اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معرفی نرم افزار های میکروکنترلرهای STM !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معرفی نرم افزار های میکروکنترلرهای STM !

سلام خدمت همه ی STM کاران عزیز :icon_razz:
    این بخش را ایجاد کردم تا تمامی نرم افزار های موجود در این زمینه را بررسی کنیم. در صورتی که تجربه ی کار نیمه حرفه ای به بالا ، با میکروکنترلرهای STM را دارید ، کافیست نام برنامه و ترجیحاٌ لینک انرا انتخاب کنید و توضیحاتی در مورد مشکلات و خوبیهای ان بنویسید
    جدیدترین ویرایش توسط سعید خیری; ۲۲:۳۳ ۱۳۹۵/۰۶/۲۵.
    Reveng will surely come... Your hard time are ahead
    // - - - - - - - - - -
    برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
    // - - - - - - - - - -
    اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
    // - - - - - - - - - -

پاسخ : مرسوم ترین نرم افزار برای برنامه نویسی STM را انتخاب کنید!

Cube Mx
    Keil uvision 5.20
    OR
    SW4STM32
    احساس میکنم بهترین ابزار برای توسعه هستن

دیدگاه

پاسخ : معرفی نرم افزار های میکروکنترلرهای STM !

Key Features

Intuitive STM32 microcontroller selection
      Microcontroller graphical configuration
      Pinout with automatic conflict resolution
      Clock tree with dynamic validation of configuration
      Peripherals and middleware functional modes and initialization with dynamic validation of parameter constraints
      Power sequence with estimate of consumption results
      C code project generation covering STM32 microcontroller initialization compliant with IAR™, Keil™ and GCC compiler
      Available as a standalone software running on Windows®, Linux® and OS X® (OS X® is a trademark of Apple Inc., registered in the U.S. and other countries) operating systems, or through Eclipse plug-in

Image

این برنامه یک ابزار لازم برای شروع کار با میکروهای STM هست

لینک دانلود نرم افزار STMVubeMX

System Workbench for STM32: free IDE on Windows, Linux and OS X
      STM32 Devices database and libraries
      Source code editor
      Linker script generator
      Building tools (GCC-based cross compiler, assembler, linker)
      Debugging tools (OpenOCD, GDB)
      Flash programing tools
      بعنوان یک تجربه ، زمان نصب این نرم افزار امکان داره با پیام های زیادی از جمله آپدیت دیتاهای برنامه مواجه بشید. اما شخصا بهترین برنامه ای که باهاش کار کردم همین بوده و به شما هم پیشنهاد میکنم. بعلاوه نرم افزار IAR که البته طرفدارهای زیادی داره

دانلود نرم افزار اکلیپس

IAR Embedded Workbench کامپایلری قدرتمند برای میکروکنترل ها است که تمامی خصوصیات و ابزار مورد نیاز را به عنوان یک کامپایلر، اسمبلر، لینکر و دیباگر به صورت کامل و یکپارچه به همراه دارد و به توسعه دهندگان امکان می دهد تا کد ها و نرم افزار هایی با زبان های اسمبلی، C، بیسیک، C++ و ... را با بیشترین کارایی و منطبق با آخرین فناوری میکرو کنترل های به کار رفته در پردازنده ها تولید کنند. همچنین به آن ها این امکان را می دهد تا کد ها را تست کنند و در نهایت نتایج حاصل از این تست ها را آنالیز نموده و برای بهینه سازی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد.

قابلیت های کلیدی نرم افزار IAR Embedded Workbench:
      - پشتیبانی از طیف وسیعی از پردازنده ها با مارک های مختلف
      - کارکرد همزمان به عنوان کامپایلر، اسمبلر، لینکر و دیباگر در یک محیط
      - ادیتور پیشرفته با قابلیت شناسایی دستورات
      - تست کد و آنالیز نتایج حاصل از کد ها
      - پشییبانی از معماری داخلی میکروکنترلر و بهینه سازی کد منطبق با آن
      - شناخته شده به عنوان بهترین کامپایلر C++/C
      - بالا بردن کارایی و سرعت کد ها و نرم افزار ها
      - محیط کاربری قابل فهم و کاربردی
      - و ...

بهترین لینک دانلود:

The ARM® Keil Microcontroller Tools include C/C++ compilers, integrated development environments, RTOS, middleware, as well as debug adapters and evaluation boards for ARM Cortex®-M based devices

این نرم افزارو جدی نگیرید ، یکی از دلایل محبوبیتش سمپل هایی بود که برای میکروهای سری LPC ارائه شد، من برای میکروهای LPC فقط با همین برنامه کد مینوشتم تا اینکه بحث STM32 پیش آمد و با بهتر از این هم مواجه شدیم ، در کل نمیگم برنامه بدیه اما به هوشمندی نرم افزارهای دیگه نیست (نظر شخصی)

دانلود نرم افزار Keil uVision 5

(برای این برنامه کرک های مختلفی وجود دارد و از دوستانی که با این نرم افزار کار میکنند خواهش می شود بهترین کرک را ارسال کنند)
      جدیدترین ویرایش توسط سعید خیری; ۱۱:۳۴ ۱۳۹۵/۰۶/۲۶.
      // - - - - - - - - - -
      برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
      // - - - - - - - - - -
      اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
      // - - - - - - - - - -

دیدگاه

میکروهای سری آرم دو کامپایلر مشهور دارند یکی Keil یکی دیگه هم IAR
        هر دو خیلی خوب هستند ولی محیط کاریشون یا شاید بهتر باشه بگم IDE بسیار مزخرفی دارند. الان خیلی از کامپایلر های کامپیوتری زیباتر هستند. مثلا codelite واقعا خوشگل هستش. من دیدم بعضی روس ها ازش برای STM32 استفاده میکنند. احتمالش هست بعدا منم همین کار رو بکنم(باید بررسی بیشتری بکنم). حتی ایکلیپس هم از اون دوتا خوشگل تر هستش.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
          میکروهای سری آرم دو کامپایلر مشهور دارند یکی Keil یکی دیگه هم IAR
          هر دو خیلی خوب هستند ولی محیط کاریشون یا شاید بهتر باشه بگم IDE بسیار مزخرفی دارند. الان خیلی از کامپایلر های کامپیوتری زیباتر هستند. مثلا codelite واقعا خوشگل هستش. من دیدم بعضی روس ها ازش برای STM32 استفاده میکنند. احتمالش هست بعدا منم همین کار رو بکنم(باید بررسی بیشتری بکنم). حتی ایکلیپس هم از اون دوتا خوشگل تر هستش.
          بله کار با keil بعضی وقتا واقعا خسته کننده میشه، مخصوصا اگه بخاین با شبکه یا emwin کار کنین، کامپایل یه پروژه زمان زیادی رو میگیره، من از Microsoft Visual Studio 2012 برای برنامه نویسی و دیباگ میکروهای STM - LPC و TMS استفاده میکنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها
            بله کار با keil بعضی وقتا واقعا خسته کننده میشه، مخصوصا اگه بخاین با شبکه یا emwin کار کنین، کامپایل یه پروژه زمان زیادی رو میگیره، من از Microsoft Visual Studio 2012 برای برنامه نویسی و دیباگ میکروهای STM - LPC و TMS استفاده میکنم.
            شما با C++ هم کد میزنید؟
            میشه یه توضیح مفصل تری در این مورد بفرمایید ، بازم در مورد ویژوال شنیده بودم ظاهرا مزیت هایی داره
            // - - - - - - - - - -
            // - - - - - - - - - -
            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

سلام
              من با کامپایلرهای زیادی کار کردم ولی کلا با کامپایلرهای رایگان کار میکنم یمدت با coocox کار میکردم ولی بعلت داشتن باگ گذاشتمش کنار اما الان با کامپایلر True Studio کار میکنم البته ورژن lite که free هست و محدودیت کدی نداره و پولیش امکاناتی از قبیل سیمولیشن وغیره داره

محیط و شکل زیبا که محیط eclipse هست دارای 2600 نوع میکروکنترلر و 1500 سمپل پروزکت و غیره هست
              حتی نرم افزار stm32 cube هم در قسمت خروجی کدهای مربوط به این کامپایلر رو تولید میکنه
              من کل پروژه های معمولی یا حرفه ایم رو با همین کامپایلر مینویسم
              ادرس سایت میتونید از اینجا دانلود کنید

http://atollic.com
              امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید خیری نمایش پست ها
                شما با C++ هم کد میزنید؟
                میشه یه توضیح مفصل تری در این مورد بفرمایید ، بازم در مورد ویژوال شنیده بودم ظاهرا مزیت هایی داره
                بله با ++C کد نویسی میکنم، لایبرری ها استاندارد یا HAL رو برای کامپایلر Visual Studio معرفی میکنم و کد نویسی و کامپایل کردن رو باهاش انجام میدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها
                  بله با ++C کد نویسی میکنم، لایبرری ها استاندارد یا HAL رو برای کامپایلر Visual Studio معرفی میکنم و کد نویسی و کامپایل کردن رو باهاش انجام میدم.
                  عالیه
                  اگر لطف کنید در موردش یک آموزش مختصر بدید ممنون میشم.
                  // - - - - - - - - - -
                  // - - - - - - - - - -
                  // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید خیری نمایش پست ها
                    عالیه
                    اگر لطف کنید در موردش یک آموزش مختصر بدید ممنون میشم.
                    خروجی نرم افزار cube به صورتیه که روی کامپایلرهای دیگه بدون نیاز به فایلهای دیگه جواب میده شما این کتابخانه ها رو در یه پروژه جدید معرفی کنین و هر بار که خاستین برنامه جدیدی بنویسین کافیه فایلهای سورس و هدر رو به پروژه اضاف کنین.
                    اینم تصویر از محیطش:
                    جدیدترین ویرایش توسط محمد پورخلیلی; ۱۷:۲۹ ۱۳۹۵/۰۷/۰۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi8866 نمایش پست ها
                      سلام
                      من با کامپایلرهای زیادی کار کردم ولی کلا با کامپایلرهای رایگان کار میکنم یمدت با coocox کار میکردم ولی بعلت داشتن باگ گذاشتمش کنار اما الان با کامپایلر True Studio کار میکنم البته ورژن lite که free هست و محدودیت کدی نداره و پولیش امکاناتی از قبیل سیمولیشن وغیره داره
                      سلام
                      بنده هم از cocooxاستفاده میکنم اما خیلی سرعت اجراش پائینه.
                      الان از یه محیط دیگه به نام ٍ EmBitz استفاده می کنم که مشتق از code::block هستش.
                      تا الان اونچه که من می دونم سه تا ورژن داده 0.40 - 0.42 و اخیرا هم ورژن 1
                      دو تا ورژن اول که تستی بود، خیلی سبکتر از cocoox هست اما یه سری باگ داشت مخصوصا اگر با st-link کار می کردم اما الان با ورژن 1 دیگه این مشکلات کمتر شده ( البته تازه اومده ولی در کل بهتره) می تونید اونهم تست کنید.
                      یه گزینه ,عالیه دیگه هم مجموعه sublimtext-gcc-openocd هست خصوصا اینکه با sublim text کد زده میشه

دیدگاه

سلام
                        من قبلا EmBitz رو دیده بودم , الان چون کتابخانه ها داره بسمت استفاده از کتابخانه های ساخته شده با نرم افزار stm32cubemx میره باید از کامپایلر های استفاده بشه که خود این نرم افزار براش خروجی میده . شما اگه دقت کنید کدهای برای کامپایلرهای keil 4 , keil5 , IAR , True Studio , system work bench رو خروجی میده
                        keil و iAR که برای همه مشخصه کامپایلرهای خوبین (البته محیط خشک وسردی دارن) ولی true studio هم پولی هست و کامپایلر خوبیه فقط ورژن lite رایگانه ومحدودیت کد برای هیچ یک از میکروکنترلر هارو نداره (بالاخره به اندازه ای قابل قبول هست که جز 4 کامپایلر قرار دادن که براش کتابخونه hal رو خروجی میده), اما system work bench هم که برای خود st هست رو من چندباری باهاش برنامه نوشتم متاسفانه باگ داره
                        coocox رو اگه باگهاش رو برطرف کنن یخورده رنگ ورخشو عوض کنن که جذاب تر بشه خوبه
                        استیل و رنگ و محیط یه کامپایلر تاثیر بسزایی در برنامه نویسی داره بعضی از کامپالرها بدلیل نداشتن محیط زیبا ادمو خسته میکنن

شاید این سئوال پیش بیاد که چرا از true studio استفاده میکنم ,دلیلش بخاطر احکام شرعی استفاده از کرک و همچنین نرم افزارهای مربوطه هست که من خیلی مقید هستم (چونکه خودم رو جای طرف میذارم میبینم که مثلا چقدر هزینه کنم وچند 100 نفر کارکنن بیام کامپایلری عرضه کنم بعد بیان مفتی استفاده کنن خدایی بده)البته همین الان از حالت دمو 32 کیلوبایت در کامپایلر keil ,IAR استفاده میکنم البته keil برای سری cortex m0 رایگانه و با وارد کردنسریال که خود keil میده میتونی کاملا از سری cortex m0 استفاده کنی
                        جدیدترین ویرایش توسط mahdi8866; ۱۵:۴۶ ۱۳۹۵/۰۷/۱۹.
                        امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

سلام

محیط و شکل زیبا که محیط eclipse هست دارای 2600 نوع میکروکنترلر و 1500 سمپل پروزکت و غیره هست
                          حتی نرم افزار stm32 cube هم در قسمت خروجی کدهای مربوط به این کامپایلر رو تولید میکنه
                          من کل پروژه های معمولی یا حرفه ایم رو با همین کامپایلر مینویسم
                          ادرس سایت میتونید از اینجا دانلود کنید

http://atollic.com
                          سلام
                          میشه به ما هم کمک کنی که ما هم از نرم افزار های کرک دار استفاده نکنیم
                          اگر امکان داره با یه نرم افزار از دکستاپ فیلم برداری کن بزار تو آپارات لینکش رو بزار اینجا ما هم یاد بگیریم[emoji120] [emoji120] [emoji120] [emoji120] [emoji120] [emoji120] [emoji120] [emoji120]
                          گاهی نمی شود که نمی شود
                          گاهی قرعه نگفته به نام تو می شود
                          گاهی گدای گدایی و چاره چیست
                          گاهی تمام شهر گدای تو میشود
                          ای بنده بدان در این عالم ___هرچه خدا خواست همان می شور

دیدگاه

سلام
                            تاپیکشو ایجاد کردم
                            بفرمایید البته بعدا برای میکرو stm32f103 هم مثال میذارم
                            سلام یه اموزش ساده برای بچه ها میذارم شاید مفید باشه (برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام زمان (عج) صلوات بفرستید) بخش اول (معرفی نرم افزار ها) این اموزش با کامپایلر atolic True Studio هست که میتونید از لینک زیر دانلود کنید . این کامپایلر بصورت رایگان (lite) هم عرضه میشه که من از رایگان استفاده میکنم و فرقش با پولیش اینه که یسری

دیدگاه

سلام
                              تاپیکشو ایجاد کردم
                              بفرمایید البته بعدا برای میکرو stm32f103 هم مثال میذارم
                              http://www.eca.ir/forums/thread73927.html
                              این IDE که استفاده میکنید خیلی عالیه ، اصلا دردسر نصب و ... نداشت
                              // - - - - - - - - - -
                              // - - - - - - - - - -
                              // - - - - - - - - - -

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X