اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت هسته فریت با پودر آهن تورویدی در یک فیلتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت هسته فریت با پودر آهن تورویدی در یک فیلتر

سلام من یک فیلتر LCL دارم طراحی می کنم که خروجی یه اینورتر SPWM رو به سینوسی تبدیل کنه (switching freq: 8Khz ,220V, 5.5A) و چون مقادیر سلف ها زیاد بود هسته از نوع فریت انتخاب شد حالا مشکلی که وجود داره اینه که چیزی از فیلتر بیرون نمیاد (حتی در ولتاژ کم) oo:. بار هم برای تست 47 اهم 10 وات هست. وقتی سلف های هسته فریت با سلف نوع هسته پودر اهن جا به جا شد یه خزوجی نه چندان جالبی (چون مقادیر سلف ها فرق میگرد) اما سینوسی به بار رسید... می خواستن بدونم این هسته فریت چرا چنین واکنشی داد اندازه هسته فریت هم OD:47, ID: 26,H: 1.5 هست ضریب القای مغناطیسی یکیش 5000 و دیگری 3000 (گند بزنند تو بازار ایران که اصلا یه جنس مثل هم بهت نمیدند) آیا فریت اشباع شده؟ جداکثر چه توانی میشه از هسته فریت کشید و این توان برای هسته آهن پودر آهن چقدر است؟ آیا با اضافه کردن فاصله هوایی به هسته فریت این مشکل قابل حل هست؟ در ضمن کسی اگه در مورد این تورویدها سوالی داشت بپرسه شاید بتونم جوابش رو بدم
    راستی یادم رفت بگم من مقادیر سلف های فریت رو برابر مقدار سلف هسته پودر آهن کردم ولی بازم چیزی تو خروجی نیامد که نیامد
    و سوال آخر اینکه برای طراحی این فیلتر بهتر هست از چه رنگی از هسته پودر آهن استفاده شود (کسی تجربه اش رو داره بگه لطفا) :biggrin:
    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

پاسخ : تفاوت هسته فریت با پودر آهن تورویدی در یک فیلتر

سلام
    یادم هست که یک بار هسته خروجی منبع تغذیه رو از نوع فریت گذاشته بودم و خروجیم با مشکلاتی روبرو شده بود
    و دلیلش هم اشباع فریت بود که نکته اش رو آقای جبراییلی فرمودند یه فرمولی وجود داره NxI=HxL
    که برای هسته های فریت مقدار H برابر با 1200 هست که البته بستگی به دیتاشیت داره که ایشون با توجه به دیتا شیت شرکت samwha گفته بودند
    و این مقدار در هسته های پودر اهن برای هر رنگ متفاوته باید یک مقدار تحقیق کنید البته هسته های زرد و سفید معمولا مقدار AL بزرگ تری دارند و این یعنی این که به نسبت بقیه پودر آهن ها با تعداد دور کم تر سلف بزرگ تری میشه باهاشون درست کرد تو بعضی از اطلاعاتی که تو اینترنت هست و کارخونه ها ارائه دادند معمولا گفته اند که چه رنگی به چه دردی می خوره
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
      سلام
      یادم هست که یک بار هسته خروجی منبع تغذیه رو از نوع فریت گذاشته بودم و خروجیم با مشکلاتی روبرو شده بود
      و دلیلش هم اشباع فریت بود که نکته اش رو آقای جبراییلی فرمودند یه فرمولی وجود داره NxI=HxL
      که برای هسته های فریت مقدار H برابر با 1200 هست که البته بستگی به دیتاشیت داره که ایشون با توجه به دیتا شیت شرکت samwha گفته بودند
      و این مقدار در هسته های پودر اهن برای هر رنگ متفاوته باید یک مقدار تحقیق کنید البته هسته های زرد و سفید معمولا مقدار AL بزرگ تری دارند و این یعنی این که به نسبت بقیه پودر آهن ها با تعداد دور کم تر سلف بزرگ تری میشه باهاشون درست کرد تو بعضی از اطلاعاتی که تو اینترنت هست و کارخونه ها ارائه دادند معمولا گفته اند که چه رنگی به چه دردی می خوره
      این AL دقیقا چی رو مشخص می کنه؟ پارمترهای Ae,Le, Ve چه مواردی رو مشخص می کنند؟

دیدگاه

سلام
        اگر فرمول محاسبه سلف رو یادتون باشه
        توی کارخونه میان بخشی از فرمول که یک سری عوامل مشخص برای یک هسته با ابعاد و جنس مشخص رو ضرب و تقسیم کرده و در اختیار قرار می دهند
        که همون AL هستش
        در واقع دیگه لازم نیست شما مثلا مقدار مساحت و طول موثر رو در فرمول بذارید و چند تا عدد دیگه رو با یه فرمول ساده می تونید محاسبه کنید و واحدشم معمولا ناونوهانری بر درو به توان دو هستش

این پارامترهایی که گذاشتید شامل حجم هسته و طول موثر و غیره میشه
        مثلا از روی حجم هسته میشه فهمید چه قدر تلفات در خود هسته وجود داره
        اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
        پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
        در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

برای هسته های فریت ترویدی (Toroid) بدون فاصله هوایی جریان اشباع بسیار کم است در حدود0.1 آمپر هم به زور در خروجی میشه ازش گرفت...
          هسته ای که برای فیلتر انتخاب کردم هسته پودر اهن به رنگ سبز-آبی با مو = 75 هست اسم هسته هم T250-52 هست. خروجی فیلتر هم کاملا رضایت بخش هست
          منابع مورد استفاده برای طراحی فیلتر و Toroid رو داخل این فایل قرار دادم. این منابع گلچین شده هست و آسان به دست نیامده مخصوصا اپلیکیشن نوت ناسا و مگنتیکس خیلی خوب بود
          http://maghalatelme.persiangig.com/document/bargh/Toroid and filter/Toroids.rar/download

دیدگاه

با سلام اقا امین
            فایل هاتون خیلی مفید بود خیلی ممنون

دیدگاه

لینک فایلها خراب است. لطفا یا فرستنده اصلاح کنه یا اگر کسی داره آپلود کنه
              دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X