اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بحث روی پایه سوم TL494

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بحث روی پایه سوم TL494

سلام خدمت دوستان عزیز ...
    مدتیه که دارم روی منبع تغذیه 10 ولت هزار آمپر کار میکنم ( پوش پول - نیم پل )
    تقریبا مدار تکمیل شده ، منتهی مشکل اصلی من ناپایداری مدار و به صدا افتادن ترانس در جریان های بالاست ،
    با تغییر مقادیر المان های متصل به پایه سوم tl تقریبا مشکل حل شده ( خازن 1 میکرو از پایه سه به رفرنس ولتاژ - خازن 220 نانو از پایه سه به رفرنس جریان )

اما میخوام کار با پایه سه رو اصولی درک کنم ؛ از دوستان عزیز هم راهنمایی گرفتم اما به جمع بندی نرسیدم و تقریبا همه با آزمون و خطا به نتیجه رسیده بودند ...
    از جناب جبراعیلی هم سوال کردم که پیشنهاد دادند کتاب های مربوط به کنترل رو مطالعه کنم ، که متاسفانه نتونستم :nerd:

حالا منتظر هستم تا نظر شما دوستان رو بدونم و راجع به این پایه مهم کمی اصولی بحث کنیم ...

- اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

پاسخ : بحث روی پایه سوم TL494

سلام
    می دونیم که این پایه در واقع خروجی یک اپ امپ می باشد
    و شما می تونید با مداری که توسط پایه های 1و2 و 3 می سازید مدارات اپ امپی مختلفی درست کنید
    اما نکته ای که وجود داره این جا ، هر مداری به دردمان نمی خورد ، تا جایی که من فهمیدم باید یه مدار تقویت کننده ساخت و تا مقدار خطای خروجی رو مثلا با یه ضریبی به خروجی این اپ امپ برسونیم تا روی دیوتی تاثیر بذاره و در ضمن باید مدارمان سیگنال های فرکانس بالا رو فیلتر هم بکنه (در واقع تو این قسمت کاری برایمان انجام نده) و باید نسبت به فرکانس سوییچینگمون هم کند تر باشه تا مطمئن بشیم که مثلا دیوتی که الان مدار داره می ده تاثیر خودش رو تو خروجی گذاشته
    مگر نه مدار به ناپایداری می رسه

امیدوارم توضیحات خوبی داده باشم
    یا علی
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

اما چطور میشه محاسبات رو برای مقادیر المان ها انجام داد ؟؟؟
      یا اصلا از چه المانهایی استفاده میشه ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ir02x6
        سلام خدمت دوستان عزیز ...
        مدتیه که دارم روی منبع تغذیه 10 ولت هزار آمپر کار میکنم ( پوش پول - نیم پل )
        تقریبا مدار تکمیل شده ، منتهی مشکل اصلی من ناپایداری مدار و به صدا افتادن ترانس در جریان های بالاست ،
        با تغییر مقادیر المان های متصل به پایه سوم tl تقریبا مشکل حل شده ( خازن 1 میکرو از پایه سه به رفرنس ولتاژ - خازن 220 نانو از پایه سه به رفرنس جریان )

اما میخوام کار با پایه سه رو اصولی درک کنم ؛ از دوستان عزیز هم راهنمایی گرفتم اما به جمع بندی نرسیدم و تقریبا همه با آزمون و خطا به نتیجه رسیده بودند ...
        از جناب جبراعیلی هم سوال کردم که پیشنهاد دادند کتاب های مربوط به کنترل رو مطالعه کنم ، که متاسفانه نتونستم :nerd:

حالا منتظر هستم تا نظر شما دوستان رو بدونم و راجع به این پایه مهم کمی اصولی بحث کنیم ...

درست خوندم؟ 10 ولت 1000 امپر؟! این چه منبع تغذیه ای هست؟ کجا کار برد داره؟ چطوری ساختی؟
        مسئله فیدبک و جبرانسازی تو اپ امپ چیز جدیدی نیست یه نگاه به تاپیک فلایبک من بنداز یه چیزایی دستگیرت میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
          درست خوندم؟ 10 ولت 1000 امپر؟! این چه منبع تغذیه ای هست؟ کجا کار برد داره؟ چطوری ساختی؟
          مسئله فیدبک و جبرانسازی تو اپ امپ چیز جدیدی نیست یه نگاه به تاپیک فلایبک من بنداز یه چیزایی دستگیرت میشه
          سلام ، بله دو تا 10 ولت 500 آمپر موازی هست ( البته با کلی دردسر موازی شده )
          کاربردش هم برای کارگاه رنگ کاری کرم هست ...

منظورتون این تاپیکه :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76048.0

دیدگاه

سلام ، بله دو تا 10 ولت 500 آمپر موازی هست ( البته با کلی دردسر موازی شده )
            سلام جالبه ک بچه های انجمن پیشرفت خوبی داشتن ولی خود انجمن :NO:.افرین تبریک میگم کار بسیار بزرگی کردید
            فقط من متوجه نشدم منظور از پوشپول- نیم پل چیه؟ اینا هر کدوم یه توپولوژی هستن منظور کدومه؟
            ورودی مدارتون چیه ؟ ینی از چه ولتازی 10 ولت رو میسازین؟
            منظورتون این تاپیکه :
            بله منظور همینه
            انشالا منم دارم رو یه منبع 50 ولت 20 امپر کار میکنم.البته جنبه تفننی داره ک عید بیکار نباشم :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
              سلام جالبه ک بچه های انجمن پیشرفت خوبی داشتن ولی خود انجمن :NO:.افرین تبریک میگم کار بسیار بزرگی کردید
              فقط من متوجه نشدم منظور از پوشپول- نیم پل چیه؟ اینا هر کدوم یه توپولوژی هستن منظور کدومه؟
              ورودی مدارتون چیه ؟ ینی از چه ولتازی 10 ولت رو میسازین؟بله منظور همینه
              انشالا منم دارم رو یه منبع 50 ولت 20 امپر کار میکنم.البته جنبه تفننی داره ک عید بیکار نباشم :biggrin:
              سلام دوست عزیز ...
              مدار هف بریجه :mrgreen:
              ورودی مدار 220 ولت AC ،
              اتفاقا چند هفته پیش هم مدار 50 ولت 50 آمپر رو ساختم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : بحث روی پایه سوم TL494

نوشته اصلی توسط ir02x6
                سلام دوست عزیز ...
                مدار هف بریجه :mrgreen:
                ورودی مدار 220 ولت AC ،
                اتفاقا چند هفته پیش هم مدار 50 ولت 50 آمپر رو ساختم
                بسیار هم عالی پس هاف بریج ساختی.برای این توان چرا سراغ فول بریج نرفتی؟
                ولی چطور حدود 10 کیلووات از منبع تکفاز گرفتید؟ چرا سه فاز نه؟ خیلی بهتره ک...
                تاپیک منو خوندی؟ بدرد خور بود؟تو یکی از پستها درباره جبرانسازی نوشتم.
                ولی شما ک انقدر کارای خوب انجام میدی یه تاپیک اموزشی بزن فک کنم استقبال خوبی بشه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : بحث روی پایه سوم TL494

نوشته اصلی توسط B2
                  بسیار هم عالی پس هاف بریج ساختی.برای این توان چرا سراغ فول بریج نرفتی؟
                  ولی چطور حدود 10 کیلووات از منبع تکفاز گرفتید؟ چرا سه فاز نه؟ خیلی بهتره ک...
                  تاپیک منو خوندی؟ بدرد خور بود؟تو یکی از پستها درباره جبرانسازی نوشتم.
                  ولی شما ک انقدر کارای خوب انجام میدی یه تاپیک اموزشی بزن فک کنم استقبال خوبی بشه
                  من کلا 2 ، 3 ماه که رفته سراغ سوئیچینگ هف بریج هم به خاطر سادگیش و کم دردسر بودنش رفتم ، اغلب هم از دوستان با تجربه کمک گرفتم مثل آقا مهدی وزیری و موسن محمد شاهی و ناصر منتطری و استاد جبراعیلی :rolleyes:
                  سفارش دهنده مایل به استفاده از برق سه فاز نبوده ! مگر نه برا من که فرقی نمیکنه :mrgreen:

تاپیک شمارو گذاشتم تعطیلات عید مفصل بخونم فعلا در گیر نظافت خونم

تاپیک آموزشی رو باید دوستانی که هم سواد بیشتر و هم تجربه بیشتر دارن بایدبزنن من خودم هم در مرحله آموزش هستم :nerd:

دیدگاه

سلام وحید خان چطوری داداش؟
                    من خودم تا حالا هر چی bridge درست کردم قسمتی که خازن و مقاومت های copensation هست رو بصورت تجربی و با کمک گرفتن از نمونه مدار های پاور های کامپیوتر گذاشتم. موارد زیادی مشکل ناپایداری و سوت زدن و فش فش کردن رو بوجود میاره.
                    باگه میخوای مشکلت حل بشه قسمت های فیدبک مدارت رو بزاری بد نیست. شاید مثلا مقاومت های فیدبکت رو زیاد گذاشته باشی و نویز بیفته. خودم همین چند مدت پیش مسیر فیدبکم خیلی طولانی بود و وقتی دستم رو نزدیک مدارد میآوردم ولتاژ تغییر میکرد. با کمتر کردن مقادیر مقاومت ها شیلد کردن مسیر مشکل کاملا برطرف شد.
                    تاپیک B2 عزیز خیلی عالیه حتما بخونش داداش.
                    وقتی که ناپایداری داشته باشی چون دیوتی سایکل خوب نمیتونه ثبات داشته باشه سوییچ ها هم ضربه های زیادی بر اثر مواجه شدن با بار خازنی(خازن خروجی ) بهشون وارد میشه و میتونه باعث گرم کردن سوییچ ها بشه.
                    محدود کننده جریان هم گذاشتی داداش؟ یا شات داون میشه اورلود کنی؟
                    من همین چند روز پیش یه منبع 0 تا 250 ولت 10 آمپر تحویل دادم هیچ مشکل فیدبکی نداشت و از 3525 استفاده کردم فیدبکم تو بازه ی فرکانسی 20 تا 70 کیلو هرتز هیچ مشکلی نداره(یه مدل فیدبک رو همیشه میبندم چون ازش جواب گرفتم همیشه استفاده میکنم) حتما نمونه مدار فیدبکت رو بزار ببینیم چه اشکال وجود نداره.
                    همچنین برای چنین منبع قدرتمندی من پیشنهاد میدم از آی سی کنترلر جریانی مثل UC3846 استفاده کنی که کنترل روی جریان سوییچ هم داشته باشه. اگه هم از 494 استفاده میکنی حتما ct و حفاظت شات داون بزار.
                    قبلا هم گفتم بودم از درایور هایساید سعی کن استفاده نکنی چون تو منابع پدرمادر دار معمولا اپتو درایور(طوری که ولتاژ منفی هم بیفته رو سوییچ که کار سختی نیست تو دیتاشیت اپتودرایور ها گفته جطوری) یا ترانسپالس میزارن مخصوصا تو این توان ها.
                    (چون از قبل اطلاعاتی از کارت داشتم)
                    خوب خیلی حرف زدم :rolleyes: حالا ور میداری میری چند تا نقشه پاور کامپیوتر برمیداری و مدار فیدبک هاشون رو بررسی میکنی. اگه فرکانس کاریت در حدر هموناست همون جوری که تو پاور ها هست اسفاده کن. اگه هم کمتر یا بیشتره تغییراتی تو خازن و مقاومت های comp بده.
                    [hr]
                    دوستان خیلی بهتر میتونن کمک کنن من هم در حدی بلدم سعی میکنم انجام بدم :agree:
                    در ضمن داداش من چرا فولبریج استفاده نمیکنی؟ خوب آخه فولبریج نسبت به هاف پیچیدگی بیشتری نداره که میگی به خاطر سادگی استفاده کردم؟ oo:
                    تنها فرقش اینه که اولیه دو برابره و دو تا درایور اضافی و دو تا سوییچ بیشتر میزاری.
                    خوبیش اینه که ضخامت اولیه نصف درمیاد و پیچیدنش راحت تره. خازن دی سی بلوکینگ کمتر از هاف درمیاد. نیاز به خازن تقسیم ولتاژی نداری. ضخامت مسیر های اولیه و ... کمتر میشه.
                    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                      سلام وحید خان چطوری داداش؟
                      سلام محسن جان ممنون بابت توضیحات کاملت :redface:
                      ان شاالله به زودی شروع میکنم به خوندن تاپیک جناب B2 عزیز ...
                      از CT استفاده کردم و جریان رو هم محدود کردم ...
                      فیدبک ولتاژ رو با مقسم بین 0 تا 4 ولت کردم ...
                      از 494 استفاده کردم که هم جریان و هم ولتاژ رو میشه کنترل کرد ، نقشه همونه که برات فرستاده بودم ...
                      فرکانس کاری رو هم الان آوردم بین 16 تا 17 کیلو ، تو فرکانس های بالاتر خیلی مشکل داشتم و سوییچ هام خیلی سریع میرفتند ، فول بریج رو هم تو فکرش هستم اما بعد از عید میرم سراغش این مدار تقریبا تموم شده اما تو مدار های جدید از فول بریج استفاده میکنم ...

اگر مایل بودی شماتیک مدار 0 تا 250 ولت رو برام بفرست تا ببینم و تو منبع های دیگه به عنوان مرجع ازش استفاده کنم .

بازم ممنون بابت وقتی که گذاشتی :rolleyes:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X