد بگیرید بعد برید سراغ بردی که بتونه اون پردازش را روان انجام بده

دیدگاه

نیازی به هزینه میلیونی نیست شما همین ابتدا میتونید با نرم افزار متلب یه کاره شبیه سازی انجام بدید؛
        در مرحله عمل هم میتونید از میکرو کنترلر های AVR 32 بیتی + یه وبکم 30 هزار تومنی استفاده کنید.
        میکرو های 32 بیتی AVR:
        http://www.atmel.com/products/microcontrollers/avr/32-BitAVRuc3.aspx
        قیمت AVR های 32 بیتی هم اگه یه فروشنده با انصاف گیر بیاری زیر 30 40 هزار تومان برات میاره.
        این لینک Avrfreaks هم مفیده:
        http://www.avrfreaks.net/forum/image-processing-using-microcontrollers
        رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

والا مینی pc خیلی گرونه و اصلا به صرفه نیست
          و این fpga هم خیلی سخته فک کنم و شاید چند سال زمان ببره
          arm فک کنم مناسب تر باشه - روش سیستم عامل نصب کنم و تو اونجا نرم افزار opencv یا متلب یا... رو نصب کنم و بعد دیتای دوربین رو آرم میگیره و تو سیستم عامل پردازشش میکنم و بعد به آرم میگم فلان کار رو کن....عملی هستش این؟

بعدش این کاری که من میخوام-با این رنج فرکانسی قابل انجامه؟
          فرکانس آرم و Avr فک کنم حدو 200 بیشتر بشه
          مدل های avr 32 بیتی کدوم مدل هستن>؟ اسمشون رو میشه بگید....رو اینا سیبستم عامل میشه نصب کرد؟

الان تصویر رو با دوربین بگیرم و هر 0.1 ثانیه بررسیش کنم حرکات طرف رو، این با این میکرو ها شدنی هستش/؟

دیدگاه

سلام به همگی
            آقا یه سوال
            میشه یه فیلم رو با ARM ضبط کرد؟ مثلا چند ثانیه. با دوربین یعنی

دیدگاه

ببینید من فک کنم یک چیز اشتباه متوجه شدید
              آرم یک معماریه :
              "ARM نوعی از معماری پردازندهآ‌های کامپیوتری است که بر طبق طراحی RISC CPU و توسط کمپانی بریتانیایی ARM Holding طراحی شده است. معماری ARM که دستورالعملآ‌های 32 بیتی را پردازش میآ‌کند از دهه 1980 تا به امروز در حال توسعه است."
              مینی کامپیوترها هم که من گفتم منظورم بردهای مثل رسپری و ... است که در واقع میکروپروسسورهایی با معماری آرم داخلشون هست که روشون سیستم عامل بالا میاد
              نمیدونم تو ذهنه شما چیه ولی اگر منظورتون میکروهایی مثل ۱۷۶۸ هست کار زیادی نمیشه باهاش انجام داد و دردسرش زیاده.
              فرکانس AVR موجود تو بازار ایران بعید میدونم از 32مگ بالاتر بره که اونم مربوط به سری xmega هست
              میکروهای آرم هم فرکانس میکروهاش تا 204 مگه فک کنم ولی اینها را مطمئن نیستم
              ولی فرکانس پروسسور مینی کامپیوترها موجود تو بازار تا ۲ گیگا هرتز هم هست
              روی میکرو میشه سیستم عامل نصب کرد ولی سیستم عاملهای ساده مثل free RTOS و uclinux ولی اینها برای پردازش تصویر مناسب نیستند
              (در واقع وظیفه مولتی تسکینگ را میتونه اجام میده)
              مدلهای ۳۲ بیتی AVR من ندیدم و نمیدونم چه قابلیتهایی داره
              شما باید یک بردی مثل بیگل بون رسپری یا کوبی و ... بخرید برای کار با متلب و opencv , ....

دیدگاه

این برد هایی که میگید خیلی گرونه و به صرفه نیست برام
                این میکرو ARM Cortex A7 از چه مدلی هستش؟ at91 یا lpc یا...؟
                این فرکانسش چنده؟
                یه لینک میدی ازش که برم بخرم-سرچ کردیم چیزی پیدا نکردم تو سایت های خرید قطعه
                رو اینا سیستم عامل نصب کردن سخته؟ آموزش فارسی براش هستش یا باید بریم سراغ منابع خارجی؟

دیدگاه

من یه AVR 32 بیتی سر کارم دارم ((AT32UC3C0512C)) که به LAN هم میتونی وصلش کنی شمارش:
                  دیتاشیتش:
                  http://www.atmel.com/Images/doc32117.pdf

مشخصات: 32-bit AVR Microcontroller with 512KB Flash, 144-pin, Floating Point Unit, dual CAN, dual LIN, FlashVault code protection
                  برای شرکت ما 200 تاش رو 8 میلیون آوردن تقریبا دونه ای 40 هزار تومن.

نوشته اصلی توسط ♣ ™ Amin ™ ♣
                  ببینید من فک کنم یک چیز اشتباه متوجه شدید
                  آرم یک معماریه :
                  "ARM نوعی از معماری پردازندهآ‌های کامپیوتری است که بر طبق طراحی RISC CPU و توسط کمپانی بریتانیایی ARM Holding طراحی شده است. معماری ARM که دستورالعملآ‌های 32 بیتی را پردازش میآ‌کند از دهه 1980 تا به امروز در حال توسعه است."
                  مینی کامپیوترها هم که من گفتم منظورم بردهای مثل رسپری و ... است که در واقع میکروپروسسورهایی با معماری آرم داخلشون هست که روشون سیستم عامل بالا میاد
                  نمیدونم تو ذهنه شما چیه ولی اگر منظورتون میکروهایی مثل ۱۷۶۸ هست کار زیادی نمیشه باهاش انجام داد و دردسرش زیاده.
                  فرکانس AVR موجود تو بازار ایران بعید میدونم از 32مگ بالاتر بره که اونم مربوط به سری xmega هست
                  میکروهای آرم هم فرکانس میکروهاش تا 204 مگه فک کنم ولی اینها را مطمئن نیستم
                  ولی فرکانس پروسسور مینی کامپیوترها موجود تو بازار تا ۲ گیگا هرتز هم هست
                  روی میکرو میشه سیستم عامل نصب کرد ولی سیستم عاملهای ساده مثل free RTOS و uclinux ولی اینها برای پردازش تصویر مناسب نیستند
                  (در واقع وظیفه مولتی تسکینگ را میتونه اجام میده)
                  مدلهای ۳۲ بیتی AVR من ندیدم و نمیدونم چه قابلیتهایی داره
                  شما باید یک بردی مثل بیگل بون رسپری یا کوبی و ... بخرید برای کار با متلب و opencv , ....
                  این رو هم اضافه کنم برای پردازش تصویر از فرکانس مهمتر مقدار رم و باس هستش ،در حالت کلی هم سری کورتکس خوبه هم AVR های 32 بیتی

دیدگاه

پاسخ : بهترین سخت افزار برای پردازش تصویر (می

نوشته اصلی توسط md3848
                    این برد هایی که میگید خیلی گرونه و به صرفه نیست برام
                    این میکرو ARM Cortex A7 از چه مدلی هستش؟ at91 یا lpc یا...؟
                    این فرکانسش چنده؟
                    یه لینک میدی ازش که برم بخرم-سرچ کردیم چیزی پیدا نکردم تو سایت های خرید قطعه
                    رو اینا سیستم عامل نصب کردن سخته؟ آموزش فارسی براش هستش یا باید بریم سراغ منابع خارجی؟
                    همونطور که بالا گفتم این میکرو نیست نوع معماریشه و مثلا توی همون رسپری ۲ به کار رفته که فرکانسش ۹۰۰ مگاهرتزه!
                    اون دوتا میکرو که مثال زدید سری cortex M هستند و فرکانسشون نهایت ۱۰۰ مگه

نوشته اصلی توسط pencil
                    من یه AVR 32 بیتی سر کارم دارم ((AT32UC3C0512C)) که به LAN هم میتونی وصلش کنی شمارش:
                    دیتاشیتش:
                    http://www.atmel.com/Images/doc32117.pdf

مشخصات: 32-bit AVR Microcontroller with 512KB Flash, 144-pin, Floating Point Unit, dual CAN, dual LIN, FlashVault code protection
                    برای شرکت ما 200 تاش رو 8 میلیون آوردن تقریبا دونه ای 40 هزار تومن.
                    این رو هم اضافه کنم برای پردازش تصویر از فرکانس مهمتر مقدار رم و باس هستش ،در حالت کلی هم سری کورتکس خوبه هم AVR های 32 بیتی
                    شما با این میکروها پردازش تصویر کردید؟
                    توی برد های مینی پی سی حس من اینه که فرکانس و هسته های پردازشی تاثیر بیشتری داره ولی تاثیر رم و باس را تا حالا تست نکردم.

برای مقایسه این avr که معرفی کردید ماکسیمم فرکانس اصلی میکرو 66 مگه اگه درست دیده باشم

اینم ببینید :
                    NXP LPC4330, 204 MHz, dual core
                    cmucam =>
                    http://www.cmucam.org/projects/cmucam5

http://shop.aftabrayaneh.com/Pixy_CM...tml?search=cmu

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : بهترین سخت افزار برای پردازش تصویر (می

نوشته اصلی توسط ♣ ™ Amin ™ ♣
                      همونطور که بالا گفتم این میکرو نیست نوع معماریشه و مثلا توی همون رسپری ۲ به کار رفته که فرکانسش ۹۰۰ مگاهرتزه!
                      اون دوتا میکرو که مثال زدید سری cortex M هستند و فرکانسشون نهایت ۱۰۰ مگه

شما با این میکروها پردازش تصویر کردید؟
                      توی برد های مینی پی سی حس من اینه که فرکانس و هسته های پردازشی تاثیر بیشتری داره ولی تاثیر رم و باس را تا حالا تست نکردم.

برای مقایسه این avr که معرفی کردید ماکسیمم فرکانس اصلی میکرو 66 مگه اگه درست دیده باشم

اینم ببینید :
                      NXP LPC4330, 204 MHz, dual core
                      cmucam =>
                      http://www.cmucam.org/projects/cmucam5

http://shop.aftabrayaneh.com/Pixy_CM...tml?search=cmu
                      بردی که شما پیشنهاد کردید مسلما مناسب تر هست.
                      نخیر من با این میکروها AVR32 پردازش تصویر نکردم و از نزدیکم ندیدم کسی بکنه؛ اما به دو دلیل پیشنهاد کردم
                      1- تو تاپیک های خارجی دیدم پیشنهاد دادن.
                      2- توی ویکی پدیا نوشته:
                      In 2006 Atmel released microcontrollers based on the 32-bit AVR32 architecture. They include SIMD and DSP instructions, along with other audio- and video-processing features. This 32-bit family of devices is intended to compete with the ARM-based processors. The instruction set is similar to other RISC cores, but it is not compatible with the original AVR or any of the various ARM cores.

دیدگاه

همونطور که بالا گفتم این میکرو نیست نوع معماریشه
                        من فک میکردم arm یه میکروکنترلر هستش مثل avr مثل pic
                        الان به چی میگن میکروکنترلر و به چی میگن معماری؟ اصلا فرق این دو چیه؟ :redface:

http://shop.aftabrayaneh.com/Pixy_CMUcam5_Image_Proccessing_Module.html?search= cmu
                        دمت گرم داش ولی این برد هستش و 500 تومن پولشه تقریبا :cry:، این میکرو رو لینکش رو بدی و یه دوربین خوب معرفی کنی خودم بسم الله اش رو میگم و شروع میکنم کارش رو... :nice:
                        من ARM Cortex A7 رو سرچ میکنم چیزی پیدا نمیکنم :angry:-----این میکرو قیمتش چنده و از کجا میتونم تهیه کنم؟ راستی فرکانس کاریش ماکزیمم 900 میگ هستش و مینیممش چقدره؟ :redface: (قدیما میگفتن : سوال پرسیدن عیب نیست و نپرسین عیب هستش، الان باید بجای بیت دومش بگن : سرچ نکردن عیبه :mrgreen

یه سوال رم که معلومه چیه، ولی این باس چیه؟ تا حالا نشنیدم و چطور تو پردازش تصویر میتونه مهم باشه؟(چقدر تعطیل هستم من در این زمینه، خدا خودش بخیر کنه :NO
                        و این که چی شد شرکت شما میخواد با این میکرو کار کنه؟ آخه خیلی گرونه چخبره دونه ای 40 تومن، دلیل خاصی داشتید برای کار با این مدل از میکرو؟ :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848

من ARM Cortex A7 رو سرچ میکنم چیزی پیدا نمیکنم :angry:-----این میکرو قیمتش چنده و از کجا میتونم تهیه کنم؟ راستی فرکانس کاریش ماکزیمم 900 میگ هستش و مینیممش چقدره؟ :redface: (قدیما میگفتن : سوال پرسیدن عیب نیست و نپرسین عیب هستش، الان باید بجای بیت دومش بگن : سرچ نکردن عیبه :mrgreen
                          A7 رو نمی تونی توی ایران PCB بزنی یعنی تو ایران امکاناتش نیست که بری برد چند لایه بزنی، نهایتش دولایه برات میزن اونم نا حداقل با کیفیت 7Mill....
                          در ضمن طراحی برد 900 مگاهرتز یه داستان هایی داره مثل "پرش"و "امپدانس پوستی" و "کپ شدن" و... که پیشنهاد میکنم همون بردی که دوستمون پیشنهاد کرد رو بخری هزینه اش کمتر میشه یا با کامپیوتر انجام بدی
                          ((آی سی های میکرو چیپ 32 رو هم که بخوای بخری بیاری ایران فکر کنم برات 300 تومن آب میخوره))

دیدگاه

من اگه بخوام یه فیلم چند ثانیه ای با دوربین ضبط کنم باید از چی استفاده کنم؟ مثلا 10 ثانیه
                            هم میکرو هم دوربین هم ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
                              من فک میکردم arm یه میکروکنترلر هستش مثل avr مثل pic
                              الان به چی میگن میکروکنترلر و به چی میگن معماری؟ اصلا فرق این دو چیه؟ :redface:

دمت گرم داش ولی این برد هستش و 500 تومن پولشه تقریبا :cry:، این میکرو رو لینکش رو بدی و یه دوربین خوب معرفی کنی خودم بسم الله اش رو میگم و شروع میکنم کارش رو... :nice:

یه سوال رم که معلومه چیه، ولی این باس چیه؟ تا حالا نشنیدم و چطور تو پردازش تصویر میتونه مهم باشه؟(چقدر تعطیل هستم من در این زمینه، خدا خودش بخیر کنه :NO
                              و این که چی شد شرکت شما میخواد با این میکرو کار کنه؟ آخه خیلی گرونه چخبره دونه ای 40 تومن، دلیل خاصی داشتید برای کار با این مدل از میکرو؟ :question:
                              1) arm مثل avr یه معماری کلی هسش برای میکرو کنترلر
                              حالا این معماری با یه سری تغییرات(مثلا افزایش حافظه یا افزایش پریفریال) می تونه تو یه پکیج قرار بگیره بشه مثلا مگا 16 یا مگا 32
                              پردازنده های cortex a7 از معماری arm استفاده می کنن یعنی در حقیقت یه میکرو هستن. حالا مثل همون mega32 ، این سری توی یه پکیج مثل پردازنده ی برد raspberry قرار گرفته.
                              منتها دیگه کسی نمیاد برا یه کار معمولی ازینا استاده کنن.
                              2) کار پردازش تصویر رو این موردی که گفتین فک کنم Stochastic process باشه
                              پردازش تصویر یه چیزه
                              گرفتن تصویر یه چیزه
                              خب اگه از مینی کامپیوتر ها استفاده کنین که با دومی سر و کار ندارین. ولی اگه بخواین مثلا از fpga یا یه میکرو دیگه استفاده کنین که تازه اولی خودش یه مصیبت جداس
                              اما برای تشخیص دست بالا و پایین کردن احتمالا باید یه مخلوطی از کامپوننت های opencv رو استفاده کنین.
                              اگه هم می خواین از بیخ و بن شروع کنین که خب matlab ومقالات و پایان نامه ها هستن که می تونین مطالعه کنین. و استفاده کنین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X