اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه حل جبران کاهش 2 ولت ، در موقع وصل شدن رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه حل جبران کاهش 2 ولت ، در موقع وصل شدن رله

با سلام و تبریک سال نو به همه دوستان و اساتید ومحترم:
    یک سوال : در یک مدار با اتمگا 8 که از رفرنس خارجی استفاده شده وقتی مقدار adc خوانده میشه و ولتاژ روی صفحه نمایش داده میشه ، به محض وصل شدن رله و جریانی که رله میکشه، مقدار ولتاژ حدود دو ولت کاهش پیدا می کنه و همین دو ولت کاهش ولتاژ دیگر دستورات را تحت تاثیر قرار میده و دستورات انجوری که برنامه نویسی شده درست اجرا نمیشه.
    دوستان چه راه حلی برای رفع این مشکل افت 2 ولتی پیشنهاد میدهند . با تشکر
    در ضمن توی پرتیوس درسته ولی در عمل به محض وصل شدن رله حدود 2 ولت کاهش ولتاژ داریم.

کد:
    unsigned int read_adc(unsigned char adc_input)
      {
      ADMUX = adc_input | (ADC_VREF_TYPE & 0xff);
      delay_us(10);
      ADCSRA|=0x40;
      while ((ADCSRA & 0x10)==0);
      ADCSRA|=0x10;
      return ADCW;
      }
    کد:
    void main(void)
    {     

ADMUX=ADC_VREF_TYPE & 0xff;
      ADCSRA=0x86;
      DDRC.0=0X00;
      PORTC.0=0X00;
    }
    کد:
    while(1)
    {  
       adc_in1=read_adc(0);
       adc_in=adc_in1/2.025
       op=adc_in; 
       sa=op/10;  
       sa1=op%10; 
       da=sa/10; 
       da1=sa%10;}

پاسخ : راه حل جبران کاهش 2 ولت ، در موقع وصل شدن رله

نوشته اصلی توسط amiri630
    با سلام و تبریک سال نو به همه دوستان و اساتید ومحترم:
    یک سوال : در یک مدار با اتمگا 8 که از رفرنس خارجی استفاده شده وقتی مقدار adc خوانده میشه و روی صفحه نمایش داده میشه ، به محض وصل شدن رله و جریانی که رله میکشه، مقدار ولتاژ حدود دو ولت کاهش پیدا می کنه و همین دو ولت کاهش ولتاژ دیگر دستورات را تحت تاثیر قرار میده و دستورات انجوری که برنامه نویسی شده درست اجرا نمیشه.
    دوستان چه راه حلی برای رفع این مشکل پیشنهاد میدهند . با تشکر
    در ضمن توی پرتیوس درسته ولی در عمل به محض وصل شدن رله حدود 2 ولت کاهش ولتاژ داریم.

کد:
    unsigned int read_adc(unsigned char adc_input)
      {
      ADMUX = adc_input | (ADC_VREF_TYPE & 0xff);
      delay_us(10);
      ADCSRA|=0x40;
      while ((ADCSRA & 0x10)==0);
      ADCSRA|=0x10;
      return ADCW;
      }
    کد:
    void main(void)
    {     

ADMUX=ADC_VREF_TYPE & 0xff;
      ADCSRA=0x86;
      DDRC.0=0X00;
      PORTC.0=0X00;
    }
    کد:
    while(1)
    {  
       adc_in1=read_adc(0);
       adc_in=adc_in1/2.025
       op=adc_in; 
       sa=op/10;  
       sa1=op%10; 
       da=sa/10; 
       da1=sa%10;}
    با سلام :
    آیا در هنگام وصل شدن رله، فقط ولتاژ خروجی پین میکرو به رله 2 ولت کاهش پیدا می کند یا کلا ولتاژ تغذیه 2 ولت کم می شود.؟ لطفا واضح تر بیان کنید تا راهنمایی کنم.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
      با سلام :
      آیا در هنگام وصل شدن رله، فقط ولتاژ خروجی پین میکرو به رله 2 ولت کاهش پیدا می کند یا کلا ولتاژ تغذیه 2 ولت کم می شود.؟ لطفا واضح تر بیان کنید تا راهنمایی کنم.
      با تشکر : تا جایی یادمه ولتاژ سمپل حدود 0.01 ولت کاهش پیدا می کنه که موقع تبدیل میشه حدودا 2 ولت . ولتاژ تغذیه میکرو ثابت است و کاهش ولتاژی نداریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiri630
        با تشکر : تا جایی یادمه ولتاژ سمپل حدود 0.01 ولت کاهش پیدا می کنه که موقع تبدیل میشه حدودا 2 ولت . ولتاژ تغذیه میکرو ثابت است و کاهش ولتاژی نداریم.
        با سلام مجدد:
        رله 5 ولت به وفور در بازار یافت می شود. اگر از رگولاتور 7805 استفاده کردید مشکل شما کم تر می شود. یکی از پایه های رله 5 ولت را مستقیم به کولکتور ترانزیستور و سر دیگر رله 5 ولت را مستقیم به خروجی 5 ولت رگولاتور متصل کنید . نیازی به وصل کردن خازن 100 نانو c8 در مدار نمی باشد.
        امتحان کنید مشکلی بود در خدمتم.

دیدگاه

با سلام مجدد:
          رله 5 ولت به وفور در بازار یافت می شود. اگر از رگولاتور 7805 استفاده کردید مشکل شما کم تر می شود. یکی از پایه های رله 5 ولت را مستقیم به کولکتور ترانزیستور و سر دیگر رله 5 ولت را مستقیم به خروجی 5 ولت رگولاتور متصل کنید . نیازی به وصل کردن خازن 100 نانو c8 در مدار نمی باشد.
          امتحان کنید مشکلی بود در خدمتم.
          با تشکر : بزودی نتیجه تست را اعلام می کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiri630
            برای اطمینان بیش تر با همین شرایط مداری بدون عوض کردن رله 12 ولت فقط ال ای دی 3 یا سبز رنگ را از مدار خارج کنید. چون این ولتاژ از خروجی پایه 24 میکرو هم، بسمت بیس ترانزیستور و هم برای روشن کردن ال ای دی 3 می رود احتمالا در هنگام کار هم زمان باعث 2 ولت افت ولتاژ شود. امتحان کنید نتیجه را گزارش کنید.

دیدگاه

برای اطمینان بیش تر با همین شرایط مداری بدون عوض کردن رله 12 ولت فقط ال ای دی 3 یا سبز رنگ را از مدار خارج کنید. چون این ولتاژ از خروجی پایه 24 میکرو هم، بسمت بیس ترانزیستور و هم برای روشن کردن ال ای دی 3 می رود احتمالا در هنگام کار هم زمان باعث 2 ولت افت ولتاژ شود. امتحان کنید نتیجه را گزارش کنید.
              با سلام و تشکر : LED را قطع کردم باز هم افت ولتاژ بود ولی حدود نیم ولت کمتر . این بار رله را قطع کردم دیدم جریان کشی و افت حدود 2 ولت مربوط به رله است.اگر رله نباشه و فقط ال ای دی وصل باشه مدار بدرستی کار میکنه .
              همچنین اگر مقاومتی که به کلکتور و یک پایه رله وصل است را دربیاوریم و مستقیم انرا وصل کنیم افت ولتاژ بیشتری داریم و فکر کنم سری کردن این مقاومت به این دلیل بوده جریان کشی رله مقداری کم بشه.
              با دستورات برنامه نویسی سعی کردم این افت 2 ولتی را وقتی PORTC.1=1 مربوط به رله وصل میشه را جبران کنم ولی خوب چیزی از اب درنیامد.
              کسی دستوری یا راه حل نرم افزاری نداره ؟ اخه جای دیگه ای دیدم با برنامه نویسی این مشکل را درست کرده بود ولی دقیقا نمیدانم چطوری. اگر هم سخت افزاری درست میشد که چه بهتر .با تشکرفراوان

دیدگاه

سلام
                بهترین راه حل استفاده از ایسی رگولاتور جدا برای ولتاژ رفرنس هست
                راه حل دوم استفاده از مرجع ولتاژ داخلی میکرو که 2.56 ولت هست
                aref رو مساوی internal_2.56 بزارید
                در فرپول محاسبه ولتاژ هم مرجع ولتاژ رو 2.56 لحاظ کنید
                محک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiri630
                  با سلام و تشکر : LED را قطع کردم باز هم افت ولتاژ بود ولی حدود نیم ولت کمتر . این بار رله را قطع کردم دیدم جریان کشی و افت حدود 2 ولت مربوط به رله است.اگر رله نباشه و فقط ال ای دی وصل باشه مدار بدرستی کار میکنه .
                  همچنین اگر مقاومتی که به کلکتور و یک پایه رله وصل است را دربیاوریم و مستقیم انرا وصل کنیم افت ولتاژ بیشتری داریم و فکر کنم سری کردن این مقاومت به این دلیل بوده جریان کشی رله مقداری کم بشه.
                  با دستورات برنامه نویسی سعی کردم این افت 2 ولتی را وقتی PORTC.1=1 مربوط به رله وصل میشه را جبران کنم ولی خوب چیزی از اب درنیامد.
                  کسی دستوری یا راه حل نرم افزاری نداره ؟ اخه جای دیگه ای دیدم با برنامه نویسی این مشکل را درست کرده بود ولی دقیقا نمیدانم چطوری. اگر هم سخت افزاری درست میشد که چه بهتر .با تشکرفراوان
                  با سلام مجدد:
                  علت کم شدن ولتاژ خروجی با وصل رله به مدار از ضعف تقویت کنندگی ترانزیستور می باشد. این بار مدار را با همان شرایط قبلی و ولتاژ 5 ولت میکرو و رله 12 ولت فقط با تعویض ترانزیستور قبلی با ترانزیستور جدیدمنفی به شماره TIP220 که با گین 1000 می باشد تعویض کنید. فقط مقاومت ورودی به بیس را 10 اهم کیلو انتخاب کنید. به احتمال قوی مشکل شما حل می شود. امتحان کنید و نتیجه را گزارش کنید.

دیدگاه

این بار مدار را با همان شرایط قبلی و ولتاژ 5 ولت میکرو و رله 12 ولت فقط با تعویض ترانزیستور قبلی با ترانزیستور جدیدمنفی به شماره TIP220 که با گین 1000 می باشد تعویض کنید.
                    منظورتون tip120 بود ؟؟ ولی بنظر این حقیر ترانزیستوری که معرفی کردید یذره برای رله بزرگه .
                    مشکل این دوستمون اینه که احتمالا با پروتئوس امتحان میکنه و این باعث میشه که در عمل جواب نگیره

دیدگاه

با سلام و تشکر از همگی دوستان : فکر کنم این نوع ترانزیستور را موجودی نداشته باشم ؛ حالا بگردم شاید داشته باشم .
                      .................................................. ......................
                      در رابطه با تست کردن و نظر دوست عزیز اقا سعید : قبلا گفتم عملا دارم تست میکنم و توی پرتیوس خوب جواب میده ولی در عمل نه . با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiri630
                        فکر کنم این نوع ترانزیستور را موجودی نداشته باشم ؛ حالا بگردم شاید داشته باشم .
                        دوست عزیز دنبال ترانزیستور نگرد - مشکل شما ترانزیستور نیست . در مورد این موضوع مطمئنم
                        مقاومتی که به پایه بیس ترانزیستور وصل کردی چند اهم هست ؟؟
                        منبع تغذیه ای که ازش استفاده میکنید مناسبه(جریان لازم رو میتونه تامین کنه) ؟؟
                        اگه شماتیک داری بذار تا بشه بهتر و سریعتر به نتیجه رسید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid salehi
                          منظورتون tip120 بود ؟؟ ولی بنظر این حقیر ترانزیستوری که معرفی کردید یذره برای رله بزرگه .
                          مشکل این دوستمون اینه که احتمالا با پروتئوس امتحان میکنه و این باعث میشه که در عمل جواب نگیره
                          با سلام و عرض معذرت ترانزیستور مورد نظر TIP122 منفی با پکیج 220 بود که من اشتباهی تایپ کردم. ترانزیستور مورد نظر چون دارلینگتون با گین 1000 می باشد با یک مقاومت 10 کیلو اهم از طریق بیس و امیتر به گراند وصل می شود و جریانی که از خروجی پین شماره 24 میکرو به سمت گراند می گذرد کوجک تر از 500 میکرو آمپر می باشد. 0.0005 = 10000 ÷ 5 پس وقتی که مداری 500 میکرو آمپر مصرف کند، افت ولتاژ در خروجی میکرو به حداقل می رسد.
                          اما در مورد استفاده از نرم افزار پروتئوس، من بار ها مداری را در این نرم افزار طراحی کردم جواب نداد، اما آن مدار بدون جواب در این نرم افزار روی برد بصورت عملی نتیجه گرفتم.
                          لذا تمام کاربران توجه داشته باشند، نرم افزار پروتئوس فقط مدارات دیجیتال را نسبتا خوب جواب می دهد، اما مدارات آنالوگ و دیجیتال ( مدار توام) و آنالوگ ( به تنهایی) را زیاد از این نرم افزار انتظار نداشته باشید.

دیدگاه

پاسخ : راه حل جبران کاهش 2 ولت ، در موقع وصل شدن &#

نوشته اصلی توسط saeid salehi
                            دوست عزیز دنبال ترانزیستور نگرد - مشکل شما ترانزیستور نیست . در مورد این موضوع مطمئنم
                            مقاومتی که به پایه بیس ترانزیستور وصل کردی چند اهم هست ؟؟
                            منبع تغذیه ای که ازش استفاده میکنید مناسبه(جریان لازم رو میتونه تامین کنه) ؟؟
                            اگه شماتیک داری بذار تا بشه بهتر و سریعتر به نتیجه رسید .
                            موافقم بیخودی دنبال ترانزیستور نباش چون واسه رله یه bc547 با قیمت 60 تومن کافیه نیاز به ترانزیستور 1200 تومنی نیست(tip122) یا به قول دوستمون منبعت جریان نمیرسونه و یا مشکل نویز داری موقع عمل کردن رله. تو مدارای رله ای معمولا نویز هست چه بسا از adc هم استفاده کنی که این مسئله رو تشدید میکنه. برای رله دیود هرزگرد بذارید و برای تغذیه میکرو خازن 100 نانو عدسی ایشالا حل میشه. اگر نشد شماتیک بذار ببینیم
                            telgram:09396888049

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راه حل جبران کاهش 2 ولت ، در موقع وصل شدن &#

نوشته اصلی توسط jumper
                              موافقم بیخودی دنبال ترانزیستور نباش چون واسه رله یه bc547 با قیمت 60 تومن کافیه نیاز به ترانزیستور 1200 تومنی نیست(tip122) یا به قول دوستمون منبعت جریان نمیرسونه و یا مشکل نویز داری موقع عمل کردن رله. تو مدارای رله ای معمولا نویز هست چه بسا از adc هم استفاده کنی که این مسئله رو تشدید میکنه. برای رله دیود هرزگرد بذارید و برای تغذیه میکرو خازن 100 نانو عدسی ایشالا حل میشه. اگر نشد شماتیک بذار ببینیم
                              ممنونم دوست عزیز : مواردی را که فرمودین همه را رعایت کرده ام و برای احتیاط هم در عمل مدار را جوری درنظر گرفته ام که با کمبود جریان مواجه نشه. مشکل به احتمال خیلی خیلی زیاد از قسمت سمپل باید باشه . وقتی رله وصل میشه ولتاژ سمپل 0.01 ولت افت میکنه که تقریبا برابر 2 ولت میشه . از یکایک دوستان و اساتید سپاسگزارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X