اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولتاز5 ولت دقیق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولتاز5 ولت دقیق

من برای یک سری دستگاه حساس نیاز به تولید 5 ولت dc دقیق توسط یک ترانس به سه سر 0-5-15 ولتrms در حالت ac دارم لطفا کمکم کنید
    یکی میگفت خدا چرا به حرفای ما گوش نمیده گفتم
    هان ای صنما،دل یک دله کن
    گر سر ندهم ،وانگه گله کن

پاسخ : ولتاز5 ولت دقیق

سلام
    دو سر 0 و 15 رو با یه پل دیود یکسو کن، یک خازن بزرگ ( 1000 میکرو به بالا ) بذار برای فیلتر کردنش و آخرش هم یه 7805 بذار. به همین راحتی!

دیدگاه

مشکل من این است که با گذاشتن این مقدار خازن ولتاژ dc می شود 11 ولت و با وصل کردن این مقدار ولتاژ و کشیدن جریان از ic تراشه بسیار داغ می کند
      هان ای صنما،دل یک دله کن
      گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

می تونی از Heat sink استفاده کنی. یا اینکه در دو مرحله اونو به 5 ولت برسونی.

دیدگاه

حامد جان سلام
          کار از هت سینگ گذشته چونکه تا دستم را به همان هیت سینگ تراشه میزنم صدای چلیز بلیز دستم بلند می شه :eek:(چند بار هم تاول زد :cry2: )خلاصه خیلی داغ می کنه
          اما من یک کار دیگه کردم سر راهش ورودی 7905 یک led سری کردم تا مقداری افت ولتاژ ایجاد کنه اما مشکل باز هم حل نشد در بعضی اوقات ولتاژ خروجی تا نزدیک 6 ولت می ره و در بعضی اوقات تا نزدیک 4 ولت هم می آید در حالی که ورودی نزدیک مثلا 7 تا 8 ولته
          یک سوال دیگه اینکه من یک ولتاژ -5 ولت هم نیاز دارم این کار را توسط 7905 انجام می دهم به پایه اول مثبت ورودی به پایه دوم منفی ورودی و از پایه دوم منفی خروجی و از پایه اخر مثبت خروجی را می گیرم اما به جای منفی 5 ولت مثبت 5 ولت می دهد :eek: لطفا در این مورد هم راهنمایی کنید
          هان ای صنما،دل یک دله کن
          گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

سلام
            1- حد اکثر جریان خروجی مجاز این آی سی 1.5 آمپر هست. احتمالاً شما جریان بیشتری ازش می کشی که این قدر داغ میشه. برای رفع این مشکل، می تونی از یه ترانزیستور برای جبران سازی استفاده کنی.
            2- ترتیب پایه هاش با 7805 فرق داره. از سمت چپ اولین پایه GND ، پایه دوم input و سومی هم Output هست.
            3- در ضمن شما نمی تونی به ورودی ولتاژ مثبت بدی و توقع داشته باشی ولتاژ منفی از خروجی بگیری. اصطلاح negative رو به این خاطر بهش دادن چون می تونه ولتاژ منفی رو تثبیت کنه.
            شما یه نگاه به دیتا شیت این آی سی بنداز.

دیدگاه

اینم برای افزایش جریان

و برای جریان بیشتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان محمودی
                3- در ضمن شما نمی تونی به ورودی ولتاژ مثبت بدی و توقع داشته باشی ولتاژ منفی از خروجی بگیری. اصطلاح negative رو به این خاطر بهش دادن چون می تونه ولتاژ منفی رو تثبیت کنه.
                ببخشید خنگ بازی در می آورم اما کار از محکم کاری عیب نمی کنه
                منظورتان این است که منفی پل دیود را به مثبت و مثبت آن را به منفی وصل کنم :icon_razz:
                هان ای صنما،دل یک دله کن
                گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

سلام
                  فکر کنم شما ولتاژ منفی رو با GND اشتباه گرفتی. خروجی پل دیود یه ولتاژ مثبت و یه زمین ( ولتاژ 0 ) هست. در واقع ترانس شما باید ولتاژ منفی داشته باشه. مثلاً -5 و 0 و 5 داشته باشه. که در این صورت سیم وسط 0 و دو تای کناری 5- و 5+ میشه.

دیدگاه

می بخشید چطور می شود ولتاژac در حالت منفی تولید کرد اصلا این طور چیزی معنی داره
                    هان ای صنما،دل یک دله کن
                    گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

سلام
                      فکر کنم اگه شما یه مرور کلی رو این مطالب داشته باشی خیلی بهتر متوجه موضوع بشی
                      خود ترانس مثبت و منفی نداره
                      فرض کن شما یه ترانس سه سر داری و می خوای خروجیش رو یکسو کنی.( بدون پل دیود ) اگه سر وسط ترانس رو زمین در نظر بگیری، در این صورت می تونی یک سر ترانس رو ولتاژ مثبت و سر دیگه رو ولتاژ منفی بگیری. اگه یکی از سر های کناری رو زمین کنی، سر وسط X ولت و سر دیگه 2X ولت میشه و نهایتاً اگه سر وسط رو بی خیال شی، فقط یه 2X ولت داری. تو روند یکسو سازی شما خودت تعیین می کنی که کدوم سر ترانس زمین بشه. و تنها چیزی که ثابت می مونه نسبت ولتاژ سر های ترانس هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان محمودی
                        سلام
                        فکر کنم اگه شما یه مرور کلی رو این مطالب داشته باشی خیلی بهتر متوجه موضوع بشی
                        خود ترانس مثبت و منفی نداره
                        فرض کن شما یه ترانس سه سر داری و می خوای خروجیش رو یکسو کنی.( بدون پل دیود ) اگه سر وسط ترانس رو زمین در نظر بگیری، در این صورت می تونی یک سر ترانس رو ولتاژ مثبت و سر دیگه رو ولتاژ منفی بگیری. اگه یکی از سر های کناری رو زمین کنی، سر وسط X ولت و سر دیگه 2X ولت میشه و نهایتاً اگه سر وسط رو بی خیال شی، فقط یه 2X ولت داری. تو روند یکسو سازی شما خودت تعیین می کنی که کدوم سر ترانس زمین بشه. و تنها چیزی که ثابت می مونه نسبت ولتاژ سر های ترانس هست.
                        صحبت شما بدون پل دیود کاملا درست است ولی اجازه بدهید صحبتمان را به صورت عملی بیان کنیم
                        آن چیزی که شما بیان کردید با عوض کردن پلاریته خروجی سرهای پل دیود تفاوتی ندارد منظورم این است که مثلا سر اول و دوم ترانس را توسط پل دیود یکسو می کنید حالا یک مثبت و یک منفی داریم که با عوض کردن سرهای آن جهت جریان در مدار عوض شده یا به عبارت دیگر پلاریته منبع (خروجی پل دیود) تغییر می کند
                        راستی من با همین کار توانستم از 7905 ولتاژ منفی 5 بگیرم
                        هان ای صنما،دل یک دله کن
                        گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

دوستان LM2576 هم یک گزینه بسیار خوبه! این IC یک رگولاتور سویچنگ هستش و قیمتش حدود 1000 تومان هست و راندمان بالای 70% داره.براس استفاده ازش باید مقدار ورودی DC رو که تا 40 ولت می تونه باشه رو به ورودی میدی و خروجی رو با یک سلف به خازن 1000 میکرو وصل می کنی مزیت بزرگ این IC اینه که به دلیل راندمان بالا کمتر داغ می که و با چهار المان خارجی راه اندازی می شه.

دیدگاه

سلام
                            چند آمپز جزیان لازم دار ی؟
                            چه کاریه اینقدر درد سر !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                            اگه 3 آمپر کافیه یه آداپتور سوئیچینگ که برای دوربینهای مدار بسته استف اده می شه و دقیقه استفاده کن
                            قیمتش هم 7000 تا 9000 تومنه با کیفیت هم هست . :biggrin:
                            اگه جریان بیشتر می خوای برو سراغ پاور سو ئیچینگ دیگه از 10 15 تومن هست تا 40 50 و... اونم 20 و 30 و 40 آمپزی
                            موفق باشید :bye
                            هر آنکو خاطر مجموع و یار نازنین دارد
                            سعادت همدم او گشت و دولت همنشین دارد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X