اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اطلاعات در مورد این دیود 1.5KE400

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اطلاعات در مورد این دیود 1.5KE400

با سلام کسی میدونه بگه این دیود چی هست ؟ کاربردش کجاست :NO: :NO: :NO:
    :NO: :NO: :NO:

1.5KE400CA

پاسخ : اطلاعات در مورد این دیود 1.5KE400

یه دیود TVS دوطرفه
    دیود های TVS نقش محافظت در برابر شوک های ولتاژ را بر عهده دارند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط DesignerEng
      یه دیود TVS دوطرفه
      دیود های TVS نقش محافظت در برابر شوک های ولتاژ را بر عهده دارند
      یعنی قطب نداره و میتونم هر جهت که باشه نصب کنم ؟

دیدگاه

سلام

نه این دیود آند و کاتد نداره و در هر دوجهت کار میکنه. این دیود مثل دیود زنر موازی با بار (یا هر مدار دیگر) قرار میگیره و اگه لحظه ای ولتاژ دو سر بار افزایش یافت این دیود شروع به هدایت میکنه و از آسیب دیدن بار جلوگیری میکنه.

دیدگاه

دوست عزیز در مدارهای DC قطب رعایت میشود .... تقریبا مثل دیودهای زنر

در مدارهای AC از نوع بدون قطب یا دو عدد دیود موازی استفاده میشود

یا

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

اخرش متوجه نشدم این دیود با اون دیودی که دوستان قرار دادن فرق داره یا نه ؟ بالا که دیود ظاهرا زنر هست . ایا دیود های tvs نوعی زنر هستن . یا نه ؟
            الان تو تصویر پس چرا این دیود قطب داره البته نوشته 1.5ke400 ولی اینی که من دارم نوشته 1.5ke400ca
            :NO: :NO: :NO: :NO:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سمیراا
              اخرش متوجه نشدم این دیود با اون دیودی که دوستان قرار دادن فرق داره یا نه ؟ بالا که دیود ظاهرا زنر هست . ایا دیود های tvs نوعی زنر هستن . یا نه ؟
              الان تو تصویر پس چرا این دیود قطب داره البته نوشته 1.5ke400 ولی اینی که من دارم نوشته 1.5ke400ca
              :NO: :NO: :NO: :NO:

بله میشه گفت یک نوع زنر هست. البته با کاربرد خاص خودش مثلا پارت نامبری که شما قرار دادید میتونه توان 1500 وات را به مدت 1 میلی ثانیه تحمل کنه.
              پسوند CA دوطرفه
              و پسوند A معمولی است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط DesignerEng
                بله میشه گفت یک نوع زنر هست. البته با کاربرد خاص خودش مثلا پارت نامبری که شما قرار دادید میتونه توان 1500 وات را به مدت 1 میلی ثانیه تحمل کنه.
                پسوند CA دوطرفه
                و پسوند A معمولی است.
                قطعه من میتونه از هر طرف نصب بشه بدون توجه به قطبیت .1.5ke400ca

دیدگاه

سلام
                  با توجه به این که 1.5KE400A یک طرفه بوده . ولی 1.5K400CA دو طرفه هست ایا میشه طبق تصویر زیر انجام داد تو مدار AC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سمیراا
                    سلام
                    با توجه به این که 1.5KE400A یک طرفه بوده . ولی 1.5K400CA دو طرفه هست ایا میشه طبق تصویر زیر انجام داد تو مدار AC

ببینید دیودی که شما گفتید (1.5K400CA) یه دیود دو طرفه هست و ac و dc فرقی نداره. اصلا این دیود مثبت و منفی نداره که بگیم مثلا باید تو دی سی رعایت کرد. فقط توجه کنید که این دیود مثل دیود زنر موازی با بار یا هر مدار دیگه وصل میشه.

طرز کار دیود: وقتی ولتاژ دوسر بار که همان ولتاژ دو سر این دیود میشه(چون موازی اند) در محدوده مجاز هست، این دیود مثل مدار باز عمل میکنه و تقریبا خاموشه. اگر لحظه ای ولتاژ دو سر بار که همان ولتاژ دو سر دیود هست افزایش پیدا کنه، این دیود شروع به هدایت کرده و مثل اتصال کوتاه عمل میکنه و مانع این میشه که ولتاژ زیاد به بار برسه و اونو بسوزونه. البته این افزایش ولتاژ باید لحظه ای باشه (ولتاژ گذرا) و اگر دائمی باشه این دیود تحمل نمیکنه. مثلا دیود 1.5K400CA میتونه 1500 وات توان در مدت چند میلی ثانیه تلف کنه و اگه بیشتر از این زمان شد آسیب میبینه.

در مورد شکل هم بگم که کارخانه سازنده خودش 2تا دیود یکطرفه 1.5K400A رو به صورت موازی داخل یک بسته بندی قرار داده(شکل سمت راست) که شده دیود دو طرفه با شماره 1.5K400CA و شما لازم نیست دو تا دیود 1.5K400A را با هم موازی کنید مثل شکل چپ. ولی دیود یکطرفه فقط در مدارات dc استفاده میشه و باید به قطبیت دقت کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahriyarh
                      ببینید دیودی که شما گفتید (1.5K400CA) یه دیود دو طرفه هست و ac و dc فرقی نداره. اصلا این دیود مثبت و منفی نداره که بگیم مثلا باید تو دی سی رعایت کرد. فقط توجه کنید که این دیود مثل دیود زنر موازی با بار یا هر مدار دیگه وصل میشه.

طرز کار دیود: وقتی ولتاژ دوسر بار که همان ولتاژ دو سر این دیود میشه(چون موازی اند) در محدوده مجاز هست، این دیود مثل مدار باز عمل میکنه و تقریبا خاموشه. اگر لحظه ای ولتاژ دو سر بار که همان ولتاژ دو سر دیود هست افزایش پیدا کنه، این دیود شروع به هدایت کرده و مثل اتصال کوتاه عمل میکنه و مانع این میشه که ولتاژ زیاد به بار برسه و اونو بسوزونه. البته این افزایش ولتاژ باید لحظه ای باشه (ولتاژ گذرا) و اگر دائمی باشه این دیود تحمل نمیکنه. مثلا دیود 1.5K400CA میتونه 1500 وات توان در مدت چند میلی ثانیه تلف کنه و اگه بیشتر از این زمان شد آسیب میبینه.

در مورد شکل هم بگم که کارخانه سازنده خودش 2تا دیود یکطرفه 1.5K400A رو به صورت موازی داخل یک بسته بندی قرار داده(شکل سمت راست) که شده دیود دو طرفه با شماره 1.5K400CA و شما لازم نیست دو تا دیود 1.5K400A را با هم موازی کنید مثل شکل چپ. ولی دیود یکطرفه فقط در مدارات dc استفاده میشه و باید به قطبیت دقت کرد.
                      خوب حقیقتش من نتونستم دیود دو طرفه همون 1.5ke4090ca را تو بازار پیدا کنم بخاطر همین سوال کردم .
                      حالا با این تفاصیل ایا امکانش هست بجای دیود سمت راست از مدار سمت چپ استفاده کنم یا نه ؟

دیدگاه

سلام

من یه کمی مطالعه کردم دیدم که شکل سمت چپ کلا اشتباهه و اگه بخوایم از دوتا دیود یکطرفه یدونه دیود دوطرفه درست کنیم، باید اونا رو سری کنیم و نه موازی و کارخانه سازنده هم دوتا دیود یکطرفه رو سری میکنه ولی من اشتباهی گفتم موازی میکنه!

یه مدار هم میزارم تا قضیه روشن شه براتون. همانطوریکه تو مدار میبینید این دیود دقیقا شبیه دیود زنر هست با این تفاوت که جریان خیلی خیلی بیشتری رو نسبت به زنر تحمل میکنه البته به صورت لحظه ای. تو این شکل کاتد دیود ها بهم وصل شده ولی شما میتونید آند دوتا دیود رو با هم سری کنید. دقت کنید که در این حالت دقیقا باید مشخصات دیود ها یکی باشه. و در آخر اینکه سری کردن دوتا دیود چندان منطقی نیست چون مقدار جریانی که یکی از دیودها باید تو بایاس مستقیم تحمل کنه دیود دوم باید همین مقدار جریان رو تو بایاس معکوس تحمل کنه که لازمه رو این مسائل دقت کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahriyarh
                          سلام

من یه کمی مطالعه کردم دیدم که شکل سمت چپ کلا اشتباهه و اگه بخوایم از دوتا دیود یکطرفه یدونه دیود دوطرفه درست کنیم، باید اونا رو سری کنیم و نه موازی و کارخانه سازنده هم دوتا دیود یکطرفه رو سری میکنه ولی من اشتباهی گفتم موازی میکنه!

یه مدار هم میزارم تا قضیه روشن شه براتون. همانطوریکه تو مدار میبینید این دیود دقیقا شبیه دیود زنر هست با این تفاوت که جریان خیلی خیلی بیشتری رو نسبت به زنر تحمل میکنه البته به صورت لحظه ای. تو این شکل کاتد دیود ها بهم وصل شده ولی شما میتونید آند دوتا دیود رو با هم سری کنید. دقت کنید که در این حالت دقیقا باید مشخصات دیود ها یکی باشه. و در آخر اینکه سری کردن دوتا دیود چندان منطقی نیست چون مقدار جریانی که یکی از دیودها باید تو بایاس مستقیم تحمل کنه دیود دوم باید همین مقدار جریان رو تو بایاس معکوس تحمل کنه که لازمه رو این مسائل دقت کنید.

درسته . موازی کردن کلا اشتباه هست . البته اینا تو عمل دریافتم . و متاسفانه یه قطعه ماسفت قبل از این دیود ها دار فانی را وداع گفت .
                          خود قطعه را کسی نمیدونه کجا پیدا کنم .

دیدگاه

با سلام
                            بنظرم بتوانید از یک دیاک با همان ولتاژ (اگر پیدا شود) بجای آن استفاده کنید . چون ظاهراً عملکردش با دیاک تفاوتی ندارد .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X