اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا فرکانس 30 مگا هرتز؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا فرکانس 30 مگا هرتز؟؟؟؟؟

دوستان سلام
    یه سوال؟؟؟؟
    وقتی که یه اینورتر طراحی میکنیم روی چه حسابی برای اون فرکانس سویچ زنی رو انتخاب میکنیم؟؟؟

مثال هایی که تو کتاب های محتلف می دیدم نوشته بودن که : می خواهیم یک اینورتر مثلا کلاس D طراحی کنیم که دارای مشخصات زیر باشد
    فرکانس 30 مگا هرتز، توان خروجی مثلا 300 کیلو وات، ولتاژ ورودی 200 ولت و ...

سوال من اینه که چرا فرکانس 30 مگا هرتز؟؟؟؟ چرا 1 مگا نباشه؟؟؟ روی چه اصولی فرکانس انتخاب می شه؟؟؟

انتخاب فرکانس چه تاثیری تو عملکرد و کارایی مدار داره؟؟؟ اگه روشی برای محاسبه وجود داره ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ : چرا فرکانس 30 مگا هرتز؟؟؟؟؟

خوب انتخاب فرکانس توی منابع سوئچینگ به خیلی دلایل وابسته هست مثلا هرچی فرکانس شما بالاتر باشه حجم هسته شما کمتر میشه (j*2pi*f*L) و در عوض قطعات انتخابی شما گرونتر میشه و انتخاب هسته سخت تر ؛ معمولا چون برای توان های بالا نیاز به هسته های خیلی بزرگی هست میان فرکانس رو زیاد میکنن تا حجم هسته رو کم کنن
    فرکانس بالا + توان بالا تو سوئچینچگ نیاز به مهارت های خیلی بالایی داره و کار هر شخص مبتدی نیست چون هرچی فرکانس بالاتر بره تششعات مدار های سوئیچ هم بالا میره و هنر EMI اون موقع هست که مشخص میشه.
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mamale
      دوستان سلام
      یه سوال؟؟؟؟
      وقتی که یه اینورتر طراحی میکنیم روی چه حسابی برای اون فرکانس سویچ زنی رو انتخاب میکنیم؟؟؟

مثال هایی که تو کتاب های محتلف می دیدم نوشته بودن که : می خواهیم یک اینورتر مثلا کلاس D طراحی کنیم که دارای مشخصات زیر باشد
      فرکانس 30 مگا هرتز، توان خروجی مثلا 300 کیلو وات، ولتاژ ورودی 200 ولت و ...

سوال من اینه که چرا فرکانس 30 مگا هرتز؟؟؟؟ چرا 1 مگا نباشه؟؟؟ روی چه اصولی فرکانس انتخاب می شه؟؟؟

انتخاب فرکانس چه تاثیری تو عملکرد و کارایی مدار داره؟؟؟ اگه روشی برای محاسبه وجود داره ممنون میشم راهنمایی کنید.
      با سلام :
      کاربر گرامی، با توجه به این که حداکثر فرکانس کاری با هسته فریت 2 مگا هرتز است و برای فرکانس بالاتر از این از هسته هوا (سیم پیچ بدون هسته) استفاده می کنند. پس وضعیت ترانس در 300 مگا هرتز چگونه است.؟
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
        با سلام :
        کاربر گرامی، با توجه به این که حداکثر فرکانس کاری با هسته فریت 2 مگا هرتز است و برای فرکانس بالاتر از این از هسته هوا (سیم پیچ بدون هسته) استفاده می کنند. پس وضعیت ترانس در 300 مگا هرتز چگونه است.؟
        در جواب سوال شما جناب تحیری باید عرض کنم که در دنیا خیلی کم پیش می آید از این فرکانس استفاده کنند به دلایل زیر:
        1- در فرکانس 300 مگ ما اثر پوستی را داریم و مجبور به استفاده از سیم ها لوله ای برای ترانس هستیم(هزینه ی فوق العاده زیاد)
        2-به علت اثر پوستی توان دستگاه محدود میشود یعنی قائدتا گرفتن توان های بالای 300 کیلو وات تقریبا این کار منطقی نیست.( به جای آن می آیند چند منبع سوئیچینگ با فرکانس پایین را با یکدیگر موزای میکنند.)
        3- طبق قانون مکسول به ازای 300 مگ ما در یک متر یک طول موج الکترومغناطیسی داریم و از آنجایی که 300 مگ جزو امواج VHF و UHF هست به محض روشن نمودن دستگاه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به درب منزل شما می آید و با چشمبند شما را می برند :biggrin:
        4- طول موج حاصل از این تششعات نزدیک به 1 متر هست، که فوق العاده بیماری زا و سرطان زا هست و در صورت رعایت نکردن جوانب به سرعتی فوق العاده اکثر تجهیزات الکترونیکی را مصتحلک میکند.
        و....

البته متاسفانه در سال 1391 یکی از اداره های برق منطقه ** تهران من به شخصه دیدم که از تجهیزات توان بالای غیر استاندارد چینی با فرکانس بالای 50 مگ استفاده میکردند و من هم هشدار دادم و آنها جدی نگرفتند، هرچند منبع بعد دو سال سوخت اما دو اپراطور نزدیک به دستگاه یکی سرطان هوچیکن و دیگری سرطان مغز استخوان گرفت و گویا یکی از کارمندان هم دچار بیماری MS شده بود...

اکثر تجهیزاتی سوئچینگی که در این فرکانس ساخته می شود معمولا در توان های بسیار پایین و نهایت 100زیر وات هست.
        لینک زیر قابل توجه هست:
        http://ieeexplore.ieee.org/xpls/abs_all.jsp?arnumber=6739180

http://www.iepe.et.aau.dk/news+list/News//very-high-frequency-switch-mode-power-supplies.cid95715

دلیل ویرایش:غلط علمی اصلاح شد.

دیدگاه

فرکانس های تا حد یک گیگا هرتز هم فریت هست ولی برای توانهای خیلی کم و برای ترانس های ایزولاسیون

نوشته اصلی توسط pencil
          4- طول موج حاصل از این تششعات نزدیک به 3 نانو متر هست، که فوق العاده بیماری زا و سرطان زا هست و در صورت رعایت نکردن جوانب به سرعتی فوق العاده اکثر تجهیزات الکترونیکی را مصتحلک میکند.
          فرکانس 300 مگاهرتز طول موجش حدود یک و نیم متر هست
          فقط برای مقایسه نور ماورابنفش طول موجش کمتر از 430 نانومتره!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
            فرکانس های تا حد یک گیگا هرتز هم فریت هست ولی برای توانهای خیلی کم و برای ترانس های ایزولاسیون
            فرکانس 300 مگاهرتز طول موجش حدود یک و نیم متر هست
            فقط برای مقایسه نور ماورابنفش طول موجش کمتر از 430 نانومتره!
            آخ آخ ببخشید :applause:
            حق با شماست طول موجش یک متره؛ من اشتباه نوشتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
              ... طول موجش یک متره؛ ...
              پس بالتبع بیماریزا و سرطانزا هم نیست

دیدگاه

پس بالتبع بیماریزا و سرطانزا هم نیست
                برخلاف نظر شما کاملا سرطان زا و بیماری زا هست.
                بدن انسان رساناست، پدیده هایی مانند هیسترزیس و فوکو باعث تغییر در ساختار DNA میشن.

Abstract
                We investigate the thermodynamics and kinetics of DNA hairpins that fold/unfold under the action of applied mechanical force. We introduce the concept of the molecular free energy landscape and derive simplified expressions for the force dependent Kramers–Bell rates. To test the theory we have designed a specific DNA hairpin sequence that shows two-state cooperative folding under mechanical tension and carried out pulling experiments using optical tweezers. We show how we can determine the parameters that characterize the molecular free energy landscape of such sequences from rupture force kinetic studies. Finally we combine such kinetic studies with experimental investigations of the Crooks fluctuation relation to derive the free energy of formation of the hairpin at zero force.

http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1742-5468/2009/02/P02060/fulltext/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
                  بیماری زا هست.
                  بدن انسان رساناست، پدیده هایی مانند هیسترزیس و فوکو باعث تغییر در ساختار DNA میشن.
                  منبع این رو لطف میکنید

دیدگاه

منبع این رو لطف میکنید
                    قائدتا اینکه بدن انسان یک رساناست و پدیده های حوزه ای مغناطیسی هم روی رسانا تاثیر میگذارند فکر میکنم به اندازه کافی برای مبتدی در زمینه برق باید واضح و قابل درک باشد اما با این حال لینک یک ژورنال رو در پست قبلی قرار دادم.
                    در گوگل هم سرچ کنید به منابع لاتین زیادی بر میخورید
                    به عنوان مثال:
                    http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsnano.5b06770?journalCode=ancac3

دیدگاه

شما میشه برای مبتدی ها توضیح بدید چطوری فرکانس یک متری با توان چند وات میتونه روی dna تاثیر بذاره ولی فرکانس در حد 300 تا 700 نانومتر با توان چند 100 وات تا چند کیلو وات! نمیتونه اون تاثیر رو بذاره!؟
                      --
                      https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1742-5468/2009/02/P02060/fulltext/
                      http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsnano.5b06770?journalCode=ancac3&
                      این منابعی که گفتید فقط خلاصه ی مقاله بود و چیزی در مورد فرکانس و توان و امواج مغناطیسی نبود
                      از این گذشته برای اگاهی دوستانی که منبع رو مطالعه نمیکنن عرض میکنم این ازمایشی که انجام دادن به وضوح نوشتند که روی یک دی ان ای مصنوعی بوده و این دی ان ای اولا در داخل موجود زنده نبوده و سیستم های ریکاوری روش فعال نبودند!

دیدگاه

شما میشه برای مبتدی ها توضیح بدید چطوری فرکانس یک متری با توان چند وات میتونه روی dna تاثیر بذاره ولی فرکانس در حد 300 تا 700 نانومتر با توان چند 100 وات تا چند کیلو وات! نمیتونه اون تاثیر رو بذاره!؟
                        از لحن شما معلوم هست که اصلا نیت خیری در ادامه بحث ندارید، هر چه لازم بود را گفتم، اینکه چرا فوتون تاثیر نمیزاره اما موج 300 مگ نمیذاره رو هم با شجاعت میگم اطلاع ندارم!
                        اگر بیشتر علاقه دارید میتوانید دو کلمه" Hysteresis " "DNA " را درگوگل سرچ کنید و در کمترین حالت عکس های آن را نگاه کنید.
                        شما نیازی نیست نور 100 وات رو بتابونی بیا یه نور 10 وات تکفام و همگرا مثل لیزر به مساحت اثر همون فرکانس 300 مگ رو به دستتون نیم ساعت بتابونید اگه دستی باقی موند اون موقع بیایید شخصا بررسی کنید که تاثیر گذار هست یا خیر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
                          از لحن شما معلوم هست که اصلا نیت خیری در ادامه بحث ندارید، هر چه لازم بود را گفتم، اینکه چرا فوتون تاثیر نمیزاره اما موج 300 مگ نمیذاره رو هم با شجاعت میگم اطلاع ندارم!
                          اگر بیشتر علاقه دارید میتوانید دو کلمه" Hysteresis " "DNA " را درگوگل سرچ کنید و در کمترین حالت عکس های آن را نگاه کنید.
                          شما نیازی نیست نور 100 وات رو بتابونی بیا یه نور 10 وات تکفام و همگرا مثل لیزر به مساحت اثر همون فرکانس 300 مگ رو به دستتون نیم ساعت بتابونید اگه دستی باقی موند اون موقع بیایید شخصا بررسی کنید که تاثیر گذار هست یا خیر
                          نوشته اصلی توسط pencil
                          قائدتا اینکه بدن انسان یک رساناست و پدیده های حوزه ای مغناطیسی هم روی رسانا تاثیر میگذارند فکر میکنم به اندازه کافی برای مبتدی در زمینه برق باید واضح و قابل درک باشد اما با این حال لینک یک ژورنال رو در پست قبلی قرار دادم.
                          این لحن شماست - و نیت خیرتان هم معلومه
                          شما قرار بود رفرنس بدید ولی تو هیچ کدوم صحبت از امواج مغناطیسی نشده-هیسترزیس یعنی چی یعنی حافظه یعنی هر در هر زمینه ای ممکنه پیش بیاد
                          این بحث چه ربطی به لیزر داره
                          شما میگی یه فرکانس با توان ایکس میتونه منجر به تغییر در فولدینگ دی ان ای بشه که البته به بدی میوتیشن نیست!
                          من هم عرض کردم خب فرکانس بالاتر با توان بالاتر که انرژی بیشتری هم داره چه از لحاظ تعداد فوتون چه از لحاظ انرژی اونها باید بیشتر تاثیر بذاره ولی نمیذاره!
                          --
                          چیزی رو که نمیدونی باید متواضعانه بگی نمیدونم نه به زعم خودتون شجاعانه و در واقع...

دیدگاه

استاد درس ماشین ما دقیقا میگفت که امواج فرکانس بالا و توان بالا میتونن باعث تغییر ژنتیکی بشن، من فکر میکنم حرف آقای پنسل درسته چون کنار دکل های ایرانسل(یدونه تو همته) هم از این علامت های فکر کنم تششع روش زدن
                            ماهیان از آشوب دریا به خدا شکایت بردند،دریا آرام شد و همه ماهیان صید تور صیادان شدند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 9taha9
                              استاد درس ماشین ما دقیقا میگفت که امواج فرکانس بالا و توان بالا میتونن باعث تغییر ژنتیکی بشن، من فکر میکنم حرف آقای پنسل درسته چون کنار دکل های ایرانسل(یدونه تو همته) هم از این علامت های فکر کنم تششع روش زدن
                              کسی نگفته نمیشه معلومه که میشه صحبت علمی رو باید دقیق انجام داد نه کلی! استاد شما هم چشم بسته غیب گفته
                              میشه ولی فرکانس شبکه های موبایل کجا فرکانس 30 مگ کجا
                              توان یک منبع خیلی خیلی تاثیر داره علاوه بر فرکانس اون -حرف من سر اینه
                              کارکنان رادار ها خیلی زودتر از موعد بازنشسته میشن فکر میکنم حتی به 10 سال هم نمیرسه با اینکه طول موج رادارها خیلی بالاتر از شبکه ی موبایله
                              در مورد همین لیزری که گفتند ما بتابونیم به دستمون با فرکانس 300 مگ!
                              من حاضرم این کار رو انجام بدم ولی فقط ایشون کاواک این لیزر رو برای ما بسازن قبوله

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X