اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه زمان روشن ماندن لامپ 100 با باتری خودرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه زمان روشن ماندن لامپ 100 با باتری خودرو

سلام دوستان
    قصد دارم با یک کانورتر 300 وات یک پتوی برقی 100 واتی رو توسط باتری خودرو روشن کنم و در طول شب استفاده کنم
    سوال اینه در صورتی که یک باطری 70 امپری داشته باشم چه مدت میتونه پتو رو روشن نگه داره و روش محاسبه اون برای امپرها و وات های مختلف به چه صورته؟ و آیا نکته های خاصی هست که باید مدنظر قرار بدم یا خیر؟

پاسخ : محاسبه زمان روشن ماندن لامپ 100 با باتری خودرو

نوشته اصلی توسط Darkstreet
    سلام دوستان
    قصد دارم با یک کانورتر 300 وات یک پتوی برقی 100 واتی رو توسط باتری خودرو روشن کنم و در طول شب استفاده کنم
    سوال اینه در صورتی که یک باطری 70 امپری داشته باشم چه مدت میتونه پتو رو روشن نگه داره و روش محاسبه اون برای امپرها و وات های مختلف به چه صورته؟ و آیا نکته های خاصی هست که باید مدنظر قرار بدم یا خیر؟
    با سلام :
    اگر باتری شما دقیقا 12 ولت 70 آمپر ساعت و فول شارژ باشد حدود 7 ساعت می تواند یک پتوی برقی 100 وات را روشن نگه دارد.
    روش محاسبه حدودی:
    درست است که کانورتر شما 12 ولت به 300 وات می باشد، اما از این کانورتر 300 وات در خروجی فقط 100 وات مصرف می شود. و اگر ما عدد 100 وات را به ولتاژ 12 ولت باتری تقسیم کنیم می شود حدود 8.3 آمپر و اگر ما توان تلفاتی یا جابجایی توان از 12 ولت به 300 ولت را حدود 1.7 آمپر ( یعنی حدود 20.4 وات) در نظر بگیریم می شود 10 آمپر و چون ظرفیت باتری 70 آمپر ساعت است تقسیم بر عدد 10 آمپر کنیم( نهایت تلفات در 100 وات) می شود 7 ساعت برق دهی برای یک پتوی برقی 100 وات.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

این اینورتور ها تلفات شون بالاست این رو هم تومحاسبات لحاظ کنید
      اگه زده زده ۱۰۰ وات به زور تا۵۰ وات میدن
      راه در جهان یکی است و ان راه راستی است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin9173607961
        این اینورتور ها تلفات شون بالاست این رو هم تومحاسبات لحاظ کنید
        اگه زده زده ۱۰۰ وات به زور تا۵۰ وات میدن
        با سلام :
        توان واقعی تلفاتی را فقط با قرار دادن یک آمپر متر به صورت سری و یک ولت متر بصورت موازی و هم زمان با هم، با باتری مورد استفاده قابل محاسبه می باشد.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام
          طرفیت باتری ها رو بر اساس تخلیه در ده ساعت می سنجند بنابر این اگه باتری تون 70 آمپر ساعنه میتونه در ده ساعت 7 امپر بهتون بده اگه جریان مصرفی رو بالاتر ببرین مثلا 14 امپرش کنین زمان نصف نمیشه بلکه کمتر از نصف میشه .

بریم سر اصل مطلب
          پتو تون 100 واتیه اگه ایتورتر تون راندمانی برابر 80 درصد داشته باشه پس 20 درصد تلفات داریم پس توان ورودی میشه حدود 120 وات با ولتاژ 12 ولت جریان میشه ده آمپر پون باتری تون 70 امپر ساعته 7 ساعت کار میده الیته در عمل کمتر از 7 ساعت چون جریان مصرفی از 10 درصد صرفیت بیشتره

پانوشت 1 : اگه پتو تون ترموستات داشته باشه و المنتش قطع و وصل بشه این زمان بیشتر خواهد شد
          پانوشت 2 : باتری های اسیدی خودرو برای دشارژ کامل طراحی نشده اند و با دشارژ کامل عمرشون بشدت کاهش پیدا میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Darkstreet
            سلام دوستان
            سلام
            اساتید محترم بسیار دقیق و علمی توضیح دادند که جای تشکر داره
            ولی یه محاسبه ساده در این گونه موارد به قرار زیر است :
            ولت باتر * آمپر باتری = وات باتری (در حالت ایده آل)
            وات باتری / وات مصرف کننده = مدت زمان روشن ماندن مصرف کننده (باز هم در حالت ایده آل)
            طبق گفته دوستان این گونه مبدلها بیشتر از 80 درصد راندمان ندارند پس :
            مدت زمان ایده آل * 80% = زمان نزدیک به واقعیت
            و باز هم همانطور که اساتید فرمودند باتری هایی مثل باتری ماشین را تا دشارژ کامل استفاده نکنید
            وگرنه مجبور به خرید یک باتری نو خواهید شد
            و در پایان محاسبه مسئله شما
            12*70= 840
            840 * 80% = 6.72
            اگر از باتری مفروض در مسئله تا دشارژ کامل استفاده شود پتو به مدت 6ساعت و 43 دقیقه روشن خواهد ماند
            البته در اواخر پایان شارژ باتری گرما به صورت محسوسی افت خواهد داشت (به دلیل افت جریان باتری)
            ساقيا در ساغر هستي شراب ناب نيست
            و آنچه در جام شفق بيني بجز خوناب نيست
            زندگي خوشتر بود در پرده وهم خيال
            صبح روشن را صفاي سايه مهتاب نيست

دیدگاه

تشکر از دوستان عزیزی که دانسته های خود را در اختیار دیگران قرار میدهند.
              و فاتحه ای برای جناب تحیری عزیز که دیگر در بین ما نیستند تا از فضیلت وجود ایشان بهره ببریم.
              دوستان لطف کردند محاسبات رو بر حسب 12 ولت انجام دادند درصورتیکه وسیله ای داشته باشیم که با ولتاژ 220 ولت کار میکند ایا این محاسبات درست هست؟! با تشکر

دیدگاه

اگه توان مصرف کننده را داشته باشید .بله این قوانین صدف می کنه.در ولتاژ ها ی ac محاسبه توان یکم پیچیده است.وقتی شما توان و داشته باشید دیگه نباید مشکلی پیش بیاد.
                eshop-hodhod.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X