ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 30
    2014/11/06
    80
    4

راه حل جبران کاهش 2 ولت ، در موقع وصل شدن رله

با سلام و تبریک سال نو به همه دوستان و اساتید ومحترم:
    یک سوال : در یک مدار با اتمگا 8 که از رفرنس خارجی استفاده شده وقتی مقدار adc خوانده میشه و ولتاژ روی صفحه نمایش داده میشه ، به محض وصل شدن رله و جریانی که رله میکشه، مقدار ولتاژ حدود دو ولت کاهش پیدا می کنه و همین دو ولت کاهش ولتاژ دیگر دستورات را تحت تاثیر قرار میده و دستورات انجوری که برنامه نویسی شده درست اجرا نمیشه.
    دوستان چه راه حلی برای رفع این مشکل افت 2 ولتی پیشنهاد میدهند . با تشکر
    در ضمن توی پرتیوس درسته ولی در عمل به محض وصل شدن رله حدود 2 ولت کاهش ولتاژ داریم.

کد:
    unsigned int read_adc(unsigned char adc_input)
      {
      ADMUX = adc_input | (ADC_VREF_TYPE & 0xff);
      delay_us(10);
      ADCSRA|=0x40;
      while ((ADCSRA & 0x10)==0);
      ADCSRA|=0x10;
      return ADCW;
      }
    کد:
    void main(void)
    {     

ADMUX=ADC_VREF_TYPE & 0xff;
      ADCSRA=0x86;
      DDRC.0=0X00;
      PORTC.0=0X00;
    }
    کد:
    while(1)
    {  
       adc_in1=read_adc(0);
       adc_in=adc_in1/2.025
       op=adc_in; 
       sa=op/10;  
       sa1=op%10; 
       da=sa/10; 
       da1=sa%10;}
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,388

پاسخ : راه حل جبران کاهش 2 ولت ، در موقع وصل شدن رله

نقل قول نوشته اصلی توسط amiri630
    با سلام و تبریک سال نو به همه دوستان و اساتید ومحترم:
    یک سوال : در یک مدار با اتمگا 8 که از رفرنس خارجی استفاده شده وقتی مقدار adc خوانده میشه و روی صفحه نمایش داده میشه ، به محض وصل شدن رله و جریانی که رله میکشه، مقدار ولتاژ حدود دو ولت کاهش پیدا می کنه و همین دو ولت کاهش ولتاژ دیگر دستورات را تحت تاثیر قرار میده و دستورات انجوری که برنامه نویسی شده درست اجرا نمیشه.
    دوستان چه راه حلی برای رفع این مشکل پیشنهاد میدهند . با تشکر
    در ضمن توی پرتیوس درسته ولی در عمل به محض وصل شدن رله حدود 2 ولت کاهش ولتاژ داریم.

کد:
    unsigned int read_adc(unsigned char adc_input)
      {
      ADMUX = adc_input | (ADC_VREF_TYPE & 0xff);
      delay_us(10);
      ADCSRA|=0x40;
      while ((ADCSRA & 0x10)==0);
      ADCSRA|=0x10;
      return ADCW;
      }
    کد:
    void main(void)
    {     

ADMUX=ADC_VREF_TYPE & 0xff;
      ADCSRA=0x86;
      DDRC.0=0X00;
      PORTC.0=0X00;
    }
    کد:
    while(1)
    {  
       adc_in1=read_adc(0);
       adc_in=adc_in1/2.025
       op=adc_in; 
       sa=op/10;  
       sa1=op%10; 
       da=sa/10; 
       da1=sa%10;}
    با سلام :
    آیا در هنگام وصل شدن رله، فقط ولتاژ خروجی پین میکرو به رله 2 ولت کاهش پیدا می کند یا کلا ولتاژ تغذیه 2 ولت کم می شود.؟ لطفا واضح تر بیان کنید تا راهنمایی کنم.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)
    2014/11/06
    80
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط علي تحيري
    با سلام :
    آیا در هنگام وصل شدن رله، فقط ولتاژ خروجی پین میکرو به رله 2 ولت کاهش پیدا می کند یا کلا ولتاژ تغذیه 2 ولت کم می شود.؟ لطفا واضح تر بیان کنید تا راهنمایی کنم.
    با تشکر : تا جایی یادمه ولتاژ سمپل حدود 0.01 ولت کاهش پیدا می کنه که موقع تبدیل میشه حدودا 2 ولت . ولتاژ تغذیه میکرو ثابت است و کاهش ولتاژی نداریم.
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,388

با تشکر : تا جایی یادمه ولتاژ سمپل حدود 0.01 ولت کاهش پیدا می کنه که موقع تبدیل میشه حدودا 2 ولت . ولتاژ تغذیه میکرو ثابت است و کاهش ولتاژی نداریم.
    با سلام مجدد:
    رله 5 ولت به وفور در بازار یافت می شود. اگر از رگولاتور 7805 استفاده کردید مشکل شما کم تر می شود. یکی از پایه های رله 5 ولت را مستقیم به کولکتور ترانزیستور و سر دیگر رله 5 ولت را مستقیم به خروجی 5 ولت رگولاتور متصل کنید . نیازی به وصل کردن خازن 100 نانو c8 در مدار نمی باشد.
    امتحان کنید مشکلی بود در خدمتم.
    2014/11/06
    80
    4

با سلام مجدد:
    رله 5 ولت به وفور در بازار یافت می شود. اگر از رگولاتور 7805 استفاده کردید مشکل شما کم تر می شود. یکی از پایه های رله 5 ولت را مستقیم به کولکتور ترانزیستور و سر دیگر رله 5 ولت را مستقیم به خروجی 5 ولت رگولاتور متصل کنید . نیازی به وصل کردن خازن 100 نانو c8 در مدار نمی باشد.
    امتحان کنید مشکلی بود در خدمتم.
    با تشکر : بزودی نتیجه تست را اعلام می کنم
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,388

برای اطمینان بیش تر با همین شرایط مداری بدون عوض کردن رله 12 ولت فقط ال ای دی 3 یا سبز رنگ را از مدار خارج کنید. چون این ولتاژ از خروجی پایه 24 میکرو هم، بسمت بیس ترانزیستور و هم برای روشن کردن ال ای دی 3 می رود احتمالا در هنگام کار هم زمان باعث 2 ولت افت ولتاژ شود. امتحان کنید نتیجه را گزارش کنید.
    2014/11/06
    80
    4

برای اطمینان بیش تر با همین شرایط مداری بدون عوض کردن رله 12 ولت فقط ال ای دی 3 یا سبز رنگ را از مدار خارج کنید. چون این ولتاژ از خروجی پایه 24 میکرو هم، بسمت بیس ترانزیستور و هم برای روشن کردن ال ای دی 3 می رود احتمالا در هنگام کار هم زمان باعث 2 ولت افت ولتاژ شود. امتحان کنید نتیجه را گزارش کنید.
    با سلام و تشکر : LED را قطع کردم باز هم افت ولتاژ بود ولي حدود نيم ولت کمتر . اين بار رله را قطع کردم ديدم جريان کشي و افت حدود 2 ولت مربوط به رله است.اگر رله نباشه و فقط ال اي دي وصل باشه مدار بدرستي کار ميکنه .
    همچنين اگر مقاومتي که به کلکتور و يک پايه رله وصل است را دربياوريم و مستقيم انرا وصل کنيم افت ولتاژ بيشتري داريم و فکر کنم سري کردن اين مقاومت به اين دليل بوده جريان کشي رله مقداري کم بشه.
    با دستورات برنامه نويسي سعي کردم اين افت 2 ولتي را وقتي PORTC.1=1 مربوط به رله وصل ميشه را جبران کنم ولي خوب چيزي از اب درنيامد.
    کسي دستوري يا راه حل نرم افزاري نداره ؟ اخه جاي ديگه اي ديدم با برنامه نويسي اين مشکل را درست کرده بود ولي دقيقا نميدانم چطوري. اگر هم سخت افزاري درست ميشد که چه بهتر .با تشکرفراوان
    2007/12/23
    زمین
    245
    83

سلام
    بهترین راه حل استفاده از ایسی رگولاتور جدا برای ولتاژ رفرنس هست
    راه حل دوم استفاده از مرجع ولتاژ داخلی میکرو که 2.56 ولت هست
    aref رو مساوی internal_2.56 بزارید
    در فرپول محاسبه ولتاژ هم مرجع ولتاژ رو 2.56 لحاظ کنید
    محک
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,388

با سلام و تشکر : LED را قطع کردم باز هم افت ولتاژ بود ولي حدود نيم ولت کمتر . اين بار رله را قطع کردم ديدم جريان کشي و افت حدود 2 ولت مربوط به رله است.اگر رله نباشه و فقط ال اي دي وصل باشه مدار بدرستي کار ميکنه .
    همچنين اگر مقاومتي که به کلکتور و يک پايه رله وصل است را دربياوريم و مستقيم انرا وصل کنيم افت ولتاژ بيشتري داريم و فکر کنم سري کردن اين مقاومت به اين دليل بوده جريان کشي رله مقداري کم بشه.
    با دستورات برنامه نويسي سعي کردم اين افت 2 ولتي را وقتي PORTC.1=1 مربوط به رله وصل ميشه را جبران کنم ولي خوب چيزي از اب درنيامد.
    کسي دستوري يا راه حل نرم افزاري نداره ؟ اخه جاي ديگه اي ديدم با برنامه نويسي اين مشکل را درست کرده بود ولي دقيقا نميدانم چطوري. اگر هم سخت افزاري درست ميشد که چه بهتر .با تشکرفراوان
    با سلام مجدد:
    علت کم شدن ولتاژ خروجی با وصل رله به مدار از ضعف تقویت کنندگی ترانزیستور می باشد. این بار مدار را با همان شرایط قبلی و ولتاژ 5 ولت میکرو و رله 12 ولت فقط با تعویض ترانزیستور قبلی با ترانزیستور جدیدمنفی به شماره TIP220 که با گین 1000 می باشد تعویض کنید. فقط مقاومت ورودی به بیس را 10 اهم کیلو انتخاب کنید. به احتمال قوی مشکل شما حل می شود. امتحان کنید و نتیجه را گزارش کنید.
    2010/05/24
    آمل
    732
    12

این بار مدار را با همان شرایط قبلی و ولتاژ 5 ولت میکرو و رله 12 ولت فقط با تعویض ترانزیستور قبلی با ترانزیستور جدیدمنفی به شماره TIP220 که با گین 1000 می باشد تعویض کنید.
    منظورتون tip120 بود ؟؟ ولی بنظر این حقیر ترانزیستوری که معرفی کردید یذره برای رله بزرگه .
    مشکل این دوستمون اینه که احتمالا با پروتئوس امتحان میکنه و این باعث میشه که در عمل جواب نگیره
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 30