اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در ظهور پین ها در مرحله نهایی چاپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در ظهور پین ها در مرحله نهایی چاپ

سلام

1- ورق لامنت 3 لایه داره که ما اون لایه مات بی رنگ رو موقع قراردادن لامینت روی برد میکنیم، پس از پرس کردن روی برد و تاباندن نور UV باید لایه بالای شفاف بی رنگ رو هم بکنیم دیگه ؟ و تو کندن این لایه مشکل دارم خیلی سخته کندنش آخرشم پاره میشه !!! چه راهی پیشنهاد میکنید؟؟؟

2- برای ماده ظهور چه چیزی باید بزنیم ؟ سدیم کربنات ؟ بی کربنات سدیم ؟ این دو تا فرق دارن با هم ؟ جوش شیرین کدوم ایناس ؟ توی اینترنت یکی نوشته جوش شیرین میشه بی کربنات سدیم یکی هم نوشته میشه سدیم کربنات !!! بعد توی فیلم ها هم که نگاه میکنم میگن باید سدیم کربنات باشه نه بی کربنات سدیم اما نفهمیدم آخر کدومشون میشه جوش شیرین ؟؟

اضافه شده در تاریخ :
    لطفا کمک کنین دیگه گیج شدم بس که از اول تست کردم

راستی فهمیدم که چجوری باید اول لایه آخری رو از روی لامینت برداشت فقط مونده که چرا این نقاط ظهور نمیکنن؟؟ :angry:
    Every one can do everything so why you do this awful thing.

پاسخ : مشکل در ظهور پین ها در مرحله نهایی چاپ

سلام

برای جدا کردن لایه محافظ لامینیت از چسب نواری شفاف معمولی استفاده کنید یعنی یکی از چهار گوشه لامینت رو انتخاب کنید و دو تا چسب بچسبونید به او گوشه ( یکی بالا یکی پایین ) حالا اگه چسب رو بکشین قسمت نرم محافظ لامینت جدا میشه. بعد از چسبوندن لامینت و نور دادن هم باز با استفاده از چسب نواری میتونید لایه محافظ دوم رو به راحتی جدا کنید

برای نور دادن اگه از لامپ مهتابی فرابنفش استفاده میکنید بسته به اینکه طرحتون رو کاغذ کالک باشه و طرحتون کاملا پرنگ باشه و فاصله لامپ با طرح مثلا 20 تا 15 سانت باشه زمان بین 60 تا 90 ثانیه کافی هست - نور فرابنفش خطرناک و برای سلامتی مضر هست رسیدن نور به چشم حتی به طور غیر مستقیم باعث سردرد میشه

اما اگه از لامپ مهتابی معمولی سفید استفاده کنید تو فاصله 15 تا 20 سانت با فرض کاغذ کالک پرنگ بین 8 تا 12 دقیقه نور بدین

برای ظهور هم میتونید از بی کربنات سدیم استفاده کنید برای مقدار تقریبی هم میتونید به ازای 300 تا 250 میلی لیتر آب ( ظرف نوشابه کوچیک ) یک قاشق مربا خوری بریزین البته جوش شیرین و هر ماده دیگه که تو ستون اول جدول تناوبی باشه میتونه استفاده بشه

همه این موارد بستگی به کیفیت لامینت و فیلم یا کاغذ کالک شما داره و با چند باز تست میتونید بهترین نتیجه رو بگیرین

دیدگاه

اصا طلسم شده انگار امروز حدودا 8 بار تست کردم هر بار یا موقعی که میخوام لایه محافظ دومی رو بکنم کلا لامینت از رو برد بلند میشه ( 90 درصد اوقات اینحوری میشه) یا اگر شانسی لایه دوم هم برداشته بشه بازم هرچی منتظر میمونم اصلا ظهور نمیکنه. نمیدونم چرا این دولایه آخری انقد محکم به هم میچسبند. ربظی به اتو کردن (جایگزین لامینیتور) نداره؟

واسه محافظ اولی منم همون کارو میکنم خیلی خوب و پاکیزه جدا میشه. محافظ دومی رو چجوری با چسب جدا میکنین؟ یعنی محافظ دوم+لایه وسطی لامینت رو میزارین بین دو تا چسب؟ یا وقتی که لایه وسطی به برد چسبیده یه لایه چسب میکشین روی برد و بعد با بلند کرد چسب جدا میشه؟
      فرض شما برای لامپ مهتابی چند وات بوده؟ معمولا 40 هستن ؟درسته؟

دیدگاه

سلام

1- اول برد رو با اسکاج یا سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی تمیز کنید و بعدا با دستمال کاغذی خشک کنید
        2- محافظ نرم لامینت رو جدا کنید و لامینت رو بچسبونید به فیببر
        3- اگه دستگاه پرس لامینت دارین که کارتون راحتر میشه در غیر اینصورت باید با دست کامل لامینت رو روی برد بزنید و با یه سوزن هوا گیری کنید
        4- با سشوار یا روی بخاری برد رو بگیرین و حین حرارت دادن با دست بکشین روی لامینت به مدت 2 تا 4 دقیقه البته با اتو و پارچه مناسب هم این کار رو میشه کرد ( من امتحان نکردام)

5- مرحله نور دهی
        6- بعد از مرحله نور دهی و قبل از مرحله ظهور با مثلا جوش شیرین - اگه کارو درست انجام داده باشین باید بتونید طرح چاپ شده رو ببینید
        7- یه تیکه چسب نواری رو به یه گوشه برد بزنید و آروم بلند کنید تا لایه محافظ دوم جدا بشه و بعد مرحله ظهور

همه این کارها باید در محل بدونه نور و یا زیر نور لامپ زرد انجام بشه. مثلا میتونید تو روشنایی روز و در یه اتاق که پرده ها کشیده شده کار کنید

یه مورد دیگه در عدم موفقیت با کار لامیت فاسد شدن خود لامینت هست. برای تست لامینت میتونید یه تیکه از اون رو برش بزنید و نصفش رو بزارین لای کتاب و بعد اون رو زیر نور آفتاب بگیرید . در اینحالت ظرف 1 دقیقه اون قسمتی که بیرون از کتاب هست باید تغییر رنگ بده و پرنگتر بشه . همین آزمایش رو میتونید با مهتابی و زمان 10 دقیقه هم امتحان کنید. اگه تغییر رنگ نداد یعنی لامینت شما خراب شده

40 یا 20 فرقی نمیکنه ( البته منظورم لامپ کم مصرف نیست ) من از 20 وات استفاد میکنم

دیدگاه

مرسی از کمکت تا اینجا

برای برداشتن لایه محافظ دومی(لایه سخت تر) راهی که گفتین خیلی خوب جواب داد.
          بالاخره تونستم تغییر رنگ پدها رو پس از تاباندن نور رو ببینم.
          اومدم سراغ ظهور با 300 سی سی آب ولرم و 1 قاشق چایخوری جوش شیرین ، اول یک دقیقه ای گذاشتم بمونه توی محلول بعد با مسواک medium شروع کردم یه سابیدن و نتیجه ی کار عکس زیر شد. در حالی که من توی فیلم های دیگه دیده بودم که کلا اون قسمت لامینت میرفت و مس زیرش معلوم میشد. کجای کار ایراد داشته بنظرتون؟ (مدت نور دهی هم 1.5 دقیقه جلوی آفتاب مستقیم)
          ممکنه مثلا نور دهیم کم بوده؟ یا زیاد بوده؟ راستی باید بگم که چون جایی که برد رو روی کاغذ کلاسه پرینت گرفتم قبول نکرد که لایه ی solder paste رو پرینت ب/یره (همون لایه پد ها و وایا ها ) گفت پرینتر داغ میکنه پودر رو اون موقع ظلق هم آب میشه پرینترمو خراب میکنه!!! مگه داریم؟
          به خاظر همین من خودم اومد خونه با اتو چاپش کردم روی طلق بی رنگ!! ( مکنه مثلا خوب پررنگ چاپ نشده باشه ایراد کار مال این باشه؟ گرچه به نظر خودم خوب چاپ شده و پر رنگه)

لازم به ذکر هست که من این تیکه برد خام کوچیک رو برای آزمایش و امتحان برداشتم و برد اصلیم چیز دیگست،خواستم مثلا وقتی یادگرفتم روی برد اصلی کار کنم (گرچه الان لامینت خورده و آماده برای ظهوره)
          این عکس پس از مرحله جوش شیرین هستش اما مس پد ها هنوز معلوم نیست

دیدگاه

سلام

نور دهی با خورشید فقط برای تست لامینت مناسب هست. الان مقدار نور دهتون زیاد بوده

برای اینکه بی دردسر بتونید مدار بزنید مراحل زیر رو بدونه دستکاری انجام بدین

1- از طرحتون بصورت اینورت شده یه پرینت PDF با مقیاس 100 درصد و رزلوشن 600*600 یا بیشتر یه پرینت بگیرین
            2- فایل PDF رو روی کاغذ کالک پرینت بگیرین ( موقع پرینت تاکید کنید که مقیاس رو روی 100 درصد بزاره تا طرحتون کوچیک بزرگ نشه )
            3- برای گرفتن پرینت یه جایی رو پیدا کنید که با دستگاه فتوکپی براتون پرینت بگیره در غیر اینصورت 2 تا پرینت بگیرین و بزارین روی هم
            4- توی یه جعبه مقوایی رو باز هم سایز 2 تا مهتابی 20 وات 4 تا سوراخ ایجاد کنید و 2 تا مهتابی 20 وات رو با فاصله 10 سانت از هم و فاصله 15 سانت از بالای جعبه تو اون سوراخ ها قرار بدین
            5- روی این جعبه یه شیشه قرار بدین و مدار روی اون قرار بدین و یه وزنه روی مدار بزارین
            6- 10 دقیقه نور بدین تا طرحتون چاپ بشه

ظهور با جوش شیرین یکم زمان بر هست و ممکنه تا 5 دقیقه هم طول بکشه اگه بی کربنات دارین از اون استفاده بکنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421
              سلام

1- از طرحتون بصورت اینورت شده یه پرینت PDF با مقیاس 100 درصد و رزلوشن 600*600 یا بیشتر یه پرینت بگیرین
              2- فایل PDF رو روی کاغذ کالک پرینت بگیرین ( موقع پرینت تاکید کنید که مقیاس رو روی 100 درصد بزاره تا طرحتون کوچیک بزرگ نشه )
              3- برای گرفتن پرینت یه جایی رو پیدا کنید که با دستگاه فتوکپی براتون پرینت بگیره در غیر اینصورت 2 تا پرینت بگیرین و بزارین روی هم
              4- توی یه جعبه مقوایی رو باز هم سایز 2 تا مهتابی 20 وات 4 تا سوراخ ایجاد کنید و 2 تا مهتابی 20 وات رو با فاصله 10 سانت از هم و فاصله 15 سانت از بالای جعبه تو اون سوراخ ها قرار بدین
              5- روی این جعبه یه شیشه قرار بدین و مدار روی اون قرار بدین و یه وزنه روی مدار بزارین

ظهور با جوش شیرین یکم زمان بر هست و ممکنه تا 5 دقیقه هم طول بکشه اگه بی کربنات دارین از اون استفاده بکنید
              من شماره 3 رو درست متوجه نشدم! چرا باید با دستگاه فتوکپی باشه چون خودم قراره پرینتر بگیرم میخوام بدونم چی بهتره بگیرم؟ و اینکه یعنی چی 2 تا پرینت بگیرم و بزارم روی هم(اصلا تصویری ازش ندارم)؟!!!

دیدگاه

پرینت با دستگاه فتوکپی کیفیت بالای داره و معمولا طرح خیلی سیاه و پرنگ چاپ میشه بخاطر همین گفتم اگه بیرون پرینت میگیرین از این روش استفاده کنید والا اگه خودتون پرینت دارین میتونید خدتون بزنید

اما در مورد 3 اگه پرینتر خودتون نو هست و کارتریج اصل مشکلی نداره و همون یدونه پرینت کافی هست اما اگه تونر رو عوض کرده باشین معمولا چاپ کمرنگ میشه که برای حل این مشکل باید دوتا پرینت بگیرین و دقیقا بزارین روی هم تا نور کمتر از اون قسمت سیاه طرح رد بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421
                  سلام

مراحل رو تماما طبق بالا انجام دادم ، مشکلم کوچیکتر شده اما هنوزم هست.
                  من با جند بار آزمایش و خطا فهمیدم مدت زمان expose شدن توسط مهتابی هایی که درست کردم حدودا 21 دقیقه است(اول 10 دقه گذاشتم هیچی ظاهر نشد)
                  یک بار هم 25 دقیقه امتحان کردم این دفه بهتر چاپ شد ولی موقعی که بردم توی جوش شیرین لایه ی جای پدها بشدت نازک شد اما با اینکه 10 دقیقه ای هم جوش شیرین کاری رو طول دادم اما بازم مس معلوم نشد.
                  بنظرتون باید نور دهی رو بیشتر کنم؟
                  یه سوال این بی کربنات سدیم رو از کجا میشه پیدا کنم؟؟؟ شاید واسه جوش شیرین باشه!!!

دیدگاه

مشکل شما این هست که نور از قسمت هایی که به نظر شما کاملا سیاه هست رد میشه و اون قسمت به طور نا محسوس ظاهر میشه و شما هیچ وقت نمیتونید اون رو درست ظهور کنید
                    و یا این کار رو در جایی که نور uv زیاد هست انجام میدید

برای رفع مشکل اول یا از فیلم های لیتوگرافی استفاده کنید و یا دو تا پرینت بگیرید و روی هم بگذارید
                    مشکل دوم بهتر است زیر لامپ قرمز رنگ این کار ها را انجام دهید منظورم لامپ های رشته ای هست نه فلورسنت
                    خواهشمندم یک کم عکس با کیفیت تری بگذارید اصلا معلوم نیست تو عکس چی هست!!!
                    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
                    --------------------------------------------------------
                    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
                    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مشکل در ظهور پین ها در مرحله نهایی چاپ

نوشته اصلی توسط moghani1376
                      مشکل شما این هست که نور از قسمت هایی که به نظر شما کاملا سیاه هست رد میشه و اون قسمت به طور نا محسوس ظاهر میشه و شما هیچ وقت نمیتونید اون رو درست ظهور کنید
                      و یا این کار رو در جایی که نور uv زیاد هست انجام میدید

برای رفع مشکل اول یا از فیلم های لیتوگرافی استفاده کنید و یا دو تا پرینت بگیرید و روی هم بگذارید
                      مشکل دوم بهتر است زیر لامپ قرمز رنگ این کار ها را انجام دهید منظورم لامپ های رشته ای هست نه فلورسنت
                      خواهشمندم یک کم عکس با کیفیت تری بگذارید اصلا معلوم نیست تو عکس چی هست!!!
                      من تمام آزمایش های اخیرم رو با دو لایه طلق انجام دادم.
                      مشکل اینجاست که نمیدونم دقیقا اگه نور کم بخوره چجوری میشه و اگه بیش از حد بخوره چجوری میشه تا مدت زمانش رو کم و زیاد کنم.
                      جایی رو نمیشناسید که برم کار کنم (کار آموزی ) فقط برام مهمه کار رو درست یاد بگیریم
                      تصویری گه اینحا گذاشتم برای دیشبه که جا پد ها خیلی نازک شده بود و با یکم نوک مداد برداشته میشد .
                      بی کربنات سدیم رو از کجا میتونم پیدا کنم؟؟ شما خودتون از جوش شیرین استفاده میکنین یا بی کربنات؟

دیدگاه

من از روش لامینت استفاده نمیکنم فقط زمانی افتاده بودم تو خط :nerd:
                        برای اینکه یک طرح کاملا سیاه داشته باشید باید تنظیمات پرینتر رو دستکاری کنید
                        یعنی خیلی پر رنگ کنید و بعدا به حالت پیشفرض برگردونید البته اگر پرینتر شما قابلیت چاپ بر روی ترنسپرنت رو داشته باشه
                        شما با چی نور میدید اگر با لامپ uv هست یک دقیقه خیلی خوبه
                        اگر با لامپ های مهتابی هست بین 10 تا 15
                        اگر با خورشید هست که کلا فراموش کنید
                        من خودم از محلول رقیق سود سوز آور استفاده میکردم
                        از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
                        تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
                        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

بی کربنات سدیم رو میتونید از لوازم شمیایی یا جاهایی که برای مدارس لوازم آزمایشگاهی میفروشن تهیه کنید

یه عکس از پرینت مناسب رو کاغذ کالک براتون میزارم تا با پرینت خودتون مقایسه کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421
                            بی کربنات سدیم رو میتونید از لوازم شمیایی یا جاهایی که برای مدارس لوازم آزمایشگاهی میفروشن تهیه کنید

یه عکس از پرینت مناسب رو کاغذ کالک براتون میزارم تا با پرینت خودتون مقایسه کنید
                            من این مراحل رو کامل کردم الان مشکلم فقط سر ظهور پد هاست.

این چاپ پد ها روی کالک

این هم طلق که دستی با ماژیک پد ها رو کشیدم چون هنوز موفق نشدم روی ترانسپارنت پرینت بگیرم(البته به روش اتو روی طلق معمولی هم چاپ کردم و ازش استفاده کردم)

چرا داخل پد های شما سفیده اینجوری که بعد از اسید کاری مس خورده میشه؟

دیدگاه

اصل کار با لامینت اینکه هرجا که نور بخوره پرنگ میشه و تو مرحله ظهور باقی میمونه و هر جا که نور نخوره تو مرحله ظهور پاک بشه و اسید اون قسمت رو حل بکنه

من این مراحل رو کامل کردم الان مشکلم فقط سر ظهور پد هاست
                              منظورتون رو از پدها متوجه نشدام . ولی احتمالا سوراخ داخل پدها اگه باشه باید تو همون مرحله پرینت این رو در نظر بگیرین

من احتمال میدم که شما با توجه به عکسهایی که گذاشتین 2 تا پرینت جداگانه برای خطوط و پدها میگیرین. اگه اینطوری باشه این کارتون درست نیست یعنی باید از ترکها و سورخها و پدها و ... تو یه صفحه پرینت بگیرین

چرا داخل پد های شما سفیده اینجوری که بعد از اسید کاری مس خورده میشه؟
                              مطابق همون نمونه عکسی که گذاشتم نور از قسمت سفید کاغذ کالک رد میشه و به لامینت میریسه و باعث تغییر رنگ میشه و از جاهای تیره رد نمیشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X