اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت فرکانس متر ولتاژ بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت فرکانس متر ولتاژ بالا

سلام و عرض خسته نباشید خدمت اساتید محترم.

من برای یک کاری ، با میکرو یک فرکانس متر درست کردم که فرکانس به یه حدی رسید یک پین رو خروجی کنه ، حالا این فرکانس ما 500 ولت هست. میخواستم ببینم با چه مداری میتونم این کار رو انجام بدم؟ با فتوکوپلر میشه؟ اگه میشه چگونه؟؟یه ای سی هست به نام 7804 از اون چه جوری استفاده کنم؟
    در ضمن چه جوری میتونم حساسیت فرکانس متر رو پایین بیارم؟؟؟ حساسیت در حدی است که وقتی برنامه رو نوشتم و پلود کردم ، میکرو فرکانس 50 هرتز رو که در کابل های برق اطراف جریان داره رو هم نمایش میده. حتی میکرو رو وسط اتاق هم گذاشتم و بدون هیچ تماسی با جایی 50 هرتز رو باز نشون میداد ، باهاش فرکانس یک کریستال اسیلاتور رو گرفتم و دیدم دقیق نشون میده ولی به دلیل حساسیت بالای برد ، فرکانس با عوامل محیطی واکنش نشون میده مثلا توی یه لحظه وقتی دست رو نزدیکش میکنم فرکانس یه دفعه کم و زیاد میشه.

پاسخ : ساخت فرکانس متر ولتاژ بالا

مدار را درون یه جعبه فلزی (آهنی) بذار و زمینش کن و فقط پراب خروجی و سیم تغذیه را ازش بده بیرون.
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

امپدانس ورودی نمونه بردار مدارت خیلی زیاده. کمش کن

دیدگاه

ممنون از راهنمایی هاتون دوستان.
        حالا چه جوری بهش high voltage بدم؟ در ضمن این ای سی 8704 دقیقا چی کار میکنه؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط cjmj
          ؟یه ای سی هست به نام 7804 از اون چه جوری استفاده کنم؟
          اگه منظورتون sp8704 هست ، اون یه پری اسکیلره و برای فراکانسهای بالای 50 مگ بدرتون میخوره

امپدانس و حساسیت مدارتون رو پایین بیارین

برای تست اولیه هم ورودی مدارتون رو زمین کنین ببینین باز هم 50 هرتز رو میگیره یا نه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++

دوست من بنده یکی از پایه های میکرو رو به عنوان فرکانس متر تعریف کردم امپیدانس پایه ی میکرو رو که نمیشه پایین آورد. در واقع من مداری طراحی نکردم برای این فرکانس متر فقط برنامه اش رو نوشتم.

نوشته اصلی توسط mohsen++

برای تست اولیه هم ورودی مدارتون رو زمین کنین ببینین باز هم 50 هرتز رو میگیره یا نه .
            اون پایه ی میکرو رو که به عنوان فرکانس سنج در نظر گرفتم رو زمین میکنم فرکانس صفر میشه و درست عمل میکنه.

مشکل اصلی من اینه که سطح منطق سنجش فرکانس در میکرو ، نهایتا تا 5 ولت هست. حالا چه جوری فرکانس 500 ولت رو به میکرو بدم که میکرو منفجر نشه؟؟؟
            اگه خازن ظرفیت پایین در حد 10 پیکو هم سری کنم با پایه میکرو باز 500 ولت روی پایه ی میکرو خواهد آمد. باید کاری کنم که سطح فرکانس از 500 ولت به 5 ولت تبدیل بشه بدون اینکه در فرکانس تغییری ایجاد بشه.

دیدگاه

اگه میشه تقسیم جریان مقاومتی.اگه نشد تقسیم ولتاژ خازنی(دو خازن سری نسبتشون 20 به 1 باشه که 500 ولت را به 5 تبدیل کنه.و از دوسر خازن کوچیکه بگیر)
              الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

یه مدار تقسیم مقاومتی سر راه ورودی میکرو بذارین فقط یادتون باشه اون مقاومتی که دوسرش ولتاژ بالا می افته باید چند تا مقاومت باشه ( 5 تا ) بطوری که دو سر هر مقاومت 100 ولت افت کنه
                برای حفاظت میکرو هم یک زنر بین پین ورودی و زمین قرار بدین ( مثلا 5.1 یا 4.7 ولت )

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت فرکانس متر ولتاژ بالا

نوشته اصلی توسط mohsen++
                  اگه منظورتون sp8704 هست ، اون یه پری اسکیلره و برای فراکانسهای بالای 50 مگ بدرتون میخوره

با سلام :
                  ساده ترین، ارزان ترین و بی درد سر ترین، راه انتخاب یک مقاومت مولتی ترن 500 کیلو اهم 0.5 وات ( اکثر مولتی ترن های موجود در بازار) است که یک سر آن را به زمین یا گراند و سر دیگر آن را به ولتاژ 500 ولت وصل کنید. قبل از وصل به میکرو، بوسیله یک ولت متر که یک سر آن به گراند و سر دیگر آن به پایه ای که قابل تنظیم است قرار دهید. بوسیله یک یک پیچ گوشتی دو سوی کوچک، مولتی ترن را به چپ یا راست آن قدر بچرخانید تا ولتاژ 5 ولت بین گراند تا آن نقطه روی ولت متر مشاهده شود، برق 500 ولت را خاموش و با وصل کردن این نقطه به میکرو و وصل مجدد برق آن مدار را امتحان و نتیجه را گزارش کنید.را امتحان کنید.
                  علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                  نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

http://s6.picofile.com/file/8245753492/IMG_20160404_002438.JPG

توی عکسی که پلود کردم دو تا مدار هست شماره ی یک رو از خودم در آوردم :biggrin: و شماره ی دو رو یکی از دوستان که قبلا فرکانس متر درست کرده بود ، طراحی کرده :agree:

هیچ کدوم رو تست نکردم چون فعلا اوضاع اقتصادیم میزون نیست و نمیخوام که حتی یک میکرو هم از دست بدم :cry2: :cry2:

توی مدار شماره ی یک که از خودم در آوردم ، یه خازن ظرفیت پایین در ورودی گذاشتم که جلوی جریان رو بگیره و فقط فرکانس رو از خودش رد کنه. حالا باز این خازن ولتاژش بالاست و به میکرو شک وارد میکنه
                    به همین خاطر یه دیود گذاشتم که سر کاتدش به 5 ولت وصله و وقتی که 500 ولت اومد چون 5 ولت کمتر از 500 ولته ، دیود روشن میشه و ولتاژ 500 ولت به 5 ولت متصل میشه و ولتاژ 500 ولت چون جریان نداره ، افت پیدا میکنه و میشه همون 5 ولت.
                    حالا اگه 500 ولت منفی بیاد رو خازن ، دیودی که آند اون به زمین یا صفر ولت وصله ، روشن میشه چون ولتاژ زمین بیشتر از منفی 500 ولته و ولتاژ منفی 500 ولت میره به زمین و چون جریان نداره میشه صفر ولت.
                    در این حالت موج ورودی ما چه سینوسی باشه چه مثلثی و ... به میکرو موج مربعی خواهد رفت یعنی صفر ولت و پنج ولت.
                    دوباره بعدش یه خازن 10 پیکو دیگه گذاشتم که یه دور دیگه حفاظت کنه بعد بره توی میکرو. به نظرتون این مدار جواب میده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط cjmj
                      http://s6.picofile.com/file/8245753492/IMG_20160404_002438.JPG

توی عکسی که پلود کردم دو تا مدار هست شماره ی یک رو از خودم در آوردم :biggrin: و شماره ی دو رو یکی از دوستان که قبلا فرکانس متر درست کرده بود ، طراحی کرده :agree:

هیچ کدوم رو تست نکردم چون فعلا اوضاع اقتصادیم میزون نیست و نمیخوام که حتی یک میکرو هم از دست بدم :cry2: :cry2:

توی مدار شماره ی یک که از خودم در آوردم ، یه خازن ظرفیت پایین در ورودی گذاشتم که جلوی جریان رو بگیره و فقط فرکانس رو از خودش رد کنه. حالا باز این خازن ولتاژش بالاست و به میکرو شک وارد میکنه
                      به همین خاطر یه دیود گذاشتم که سر کاتدش به 5 ولت وصله و وقتی که 500 ولت اومد چون 5 ولت کمتر از 500 ولته ، دیود روشن میشه و ولتاژ 500 ولت به 5 ولت متصل میشه و ولتاژ 500 ولت چون جریان نداره ، افت پیدا میکنه و میشه همون 5 ولت.
                      حالا اگه 500 ولت منفی بیاد رو خازن ، دیودی که آند اون به زمین یا صفر ولت وصله ، روشن میشه چون ولتاژ زمین بیشتر از منفی 500 ولته و ولتاژ منفی 500 ولت میره به زمین و چون جریان نداره میشه صفر ولت.
                      در این حالت موج ورودی ما چه سینوسی باشه چه مثلثی و ... به میکرو موج مربعی خواهد رفت یعنی صفر ولت و پنج ولت.
                      دوباره بعدش یه خازن 10 پیکو دیگه گذاشتم که یه دور دیگه حفاظت کنه بعد بره توی میکرو. به نظرتون این مدار جواب میده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                      آیا ولتاژ ورودی 500 ولت 50 هرتز می باشد.؟
                      در مداری که از 2 خازن 10 پیکو فارادی وصل کردی چون بصورت سری می باشد، خازن معادل شما می شود 5 پیکو فاراد. یعنی در فرکانس 50 هرتز ایمپیدنسی معادل 400 مگا اهم ایجاد می کند و با توجه به ولتاژ ورودی 500 ولت جریان عبوری شما در نهایت می شود 0.00125 میلی آمپر و اما چون دیود های شما طبق شماتیک دیود معمولی می باشد نه زینر دیود، اگر مدار کار کند در نهایت 0.7 ولت در هر دو سیکل نخواهید داشت.
                      اما در مدار مقاومتی دیگر جریان عبوری شما در عمل کم تر از 0.2 میلی آمپر در نهایت به میکرو می رسد و احتمال راه اندازی توسط میکرو ضعیف است.
                      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X