اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آنالیز فرکانس، ریموت کنترول رادیویی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد آنالیز فرکانس، ریموت کنترول رادیویی

سلام خدمت تمامی اساتید

سوالی داشتم در مورد یک پروژه که با AVR ساخته میشه و باید میکرو فرکانس های بالای 100MHZ تا 1GHZ رو که توسط فرستنده ریموت کنترول ارسال میشه رو دریافت کنه و فرکانس رو نمایش بده همچنین این فرکانس رو با تمام مشخصاتش و کد بندی که داره تو یه حافظه جدا ذخیره کنه.
    فعلا مشکل من دریافت تمامی این رنج فرکانسی، خوندن ونمایش این رنج فرکانسیه که خیلی زیاده و به هیچ عنوان میکرو نمیتونه به تنهایی این کارو انجام بده. میدونم که باید قبل از میکرو یه مقسم فرکانس گذاشت اما مداراتی که پیدا کردم یا ای سی تو بازار نیست با کار نمیکنه .

خواهش میکنم اگه کسی میتونه کمکم کنه بگه که چطور تمامی سیگنال های تو اون رنج فرکانی رو دریافت کنم
    و چطور محاسبه و نمایشش بدم

پاسخ : سوال در مورد آنالیز فرکانس، ریموت کنترول رادیویی

دوست گرامی

شما از یک گیرنده مناسب در این محدوده فرکانسی استفاده کنید و بعد از دریافت سیگنال آن را در فرکانس یک اسیلاتور محلی ضزب کرده و فرکانس اختلاف آن را با میکرو آنالیز کنید

از این تکنیک در بسیاری از گیرنده ها تحت عنوان سوپر هترودین استفاده میگردد منتها انتخاب فرکانس میانی بستگی به پهنا باند استفاده شده و گاهی نوع مدولاسیون دارد به طور مثال در گیرنده های قدیمی AM از فرکانس میانی 455 کیلوهرتز استفاده میگردید ...و سپس در پخش تجارتی FM برای فرکانس 88 تا 108 مگاهرتز از فرکانس 10.7 مگاهرتز استفاده گردید ... در تلویزیون آنالوگ نیز فرکانس میانی 38.9 برای تصویر میباشد

اطلاعات بیشتر در مورد فرکانس میانی یا if

https://en.wikipedia.org/wiki/Intermediate_frequency

اگر از گیرنده سوپرهترودین برای دریافت استفاده میکنید میتوانید فرکانس میانی را با میکرو مناسب دریافت کنید و اگر احتمالا مجبور به ساخت گیرنده شدید سعی کنید فرکانس اسیلاتور محلی را طوری انتخاب کنید که بتوانید از تقویت کننده های استاندارد if استفاده نمایید
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

سلام و تشکر از جواب

اما رنج فرکانسی که من میخوام بیشتر از محدوده فرکانسیه که تو صحبتاتون گفتین. من یه ریموت کنترول دارم که برای دزد گیر ماشین یا خونست. من یه مدار گیرنده میخوام که محدوده فرکانسیه بالا از 100MHZ تا 1GHZ رو بتونه دریافت کنه و همونطور که گفتین بعد از دریافت سیگنال توی برنامه خودم فرکانس داده شده رو در فرکانس اسیلاتور محلی ضزب کنم و فرکانس اختلاف آن را با میکرو آنالیز کنم اما مدار مقسمی که چنین رنج فرکانسی رو بتونه به طور کامل دریافت کنه پیدا نکردم یا اگرم بود قطعاتش تو بازار نبود

دیدگاه

دوست عزیز
        شما با میکروهای مرسوم و متداول قادر نیستید با این فرکانس کار کنید ... ولی فرکانسی هم که توسط گیرنده دریافت میشود با تقسیم کاهش نمیابد بلکه همانطور که اشاره شد با فرکانس یک نوسان ساز محلی مخلوط شده و فرکانس اختلاف آنها تقویت و مورد استفاده قرار میگیرد ... به طور مثال فرکانس یک گیگاهرتز 999 مگاهرتز توسط مدار MIxer ترکیب شده و از فرکانسهای بوجود آمده که شامل دو فرکانس اصلی ( 1GHZ و 999MHZ و 1=999-1000 یک مگاهرتز و ... ) اختلاف آنها میباشد فرکانس یک مگاهرتز که شامل تمام اطلاعات موج اصلی میباشد مورد استفاده قرار میگیرد

http://telecom.shirazu.ac.ir/telecom/download/ftproot/LEARNING/honarestan/119-132-C466-9.pdf

دوست عزیز گذشته از ساخت یک گیرنده که کار نسبتا دشواریه میتوانید از یک ماژول آماده که با گرفتن موج دیتا به شما تحویل بدهد استفاده کنید ... برای این منظور اول اطلاعات دقیقتر در مورد فرستنده به دست بیاورید ....حتی ممکنه ماژول گیرنده آماده را در بازار موجود باشد
        پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X