اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل جریان موتور dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل جریان موتور dc

سلام بر همه اساتید
    امیدوارم سال خوبی رو شروع کرده باشید

دوستان من یه موتور دی سی دارم که 12 ولت هست و موقع کار بین 500 تا 700 میلی آمپر برق مصرف میکنه و وقتی گیر میوفته 1200 میلی آمپر مصرف میکنه!
    حالا میخوام مداری داشته باشم که وقتی بالای 1 آمپر مصرف کرد ولتاژ قطع بشه؟

خیلی واجب نیاز دارم
    ممنونم

پاسخ : کنترل جریان موتور dc

نوشته اصلی توسط G H A Z I
    سلام بر همه اساتید
    امیدوارم سال خوبی رو شروع کرده باشید

دوستان من یه موتور دی سی دارم که 12 ولت هست و موقع کار بین 500 تا 700 میلی آمپر برق مصرف میکنه و وقتی گیر میوفته 1200 میلی آمپر مصرف میکنه!
    حالا میخوام مداری داشته باشم که وقتی بالای 1 آمپر مصرف کرد ولتاژ قطع بشه؟

خیلی واجب نیاز دارم
    ممنونم
    با سلام :
    اگر می خواهید جریان شما بیش از یک آمپر نرود، می توانید از رگولاتور 317 از نوع کا 3 آمپری بعنوان کنترل جریان استفاده کنید اما اگر می خواهید فقط جریان قطع شود، لطفا اعلام کنید.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

ممنون از پاسختون
      نه میخوام جریان قطع بشه
      این موتور دری رو عقب و جلو میکنه و وقتی در بسته میشه موتور زور میزنه و از 200 میلی آمپرمصرف میره رو 1 آمپر مصرف
      چون امکان گذاشتن میکروسویچ یا قطع کن نیست مجبورم از مداری استفاده کنم که وقتی موتور آمپر کشید برق موتور رو قطع کنه

ممنون

اضافه شده در تاریخ :
      دوستان کسی نمیتونه کمک کنه واقعا!

دیدگاه

فکر کنم بتونید از L298 استفاده کنید که قسمتی برای محدود کردن جریان داره
        منظورم پایه های 1 و15 هست که برای محدود کردن جریان به کار میرن
        از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
        --------------------------------------------------------
        تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
        --------------------------------------------------------
        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

سلام
          برای حل مشکل شما راه حل های بیشماری وجود دارد و اساس کار اکثر آنها هم به این صورت است که یک مقاومت شنت میزارن و ولتاژ را یا توسط اشمیت تریگر یا ترانزیستور یا میکرو.... کنترل-قطع-وصل میکنند، مدار زیر مناسب شما می باشد اما اگر از لحاظ حجمی-هزینه ای-توان مصرفی محدودیت دارید بفرمایید تا آن مدار مناسب را قرار بدهم.(به جای 10K یه پتاسیومتر بزارید و به جای زنر 13 بزارید.) میتونید هر محدودیت جریانی که خواستید اعمال کنید
          رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

بسیار ممنونم از وقتی که گذاشتید
            دقیقا دنبال چنین مداری هستم
            فقط سوالمو اصلاح میکنم به اینصورت که
            موتوری دارم که با یک کلید دو طرفه دورش برعکس میشه و دری رو باز و بست میکنه و بسته به شرایط بین 3 تا 7 آمپر با ولتاژ12 ولت مصرف میکنه و وقتی به آخر میرسه و گیر میوفته بالای 10 آمپر میکشه
            من میخوام وقتی به آخر رسید و آمپرش به 10 رسید برقش قطع بشه و منتظر فرمان بشه
            البته لازم نیست دقیق مثلا روی10 آمپر خاموش بشه بین 10 تا 12 آمپر متغیرم باشه مهم نیست

بازم ممنون از وقتی که میذارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X