اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت یا خرید مبدل باک-بوست

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت یا خرید مبدل باک-بوست

سلام
    من نیاز به یه منبع تغذیه باک-بوست 30 آمپر دارم که ولتاژ ورودیش 10 تا 16 باشه و خروجی 12 ولت بده.ممنون میشم از دوستان اگه کسی نقشه یا دستگاه آماده را سراغ داره راهنمایی کنه. :redface:

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

پاسخ : کمک برای ساخت یا خرید مبدل باک-بوست

بهتره که قید buck boost یا sepic رو بزنی چون با این جریان 30 آمپر که شما میخواین پیک جریان ها روی سوییچ و سلف و خازن ها زیاد میشه و مشکلات گرم کردن قطعات و داشتن نویز ها به دلیل پیک های بالای جریان به دردسر میندازه شمارو(چون قبلا نمونه هایی رو ساختم میگم وگرنه اگه 10 آمپر میخواستین اوکی بود)
    وگرنه میتونید از sepic استفاده کنین( با uc3843 و ترانس جریان برای نمونه گیری جریان سوییچ).
    منها بهترین کار و راحت ترین مبدل پوشپول هست که به راحتی میتونین با 494 یا 3525ب بسازینش. نسبت تبدیل ترانس رو هم جوری میزارین که تو ولتاژ ورودی 10 هم بتونه خروجی 12 بده... یه هسته EE42 و یه سلف خروجی ناقابل هم نیازه :biggrin:
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام.
      من یک منبع تغذیه با ولتاژ خروجی 12 ولت و جریان 12.5 آمپر دارم و میخواهم آنرا به یک دستگاه بارکد اسکنر با منبع ولتاژ 4A @ +5V / 0.8A @12V ,و توان 11.9W و
      جریان 1.7A @ 5.2V/ 0.2A @12V متصل کنم و نیاز به یک buck–boost converter STEP DOWN دارم. ممنون میشم اگر مرا راهنمایی کنید که چگونه مداری نیاز دارم و از کجا میتوانم تهیه کنم.

دیدگاه

دوستان سلام. من میخوام ولتاژی حدود60 - 70 ولت رو به 12 ولت تبدیل کنم. تعداد بالا قراره یک محصول ساخته بشه و lm2596 HV گرون در میاد. آیا آیسی سوییچینگ و .. ای میشناسید در این رنج ولتاژ ؟ جریان حدود یک آمپر هست(در خروجی) ممنون میشم تجربیاتتون رو در اختیار بذارین

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir Zia نمایش پست ها
          دوستان سلام. من میخوام ولتاژی حدود60 - 70 ولت رو به 12 ولت تبدیل کنم. تعداد بالا قراره یک محصول ساخته بشه و lm2596 HV گرون در میاد. آیا آیسی سوییچینگ و .. ای میشناسید در این رنج ولتاژ ؟ جریان حدود یک آمپر هست(در خروجی) ممنون میشم تجربیاتتون رو در اختیار بذارین
          با سلام
          برای این ولتاژ باید از یه آیسی با سوئیچ اکسترنال استفاده کنین. فکر کنم ارزونترینش هم همون 3843 باشه.
          اما خب قیمت خود سوئیچ و هزینه درایو هایساید هم دارین که اضافه میشه به کلش.
          در کل فکر نکنم کار ارزونی در بیاد. من 550 ولت رو با همین روش به 200 ولت یه آمپر تبدیل کردم.
          با 3843 و هایساید رو هم با ترانس درایو کردم.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
            با سلام
            برای این ولتاژ باید از یه آیسی با سوئیچ اکسترنال استفاده کنین. فکر کنم ارزونترینش هم همون 3843 باشه.
            اما خب قیمت خود سوئیچ و هزینه درایو هایساید هم دارین که اضافه میشه به کلش.
            در کل فکر نکنم کار ارزونی در بیاد. من 550 ولت رو با همین روش به 200 ولت یه آمپر تبدیل کردم.
            با 3843 و هایساید رو هم با ترانس درایو کردم.
            VCC این آیسی نهایتا 30 ولت هست/ یعنی باید یه 12 ولت به خودش داد تا راه بیفته/ شما برای تغذیه ی خود آیسی از چی استفاده کردی؟ از زنز؟

امیرحسین ضیا

دیدگاه

VCC این آیسی نهایتا 30 ولت هست/ یعنی باید یه 12 ولت به خودش داد تا راه بیفته/ شما برای تغذیه ی خود آیسی از چی استفاده کردی؟ از زنز؟
              با همون روشی که تو منابع تغذیه فلایبک بکار میره.
              550 ولت با دو تا مقاومت 180 کیلو و خازن بهش دادم. اینطوری ولتاژ اولیه برای استارت تامین میشه و آیسی راه میفته و چند تا پالس میزنه. بعدش ولتاژ خروجی خودشو میتونه استفاده کنه.
              با مقدار خازن الکترولیت روی تغذیه، میشه زمان و تعداد پالسهای اولیه تا تولید خروجی خودش رو تنظیم کرد.

دیدگاه

با همون روشی که تو منابع تغذیه فلایبک بکار میره.
                550 ولت با دو تا مقاومت 180 کیلو و خازن بهش دادم. اینطوری ولتاژ اولیه برای استارت تامین میشه و آیسی راه میفته و چند تا پالس میزنه. بعدش ولتاژ خروجی خودشو میتونه استفاده کنه.
                با مقدار خازن الکترولیت روی تغذیه، میشه زمان و تعداد پالسهای اولیه تا تولید خروجی خودش رو تنظیم کرد.
                با تشکر از پاسختون. کمی تحقیق کردم در موردش و خب بالاخره پس از براورد قیمت و وقتی که برای طراحی قسمت اضافه(درایور های ساید برای مبدل باک و باقی اجزای مدار) انجام شد متوجه شدیم این هم نمیصرفه و حتی گرون تر در میاد. تو ایران من LM317HV پیدا نکردم(میدونم خطیه ولی خب مجبورم). اون با 60 ولت کار میکنه. من حدود یک آمپ جریان برام کافیه و به دردسرش نمی ارزه بیام از اکسترنال ماسفت استفاده کنم! آیسی سوییچینگ 60 ولت گیر نمیاد تو بازار یعنی؟(اکسترنال سوییچ نباشه)
                جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۲۱:۳۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۵.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

lm317hv رو جوان میاره برات 45400
                  http://www.javanelec.com/Shops?searchFilter=LM317HV

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam18 نمایش پست ها
                    lm317hv رو جوان میاره برات 45400
                    http://www.javanelec.com/Shops?searchFilter=LM317HV
                    سلام بهنام جان همه سایتارو زیر و رو کردم. قیمتی که میگی به تومانه؟! کلا نمیصرفه هیچی دیگه مجبور شدک یه 15 ولت از بیرون بدم بهش

امیرحسین ضیا

دیدگاه

با تشکر از پاسختون. کمی تحقیق کردم در موردش و خب بالاخره پس از براورد قیمت و وقتی که برای طراحی قسمت اضافه(درایور های ساید برای مبدل باک و باقی اجزای مدار) انجام شد متوجه شدیم این هم نمیصرفه و حتی گرون تر در میاد. تو ایران من LM317HV پیدا نکردم(میدونم خطیه ولی خب مجبورم). اون با 60 ولت کار میکنه. من حدود یک آمپ جریان برام کافیه و به دردسرش نمی ارزه بیام از اکسترنال ماسفت استفاده کنم! آیسی سوییچینگ 60 ولت گیر نمیاد تو بازار یعنی؟(اکسترنال سوییچ نباشه)
                      بله. گفتم که ارزون در نمیاد.
                      ولی خب از نظر عملکرد خیالتون راحته.
                      چون آیسی های HV تقریبا تو مرز همون ولتاژ کارکرد شما هستن و سر مرز کار کردن جالب نیست.

دیدگاه

بله. گفتم که ارزون در نمیاد.
                        ولی خب از نظر عملکرد خیالتون راحته.
                        چون آیسی های HV تقریبا تو مرز همون ولتاژ کارکرد شما هستن و سر مرز کار کردن جالب نیست.
                        سلام.من ولتاژ رو 10 الی 20 ولت بالاتر گفتم که دوستان ولتاژ بالاتر هارو معرفی کنن تا لب مرز کار نکنم ولتاژ کاری در واقع 40-50 ولت هست و این 15 ولت رو برای مدار درایور گیت ماسفت ها میخوام(از طرفی درست هست که معمولا از منبع سوییچینگ برای گیت استفاده نمیشه ولی خب با صاف کردن و مطمعن بودن از ریپل نداشتن و در توان های پایین مانعی نداره.ولی با این حال گفتم بیام حتی از رگولاتور خطی استفاده کنم هم ضرری نداره)
                        به هر حال گویا تصمیم نهایی همون lm2596 hvباشه تنها مشکلی که با این مبدل دارم ارتفاع زیاد ماژول هست(آیسی جدا هم کمیابه و اورج گیر آوردن داستانی دیگر). به هر حال پیشنهاد شما برای مبدل های بوست پیشنهادی عالیست. ولی متاسفانه مجبور به استفاده از توپولوژی باک هستم و سوییچم تو های سایده خلاصه دمتون گرم

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام مجدد
                          اونیکه من گفتم هم باک بود. بوست نبود!!
                          اما استفاده از رگولاتور خطی با جریان خروجی یک امپر، اونم با افت ولتاژی حدود 30 ولت و تلفات 30 وات برای TO220 فکر نکنم اصلا شدنی باشه!
                          اگه هم بشه حتما باید هیت سینک گردن کلفتی براش بذارین که باز قیمت و سایز مدار رو میبره بالا!
                          بنظر منم 2596HV ارزونتر در میاد. ظاهرا پایا داره و قیمتش رو 14500 زده. اگه اورژینال باشه خوبه.

دیدگاه

سلام مجدد
                            اونیکه من گفتم هم باک بود. بوست نبود!!
                            اما استفاده از رگولاتور خطی با جریان خروجی یک امپر، اونم با افت ولتاژی حدود 30 ولت و تلفات 30 وات برای TO220 فکر نکنم اصلا شدنی باشه!
                            اگه هم بشه حتما باید هیت سینک گردن کلفتی براش بذارین که باز قیمت و سایز مدار رو میبره بالا!
                            بنظر منم 2596HV ارزونتر در میاد. ظاهرا پایا داره و قیمتش رو 14500 زده. اگه اورژینال باشه خوبه.
                            میدونم عزیز منم چیزی غیر ازاین نگفتم سو تفاهم شده(برای دوستانی که تازه وارد هستند:این آیسی سوییچینگه صرفا و هم تو باک هم تو بوست میشه استفاده کرد ولی اگر بخواهید برای باک استفاده کنین و سوییچتون ان چنل باشه مجبورین چاره ای برای درایو سوییچ بی اندیشید) حرفتون هم کاملا درسته (عرض بنده این بود که چون ما باک میخوایم باید بوت استرپ هم بذاریم و مدار پیچیده میشه که شما هم اشاره فرمودین) خیلی مچکر بابت معرفی

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X