اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

صفحه کلید ماتریسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

صفحه کلید ماتریسی

با سلام خدمت دوستان.
    من میخواستم تا با یک صفحه کلید ماتریسی 4*4 یک سری دیتا رو به میکرو بدم .
    چند تا سوال داشتم ..
    این جور که من فهمیدم برای وصل کردن صفحه کلید به میکرو 8 پین لازم داریم .راهی هست که بشه تعداد پین کمتر استفاده کرد؟مثلا دو تا؟؟
    حداکثر زمانی که باید منتظر لرزش کلید باشیم تقریبا چقدره؟
    حداکثر زمانی که باید سفحه کلید رو اسکن کنیم چقدر هستش؟
    پیشاپیش ممنون.

پاسخ : صفحه کلید ماتریسی

نوشته اصلی توسط amin5659
    با سلام خدمت دوستان.
    من میخواستم تا با یک صفحه کلید ماتریسی 4*4 یک سری دیتا رو به میکرو بدم .
    چند تا سوال داشتم ..
    این جور که من فهمیدم برای وصل کردن صفحه کلید به میکرو 8 پین لازم داریم .راهی هست که بشه تعداد پین کمتر استفاده کرد؟مثلا دو تا؟؟
    حداکثر زمانی که باید منتظر لرزش کلید باشیم تقریبا چقدره؟
    حداکثر زمانی که باید سفحه کلید رو اسکن کنیم چقدر هستش؟
    پیشاپیش ممنون.
    بله امکانش هست باید از ADCمیکرو استفاده کنید. و به ازای کل سطرها و ستونها 1 پین استفاده کنید.

حداکثر نمیخواد چون میکرو اینقدر سرعتش بالاست که حتما سریعتر ازفشار انگشت کار میکنه و میتونه فشرده شدن کلید رو تشخیص بده فقط چون سرعت بالاست باید به محض تشخیص کلید یه زمان کوتاه چند دهم ثانیه ایجاد کنید که یه کلید رو بیشتر از 1 بار نخونه تو هر فشار

دیدگاه

سلام
      میخوام با یه صفحه کلید ماتریسی یه عدد چند رقمی رو روی lcdنمایش بدم بطوریکه ارزش خودشو حفظ کنه یعنی بتونم ضرب وجمعش کنم
      کسی هست کمکم کنه ؟
      ممنون میشم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام
      میخوام با یه صفحه کلید ماتریسی4*4یه عدد چند رقمی رو روی lcdنمایش بدم بطوریکه ارزش خودشو حفظ کنه یعنی بتونم ضرب وجمعش کنم .الان فقط بصورت تک رقمی نمایش میده.
      کسی هست کمکم کنه ؟
      ممنون میشم

دیدگاه

سلام
        در قسمت پروژه های تکمیل شده با Avr می تونید دنبال پروژه ماشن حساب بگردین و ازش استفاده کنید.
        قسمت 17 و 18 اموزشavr استاد کی نژاد رو هم حتما ببینید.
        چرا ناراحتی پاتریک!
        + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        محصولات

دیدگاه

به این فکر میکنم همون زمان بانس کلید میگن bounce. من توی یکی دو تا فیلم اموزشی دیدم که میگفت زمان بانس حدود چهل میلی ثانیه اس که باید تأخیر یا همون دیلی گذاشت. اما خودم امتحان نکردم . اما یجورایی توی پروتئوس خوب کار میداد . اما حالا تا ساخت ببینم چجوریه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

برای اینکه بتونید چند رقم نمایش بدید باید اول بتونید گزینه ی lcd_clear رو حذف کنید . برای این کار لازمه که بتونید یک متغیر فلگ فعال کنید که هر وقت فلگ فعال شد یک رقم توی ال سی دی نمایش داده بشه فلگ صفر بشه و از توی اون قسمت شرط بیاد بیرون . و برای دفعه ی بعد شما باید بتونید توی خونه ی بعدی ال سی دی نمایش بدید برای این کار باید از دستور lcd_gotoxy(i,0); بهره ببرید . یعنی هر بار که وارد این تابع شدید مقدار i باید یک رقم بیشتر شده باشد تا در کنار رقم پیشین قرار بگیرد . تا رقم قبلی پاک نشده باشد
          اما هنوز روشی برای عدد چند رقمی سراغ ندارم چون مساله ی اعشاری سخته و باید حل بشه
          جدیدترین ویرایش توسط mahmud210; ۱۸:۱۰ ۱۳۹۵/۱۱/۱۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X