اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اموزش متغیر کردن خروجی پاور کامپیوتر 0 تا 30v و 120w

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اموزش متغیر کردن خروجی پاور کامپیوتر 0 تا 30v و 120w

سلام
    جاتون خالی با کامپیوتر داشتم یه بازی توپ میکردم که یک دفعه دیدم سیستم رست خرد و قلب من هم داشت میگرفت :surprised: و بعد از کلی ناراحتی و .. چک کردم متوجه شدم به سیستم برق نمیرسه :angry:و ... پاور رو تست کردم دیدم بله متاسفانه پاور سوخته و من هم باید فردا ی روز بعد برم پیش بابا و بگم بابا یه وام 20000 تومانی میخام :cry2: و ... که منجر شد که یه پاور نو خریدم و نصب کردم چشمتون روز بد نبینه که از ناراحتی گفتم ای پاور فلان فلان شده همین هالا وقت سوختن بود و با کلی اعصاب خوردی پاور رو باز کردم وبا مشاوره یکی از دوستان تعمیرش کردم :wow: و دیدم الان که درستش کردم یه منبع تغذیه ندارم و درنتیجه بعد از کلی گشت گذار داخل اینتر نت یه چیز های فهمیدم و اگه اجازه بدین عرض کنم
    هر پاور کامپوتر یه ای سی داره که اسمش معمولا ka7500 یا tl494 هست که این ای سی یک ای سی برای تولید موج pwm و تنظیم خروجی براساس پارامتر های ورودی هست که ما میایم با یه دست کاری کوچک این پارامتر رو با یه ولم تغیر میدیم و خروجی متغیر میگیریم که خودم امتحان کردم و جواب گرفتم
    که ای تغیرات به شرح زیر هستند
    1 –شما باید پین 4 ای سی رو که به دو مسیر وصله 1-مسیر فید بک و 2- مسیر مقاومت که زمین شده و شما باید مسیر فید بک رو قطع کنین و اون مقاومته رو همونطور که به زمین هست بزارین پس در نتیجه روی پین 4 یه مقاومت نسبت به زمین میمونه
    2- شما باید پین شماره 1 رو از مدار کاملا قطع کنین و با یه مقاومت زمین کنین و بعد یه ولوم هم که یک سر به خط مثبت خروجی و سر دیگر هم به پین 1 وصل میشه و سر وسط ولوم هم به خط مثبت وصل میشه می بندیم
    3 - حالا شما یه منبع تغذیه 0 تا 30 120w دارین :applause:

لازم به ذکر هست که شما باید خروجی رو از سر منفی 12 و مثبت 12 بگیرین
    و حتما دیود های روی منفی دوازده رو با دیود 10امپر تعویز کنین چون که در جریان های بالای 1امپر این دیود ها میسوزن

و سعی میکنم این توضیحات رو در اولین فرصت با عکس روی نقشه توضیح بدم
    دوستا ن اگر ما رو قابل بدونین و اجازه بدین میخام تا چند روز دیگه اموزش تعمیر پاور کامپیوتر هم بزارم
    موفق باشید
    انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
    [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
    http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

پاسخ : اموزش متغیر کردن خروجی پاور کامپیوتر 0 تا 30v و 120w

–شما باید پین 4 ای سی رو که به دو مسیر وصله 1-مسیر فید بک و 2- مسیر مقاومت که زمین شده و شما باید مسیر فید بک رو قطع کنین و اون مقاومته رو همونطور که به زمین هست بزارین پس در نتیجه روی پین 4 یه مقاومت نسبت به زمین میمونه
    2- شما باید پین شماره 1 رو از مدار کاملا قطع کنین و با یه مقاومت زمین کنین و بعد یه ولوم هم که یک سر به خط مثبت خروجی و سر دیگر هم به پین 1 وصل میشه و سر وسط ولوم هم به خط مثبت وصل میشه می بندیم
    3 - حالا شما یه منبع تغذیه 0 تا 30 120w دارین

لازم به ذکر هست که شما باید خروجی رو از سر منفی 12 و مثبت 12 بگیرین
    و حتما دیود های روی منفی دوازده رو با دیود 10امپر تعویز کنین چون که در جریان های بالای 1امپر این دیود ها میسوزن

************************************************** ************************************************** ****

سلام
    آقا بهرام
    یه نمه شفاف سازی کن
    من بد جوری تحت تاثیر قرار گرفتم
    باید اینو بسازم

سعی میکنم این توضیحات رو در اولین فرصت با عکس روی نقشه توضیح بدم
    دوستا ن اگر ما رو قابل بدونین و اجازه بدین میخام تا چند روز دیگه اموزش تعمیر پاور کامپیوتر هم بزارم
    ما منتظریم
    زودتر اگه ممکنه

ممنون
    زندگی یه فرصته

دیدگاه

اندازه مقاومت و ولوم چقدر باشه

دیود های 12 رو چطور تشخیص بدم(برای تعویض با 10 آمپر)

سرفیدبک که باید قطع بشه دو تا دیود زنر (همین زنر ها رو قطع کنم)

ممنون

زندگی یه فرصته

دیدگاه

دوستان من سلام
        به نظر می رسه که این بحث نا تموم رها شده.!
        همون طور که آقا علیرضا گفتن یک سری ابهام در این رابطه وجود دارد، اگر امکان داره کمی بیشتر توضیح بدین
        در ضمن من دو تا پاور خراب دارم !! :redface: این بحث تعمیر پاور کی راه می افته؟؟؟
        my e-mail:sozalah@yahoo.com

دیدگاه

ببخشید دور شد
          در کل دو روش می خاهم توضیح بدم که یکی اورژانسی و دیگری علمی هست
          روش اورژانسی :eek:
          ابتدا پین 4 که از دومسیر تغذیه میشود 1 از فیدبکی از مدار بر میگردد و 2 از مسیر مقاوتی که زمین شده . قسمت اول یا فید بک را جدا میکنیم
          بعد با یک پتانسومتر 20کیلو و یک مقاومت 1 کیلو که به زمین وصل می شود به پایه یک ای سی ووصل می کنیم. در نتیجه سر بالا پتانسیومتر به پایه یک ای سی و سر پایین و سر وسط پتانسومتر به مقاومت و نهایتا به زمین وسل میکنیم که با تغیر این پتانسومتر از حدود 4 ولت تا حدود 48ولت متغیر داریم البته اگر خروجی از +-12 خروجی بگی ریم

این عکس مدار که تغیرات لازم اعمال شده و برای دیدن تغیرات میتونین عکس رو ذخیره و در نمای کامل ببینین

دیدگاه

سلام
            محسن جون میگم ولتاژ های دیگه که خراب نمیشه(تغییر نمیکنه) مثل 3.3 یا 5 ولت :rolleyes: :rolleyes:
            آقای خلیلی رمز فایلتون چیه(سوالی بی ربط :redface: :redface: :redface
            الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

سلام

www.eca.ir
              زندگی یه فرصته

دیدگاه

قابل توجه !
                1- بالا بردن ولتاژ خروجی به IC PWM آسیب می رساند. (چون BIAS این آی سی پس از روشن شدن قسمت اصلی تغذیه از همین قسمت اصلی تامین می شود. و باید با اعمال ملاحضاتی تغذیه این آی سی را تثبیت کرد.)
                2- تغییر در ولتاژ 12v سایر ولتاژهای خروجی را تحت تاثیر قرار می دهد.
                3- در اغلب منابع تغذیه با این روش حداکثر به 20 ولت (با جریان بالای 5/. آمپر ) در خروجی می توان دست یافت.

:bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_eca
                  قابل توجه !
                  1- بالا بردن ولتاژ خروجی به IC PWM آسیب می رساند. (چون BIAS این آی سی پس از روشن شدن قسمت اصلی تغذیه از همین قسمت اصلی تامین می شود. و باید با اعمال ملاحضاتی تغذیه این آی سی را تثبیت کرد.)
                  2- تغییر در ولتاژ 12v سایر ولتاژهای خروجی را تحت تاثیر قرار می دهد.
                  3- در اغلب منابع تغذیه با این روش حداکثر به 20 ولت (با جریان بالای 5/. آمپر ) در خروجی می توان دست یافت.

:bye

سلام
                  1- اگه توجه کنین یه ترانس جدا سمت چپ پایین نقشه هست که وظیفه تولید و تامین 5 ولت برای مدار کنترل هست
                  و در مورد عمر مدار هم
                  همین طور که میگین حق با شما هست و لی من گفته بودم روش اورژانسی و سعی میکنم تا امروز عصر روش درست حسابی رو بزارم

اضافه شده در تاریخ :
                  سلام دوباره
                  مزیت که اضاف شده این هست که جریان هم میتونین کنترل کنین
                  fam خان دیگه ناراحت دیگر خروجی ها نباش اخه حذف شدن
                  و این هم روش کاملا عملی و تست شده

مشکلی بود در خدمتمم

اضافه شده در تاریخ :
                  با سلام دوباره
                  در این تصویر همین طور که توضیح داده شده علاوه بر خروجی متغیر ولتاإ¾ میتو نین خروجی متغیر جریان بگیرین
                  fam جون دیگه نگران ئیگر خروجی ها نباش چون حذف شدن
                  و این مدار کاملا عملی هست

مشکلی بود در خدمتم

دیدگاه

با سلام

آقای محسن لطفه می شود توضیح دهید که به چه دلیل مسیر فیدبک را قطع نموده اید؟آیا با اینکار ولتاژ خروجی تثبیت شده خواهد بود یا خیر ؟
                    سوال بعد اینکه به چه دلیلی ممکن است به TL494 آسیب وارد شود آنهم هنگامی که مسیری برای فیدبک وجود ندارد؟ بنابراین TL494 هیچ اطلاعاعی از میزان ولتاژ خروجی ندارد!پس چطور امکان آسیب رسیده به آن وجود دارد؟؟؟؟ :question:
                    و در آخر فکر می کنم هنگامی که ولتاژ خروجی پس از قطع مسیر فیدبک تغییر می کند ؛ ولتاژ 3.3 ولت ثابت بماند چون مسیر فیدبک آن از طریق قطعه رفرنس TL431 تامین می شود.آیا چنین نیست؟

خدانگهدار :bye

دیدگاه

سلام
                      مسیر فیدبک به این دلیل قطع میشه که
                      اگر شما توجه کنین به پین4 میبینین که از خروجی هی +3.3 +5 +12 یه خروجی گرفته شده و به این پین اعمال شده در صورتی که این ولتاإ¾ ژ از حد مجاز کمتز یا زیاد تر بشه خروجی قطع میشه و شما باید سیم سبز رو یک بار قطع وصل کنین و در نتیجه اگر ما بخایم از 12ولت +30 بگیریم سیستم حفاظتی نمیزاره که با قطع کردن این ژین سیستم حفاظتی مخطل میشه

اسیب دیدن ای سی من همون طور که گفتم تغذیه مدار از قسمت سمت چپ پاین تغذیه میشه و تنها فرقی که میکنه این هست که خروجی pwm فرق میکنه که به دوتا ترانزیستور کوچک وصله و بعد به 13007 که ممکنه این pwm عوض بشه و عمر مدار کم بشه

و در مورد 3.3 همونطور که میبینین از سر ترانس خروجی گرفته پس باید تغیر کنه ولی من مطمین نیستم

موفق باشین

دیدگاه

آقا شرمنده !!!
                        ببخشید حواسم نبود که سوال بنده آخرین سوال page اول است و جواب شما در page دوم قرار دارد.

می توانید بجای اینکه به کل از فیدبک صرف نظر کرده و ولتاژی تثبیت نشده داشته باشید بجای آن مقدار مقاومت های فیدبک را به میزان مناسب تغییر دهید البته نمی دانم که در این صورت کنترلر PWM خواهد توانست این توان بالا را تحمل کند یا خیر؟ ولتاژ خروجی تا 40 ولت را که دوام می آورد اما جریان 4 آمپر را نمی دانم؟؟؟
                        در مورد آسیب دیدن TL494 با شما موافق نیستم ؛ چون در حالت عادی هم PWM نسبت به تغییر بار و یا تغییر ولتاژ خروجی تغییر می کند.پس چرا در آن حالت آسیب نمی بیند؟
                        به نظر بنده احتمال آسیب رسیدن به آی سی در صورتی وجود دارد که فیدبکی در کار باشد نه در حالتی که آی سی هیچ اطلاعی از ولتاژ خروجی ندارد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fuba
                          آقا شرمنده !!!
                          ببخشید حواسم نبود که سوال بنده آخرین سوال page اول است و جواب شما در page دوم قرار دارد.

می توانید بجای اینکه به کل از فیدبک صرف نظر کرده و ولتاژی تثبیت نشده داشته باشید بجای آن مقدار مقاومت های فیدبک را به میزان مناسب تغییر دهید البته نمی دانم که در این صورت کنترلر PWM خواهد توانست این توان بالا را تحمل کند یا خیر؟ ولتاژ خروجی تا 40 ولت را که دوام می آورد اما جریان 4 آمپر را نمی دانم؟؟؟
                          در مورد آسیب دیدن TL494 با شما موافق نیستم ؛ چون در حالت عادی هم PWM نسبت به تغییر بار و یا تغییر ولتاژ خروجی تغییر می کند.پس چرا در آن حالت آسیب نمی بیند؟
                          به نظر بنده احتمال آسیب رسیدن به آی سی در صورتی وجود دارد که فیدبکی در کار باشد نه در حالتی که آی سی هیچ اطلاعی از ولتاژ خروجی ندارد.

احتیاج به شرمنده شدن نبود میتونسی پست قبل رو ویرایش کنی
                          دوست عزیز این مسیر فیدبک هیچ ربطی به ولتاژ خروجی نداره چون این مسیر نسبت به جریان حروجی هست به این شرح که
                          اگر ولتاژ خروجی اتصال کوتاه بشه ولتاژ روی پین 4 کم میشه و اگه اضافه ولتاژ داشته باشیم ولتاژ روی پین4 زیاد میشه و ولتاژ خروجی قطع میشه این که شما میگین با تنظیم مقاومت ها باید بگم که کار سختیه اخه یه ولتاژ نیست چندتا ولتاژه پس بهترینش این هست که قطع بشه و ولتاژ و جریان خروجی کنترل نشه
                          و در مورد pwm نگفتم ای سی زربه میبینه گفتم که ممکنه محاسبات در مورت ترانزیستور های قدرت و درایور صدمه ودرنتیجه عمر 200 ساله اونا به 199سال24 364 روز 24ساعت 60 دقیه و 59 ثانیه بشه :mrgreen:

دیدگاه

ممی بخشیداگرسوالاتم پیش پا افتاده است
                            1- چه دیود هایی را برای مدار دوم پیشنهاد می کنید(6 آمپیر به بالا)
                            2- برخی مقاوت ها یکم عجیبند مثلا4740 یا 1220 اینها چه نوع مقاومتهایی هستند
                            اگر لطف کنین و لیست کامل قطعاتی که مورد نیاز است را به صورت معمولی بنویسید ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط razavi_university
                              ممی بخشیداگرسوالاتم پیش پا افتاده است
                              1- چه دیود هایی را برای مدار دوم پیشنهاد می کنید(6 آمپیر به بالا)
                              2- برخی مقاوت ها یکم عجیبند مثلا4740 یا 1220 اینها چه نوع مقاومتهایی هستند
                              اگر لطف کنین و لیست کامل قطعاتی که مورد نیاز است را به صورت معمولی بنویسید ممنون میشم
                              سلام
                              دیود ها رو که خودش گفته 200ولت 6 امپر
                              شما قرار نیست که اینو بسازی شما باید یه پاور اوراقی بگیری تعمیر کنی و این تغیراتو بدی داخلش
                              اخه تعمیر یا نو خریدن ش خیلی بهتر از ساختنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X