ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2015/01/22
    109
    6

مشکل هارمونیک نیمه هادی ها

سلام دوستان
    من میخوام با میکروکنترلر یک سافت استارت درست کنم .تا یه جاهایی هم پیش رفتم و نور لامپ تونستم کنترل کنم حالا میخوام برم سراغ تغذیه بار سلفی با ترایاک .ولی یک سوالی که برام پیش اومده حذف هارمونیک ها هست. تو سافت استارت ولتاژ از مقدار کم شروع میشه تا به حداکثر برسه یعنی تو هر لحظه مکان برش ولتاژ متفاوته پس در نتیجه هار مونیک های ایجاد شده هم متفاوته و یک فیلتر نمیشه براش طراحی کرد.به نظرتون راه حل چیه؟
    یکی از دوستان در مورد کنترل هارمونیک به صورت نرم افزاری حرف میزد یعنی با میکرو هارمینیک اندازه بگیریم و هر وقت هار مونیک کم بود پالس اتش ترایاک زده بشه.من چیز زیادی نفهمیدم از حرفاش.شما اطلاعاتی در این مورد دارید؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید.
    2015/01/22
    109
    6

پاسخ : مشکل هارمونیک نیمه هادی ها

نقل قول نوشته اصلی توسط rasool1370
    سلام دوستان
    من میخوام با میکروکنترلر یک سافت استارت درست کنم .تا یه جاهایی هم پیش رفتم و نور لامپ تونستم کنترل کنم حالا میخوام برم سراغ تغذیه بار سلفی با ترایاک .ولی یک سوالی که برام پیش اومده حذف هارمونیک ها هست. تو سافت استارت ولتاژ از مقدار کم شروع میشه تا به حداکثر برسه یعنی تو هر لحظه مکان برش ولتاژ متفاوته پس در نتیجه هار مونیک های ایجاد شده هم متفاوته و یک فیلتر نمیشه براش طراحی کرد.به نظرتون راه حل چیه؟
    یکی از دوستان در مورد کنترل هارمونیک به صورت نرم افزاری حرف میزد یعنی با میکرو هارمینیک اندازه بگیریم و هر وقت هار مونیک کم بود پالس اتش ترایاک زده بشه.من چیز زیادی نفهمیدم از حرفاش.شما اطلاعاتی در این مورد دارید؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید.
    من یه کمی در مورد فیلتر اکتیو مطالعه کردم که برای کنترل هارمونیک های نیمه هادی های کنترل شده استفاده میشه . ولی فکر کنم هزینه و کنترل راه اندازیش اصلا واسه یک سافت استارت به صرفه نباشه :angry:
    شما دوستان نظری دارید؟ اصلا نیازی به فیلتر هست واسه سافت استارت؟
    2015/01/22
    109
    6

پاسخ : مشکل هارمونيک نيمه هادي ها

دوستان کسي نيست کمک کنه يا نظري بده :cry:
    2012/12/23
    تهران
    802
    470

سلام آقا رسول، ببخشید من زیاد متوجه حرفایی که زدید نشدم، اما هارمونیک ربطی با دامنه ولتاژ نداره و در اصل به فرکانس و شکل موج بستگی داره. در مورد طراحی فیلتر میتونم بپرسم از چی استفاده کردید؟ SPWM ؟ اگه شما موج سینوسی تولید کردید با توجه اینکه همواره مضارب فرد فرکانس به وجود آورنده هارمونیک هست و معمولا هم 3 و 5 رو حذف میکنن چون بقیه اش جون دار نیست، پس شما برای هارمونیک3 (سه برابر فرکانس اصلی) فیلتر بزار و اگه دقت بیشتری خواستید برای هارمونیک5 هم میتونید فیلتر بزارید.
    یه کمی بیشتر اطلاعات بدید درمورد شکل موج، فرکانس و جریان مورد نیاز تا بشه بیشتر راهنمایی کرد، در ضمن برای چه باری میخواهید استفاده کنید، برای موتور؟ اگر برای موتور میخواهید میتونید از سلفش استفاده کنید و یه RLC درست کنید.
    أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ ﴿۳۹حج﴾
    به كسانى كه جنگ بر آنان تحميل شده رخصت [جهاد] داده شده است چرا كه مورد ظلم قرار گرفته ‏اند و البته خدا بر پيروزى آنان سخت تواناست

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

دوستانی که نیاز به قطعات خاص و نایاب دارن، پیام بدن در خدمتیم
    2012/12/23
    تهران
    802
    470

این رو هم اضافه کنم که الکتروموتورها در موقع راه اندازی حدود 5 تا 10 برابر جریان کشی دارن که با سافت استارتر کنترلش میکنن وهارمونیک های اون توی لحظه راه اندازی تقریبا چیز مهمی نیست. مهم اون کنترل جریان موتوره هست.
    أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ ﴿۳۹حج﴾
    به كسانى كه جنگ بر آنان تحميل شده رخصت [جهاد] داده شده است چرا كه مورد ظلم قرار گرفته ‏اند و البته خدا بر پيروزى آنان سخت تواناست

2015/01/22
    109
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط pencil
    اين رو هم اضافه کنم که الکتروموتورها در موقع راه اندازي حدود 5 تا 10 برابر جريان کشي دارن که با سافت استارتر کنترلش ميکنن وهارمونيک هاي اون توي لحظه راه اندازي تقريبا چيز مهمي نيست. مهم اون کنترل جريان موتوره هست.
    سلام .با تشکر از توجهتون.
    من ميخوام سافت استارت بسازم . پس اين طور که فرموديد واسه سافت استارت نيازي به فيلتر هارمونيک نيست.
    واسه راه اندازي موتور يا بار سلفي با ترياک بايد چه نکاتي مد نظر قرار داد.
    چون من تونستم نور لامپ کنترل کنم ولي فکر نکنم واسه بار سلفي درست جواب بده
    2012/12/23
    تهران
    802
    470

نقل قول نوشته اصلی توسط rasool1370
    سلام .با تشکر از توجهتون.
    من ميخوام سافت استارت بسازم . پس اين طور که فرموديد واسه سافت استارت نيازي به فيلتر هارمونيک نيست.
    واسه راه اندازي موتور يا بار سلفي با ترياک بايد چه نکاتي مد نظر قرار داد.
    چون من تونستم نور لامپ کنترل کنم ولي فکر نکنم واسه بار سلفي درست جواب بده
    آقا رسول ببخشید اگه جوابم کامل نیست چون در این زمینه تخصصی ندارم اما این روزها به دلایل زیادی میان به جای استفاده از سافت استارها از اینورتر ها برای موتورها استفاده میکنن، چون باهاش میشه چپ گرد و راست گرد و از همه مهمتر سرعت موتور رو هم کنترل میکنن، هرچند که قیمت اینورتر بیشتر هم در میاد اما قائدتا اگر دیمر ساختید من دیدم که از دیمر هم برای بارهای سلفی مثل فن ها استفاده میکنن.
    تو سافت استاتر همون طور که از اسمش پیداس فقط برای شروع هست چون موتورها تو لحظه اول جریان خیلی زیادی میکشن و معمولا اصطحلاک موتورها تنها به دلیل همون جریان هجومی اول هست بنابراین تنها وظیفه سافت استارتر همون اولش هست و باید از بعد از راه اندازی موتور از مدار خارج میشه
    همونطور که تو شکل بالا براتون گذاشتم کم کم شکل موج الکتروموتور به حالت اول خودش برمیگرده و به همین دلیل معمولا بحث هارمونیک ها فقط تو همون لحظه اول هست که اونم در مقایل جریان هجومی ناچیزه
    اگر برای موتور تکفاز میخواهید :
    فکر کنم مدار زیر مناسب باشه :
    [img height=508 width=765]http://static.elitesecurity.org/uploads/3/2/3215883/APEX%20soft%20start.jpg[/img]

2015/01/22
    109
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط pencil
    آقا رسول ببخشيد اگه جوابم کامل نيست چون در اين زمينه تخصصي ندارم اما اين روزها به دلايل زيادي ميان به جاي استفاده از سافت استارها از اينورتر ها براي موتورها استفاده ميکنن، چون باهاش ميشه چپ گرد و راست گرد و از همه مهمتر سرعت موتور رو هم کنترل ميکنن، هرچند که قيمت اينورتر بيشتر هم در مياد اما قائدتا اگر ديمر ساختيد من ديدم که از ديمر هم براي بارهاي سلفي مثل فن ها استفاده ميکنن.
    تو سافت استاتر همون طور که از اسمش پيداس فقط براي شروع هست چون موتورها تو لحظه اول جريان خيلي زيادي ميکشن و معمولا اصطحلاک موتورها تنها به دليل همون جريان هجومي اول هست بنابراين تنها وظيفه سافت استارتر همون اولش هست و بايد از بعد از راه اندازي موتور از مدار خارج ميشه
    همونطور که تو شکل بالا براتون گذاشتم کم کم شکل موج الکتروموتور به حالت اول خودش برميگرده و به همين دليل معمولا بحث هارمونيک ها فقط تو همون لحظه اول هست که اونم در مقايل جريان هجومي ناچيزه
    اگر براي موتور تکفاز ميخواهيد :
    فکر کنم مدار زير مناسب باشه :
    [img height=508 width=765]http://static.elitesecurity.org/uploads/3/2/3215883/APEX%20soft%20start.jpg[/img]
    اين که ميگيد درسته ولي واسه يک موتور بزرگ در حد 30 کيلو وات يا بيشتر که راه اندازيش ممکنه طولاني بشه و با توجه به قدرت موتور ميتونه هارمونيک زيادي به شبکه بده . اين مسکل ساز نيست؟
    تشکر از اينکه جواب ميديد
    2012/12/23
    تهران
    802
    470

من رشته ام الکترونیک بوده و زیاد درکی از مباحث تخصصی قدرت ندارم اما کار سافت استارتر همینه که در شروع اجازه تحمیل توان 30 کیلو رو به مدار نده، تا اونجایی که من میدونم معمولا هارمونیک ها مشکل اصلی رو توی ترانس های انتقال به وجود میارن چون فرکانس این ترانس ها 50 هرتز هست وقتی شکل موج سینوسی نیست و هارمونیک داره مثلا هارمونیک 3 به سیستم میره مثلا 150 هرتز به ترانس تحمیل میشه که باعث ایجاد تلفات هسته حدود 3 تا12 برابر حالت عادی هست اما این تلفات ناشی از سافت استارتر فقط چند ثانیه هست.
    حالا اینکه اگه موتور بخواد هی دائما خاموش و روشن بشه یا مثلا تاثیر این هارمونیک ها روی بقیه ادوات چطور هست و یا فرکانست متغییره و .... رو میتونی توی این دوتا مقاله پیدا کنی:
    http://literature.rockwellautomation.com/idc/groups/literature/documents/wp/150-wp007_-en-p.pdf
    http://apps.geindustrial.com/publibrary/checkout/Harmonic?TNR=White%20Papers|Harmonic|generic

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9