اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در تبدیل AC به DC به وسیله تغذیه خازنی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در تبدیل AC به DC به وسیله تغذیه خازنی

من مدار تبدیل AC به DC زیر رو ساختم. الان مقاومت 220 (دورش خط سبز کشیده شده) داغ میکنه و دود ازش بلندمیشه بعد از چند ثانیه...من به جاش مقاومت 560 اهم 1 وات گذاشتم بازم همون مشکل رو داشت. بعد یه 560 دیگه هم باهاش موازی کردم بازم همون مشکل رو داشت...
    به نظر شما چی رو باید تغییر بدم که درست بشه؟؟ مقاومت رو کم کنم؟ زیاد کنم؟ توانش رو زیاد کنم؟ خازن رو کم کنم؟

پاسخ : مشکل در تبدیل AC به DC به وسیله تغذیه خازنی

سلام
    مداری که گذاشتید علاوه بر خطرناک بودن(ایزوله نیست) کلا سرکاری هست و غیر عملی و علمی، در صورتی که شما از خروجی 300 میلی آمپر بگیرید در این صورت توان R3 برابر 20 وات میشه!
    (P=RI^2 =220*.09=19.8W)
    یعنی چهارتا مقاوت آجری هم موازی کنید بزارید جاش کم میاره، به دنبال یه نقشه درست بگردید. در طول خط جریان نباید مقاوتی قرار بگیرد
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

تایید حرف دوستمون:
      مقاومت 220 اهم اصلا واسه چی گذاشتید .؟؟؟
      اون وقت اومدین واسه led مقاومت 1 کیلو گذاشتین!!!
      Every one can do everything so why you do this awful thing.

دیدگاه

خب الان یعنی نمیشه همین مدار رو درست کرد؟؟
        شما چه مداری رو پینهاد میکنید که این مشکل رو نداشته باشه؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط golpesarejahrom
          خب الان یعنی نمیشه همین مدار رو درست کرد؟؟
          شما چه مداری رو پینهاد میکنید که این مشکل رو نداشته باشه؟؟؟؟؟؟؟
          من مداری که شما گذاشتین رو تغییر دادم تا جواب بگیرین اما وابسته به اینکه برای چه کاری میخواین انحجم بدین خیلی بهتر از اینها میشه طراحی کرد

چند تا نکته بگم . وقتی زنر 15 ولت گذاشتین خروجی 15 ولته نه 12 ولت
          مقاومت های سری شده قبل از پل رو گذاشتم تا 220 رو به 20 تبدیل کنه براتون اما پیشنهاد من استفاده از ترانسه به جای مقاومت که این همه اتلاف نداشته باشین
          مقاومت های مربوط به led و زنر رو خودتون وابسته به کارتون میتونین انتخاب کنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mnwato
            من مداری که شما گذاشتین رو تغییر دادم تا جواب بگیرین اما وابسته به اینکه برای چه کاری میخواین انحجم بدین خیلی بهتر از اینها میشه طراحی کرد

چند تا نکته بگم . وقتی زنر 15 ولت گذاشتین خروجی 15 ولته نه 12 ولت
            مقاومت های سری شده قبل از پل رو گذاشتم تا 220 رو به 20 تبدیل کنه براتون اما پیشنهاد من استفاده از ترانسه به جای مقاومت که این همه اتلاف نداشته باشین
            مقاومت های مربوط به led و زنر رو خودتون وابسته به کارتون میتونین انتخاب کنین
            ممنون
            این مدار مشکلی نداره دیگه؟؟ نمیشه اون مدار خودم تغییر بدم که تا حدودی درست بشه؟؟ در حد پروژه دانشگاهی... :nerd:
            چون من اون مدار رو کامل بستم.... :sad: :cry2:

دیدگاه

ممنون
              این مدار مشکلی نداره دیگه؟؟ نمیشه اون مدار خودم تغییر بدم که تا حدودی درست بشه؟؟ در حد پروژه دانشگاهی... :nerd:
              چون من اون مدار رو کامل بستم.... :sad: :cry2:
              این مدار هم متاسفانه کار نخواهد کرد اون مقاومت 100 کیلو محدودیت جریان ایجاد میکند و یه LED هم نمی توان با این مدار روشن کرد. و از طرفی جریان خروجی به قدری کم است که گذاشتن خازن 2200 میکرو بیهوده ترین کار ممکن است و اگر یک بار فعال در خروجی قرار بگیرد باعث ESD بسیار بالا میشود!
              شما باید از تقسیم خازنی یا ترانس یا مبدل باک استفاده کنی، مناسب ترین گزینه همان ترانس است. بروید بازار و یه ترانس 12 ولت 500mA بخرید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
                این مدار هم متاسفانه کار نخواهد کرد اون مقاومت 100 کیلو محدودیت جریان ایجاد میکند و یه LED هم نمی توان با این مدار روشن کرد. و از طرفی جریان خروجی به قدری کم است که گذاشتن خازن 2200 میکرو بیهوده ترین کار ممکن است و اگر یک بار فعال در خروجی قرار بگیرد باعث ESD بسیار بالا میشود!
                شما باید از تقسیم خازنی یا ترانس یا مبدل باک استفاده کنی، مناسب ترین گزینه همان ترانس است. بروید بازار و یه ترانس 12 ولت 500mA بخرید
                ممنون
                میدونم ترانس بهترین گزینه هست ولی میخواستم این پروژه رو بدون ترانس انجام بدم

دیدگاه

اگر زیر 70 80 میلی آمپر میخواهید میتونید از تقسیم خازنی استفاده کنید اگه بالای 100 میلی آمپر تنها راه حل استفاده از تغذیه سوئچینگ باک هست

دیدگاه

ممنون
                    اگه انقدر اصرار دارید به مدار خودتون بجای مقاومت نیم وات یه مقاومت 30 وات قرار بدید!که حتی اون هم گرم خواهد شد ک طبیعیه! کلا این مدارات تلفات زیادی دارن کاریشم نمیشه کرد!

دیدگاه

ممنون
                      این مدار رو تست شده است.
                      بله مقاومت جریان دهی را محدود میکند.من هم به همین دلیل گفتم خیلی بهتر میشه کار کرد.
                      خازن 2200 برای صاف کردن ریپل هایی ممکن بعد از Ac به dc قرار داده شده است.

دیدگاه

دوست عزیر بصرفه ترین و راحت ترین راه اینه :
                        الان توی هر خونه ای تقریبا یک شارژر موبایل بلا استفاده که مثلا فیشش خراب شده یا اینکه گوشی مربوط بهش گم شده پیدا میشه اگر هم نبود از تعمیرات موبایلی ها میتونین یکی اینجوری به کم ترین قیمت پیدا کنین.
                        بعد یه رگولاتور L7812 با قیمت 2000 ریال میگیرین و بر اساس دیتا شیت میبندینش کلا 3 تا پایه داره) و توی خروجی 12 ولت ثابت با جریان کشی حدود 1 آمپر دارین میتونین به هیت سینک هم وصلش کنین و یکم بیتر ازش بکشین
                        والسلام

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mnwato
                          دوست عزیر بصرفه ترین و راحت ترین راه اینه :
                          الان توی هر خونه ای تقریبا یک شارژر موبایل بلا استفاده که مثلا فیشش خراب شده یا اینکه گوشی مربوط بهش گم شده پیدا میشه اگر هم نبود از تعمیرات موبایلی ها میتونین یکی اینجوری به کم ترین قیمت پیدا کنین.
                          بعد یه رگولاتور L7812 با قیمت 2000 ریال میگیرین و بر اساس دیتا شیت میبندینش کلا 3 تا پایه داره) و توی خروجی 12 ولت ثابت با جریان کشی حدود 1 آمپر دارین میتونین به هیت سینک هم وصلش کنین و یکم بیتر ازش بکشین
                          والسلام
                          شارژر 5 ولته و 7812 حداقل 13.5 ولت میخاد،در ضمن خیلی شارژر ها یک امپر نمیتونن بدن

راستی اقای گل پسر جهرم،جدی جدی این پروژه دانشگاهیتونه؟
                          ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                            شارژر 5 ولته و 7812 حداقل 13.5 ولت میخاد،در ضمن خیلی شارژر ها یک امپر نمیتونن بدن

راستی اقای گل پسر جهرم،جدی جدی این پروژه دانشگاهیتونه؟
                            کاش حداقل یک بار ولتاژ خروجی شارژر رو تست میکردین
                            متاسفانه آدم هر حرفی میزنه و راهنمایی از روی تجربش میکنه فوری بقیه بجای حل مشکل بندگان خدا از ما اشکال میگیرند.
                            یادم باشه این زیر جای امضام بنویسم :
                            اینایی که من مینویسم و جواب دیگران رو میدم نتیجه ی 4 سال درس خوندن و تجربه شخصی توی پروژه های مختلفه وگرنه هیچ وقت اجازه نمیدم به خودم کسی رو توی اشتباه بندازم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mnwato
                              کاش حداقل یک بار ولتاژ خروجی شارژر رو تست میکردین
                              متاسفانه آدم هر حرفی میزنه و راهنمایی از روی تجربش میکنه فوری بقیه بجای حل مشکل بندگان خدا از ما اشکال میگیرند.
                              یادم باشه این زیر جای امضام بنویسم :
                              اینایی که من مینویسم و جواب دیگران رو میدم نتیجه ی 4 سال درس خوندن و تجربه شخصی توی پروژه های مختلفه وگرنه هیچ وقت اجازه نمیدم به خودم کسی رو توی اشتباه بندازم.
                              عزیزم من هم قبلا ولتاژشو اندازه گیری کردم و هم روی همشون نوشته
                              output:5V DC n mA
                              ینی شما میگی روش هم اشتباه نوشته؟ :surprised:
                              اگر هم زودی از شما اشکال گرفتم چون خودم هم یه زمانی خییییییلی مبتدی بودم و اگر کسی حرفی میزد میرفتم تا عملیش کنم و وقتی جواب نمیداد بشدت ناراحت میشدم
                              جدا از وقتی که گذاشته بودم اون زمان پولی هم که میگذاشتم خیلی برام مهم بود و سختم بود که قطعه ای رو الکی از دست بدم؛مثل الان نبودم که تند تند انواع و اقسام ترانزیستورهارو به باد بدم و بعدشم بگم اشکال نداره تجربم زیاد میشه

در ضمن یه نکته ای رو هم خاطر نشان کنم که تو این سایت ادمایی هستن که 40 سال تجربهی کاری دارن نه تجربه درس خوندن و پروژه ی دانشگاهی که معمولا فقط در حد یک مقدمه است نه تجربه؛اگه یک سری به تاپیک های مهم شده انجمن بزنید اونهارو میبینید
                              میتونید اطلاعات خودتون رو با نوشته های اونها مقایسه کنید و ببینید چقدرشون رو بلدید :agree:
                              تجربه من و شما فکر نمیکنم جلوی اونها هیچی باشه
                              ................Fx7SAM................

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X