اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق سلف مقاومتی با سلف بشکه ای ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق سلف مقاومتی با سلف بشکه ای ؟

سلام خواستم بپرسم آیا تفاوتی در مورد سلف مقاومتی وجود داره با بشکه ای چون از لحاظ قیمتی سلف بشکه ای گرونتره .میشه توضیح بدید؟

پاسخ : فرق سلف مقاومتی با سلف بشکه ای ؟

درود بر شما،

همان طور که می دانید، مقدار اندوکسیون یک سیم پیچ یا سلف به میزان جریان گذرنده از آن وابسته است و هر چه این جریان بیش تر شود، اندوکتانس کاهش می یابد، تا جایی که هسته ی سیم پیچ «اشباع» شود که در این حالت مقدار اندوکتانس آن سیم پیچ به کمترین مقدار افت خواهد کرد.

بنابراین، مقدار جریان عبوری از سیم پیچ باید در انتخاب آن مورد نظر قرار داشته باشد. اگر سیم پیچ در یک مدار نوسانگر و روی کلکتور ترانزیستوری با جریان کار 2 میلی آمپر قرار داشته باشد، طبیعی است که می توان از یک سلف استوانه ای کوچک، که ظاهری شبیه به مقاومت دارد، استفاده کرد.

اما اگر قرار باشد سلف مورد نظر در یک منبع تغذیه ی کلیدگری و بر سر راه جریان 5 آمپر نصب شود، در وهله ی نخست باید در ساختمان آن از سیم با ضخامت کافی استفاده شده باشد تا بتواند مقدار جریان را تحمل کند، و در وهله ی دوم باید اندوکتانس مورد نظر را در جریان دلخواه از خود نشان دهد و هسته ی آن به اشباع نرود. در اینجاست که سلف بزرگ تری مانند آنچه شما «بشکه ای» نامیده اید، مورد نیاز خواهد بود.

یک سری مطلب بسیار مفید فارسی در مورد سلف ها در 3 قسمت را در اینجا می بینید که خواندن آنها را به شما توصیه می کنم:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/10/26/Determination_of_core_saturation_and_Inductors_Dec rease_in_DC%20load%20-%20Variant%201

http://etesalkootah.blog.ir/1394/10/23/How_to_Determine_Induction_of_an_unknown_Inductor

http://etesalkootah.blog.ir/1394/10/22/How_to_Define_Self_Resistance_of_Coils

پیروز باشید

دیدگاه

هنوز تفاوت سلف مقاومتی با سلف بشکه ای رو نگفتید ؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط KINDA
        هنوز تفاوت سلف مقاومتی با سلف بشکه ای رو نگفتید ؟!
        با سلام :
        و عرض تائید گفته های دوست و کاربر گرامی : مته به خشخاش
        فرض کنید شما احتیاج به یک سلف 300 میکرو هنری 3 آمپری دارید، چون جریان خروجی زیاد است در نتیجه باید از سیم ضخیم تر استفاده شود، در نتیجه حجم بزرگ تر یعنی توان بالاتر و در نتیجه قیمت بالاتر.
        فرض کنید شما دو باره احتیاج به یک سلف 300 میکرو هنری با جریان 0.1 آمپر یا 100 میلی آمپر دارید، در این جا چون جریان عبوری کم تر است در نتیجه سیم ها نازک تر و حجم و توان کم تر در نتیجه قیمت کم تر و بصورت مقاومتی عرضه شدن.
        طبق این عرایض وقتی که شما می خواهید سلف خریداری کنید، باید به دو پارامتر مهم یعنی اول مقدار اینداکتنس و دوم جریان عبوری سلف توجه کنید.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

چطور مقاومت سلف رو میشه اندازه گرفت ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط KINDA
            چطور مقاومت سلف رو میشه اندازه گرفت ؟
            با سلام :
            اندازه گیری مقاومت سلف بر دو نوع می باشد.
            1- اندازه گیری مقاومت D.C یعنی هر آن چه را که یک اهمتر، درست مثل اندازه گیری یک مقاومت معمولی انجام می شودد.
            2- اندازه گیری مقاومت ظاهری که از فرمول XC = 0.159/ F.C
            XC = مقاومت ظاهری
            0.159 = عدد ثابت
            F = فرکانس
            C = ظرفیت خازن بر حسب فاراد
            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

ممنونم از توضیحاتتون
              ببخشید من یک سوالداشتم در مورد سلف های فعال.ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید جوابمو بدید
              میخواستم بدونم زوابط سلف فعال به چه صورت بدست می اید؟؟؟ادمیتانسشو بدست مییاریم و از ادمیتانس مقدار L و C وRش بدست می اید.ولی په جوری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط مته به خشخاش نمایش پست ها
              درود بر شما،

همان طور که می دانید، مقدار اندوکسیون یک سیم پیچ یا سلف به میزان جریان گذرنده از آن وابسته است و هر چه این جریان بیش تر شود، اندوکتانس کاهش می یابد، تا جایی که هسته ی سیم پیچ «اشباع» شود که در این حالت مقدار اندوکتانس آن سیم پیچ به کمترین مقدار افت خواهد کرد.

بنابراین، مقدار جریان عبوری از سیم پیچ باید در انتخاب آن مورد نظر قرار داشته باشد. اگر سیم پیچ در یک مدار نوسانگر و روی کلکتور ترانزیستوری با جریان کار 2 میلی آمپر قرار داشته باشد، طبیعی است که می توان از یک سلف استوانه ای کوچک، که ظاهری شبیه به مقاومت دارد، استفاده کرد.

اما اگر قرار باشد سلف مورد نظر در یک منبع تغذیه ی کلیدگری و بر سر راه جریان 5 آمپر نصب شود، در وهله ی نخست باید در ساختمان آن از سیم با ضخامت کافی استفاده شده باشد تا بتواند مقدار جریان را تحمل کند، و در وهله ی دوم باید اندوکتانس مورد نظر را در جریان دلخواه از خود نشان دهد و هسته ی آن به اشباع نرود. در اینجاست که سلف بزرگ تری مانند آنچه شما «بشکه ای» نامیده اید، مورد نیاز خواهد بود.

یک سری مطلب بسیار مفید فارسی در مورد سلف ها در 3 قسمت را در اینجا می بینید که خواندن آنها را به شما توصیه می کنم:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/10/26/Determination_of_core_saturation_and_Inductors_Dec rease_in_DC%20load%20-%20Variant%201

http://etesalkootah.blog.ir/1394/10/23/How_to_Determine_Induction_of_an_unknown_Inductor

http://etesalkootah.blog.ir/1394/10/22/How_to_Define_Self_Resistance_of_Coils

پیروز باشید
              منونم از توضیحاتتون
              ببخشید من یک سوالداشتم در مورد سلف های فعال.ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید جوابمو بدید
              میخواستم بدونم زوابط سلف فعال به چه صورت بدست می اید؟؟؟ادمیتانسشو بدست مییاریم و از ادمیتانس مقدار L و C وRش بدست می اید.ولی په جوری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

سلام
                مقاله زیرمیتونه کمکتون بکنه...

دیدگاه

سلام.
                  حالا سوالی که پیش میاد اینکه توی مدار چطوری مقاومت معمولی رو از مقاومت سلفی تشخیص بدیم ؟
                  امضاندارم. ميشه انگشت بزنم...؟

www.AsanService.ir

دیدگاه

سلام
                    من میخوام خودم یه مبدل DC به DC بر اساس LM2596 طراحی کنم که بر اساس شماتیک اون نیاز به یه سلف 33 یا 47 میکرو هانری 3 آمپر داره که الان توی فروشگاه در دسترس نیست
                    آیا میشه از یه سلف 100 میکروهانری 3 آمپر استفاده کرد و اینکه آیا مشکلی ایجاد میشه یا خیر...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidtb نمایش پست ها
                      سلام
                      من میخوام خودم یه مبدل DC به DC بر اساس LM2596 طراحی کنم که بر اساس شماتیک اون نیاز به یه سلف 33 یا 47 میکرو هانری 3 آمپر داره که الان توی فروشگاه در دسترس نیست
                      آیا میشه از یه سلف 100 میکروهانری 3 آمپر استفاده کرد و اینکه آیا مشکلی ایجاد میشه یا خیر...
                      درود، سلف تحت بار اشباع شده و داغ خواهد کرد.
                      ولی میتونید سلف رو بخرید و نصف سیمپیچی آن را باز کرده
                      تا به یک سلف در حدود 50 میکرو هانری برسید.
                      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X