اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش Asp.net

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش Asp.net

Asp.net چیست؟

طی چندین تاپیک سعی میکنم یه مقدار با asp.net آشنا بشیم.با توجه به اینکه حدود 4 ساله در حوزه asp.net فعالیت داشتم،علاقه دارم این دانش رو به شما دوستان هم انتقال بدم و در حد فرصت ، آموزش asp.net رو تقدیمتون کنم.
    منابع استفاده شده ر هم در انتها ذکر میکنم تا حقوق سایتهای مورد استفاده رو رعایت کرده باشم.

این زبان برنامه نویسی که البته قبلا asp به جای ان مورد استفاده بود، یکی از زبان های ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت می باشد.

مخفف کلمه Active Server Pages است و یک محصول منحصر به فرد برای شرکت مایکروسافت به حساب می آید ، این زبان برنامه نویسی اکنون منسوخ شده است و جای خود را به زبان اسکریپت نویسی ASP.NET داده است. در همینجا به این نکته اشاره کنم که در واقع ASP.NET یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک تکنولوژی برنامه نویسی وب با استفاده از دات نت است.

برای آن می توان محاسن و معایبی را برشمرد.شاید دیده باشید، بارها و مکررا در سایت های مختلف،Asp را با زبان های رقیبش همچون PHP مقایسه می کنند.
    واقعیت و انصاف این است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.به عنوان مثال می توان این مزایا را برای asp.net بر شمرد؛
    از جمله وجود یک ویرایشگر قدرتمند همچون Visuall studio برای برنامه نویسی asp.net

پشتیبانی زبان برنامه نویسی ASP.NET توسط وب سایت و مرجعی به نام MSDN انجام می شود که مخفف کلمه Microsoft Software Developer Network می باشد. پیشرفت ها و توسعه هایی که در این زبان برنامه نویسی انجام می شود توسط بازخوردها و تجاربی است که کاربران این محصول به وب سایت این شرکت اطلاع می دهند و همین موضوع باعث ارائه نسخه های جدیدتر این زبان برنامه نویسی با امکانات جدید می شود. ASP.NET تحت برند مایکروسافت است و این یعنی بسیاری از زبان ها یا Platform های دیگر را پشتیبانی نمی کند اما در این حین به شما امکانات بسیار ساده ای برای شروع برنامه نویسی می دهد.

زمانیکه بحث زمان تولید پیش می آید با توجه به اینکه معمولا در پروژه های پیچیده تعداد خطوط کد PHP کمتر از ASP.NET است زمان کمتری برای پیاده سازی لازم است. PHP را می توانید بر روی هر سروری که بتواند از HTML پشتیبانی کند اجرا و استفاده کنید و معمولا پایگاده داده ای که برای نرم افزارهای تحت PHP استفاده می شود پایگاده داده رایگان MySQL است که متن باز نیز می باشد. هزینه هاستینگ PHP با توجه به قابلیت استفاده این زبان از لینوکس به عنوان یک سرور رایگان ارزانتر از نمونه ویندوزی است.

آموزش Asp.net را چگونه شروع کنم؟

پیش نیاز های یادگیری :
    Html : شما باید کمی تا حدودی به این زبان ساده تسلط داشته باشید تا بتوانید از پس طراحی و برنامه نویسی وب بوسیله Asp.net بر بیایید . برای شروع میتوانید مقالات بنده رو در بخش Html ملاحظه کنید. در ضمن آشنایی با زبان جاوا اسکریپت در این راه خیلی مفید خواهد بود.
    Language : شما باید یکی از سه زبان Delphi.Net, J# , c#, Vb.Net رو برای برنامه نویسی Asp.net انتخاب کنید . می دانم در ابتدا در انتخاب این سه مردد خواهید شد سعی میکنم شما رو در انتخاب زبان مورد نظرتون راهنمایی کنم :
    اگر تا به حال با خانواده C برنامه نوشته باشید و به آن آشنایی دارید بهتر است که گزینه #c رو انتخاب کنید چون ازخانواده بزرگ C هست .
    اگر با QBasic یا خانواده Basic یا visual basic کار کرده اید و با آن آشنایی دارید یادگیری Vb.Net برایتان سخت نخواهد بود .
    کسانی که با زبان دلفی کار کرده اند میتوانند نسخه دات نت اونو تهیه کنند و با آن کار کنند .
    برای کسانی که تا به حال برنامه نویسی نکرده اند به علت ساده بودن و کارایی Vb.Net رو پیشنهاد میکنم .
    مسلما کسانی که به یکی از زبان های برنامه نویسی آشنایی دارند یادگیری برایشان خیلی راحت تر خواهد بود .
    Database : شما باید کار حد اقل یکی از دیتابیس ها را مانند Microsoft Access , Microsoft SQL Server , Oracle ,... را در حد متوسط بیاموزید تا بتوانید اعمال بانک های اطلاعاتی و Ado.Net رو بخوبی فرا گیرید. مقالاتی در این زمینه در بخش بانک های اطلاعاتی قرار خواهم داد.

آیا Asp.net رایگان است؟

پاسخ اینست که نسخه اصلی asp.net را بدون پرداخت هزینه نمی توان استفاده کرد.حتی خود SQL Server هم نسخه رایگان آن چندان کاربردی نیست.

پشتیبانی زبان برنامه نویسی ASP.NET توسط وب سایت و مرجعی به نام MSDN انجام می شود که مخفف کلمه Microsoft Software Developer Network می باشد. پیشرفت ها و توسعه هایی که در این زبان برنامه نویسی انجام می شود توسط بازخوردها و تجاربی است که کاربران این محصول به وب سایت این شرکت اطلاع می دهند و همین موضوع باعث ارائه نسخه های جدیدتر این زبان برنامه نویسی با امکانات جدید می شود. ASP.NET تحت برند مایکروسافت است و این یعنی بسیاری از زبان ها یا Platform های دیگر را پشتیبانی نمی کند اما در این حین به شما امکانات بسیار ساده ای برای شروع برنامه نویسی می دهد ، ماژول های آماده و محیطی ساده و رابط کاربری آسان برنامه نویسی را برای کاربران لذت بخش می کند. البته این نکته را هم متذکر می شوم که این قسمت ترجمه از یک وب سایت خارجی بود و تنها به عنوان معرفی استفاده شده است قطعا در ادامه بیشتر با این مواردی که ذکر کردیم آشنایی پیدا خواهید کرد.

ادامه دارد...

منابع مورد استفاده:
    آموزش Asp.net
    http://web.itpro.ir
    سایت how2learnasp

لطفا صبر کنید...
X