اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توان بلندگو و محاسبه ان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توان بلندگو و محاسبه ان

باسلام
    همون طور که میدونیم قسمت اصلی یک بلندگو سیم پیچ اون هست که متصل به پرده دیافراگم بلندگو بوده و اون رو به ارتعاش درمیاره ودر نتیجه تولید صدا میکنه.
    یک سیم پیچ هم دارای مقاومت اهمی هست و هم دارای خاصیت سلفی.
    وقتی یک سیم پیچ رو به ولتاژ متناوب یا متغیر وصل کنیم به دلیل مقاومت سیم پیچ باید مقداری از انرژی در ان به صورت گرماتلف شود.
    حال سوال من این هست که توانی که یک بلندگو به صورت صوت تولید میکنه چه ارتباطی با مقاومت ان دارد؟
    اخه مقاومت که توان رو تلف میکنه نه تولید.
    پس چرا برای محاسبه توان تولیدی یا همون خروجی تقویت کننده ها مقدار مقاومت بلنگورا در نظر میگیریم؟
    درواقع این مقدار توان باید در بلندگو تلف شود به دلیل مقاومت ان.
    پس توان صوتی بلندگو را چگونه باید محاسبه کرد؟
    در ضمن مقدار راکتانس سلف با فرکانس تغییر میکند و اگر توان به ان مربوط شود که می شود پس توان صوتی با فرکانس تغییر میکندولو این که دامنه سیگنال ثابت باشد.
    دوستان ممنون میشم جواب بدین. توضیح بادلیل میخوام.
    زکات علم نشر دادن آن است

پاسخ : توان بلندگو و محاسبه ان

فکر کنم سیگنال خروجی آمپ به صورت سینوسی نیست در واقع کل سیگنال در محدوده 0 تا + هست .وقتی سیگنالها پی در پی و با فرکانسهای مختلف دنبال هم میان عملا مقدار موثر سیگنال صوت مثل یه حالت dc میشه پس مقاومت R این توان را تلف میکنه.
    البته این نظر و حدس من هست و کاملا مطمئن نیستم.دوستان اگه کسی نظر دیگه داره لطف کنه.
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

بحث سر سینوسی بودن یا نبودنش نیست دهر صورت سیگنال متغیری با فرکانس چن کیلو میاد روی بلندگو
      از طرفی قبلش یه خازن سری با بلندگو هم هست که باعث میشه مقدار دیسی حذف بشه وفقط ac رد بشه و به بلندگو برسه.
      سوال اینجاست که به دلیل وجود مقاومت بلندگو ما تلفات داریم وچرا این توان تلف شده رو دقیقا همون توان امپلی در نظر میگیرن در صورتی که توان صوتی بلندگو توانیه که داره به صورت صوت تولید میشه نه توانی که تومقاومتش تلف میشه.
      و توان صوتی هم به میزان ارتعاش دیافراگم بلندگو بستگی داره که مستقیما به ارتعاش سیم پیچش مربوطه یعنی به خاصیت سلفیبلندگو برمیگرده .
      حالا چطوری توان صوتی بلندگو را باید محاسبه کرد؟
      زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

توان (pmpo (peak music power output فکر کنم اونیه که دنبالش میگردی.
        الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

با سلام هر بلندگو برای گرفتن توان لازم از آمپلی فایر باید یه مقاومتی داشته باشه تا جریان از خروجی آمپلی فایر بسمت شاسی حرکت کنه عین بایاس یک دیود که تا آند اون 0.7 ولت بیشتر از کاتدش نداشته باشه روشن نمیشه وقتی این جریان حرکت کرد میتونه صوت رو به سیم پیچ بلندگو که الان خاصیت سلفی پیدا کرده برسونه و اونم رو صفحه دیافراگم اعمالش کنه.حالا هرچی بخوایم توان بیشتری از خروجی آمپلی فایر بکشیم باید مقاومت اهمی بلندگو کمتر باشه.
          در مورد این سوالتونم که گفتین توانش چجوری محاسبه میشه خدمتتون عرض کنم که کلا برای گرفتن امپدانس ورودی و خروجی مدارات صوتی از صوت با فرکانس 1 کیلوهرتز استفاده میکنن (سیگنال ژنراتور سینوسی) وقتی ورودی و خروجی هارو با این فرکانس بالانس کردن تقریبا میشه گفت میانگین بالانس انجام شده ولی بستگی به جنس قطعات مصرفی و کیفیت طراحی،کیفیت صوتی که از بلندگو خارج میشه تفاوت میکنه که خودتون استاد این فن هستین و لازم به توضیح نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba elec
            باسلام
            همون طور که میدونیم قسمت اصلی یک بلندگو سیم پیچ اون هست که متصل به پرده دیافراگم بلندگو بوده و اون رو به ارتعاش درمیاره ودر نتیجه تولید صدا میکنه.
            یک سیم پیچ هم دارای مقاومت اهمی هست و هم دارای خاصیت سلفی.
            وقتی یک سیم پیچ رو به ولتاژ متناوب یا متغیر وصل کنیم به دلیل مقاومت سیم پیچ باید مقداری از انرژی در ان به صورت گرماتلف شود.
            حال سوال من این هست که توانی که یک بلندگو به صورت صوت تولید میکنه چه ارتباطی با مقاومت ان دارد؟
            اخه مقاومت که توان رو تلف میکنه نه تولید.
            پس چرا برای محاسبه توان تولیدی یا همون خروجی تقویت کننده ها مقدار مقاومت بلنگورا در نظر میگیریم؟
            درواقع این مقدار توان باید در بلندگو تلف شود به دلیل مقاومت ان.
            پس توان صوتی بلندگو را چگونه باید محاسبه کرد؟
            در ضمن مقدار راکتانس سلف با فرکانس تغییر میکند و اگر توان به ان مربوط شود که می شود پس توان صوتی با فرکانس تغییر میکندولو این که دامنه سیگنال ثابت باشد.
            دوستان ممنون میشم جواب بدین. توضیح بادلیل میخوام.

با سلام

در بلندگو ما با مکانیزمی مکانیکی مواجه هستیم و برای بدست اوردن توان صوتی پخش شده در محیط باید به نوعی این مکانیزم مکانیکی را فرمول بندی کنیم و به فرمول توان الکتریکی اضافه کنیم اینجا همونجایی هست که هر کسی ممکنه فرمول دلخواه خودش را به دست بیاره و از این نظر ما روش های مختلفی برای محاسبه توان داریم

اگه بخوایم کار راحتی برای بدست اوردن توان انجام بدیم باید صرف نظر از این مباحث فقط خروجی را در نظر بگیریم و در یک محیط کنترل شده شدت صوت را ببینیم

از طرفی وقتی داریم درباره امپلی فایر حرف میزنیم باید بدونیم با طیفی از فرکانس ها روبرو هستیم یعنی هم خود فرکانس ها در توان یکسان قدرت متفاوتی دارن و هم بار سلفی بلندگو مقاومت های متغیری روی فرکانس داره

برای همین باید میانگین توان را برای قدرت خروجی در نظر بگیریم

نکته دیگه توان تلف شده هست

گفته میشه اگر بتونید فضای اطراف یه سیم پیچ را از اهن پر کنید نیروی مغناطیسی 600 برابر قوی میشه ولی هیچ وقت نمیشه همچین کاری انجام داد معنی این حرف اینکه که هر چقدر از این شرایط ایدآل دور بشید مقداری گرما تولید میشه در نهایت اگر هیچ اهنی کنار بوبین نباشه اون بوبین مثله بوبین هیتر برقی گرما تولید میکنه

مکانیزم مکانیکی بلندگو اجازه میده همیشه مقداری از توان به صورت گرما به وجود بیاد و همچنید سنگینی دیافراگم هم در تولید گرما تاثیر داره اینکه بوبین باید برای بلند کردن دیافراگم چقدر زور بزنه که این مطلب هم جزء محدودیت های کاری بلندگو هست

و ...
            --------------------------- --------------------------

دیدگاه

دقیقا درست میفرمایین منم فرکانس میانگین 1 کیلوهرتز رو برای همین عرض کردم البته از خودم در نیاورده بودم اینارو خدا رحمت کنه رفتگان همه رو این شب جمعه ای یه استاد داشتیم بنام آقای سیفی اینارو از ایشون دارم خودمم تو طراحی آمپای فایر و گرفتن امپدانس ورودی و خروجی از همین فرکانس استفاده کردم که این فرکانس رو روی نوار ضبط کرده بودم و از طریق هد به پری آمپلی فایر و قسمتهای بعدی میدادم.یادش بخیر...
              بله واقعا فرمول پیچیده ای باید باشه که احتمال زیاد فقط دست شرکتهایی هست که تکنولوژی ساخت بلندگوهای وات بالا رو دارند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X