اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار کنترل جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار کنترل جریان

سلام
    دوستان بنده منبع تغذیه ای دارم که جریانش 5 آمپره. حالا می خوام یه مدار کنترل جریان برایش طراحی کنم که وقتی مثلا رو 200 میلی آمپر تنظیم شده، از این جریان بیشتر به هیچ عنوان به مصرف کننده نرسه.
    مدارات زیادی در سطح انجمن و سایر سایت ها هست ولی مشکل من تحلیل مدارات آنالوگ و ساخت یک مدار قابل اطمینان و خوب جهت مصارف مختلف هستش. من با جریان 0 تا 1 آمپر مشکل ندارم مشکل من کنترل جریان های با مقدار زیاده.
    پیشاپیش از راهنماییتون ممنونم.
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

پاسخ : مدار کنترل جریان

سلام جناب سوران
    همه راه ها رو که خودتون دیدید اما منطقی و معقول ترین و ارزان ترین کار فیدبک زدن هست با استفاده از یک شبکه مقاومتی و یک BJT هست. البته خیلی ها میان با ADC و .... هم اینکار رو میکنن اما فقط روی دست خودشون هزینه میزارن.
    تحلیل و اساس کار فیدبک هم به اینصورته که شما میایی جریان رو با یک شبکه مقاومتی متغییر نمونه برداری میکنی و ولتاژ حاصله رو میدی به اون Bjt و کلکتور ترانزیستور رو هم وصل میکنی رگوله جریانت؛ اگه جریانت زیاد بشه ولتاژ BE ترانزیستور بالا میره و کلکتور جریان میکشه و باعث میشه ولتاژ شما افت کنه تا جایی که جریان با میزان شبکه مقاومتی برابر بشه.
    اگه نیاز به مدارش رو داشتید بفرمایید براتون بکشم و قرار بدم.
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

سلام
      من هم به چنین مداری نیاز دارم.
      میخواستم با ترانس یه منبع تغذیه بسازم ، برای کنترل ولتاژ مدار پیدا کردم ولی برای کنترل جریان مداری پیدا نکردم.
      اگر امکانش هست شماتیک قرار بدید و یه توضیح مختصر هم بدید تا کسانی مثل من که در این زمینه حرفه ای نیستند هم به خوبی کارکرد مدار رو درک کنند.
      باتشکر

دیدگاه

این مدار یه منبع تغذیه با کنترل ولتاژ و جریان 50 ولت 5 آمپر کار درست (خودم ساختم و کار میکنه :wow
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=113426.0
        این هم سری جدید:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=114758.0

ولی پیشنهاد من اینه که اولا کل تایپک رو مطالعه کنید بعدا بسازید :mrgreen:
        از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
        --------------------------------------------------------
        تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
        --------------------------------------------------------
        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

با سلام
          از رگولاتور ولتاژ LM317 بعنوان منبع جریان استفاده کنید این منبع جریان میتواند خروجی ثابت به شما بدهد اطلاعات مربوط به نحوه بستن بعنوان منبع جریان در دیتا شیت آن موجود است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
            با سلام
            از رگولاتور ولتاژ LM317 بعنوان منبع جریان استفاده کنید این منبع جریان میتواند خروجی ثابت به شما بدهد اطلاعات مربوط به نحوه بستن بعنوان منبع جریان در دیتا شیت آن موجود است .
            سلام
            در مورد این آیسی یه چستجو کردم تو نت ، ظاهرا هم میتونه جریان رو کنترل کنه و هم ولتاژ....
            برای ولتاژ تا 37 ولت جواب میده ، برای جریان چی؟ 3 یا 4 آمپر رو میتونه تحمل کنه؟

دیدگاه

دوست گرامی

برای محدود ساختن جریان میتوانید از مدارهای یکپارچه در قالب تراشه های اختصاصی استفده فرمایید
              مثلا مدار زیر محدودیت جریان دقیقا 200 میلی آمپر را در ولتاژ 5 ولت اعمال مینماید

http://cds.linear.com/image/16412.png

همچنین میتوانید از مدارهای مبتنی بر lm317 استفاده فرمایید که در طرح زیر به شکل زیبایی با یک ترانزیستور جهت افزایش توان مقاومت تلفیق گردیده است

http://diy.slmelectronic.co.uk/uploads/Constant-current-circuit/Constant-current-circuit-89.png

ولی به صورت کلی اساس منابع تغذیه دارای محدود کننده جریان مبتنی بر استفاده از یک مقاومت سنس میباشد که به کمک یک ترانزیستور جریان کنترل کننده مدار را اتصال کوتاه مینماید

http://www.radio-electronics.com/info/circuits/transistor_current_limiter/transistor_current_limiter.gif

به طور مثال در این مدار با افزایش جریان ولتاژ دو سر مقاومت سنس افزایش یافته و با رسیدن آن به 0.7 ترنزیستور سنس سوویچ کرده و ولتاژ بیس ترانزیستور کنترل را نسبت به امیتور کاهش میدهد و سبب کاهش ولتاژ ( و در نتیجه ثابت ماندن جریان میگردد )
              برای محاسبه جریان در این مدار لازم است مقدار مقاومت سنس محاسبه گردد که از تقسیم 0.7 بر جریان مورد نظر به دست میاید .... مثلا برای جریان دو آمپر از رابطه اساسی V=I.R مقدار ولتاژ 0.7 ( سوویچ ترانزیستورهای سیلیکونی ) را بر 2 تقسیم میکنیم تا مقدار مقاومت 0.35 اهم به دست آید ... به بیان بهتر با انتخاب مقاومت 0.35 اهم .... با افزایش جریان از 2 آمپر ولتاژ دو سر مقاومت به 0.7 رسیده و ترانزیستور سنس فعال میگردد
              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

ماژولهای زیر توی بازار هستند که جدا از ولتاژ جریان را هم تنظیم میکنند
                https://en.m.wikipedia.org/wiki/Single-ended_primary-inductor_converter

شاید دوستان راهنمایی کنند که با چهرتغییری میشه این کار را انجام داد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moghani1376
                  این مدار یه منبع تغذیه با کنترل ولتاژ و جریان 50 ولت 5 آمپر کار درست (خودم ساختم و کار میکنه :wow
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=113426.0
                  این هم سری جدید:
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=114758.0

ولی پیشنهاد من اینه که اولا کل تایپک رو مطالعه کنید بعدا بسازید :mrgreen:
                  آقای مقنی من و اقا آرمین و ... اینو ساختیم،کنترل جریانش بالکل تعطیله؛من بعد کلی فکر وکمی تغییرات تازه تونستم محافظ جریانشو راه بندازم
                  شما هم که هنوز فیلم نذاشتین
                  من که با این مدار مشکل اساسی دارم :angry:
                  کار نمیکنههههههههههههههههههههههه :angry:
                  ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                    دوست گرامی

برای محدود ساختن جریان میتوانید از مدارهای یکپارچه در قالب تراشه های اختصاصی استفده فرمایید
                    مثلا مدار زیر محدودیت جریان دقیقا 200 میلی آمپر را در ولتاژ 5 ولت اعمال مینماید

http://cds.linear.com/image/16412.png

همچنین میتوانید از مدارهای مبتنی بر lm317 استفاده فرمایید که در طرح زیر به شکل زیبایی با یک ترانزیستور جهت افزایش توان مقاومت تلفیق گردیده است

http://diy.slmelectronic.co.uk/uploads/Constant-current-circuit/Constant-current-circuit-89.png

ولی به صورت کلی اساس منابع تغذیه دارای محدود کننده جریان مبتنی بر استفاده از یک مقاومت سنس میباشد که به کمک یک ترانزیستور جریان کنترل کننده مدار را اتصال کوتاه مینماید

http://www.radio-electronics.com/info/circuits/transistor_current_limiter/transistor_current_limiter.gif

به طور مثال در این مدار با افزایش جریان ولتاژ دو سر مقاومت سنس افزایش یافته و با رسیدن آن به 0.7 ترنزیستور سنس سوویچ کرده و ولتاژ بیس ترانزیستور کنترل را نسبت به امیتور کاهش میدهد و سبب کاهش ولتاژ ( و در نتیجه ثابت ماندن جریان میگردد )
                    برای محاسبه جریان در این مدار لازم است مقدار مقاومت سنس محاسبه گردد که از تقسیم 0.7 بر جریان مورد نظر به دست میاید .... مثلا برای جریان دو آمپر از رابطه اساسی V=I.R مقدار ولتاژ 0.7 ( سوویچ ترانزیستورهای سیلیکونی ) را بر 2 تقسیم میکنیم تا مقدار مقاومت 0.35 اهم به دست آید ... به بیان بهتر با انتخاب مقاومت 0.35 اهم .... با افزایش جریان از 2 آمپر ولتاژ دو سر مقاومت به 0.7 رسیده و ترانزیستور سنس فعال میگردد
                    ممنونم دوست عزیز

دقیقا هدف من هم آشنایی با یه مدار کنترل جریان بود.
                    دوستان عزیز من با کار LM317 آشنا هستم ولی اون تا 1 آمپر جواب میده و من می خوام با توجه به نیاز مدار از 0 تا 5 الی 10 آمپر رو کنترل کنیم.
                    در نتیجه می خوای یکبار برای همیشه مداری رو طراحی کنم که در اکثر موارد جوابگو باشه.

دوستان کسی می تونه مدار زیر رو تحلیل کنه :
                    http://www.techno-electro.com/316--0-30-0.002-3-.html

چرا ناراحتی پاتریک!
                    - از دیدنش ناراحت شدی؟
                    + نه
                    پس چی ناراحتت کرده
                    محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته

دوستان کسی می تونه مدار زیر رو تحلیل کنه :
                      http://www.techno-electro.com/316--0-30-0.002-3-.html
                      بله که میتونم :nerd: :redface:
                      https://www.google.com/url?sa=t&rct=...CrIOXAuNzdBkwg
                      اتفاقا من این منبع رو هم ساختم
                      کاملا عالی و خوب کار میکنه
                      فقط در ولتاژ های بالای 22 ولت به مشکل بر میخوره که با کمی دستکاری و تعویض ترانس 24 ولت با مثلا 30 ولت این مشکل هم حل میشه
                      حتی جریان این مدار رو میشه از 3 امپر بیشتر هم کرد،فقط باید مقاومت شنت رو عوض کنید و در صورت نیاز تعداد3055 هارو بیشتر کنید،همچنین اگه تعداد 3055 هارو زیاد کنید باید بجای 2219 هم یک ترانزیستور قویتر بذارین
                      لازم به ذکره که من همه کارهاییکه گفتم رو امتحان کردم و جواب گرفتم
                      البته شما خودتون استادین،من صرفا تجربم رو گفتم
                      یک مدار منبع تغذیه بهتر و کاملتر و البته پیچیده تر هم وجود داره که دوستان هم ساخته بودن و جواب گرفته بودن که شماتیکش با نام hy3005 پیدا میشه تو نت
                      البته فکر میکنم برای تحلیل این مدار ابتدا نیاز باشه لینک بالا رو مطالعه کنین
                      خوبی این دومی اینه که ترانس با چند سر میخاد تا تلفات تو ولتاژ های پایین کم شه و بدیش هم اینه که ترانس با چند سر میخاد که گیر اوردنش سخته
                      ................Fx7SAM................

دیدگاه

با سلام
                        شما ابتدا طالب جریان حدود 200 میلی آمپر بودید الان صحبت 3 تا 4 آمپر میکنید ممکن است ابتدا سئوال خود را واضح و روشن بیان کنید چون به هر حال هر کنترل کننده جریانی در یک محدوده مشخص کار میکند نه نامحدود .
                        اما برای راهنمایی دوباره عرض میکنم اگر از LM317K استفاده نمایید تا 3 آمپر را به شما جواب میدهد . به پسوند K دقت نمایید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                          با سلام
                          شما ابتدا طالب جریان حدود 200 میلی آمپر بودید الان صحبت 3 تا 4 آمپر میکنید ممکن است ابتدا سئوال خود را واضح و روشن بیان کنید چون به هر حال هر کنترل کننده جریانی در یک محدوده مشخص کار میکند نه نامحدود .
                          اما برای راهنمایی دوباره عرض میکنم اگر از LM317K استفاده نمایید تا 3 آمپر را به شما جواب میدهد . به پسوند K دقت نمایید.

مهندس اگه در پست اول دقت کرده باشین گفتم جریان 0 تا 5 آمپر مد نظر من هست ! و صرفا هدفم از ایجاد این تاپیک اشنایی با اصول طراحی مدارات کنترل کننده جریان هستش.

چرا ناراحتی پاتریک!
                          - از دیدنش ناراحت شدی؟
                          + نه
                          پس چی ناراحتت کرده
                          محصولات

دیدگاه

دوستان کسی نیست کمکی به ما بکنه ؟
                            چرا ناراحتی پاتریک!
                            - از دیدنش ناراحت شدی؟
                            + نه
                            پس چی ناراحتت کرده
                            محصولات

دیدگاه

درود دوست عزیز
                              میتونی از قسمت کنترل جریان مدار hy3005 استفاده کنی یه کنترل کننده کارامد خوب و ساده هست تحلیل راحتی هم داره.
                              توی گوگل سرچ بزنی پیدا میکنی
                              طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                              امروز رو کامل زندگی کن...
                              (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X