اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغییر ولتاژ خروجی ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغییر ولتاژ خروجی ترانس

سلام.....من یه ترانس دارم که 30 ولت 40 آمپر هستش ......میگم که چجوری میتونم خروجی ترانس رو تغییر بدم....و یه منبع تغذیه متغییر داشته باشم؟

اضافه شده در تاریخ :
    سلام.....من عجله دارم.....لطفا سریع تر پاسخ بدید .متشکر...

پاسخ : تغییر ولتاژ خروجی ترانس

با سلام
    خب ولتاژ و جریانی را که لازم دارید چقدر است ؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosin2a
      سلام.....من یه ترانس دارم که 30 ولت 40 آمپر هستش ......میگم که چجوری میتونم خروجی ترانس رو تغییر بدم....و یه منبع تغذیه متغییر داشته باشم؟
      با سلام :
      با توجه به این که اکثر منبع تغذیه های متغیر 0 الی 30 ولت 3 آمپر می باشند، این ترانس 30 ولت 40 آمپر را که قیمت گرانی دارد بفروشی و با خرید یک ترانس 30 ولت 3 آمپر منبع جدیدی بسازید.
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
        با سلام
        خب ولتاژ و جریانی را که لازم دارید چقدر است ؟؟؟؟؟؟؟
        ولتاژ که همون 0 تا 30 ولت متغییر
        جریان هم همون 40 آمپر.....
        چون مثلا میخوام چندتا tec رو باهم راه اندازی کنم نیاز به همه جریان دارم.....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
          با سلام :
          با توجه به این که اکثر منبع تغذیه های متغیر 0 الی 30 ولت 3 آمپر می باشند، این ترانس 30 ولت 40 آمپر را که قیمت گرانی دارد بفروشی و با خرید یک ترانس 30 ولت 3 آمپر منبع جدیدی بسازید.
          با تشکر از نظرتون....ولی من همین 40 آمپر نیازمه....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosin2a
            با تشکر از نظرتون....ولی من همین 40 آمپر نیازمه....
            میتونی دیسیش کنی و یه مبدل باک گردن کلفت بزاری سر راش!
            البته کار ساده ای نیست!
            اینجا 8 آمپرشو ساختن :NO:
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=95872.0
            سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rasoul20
              البته کار ساده ای نیست!
              با همین مدار و با موازی کردن 2تا4905 میتونی 50 امپر هم بگیری
              در ضمن حتما میدونیکه اگه با این مدار بخای از ترانست 12 ولت بگیری میتونی تا 60 امپرب براحتی ازش بکشی :applause:
              ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rasoul20
                البته کار ساده ای نیست!
                سلام....
                با تشکر از شما داداش گل...
                متاسفانه بنده الکترونیک رو به صورت تجربی دنیال میکنم نه تئوری و آکادمیک....راستش زیاد مداری رو که معرفی کردید متوجش نشدم....اصلا این دیسیش یعنی چی؟ شرمنده که سوال میکنم.....
                من فقط میخوام یه منبع تغذیه 0 تا 30 ولت متغییر 40 آمپر داشته باشم....
                میشه شما بگید من دقیقا باید از کجا شروع کنم؟
                الان من فقط یه ترانس 30 ولت 40 آمپر دارم...

اضافه شده در تاریخ :
                نوشته اصلی توسط Nima200
                با همین مدار و با موازی کردن 2تا4905 میتونی 50 امپر هم بگیری
                در ضمن حتما میدونیکه اگه با این مدار بخای از ترانست 12 ولت بگیری میتونی تا 60 امپرب براحتی ازش بکشی :applause:
                با سلام....داداش گل من... :redface:
                میگم من زیاد متوجه حرفتون نشدم....میشه به صورت عملی و مرحله ای بهم بگین من از کجا باید شروع کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosin2a
                  با سلام....داداش گل من... :redface:
                  میگم من زیاد متوجه حرفتون نشدم....میشه به صورت عملی و مرحله ای بهم بگین من از کجا باید شروع کنم؟
                  ببین
                  اول از همه دوتا پل دیود 50 امپری میگیری ،ترانسو بهش وصل میکنی،دوتا پل دیود هارو هم موازی میکنی
                  خروجی پل دیود هارو وصل میکنی به دوتا خازن 10000میکروفاراد که با هم موازی شدن یا سه تا خازن 6800میکرو که موازی شدن،ولتاژ دیود ها 80 باشه خوبه،البته اگه ظرفیت کمتر هم بزاری مدارت کار میکنه؛بعدش از خازن ها وصل میکنی به ورودی مدار تاپیک بالا که کامل شدش تو صفحه 4 هست
                  بجای یدونه ماسفت 4905 ،دوتا 4905 رو با هم موازی میکنی میذاری روی بردت
                  مداری که میخاستی امادس
                  من با فرض اینکه شما اندکی با این مباحث اشنایی داری گفتم
                  دیگه چیزایی مثل اینکه مثبت و منفی خازن رو درست بزنی و سیمت کلفت باشه و ...رو نگفتم
                  قطعات مدار رو هم تو صفحه اول همون تاپیک نوشته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                    ببین
                    اول از همه دوتا پل دیود 50 امپری میگیری ،ترانسو بهش وصل میکنی،دوتا پل دیود هارو هم موازی میکنی
                    خروجی پل دیود هارو وصل میکنی به دوتا خازن 10000میکروفاراد که با هم موازی شدن یا سه تا خازن 6800میکرو که موازی شدن،ولتاژ دیود ها 80 باشه خوبه،البته اگه ظرفیت کمتر هم بزاری مدارت کار میکنه؛بعدش از خازن ها وصل میکنی به ورودی مدار تاپیک بالا که کامل شدش تو صفحه 4 هست
                    بجای یدونه ماسفت 4905 ،دوتا 4905 رو با هم موازی میکنی میذاری روی بردت
                    مداری که میخاستی امادس
                    من با فرض اینکه شما اندکی با این مباحث اشنایی داری گفتم
                    دیگه چیزایی مثل اینکه مثبت و منفی خازن رو درست بزنی و سیمت کلفت باشه و ...رو نگفتم
                    قطعات مدار رو هم تو صفحه اول همون تاپیک نوشته
                    با تشکر از شما و پاسختون.....
                    چند سوال؟
                    1- پل دیود ها رو موازی کنم؟ یعنی این شکلی؟

2-ولتاژ دیود ها 80 باشه یا خازن ها ؟؟؟

3- مدار معرفی شده ولتاژ چگونه تغییر میکند؟؟؟ با اون مولتی ترن؟؟؟

4- سلف رو نباید تغییر بدم؟ برای 40 آمپر ؟

دیدگاه

با سلام
                      شما میتونید سیم پیچ ثانویه رو باز کنید وموقع پیچش دوباره از هر چند دور سیم(بستگی به ولتاژ مورد نظر) ثانویه رو دو لا کرده واز سیم پیچ بیارید بیرون واز سر همون سیم دولا ولتاژ مورد نظرتونو بگیرید
                      اگر بتونید هسته رو باز کنید و دوباره با همون کیفیت جمع کنید این کار هم راحت و سریع انجام میشه ولی اگر کم تجربه هستید میتونید با کندن عایق روی ثانویه و باز کردن سیم از لای هسته ها هم میتونید این کارو انجام بدین البته زمان زیادی میبره.
                      موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosin2a
                        با تشکر از شما و پاسختون.....
                        چند سوال؟
                        1- پل دیود ها رو موازی کنم؟ یعنی این شکلی؟

2-ولتاژ دیود ها 80 باشه یا خازن ها ؟؟؟

3- مدار معرفی شده ولتاژ چگونه تغییر میکند؟؟؟ با اون مولتی ترن؟؟؟

4- سلف رو نباید تغییر بدم؟ برای 40 آمپر ؟
                        اره منظورم از موازی همونه
                        ولتاژ خازن ها
                        ولتاژ دیودها باید بیشتر از اینا باشه،تا جاییکه یادمه
                        اره با اون مولتی ترنه ولتاژ عوض میشه
                        بعید میدونم،نباید عوض کنید،البته از اقا مجسن بپرسید بهتره؛فقط سلفتون باید گردن کلفت باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                          اره منظورم از موازی همونه
                          ولتاژ خازن ها
                          ولتاژ دیودها باید بیشتر از اینا باشه،تا جاییکه یادمه
                          اره با اون مولتی ترنه ولتاژ عوض میشه
                          بعید میدونم،نباید عوض کنید،البته از اقا مجسن بپرسید بهتره؛فقط سلفتون باید گردن کلفت باشه
                          با تشکر از پاسختون....
                          فقط یک سوال دیگه...
                          1- میگم که ولتاژ دیود های داخل مدار رو میگید ؟؟؟ بعد مگه دیود ولتاژ داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosin2a
                            با تشکر از پاسختون....
                            فقط یک سوال دیگه...
                            1- میگم که ولتاژ دیود های داخل مدار رو میگید ؟؟؟ بعد مگه دیود ولتاژ داره؟
                            نه منظورم ولتاژ پل دیودها بود که البته فکر میکنم همشون ولتاژشون به اندازه کافی زیاد باشه
                            منظور از ولتاژ ؛ولتاژ شکست دیوده،ولتاژیکه از اون به بعد دیود در بایاس معکوس اگه قرار بگیره،بجای اینکه قطع باشه،وصل میشه

دیدگاه

سلام... اول از همه بریم سراغ یکسوسازی و ظرفیت خازن ....برای یکسوسازی بهتره که از پل دیود های آماده استفاده کنید.(برای راحتی وگرنه دیود شاتکی آمپر بالا باشه بهتره) خوب نکته مهمی که وجود داره اینه که پل دیود های مکعبی 35 یا 50 آمپر که بدنه فلزی دارند اصلا مناسب نیستند(جنس نامرغوبن و میسوزند تو آمپر بالا) .... پیشنهاد من 2 تا پل دیود پکیج پلاستیکی 35 یا 50 آمپره مثل این که 50 آمپرش قیمت6600 تومنه.
                              http://www.atrinelec.ir/kala-1322-S35VB100.html
                              همونطور که دوستان هم گفتند بهتره که 2 تا پل دیود استفاده بشه منتها نکته مهمی این وسط وجود داره :biggrin: اون هم اینه که پل دیود هارو به این صورت به ترانس وصل کنید(هر 2 دیود درون پل دیود با هم موازی میشن و خوبیش اینه که اگه دمای هر دو پل دیود مساوی هم نباشه مشکلی از لحاظ تقسیم عادلانه جریان وجود نخواهد داشت.. :biggrin: چون دو سر ورودی AC هر کدوم از پل دیود ها به هم وصل شدند... به مدار دقت کنید.. :agree:

حالا میریم سراغ ظرفیت خازن.....این تاپیک رو ببینید...
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37400.msg183617#msg183617
                              جریان مورد نیاز رو 40 بگیریم و حداکثر ریپل خازن رو هم 5 ولت بگیریم باید یه خازن 80000 میکرو فاراد استفاده کنید که ظرفیت بالایی هست...یعنی 8 تا خازن 10000 میکروفاراد 50 یا 63 ولت :rolleyes:
                              ترانس شما 30 ولت متناوبه که اگه دی سی بشه میشه حدود 42 که زیر بار پل دیود هم حدود 2 ولت رو به خودش اختصاص میده که میشه 40 ولت..... حدود 25 درصد و حتی بیشتر هم افت ولتاژ ترانس رو درنظر بگیریم(به خاطر مقاومت اهمی سیمپیچ ها و نشتی ترانس درضمن چون جریان کشیده شده از ثانویه به صورت سینوسی نیست و از قله های موج استفاده میکنه افت ولتاژ میتونه بیتشر هم بشه)... ریپل ولتاژ خازن هم 5 ولت پس در واقع ترانس حدود 25 تا 30 ولت دی سی در نوسان رو زیر ماکزیمم بار میتونه تحویل بده....

حالا میریم سراغ مبدل دی سی به دی سی که حتما هم باید سوییچینگ باشه چون خطی اصلا به صرفه نیست و کلی تلفات رو دارید :redface:... تو همون تاپیک که پرسیده بودین میتونید از همون مدار استفاده کنید برای تبدیل منتها اینجوری حتما باید یه محدود کننده جریان هم داشته باشین وگرنه در صورت استصال کوتاه ترانس آمپر بسیار زیادی میتونه بده و باعث سوختن قطعات میشه(فیوز هم حتی بزارید باز هم ماسفت ها در خطر هستند)

بنظر میرسه ساختن چنین مبدل سوییچینگی برای شما دشوار باشه پس بهتره بسپاریدش به دوستی یا آشنایی که این کاره باشه :agree: درضمن بهتره که یه مبدل سوییچینگ ساخته بشه که ورودی برق شهر رو بگیره و خروجی 0 تا 30 ولت 0 تا 40 آمپر بده که خیلی اینجوری بهتره :agree: با استفاده از مبدل هافبریج یا فولبریج یا فوروارد تک سوییچ یا دو سوییچ :agree:
                              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X