اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توالی فازها و تشخیص آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توالی فازها و تشخیص آن

سلام .دوستان من به تازگی شروع کردم یه مفاهیمی از برق رو یاد بگیرم .خوشحال میشم کمکم کنید تا از علمتون استفاده کنم و سطح معلومات برقیمو بالا ببرم .ببخشید سوالاتم مبتدیانست. :sad:
    سه سوال دارم :
    1- چگونه بدون پریدن فیوز میتونه اتصالی رخ بده ؟

2- در حالت عادی وقتی اتصال کوتاه انجام میشه فیوز حفاظتی مینیاتوری زودتر از سوختن مصرف کننده می پره درسته ؟ چرا سریعتر عمل می کنه ؟

3- تا الان من فکر می کردم سه سیم سه فاز که از شبکه میاد هیچ تفاوتی غیر از اختلاف فاز با هم ندارن .اما الان دوستان بحث توالی رو مطرح کردن من گیج شدم.ینی اگه همینجوری سه فاز رو بزنم به کنترل فاز امکان داره کار نکنه و رله رو وصل نکنه ؟(من فکر می کردم R , S , T که روش نوشته ینی اینکه حواسمون باشه سه فاز جداگونه رو بهش وصل کنیم اما الان فکر می کنم فاز ها نام دارن و R , S , T و دقیقا باید به محل های خودشون روی کنترل فاز وصل بشن آیا این درسته ؟)

4- اینکه یه الکترو موتور سه فاز دارم که برای سردخونه کار می کنه .دیروز برق برای مدتی رفت و وقتی برق اومد با توجه به اینکه بوبین کنتاکتورهای مرتبط به یکی از فازها به یک محافظ ولتاژ تک پریز وصله طبیعتا یکی از فازها توی مدار ساختمان نبود اما در کمال تعجب دیدم که سرخونه روشن شد! وقتی که رفتم در تابلو برق رو باز کردم دیدم رله کنترل فاز وصله و مشکلی رو نشون نمیده و هر سه سیم ورودی به کنترل فازها هم با فاز متر برق داشتن درحالیکه دوتا کولر سه فاز دارم که کنترل فازشون از یه مارک دیگست(شیوا امواج) و اون ها رلشون وصل نشده بود و تا وصل فاز سوم چراغشون قرمز مونده بود. دوستان نظرتون چیه ؟ الکتروموتور سردخونه دوفاز واقعی یک فاز کاذبه ؟ یا یه نفر دزدکی براش از جای دیگه ای فاز کشیده ؟ کلا میشه با چه وسیله ای اختلاف فاز سیم های فاز رو تشخیص داد ؟ با مولتی متر میشه ؟
    هم نشين بي خرد مباش، كه كار زشت خود را زيبا جلوه داده، دوست دارد تو همانند او باشي. حضرت امام علی(ع)

هر گاه خدا بخواهد بنده اي را خوار كند، دانش را از او دور سازد. حضرت امام علی(ع)

پاسخ : توالی فازها و تشخیص آن

سلام.سوال اولتان را متوجه نشدم منظورتان را واضحتر بیان کنید.اینکه فیوز قبل از خراب شدن هر وسیله برقی برق را قطع میکند مربوط ب ساختار خود فیوز است واصلا کار فیوز همین است ک قبل از وارد شدن کوچکترین خسارت جریان برق را قطع کند وگرنه ک استفاده از فیوز بی نتیجه میشد.بله باید در اتصال سه سیم برق سه فاز ب کنترل فاز ترتیب وصل را رعایت نمود وگرنه رله داخلی عمل نمیکند.اما درمورد سوال اخر.اگر دوفاز باشد ویکی قطع مطمئن باشید ک کنترل فاز رله داخلی را وصل نمیکند چون کارش همین است .واگر در این شرایط عمل کند موتور دوفاز شده ودر اندک زمانی میسوزد .شما مطمئن هستید ک یک فاز قطع بوده ویا مطمئن هستید ک هر سه فاز وصل بوده چون با فاز متر مشخص نمیشود .باید تک تک فازها را هم با نول وهم دو ب دو با مولتی متر و لامپ سری ازمایش کنید بعد ب نتیجه برسید.توالی فاز ها را با مولتی متر نمیتوان تشخیص داد وصیله مخصوص دارد.

دیدگاه

بهتره سوال اولم رو اینطور بپرسم که در چه حالتی هست که اتصال کوتاه رخ میده وسیله ها هم می سوزند اما فیوز نمیپره (جایی تو همین انجمن دیده بودم اتصال کوتاه فاز به فاز میتونه باعث این کار شه ) به طور کلی چرا نمیشه روی فیوز برای اتصال کوتاه 100 درصد حساب باز کرد ؟
      در مورد سوال آخرم راستش من دیدم که موتور سه فاز برای مدت نسبتا زیادی دوفاز کار کرده اما فقط سیم های اون قسمت روی خودش سوخته بوده .برای همین موتور قبلا پیش اومده بوده .
      راستی اگه ما مدار الکتروموتور سه فاز رو RST ببندیم راستگرد میشه و اگه TSR ببندیم چپ گرد میشه ؟ این درسته ؟ حالتی بغیر از این دوتا نداریم دیگه ؟ کنترل فاز جوری طراحی شده که فقط اجازه RST رو میده ؟ ممنونم بابت جواب هاتون
      هم نشين بي خرد مباش، كه كار زشت خود را زيبا جلوه داده، دوست دارد تو همانند او باشي. حضرت امام علی(ع)

هر گاه خدا بخواهد بنده اي را خوار كند، دانش را از او دور سازد. حضرت امام علی(ع)

دیدگاه

سلام.درهیچ چیز 100درصد وبقولی ایده ال نداریم همیشه وهمیشه موارد اتفاقی وپیش بینی نشده وجود دارد و محال است ک بتوان شرایت ایده ال را بوجود اورد. اکثرموارد در اتصال کوتاه فیوز بلا فاصله قظع میکند اما من هم مواردی دیدم ک فیوز مینیاتوری یا الفا ک باید خیلی سریع قطع کند اما نتوانسته عمل کند ومنجر ب سوختن قسمتی از سیمکشی شده است.سوختن وسایل برقی بیشتر در دوفاز شدن اتفاق میفتد نه در اتصال کوتاه .موتور س فازی ک در حال کار هست اگر یک فاز قطع شود مدتی کار میکند اما در موقع راه اندازی با دوفاز در اندک زمانی موتور میسوزد چون اصلا نمیتواند راه بیفتید. شما جای دوتا فاز را روی موتور عوض کنید موتور جهت چرخشش عوض میشود و مهم نیست کدام فازها عوض میشود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan7413
          سلام

1 - چگونه بدون پریدن فیوز میتونه اتصالی رخ بده ؟
          وظیفه فیوز، قطع بار الکتریکی در صورت کشیدن اضافه جریانی بیشتر از مقدار نامی فیوز توسط بار است. این موضوع معمولا هنگام اتصال کوتاه فاز به نول رخ می دهد. اما گاهی ممکن است اتصالی یا نشتی، بین فاز و زمین رخ دهد و یا اضافه ولتاژ در تغذیه ورودی رخ دهد و یا اینکه اتصالی از طریق نوعی مقاومت درون مدار رخ دهد (مثلا نوعی سیم پیچ سر راه باشد) که در این گونه موارد، یک فیوز مینیاتوری سالم ممکن است عملکرد درستی نداشته باشد.

2- در حالت عادی وقتی اتصال کوتاه انجام میشه فیوز حفاظتی مینیاتوری زودتر از سوختن مصرف کننده می پره درسته ؟ چرا سریعتر عمل می کنه ؟
          بله، البته فیوزها در دو نوع کندسوز و قطع سریع وجود دارند اما کلا هدف از فیوز همین است که زودتر از مصرف کننده تریپ کند.

3- تا الان من فکر می کردم سه سیم سه فاز که از شبکه میاد هیچ تفاوتی غیر از اختلاف فاز با هم ندارن .اما الان دوستان بحث توالی رو مطرح کردن من گیج شدم.ینی اگه همینجوری سه فاز رو بزنم به کنترل فاز امکان داره کار نکنه و رله رو وصل نکنه ؟(من فکر می کردم R , S , T که روش نوشته ینی اینکه حواسمون باشه سه فاز جداگونه رو بهش وصل کنیم اما الان فکر می کنم فاز ها نام دارن و R , S , T و دقیقا باید به محل های خودشون روی کنترل فاز وصل بشن آیا این درسته ؟)
          بله، در بسیاری از سیستمها مثل موتورهای سه فاز، توالی فازها باید دقیقا رعایت شوند. تشخیص این توالی بر عهده دستگاه های three phase rotation tester و یا دستگاههای Power Analyzer است.

4- اینکه یه الکترو موتور سه فاز دارم که برای سردخونه کار می کنه .دیروز برق برای مدتی رفت و وقتی برق اومد با توجه به اینکه بوبین کنتاکتورهای مرتبط به یکی از فازها به یک محافظ ولتاژ تک پریز وصله طبیعتا یکی از فازها توی مدار ساختمان نبود اما در کمال تعجب دیدم که سردخونه روشن شد! وقتی که رفتم در تابلو برق رو باز کردم دیدم رله کنترل فاز وصله و مشکلی رو نشون نمیده و هر سه سیم ورودی به کنترل فازها هم با فاز متر برق داشتن درحالیکه دوتا کولر سه فاز دارم که کنترل فازشون از یه مارک دیگست(شیوا امواج) و اون ها رلشون وصل نشده بود و تا وصل فاز سوم چراغشون قرمز مونده بود. دوستان نظرتون چیه ؟ الکتروموتور سردخونه دوفاز واقعی یک فاز کاذبه ؟ یا یه نفر دزدکی براش از جای دیگه ای فاز کشیده ؟ کلا میشه با چه وسیله ای اختلاف فاز سیم های فاز رو تشخیص داد ؟ با مولتی متر میشه ؟
          احتمال می دهم بوبین رله اون دستگاه کنترل فاز اصطلاحا چسبانده! و یا اینکه اساسا خراب شده است.
          مورد دیگر اینکه استفاده از فاز متر معمولی ممکن است نتیجه درست را به ما نشان ندهد چون معمولا سیمهای سه تا فاز برای مسافتهای طولانی کنار هم قرار می گیرند و ممکن است به صورت القائی، مقداری انرژی الکتریکی از سیمهای فاز کناری روی سیم بدون ولتاژ القاء شود و فاز متر معمولی را روشن کند.(این مورد گاهی حتی برای سیم زمین هم -در کابلهای 5 رشته ای- مشاهده می شود که البته کاذب است).

دیدگاه

سلام .دوستان من به تازگی شروع کردم یه مفاهیمی از برق رو یاد بگیرم .خوشحال میشم کمکم کنید تا از علمتون استفاده کنم و سطح معلومات برقیمو بالا ببرم .ببخشید سوالاتم مبتدیانست. :sad:
            سه سوال دارم :

4- اینکه یه الکترو موتور سه فاز دارم که برای سردخونه کار می کنه .دیروز برق برای مدتی رفت و وقتی برق اومد با توجه به اینکه بوبین کنتاکتورهای مرتبط به یکی از فازها به یک محافظ ولتاژ تک پریز وصله طبیعتا یکی از فازها توی مدار ساختمان نبود اما در کمال تعجب دیدم که سرخونه روشن شد! وقتی که رفتم در تابلو برق رو باز کردم دیدم رله کنترل فاز وصله و مشکلی رو نشون نمیده و هر سه سیم ورودی به کنترل فازها هم با فاز متر برق داشتن درحالیکه دوتا کولر سه فاز دارم که کنترل فازشون از یه مارک دیگست(شیوا امواج) و اون ها رلشون وصل نشده بود و تا وصل فاز سوم چراغشون قرمز مونده بود. دوستان نظرتون چیه ؟ الکتروموتور سردخونه دوفاز واقعی یک فاز کاذبه ؟ یا یه نفر دزدکی براش از جای دیگه ای فاز کشیده ؟ کلا میشه با چه وسیله ای اختلاف فاز سیم های فاز رو تشخیص داد ؟ با مولتی متر میشه ؟
            با سلام:
            برای درست بودن توالی فاز ها از دستگاه مرتب بودن فاز ها یا PHASE SEQUENCER استفاده می کنند. روش کار به این صورت است که دستگاه دارای یک لامپ نئون و 3 سیم خروجی می باشد. اگر ما هر سیم دستگاه را درست که روی هر سیم کلمه R S T یا A B C نوشته شده است به سه 3 سیم فاز بصورت موقت وصل کنیم و لامپ نئون خاموش شود، نشان دهند درست بودن فاز های ورودی و هر سیم وصل شده فاز های R S T ی اA B C می باشد.
            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

جناب مهندس یه سوال اگه با توالی سنج بخواهیم جای هرکدام از فازها رو چک کنیم که r,s,t کدام هست در سه حالت که پراپ ها رو وصل کنیم تایید میشه و دور راست گرد رو نشون میده و در سه حالت دیگه پراپ ها دوران چپ گرد رو نشون میده حالا در سه حالت راست گرد اگر هر سه فاز را به سری کمپرسور سه فاز مثلن کولر گازی وصل کنیم با توجه به نقشه خود کمپرسور که کدام سری چه اسمی دارد کمپرسور درست کار میکند یا نه باید دقیقا مشخص بشه کدام یکی rوکدامsوکدام یکی t میباشد وبعد به سری کمپرسور وصل بشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Adelkoohi نمایش پست ها
                جناب مهندس یه سوال اگه با توالی سنج بخواهیم جای هرکدام از فازها رو چک کنیم که r,s,t کدام هست در سه حالت که پراپ ها رو وصل کنیم تایید میشه و دور راست گرد رو نشون میده و در سه حالت دیگه پراپ ها دوران چپ گرد رو نشون میده حالا در سه حالت راست گرد اگر هر سه فاز را به سری کمپرسور سه فاز مثلن کولر گازی وصل کنیم با توجه به نقشه خود کمپرسور که کدام سری چه اسمی دارد کمپرسور درست کار میکند یا نه باید دقیقا مشخص بشه کدام یکی rوکدامsوکدام یکی t میباشد وبعد به سری کمپرسور وصل بشه؟
                سلام
                جهت اطلاع
                توالی فاز جهت چرخش اونها رو نشون می ده
                به طور ساده تر
                هیچ وقت نمی تونی بگی کدوم یکی فاز اوله یا فاز دوم و سوم
                به صورت نام گذاری شده هر چی می خاد باشه
                جهت توالی مهمه برامون که R,S,T پشت سر هم باشه

ممکنه همین فاز ها با همون ترتیب توی یه ترانس برق دیگه با هم متفاوت باشن فاز R این با فاز R اون ترانس با هم اختلاف ولتاژ داشته باشن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan7413 نمایش پست ها
                  سه سوال دارم :

:بسیار عالی بسیار عالی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X