اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت usi و i2c چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت usi و i2c چیه؟

سلام.
    لطفا اگه کسی میدونه کمک کنه.

پاسخ : تفاوت usi و i2c چیه؟

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=we b&cd=1&cad=rja&uact=8&sqi=2&ve d=0ahUKEwiuxrep0snLAhXnZpoKHa74DqsQFggcMAA&url =http%3A%2F%2Fwww.atmel.com%2Fimages%2Fatmel-2561-using-the-usi-module-as-a-i2c-master_ap-note_avr310.pdf&usg=AFQjCNFwGQNtjX5sYfWzH66FQT ldqvk2HQ&sig2=gOUtVnQGr2xHkW59Oj3rwg&bvm=b v.117218890,d.bGs
    [img width=281 height=100]http://cdn.persiangig.com/preview/acPBCNLNNr/images.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آرمان آروند
      https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=we b&cd=1&cad=rja&uact=8&sqi=2&ve d=0ahUKEwiuxrep0snLAhXnZpoKHa74DqsQFggcMAA&url =http%3A%2F%2Fwww.atmel.com%2Fimages%2Fatmel-2561-using-the-usi-module-as-a-i2c-master_ap-note_avr310.pdf&usg=AFQjCNFwGQNtjX5sYfWzH66FQT ldqvk2HQ&sig2=gOUtVnQGr2xHkW59Oj3rwg&bvm=b v.117218890,d.bGs
      با تشکر.
      اگه امکانش هست راحت تر توضیح بدین.

دیدگاه

این جور که من متوجه شدم
        با USI میشه از پروتوکول I2C هم استفاده کرد.(یعنی جامع تره)
        ولی خب قاعدتا بر عکسش امکان پذیر نیس

دیدگاه

همانطور که میدانید پردازنده های avr دارای یک رابط سریال به نام TWI هستند که با پروتکل I2C فیلیپس سازگاره. که میتوان از این طریق به ارتباط با دیگر دیوایس ها پرداخت و میتوان 128 وسیله را روی خط قرار داد(آدرس دهی کرد) و یک سری امکانات دیگر. اما usi که مخفف Universal Serial Interface میباشد، روی تعدادی از پردازنده ها از قبیل : ATmega169,
          ATtiny26, and ATtiny2313 پیاده سازی شده است.که اکثر فعالیت ها را به صورت سخت افزاری انجام میدهد و از این رو زیاد با نرم افزار درگیر نمیشید و همین امر موجب سرعت گرفتن کار میشود. البته من خودم باهاش کار نکردم ولی ظاهرا با twi فرق زیادی نداری و خیلی راحت میتونه با twi یا i2c سازگار بشه،یک سری تفاوت داره که یکیش همون عدم احتیاج به کنترل نرم افزاری مثلا هنگامی که داده دریافت شد یک وقفه میده.
          همچنین میتونه در دو مد عمل کنه که اولیش: مد دوسیمه همزمان هست(که در این حالت با TWI سازگاره که فقط بخش فیلترهای نویز گیر که در معماری TWI وجود داشت در این وجود نداره).
          دوم: مد سه سیمه همزمان هست.
          ظاهرا usi فقط در مد slave عمل میکنه.
          من فکر میکنم که برای زمانی کاربرد داره که روی خط تعداد زیادی slave وجود داشته باشه و برای اینکه زمان master رو زیاد تلف نکنند.
          [img width=281 height=100]http://cdn.persiangig.com/preview/acPBCNLNNr/images.jpg[/img]

دیدگاه

از usi من در تاینی 24 استفاده کردم و واقعا عذاب آور بود.اولا کتابخونه آماده براش خیلی کمه و فقط یه کتابخونه از خود اتمل هست.کدهای تولیدی به مراتب بیشتر از i2c هست و سنگین میکنه برنامه رو.برخلاف i2C که فقط کافیه تو رجیستر مشخص دیتا قرار بکیره در این مورد خیلی سختتر شده.
            در مورد خود usi هم در این حد بگم که به دلیل بعضی ملاحظات این واسط استفاده میشه که میشه هم در مد SPI و هم در مد I2C ازش استفاده کرد.مشخصا وقتی قراره یک سخت افزار دو حالت داشته باشه مجبوره رجیسترها رو ترکیب کنه و برای همین برنامه نوشته شده هم طولانی تر میشه و البته به اندازه هر دوی اونها روی امکانات نمیشه تمرکز کرد.حتی تریگر خروجی باید دستی انجام بگیره.نمونه زیر رو ببینین:
            کد:
            /* Generate Start Condition */
             PORT_USI &= ~(1<<PIN_USI_SDA);          // Force SDA LOW.
             _delay_us( T4_TWI/4 );             
             PORT_USI &= ~(1<<PIN_USI_SCL);          // Pull SCL LOW.
             PORT_USI |= (1<<PIN_USI_SDA);           // Release SDA.
            در حالی که توی I2C خیلی راحت خودش اینکار رو میکنه و فقط کافیه یه سری بیت رو ست کنین.
            Aristar Group - Always And Forever

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین جباری
              از usi من در تاینی 24 استفاده کردم و واقعا عذاب آور بود.اولا کتابخونه آماده براش خیلی کمه و فقط یه کتابخونه از خود اتمل هست.کدهای تولیدی به مراتب بیشتر از i2c هست و سنگین میکنه برنامه رو.برخلاف i2C که فقط کافیه تو رجیستر مشخص دیتا قرار بکیره در این مورد خیلی سختتر شده.
              در مورد خود usi هم در این حد بگم که به دلیل بعضی ملاحظات این واسط استفاده میشه که میشه هم در مد SPI و هم در مد I2C ازش استفاده کرد.مشخصا وقتی قراره یک سخت افزار دو حالت داشته باشه مجبوره رجیسترها رو ترکیب کنه و برای همین برنامه نوشته شده هم طولانی تر میشه و البته به اندازه هر دوی اونها روی امکانات نمیشه تمرکز کرد.حتی تریگر خروجی باید دستی انجام بگیره.نمونه زیر رو ببینین:
              کد:
              /* Generate Start Condition */
               PORT_USI &= ~(1<<PIN_USI_SDA);          // Force SDA LOW.
               _delay_us( T4_TWI/4 );             
               PORT_USI &= ~(1<<PIN_USI_SCL);          // Pull SCL LOW.
               PORT_USI |= (1<<PIN_USI_SDA);           // Release SDA.
              در حالی که توی I2C خیلی راحت خودش اینکار رو میکنه و فقط کافیه یه سری بیت رو ست کنین.
              پس باید همه کاراشو نرم افزاری انجام بدیم؟
              اینجوری اصلا بدرد نخوره.

دیدگاه

چون دو تا پروتکل ارتباطی رو ترکیب کرده برای همین برخی ویژکی ها رو نداره و باید دستی باشه.برخی دیگه مثل بافر خروجی و بافر ورودی هست و میتونید دیتا رو روی اون بذارین تا خودش به خروجی بده.در کل اگر مجبور هستین ازش استفاده کنین و گرنه از یه چیپ دیگه استفاده کنین
                Aristar Group - Always And Forever

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین جباری
                  چون دو تا پروتکل ارتباطی رو ترکیب کرده برای همین برخی ویژکی ها رو نداره و باید دستی باشه.برخی دیگه مثل بافر خروجی و بافر ورودی هست و میتونید دیتا رو روی اون بذارین تا خودش به خروجی بده.در کل اگر مجبور هستین ازش استفاده کنین و گرنه از یه چیپ دیگه استفاده کنین
                  متاسفانه مجبورم از این چیپ استفاده کنم.چون پایه هاش زیاده و قیمتش کمه.
                  عجب ادمیه اتمل خو رو این چیپت این سخت افزارو میذاشتی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X