اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مفهوم توان مصرفی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مفهوم توان مصرفی

سلام
    یک سوال دو بخشی راجع به مصرف برق داشتم
    یک لامپ رشته ای 220 ولتی که در ویترین استفاده میشه رو انتخاب کردم . روش نوشته 50w اون رو به برق زدم و با مولتی متر جریان عبوری از سیم رو اندازه گرفتم که 150 میلی آمپر بود . این تست رو واسه چند تا لامپ تکرار کردم که بازه جریان بین 150 تا 170 اندازه گیری شد .
    این 50 وات که روی لامپ نوشته شده معنیش چیه ؟ اگر توان لامپ باشه که 220v*0.155A=34.1W
    از کسی شنیدم این 50 وات به معنی اینه که در هر ساعت 50 وات مصرف میکنه و در واقع معنیش وات ساعته . لطفا راهنماییم کنید .
    در مرحله دوم این لامپ رو به یک آیسی انرژی متر وصل کردم که جریان و ولتاژ رو بصورت لحظه ای اندازه میگیره و در هم ضرب میکنه و در نهایت انرژی مصرفی رو میده . ولتاژ و جریان اندازه گیری شده توسط آیسی هم همون حدود بالا بود یعنی 155 میلی آمپر و 220 ولت . من هر نیم ثانیه مقدار انرژی مصرفی رو از آیسی خوندم که عدد حدود 341 رو به من میده . که از ظاهرش فهمیدم مضربی از حاصلضرب ولتاژ در جریان هست . این لامپ رو یک ساعت روشن گذاشتم و عددی که بدست آوردم 2450000 هست که با توجه به اینکه هر نیم ثانیه ، برق مصرفی 341 بوده ، هر ثانیه 2*341=682 خواهد شد و در ساعت 682*3600= 2455200 می شود که با اعداد فوق همخوانی دارد
    اما من ارتباط این اعداد که بدست آوردم با لامپی که روش نوشته 50 وات رو نمی فهمم
    Don't hesitate to ask any question ..

پاسخ : مفهوم توان مصرفی

316*0.150 = 48وات

دیدگاه

مگه ما تو محاسبه توان از ولتاژ و جریان RMS استفاده نمی کنیم ؟ اون 150 میلی آمپر هم جریان RMS هست که مولتی متر میگیره ولتاژ RMS هم که 220 ولته که مولتی متر میگیره
      درست میگم ؟

دیدگاه

دوستان لطفا کم لطفی نکنید
        اینجا انجمن برقه حتما همه جواب سوالم رو میدونن . من خیلی گیج شدم تو این موضوع

دیدگاه

یا اندازه گیریتون اشتباه است یا لامپتون توانش کمتر است .برا لامپ 100 وات تقریبا 0.4 آمپر اندازه گرفتم .
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
            یا اندازه گیریتون اشتباه است یا لامپتون توانش کمتر است .برا لامپ 100 وات تقریبا 0.4 آمپر اندازه گرفتم .
            با فرض اینکه روی لامپ اشتباه نوشته شده باشه ، با توجه به ولتاژ 220 ولتی و جریان 160 میلی آمپری که اندازه گیری شده ، روی لامپ باید چی بنویسه ؟ و مصرف برق این لامپ در یک ثانیه و در یک ساعت چقدر میشه ؟

دیدگاه

سلام، به نظر من محاسبات شما درست است، و توان مصرفی لامپ مورد نظر در آن لحظه همان 34.1W است، اما لامپ های رشته ای مصرف ثابتی ندارند و به مرور زمان با افزایش ذما جریان بیشتری نیاز دارند و این 50 وات احتمالا مربوط به ماکزیمم توان مصرفی آن است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Gordany
                توان مصرفی لامپ مورد نظر در آن لحظه همان 34.1W است، اما لامپ های رشته ای مصرف ثابتی ندارند و به مرور زمان با افزایش ذما جریان بیشتری نیاز دارند و این 50 وات احتمالا مربوط به ماکزیمم توان مصرفی آن است.
                با تشکر از شما من هم همین نظر شما رو دارم . فقط اینکه این آیسی من که در هر نیم ثانیه مصرف برق رو 341 اندازه میگیره و در هر یک ثانیه 682 و ... رو چطور باید تفسیرش کنم ؟ یعنی در یک ساعت روشن بودن این لامپ که عدد 2450000 رو از آیسی دریافت میکنم ، در حقیقت چند کیلووات ساعت مصرف کرده ؟

دیدگاه

با سلام :
                  علت این همه تفاوت ها فقط از اندازه گیری لامپ های نو با چند ماه کارکرده می باشد. در یک لامپ کاملا نو 100 وات بابق اندازه گیری شده دقیق 220 ولت جریان حدود 450 میلی آمپر می باشد، حالا اگر شما از یک لامپ 100 وات 220 ولتی که چندین سال است در یک خانه قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد، اندازه گیری جریان کنید، جریان کم تری را مشاهده خواهید کرد. یا چرا شما همیشه لامپ های نو را با نور بیش تری به لامپ های قدیمی مشاهده می کنید.؟ چون به مرور زمان در اثر کار کرد زیاد لامپ مقاومت اهمی لامپ بالا رفته در نتیجه جریان کم تری از آن عبور کرده و در نهایت جریان کم تر ضربدر ولتاژ 220 ولت مساوی مشاهده توان کم تر.
                  علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                  نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

باسلام,لطفا در مورد مدت زمانشم یه توضیحی بدید منظورم اینه که گیریم ما یه ماژول داریم که جریان کشیش3میلی آمپر و ولتاژ ورودیشم3.3ولته.الان توان مصرفیش میشه3*3.3=9.9میلی وات ولی بنده نمیدونم این عدد توان مصرفی برای یک ثانیه اس یا نه؟در ضمن با فرض اینکه این عدد برای یک ثانیه باشه و ما بخوایم این مدار 100 ثانیه متوالی کار کنه باید چه نوع باتری به عنوان تغذیه اش انتخاب کنیم ؟
                    باتشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X