اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل متلب به VHDL

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل متلب به VHDL

سلام دوستان.
    آیا نرم افزاری است که کد متلب رو به VHDL تبدیل کنه؟ اگر هست کد بهینه ای تولید میکنه؟ و اینکه هر کدی رو میتونه تبدیل کنه؟

پاسخ : تبدیل متلب به VHDL

سلام

منم همین سوال رو دارم

ممنون میشم از اساتید اگر راهنمایی کنن ...

من دیروز شبیه همین سوال رو از استادم پرسیدم

ک چرا اکثر گهی های استخدام fpga

عنوان تخصص مورد نیازشون ، پیاده سازی الگوریتم های پردازشی با vhdl هست؟

در حالیکه خیلی از دوستان از طریق matlab این کار رو انجام میدن?

پاسخ ایشون این بود ک

در شرکت هایی که کار حرفه ای انجام میدن ، کد بهینه مورد نظرشون هست...

و خروجی matlab بهینه نیست.

پرسیدم پس matlab چی کارست؟

تاکید کردن که matlab در وادی fpga برای چک کردن و تست الگوریتم هاست...

پرسیدم پس چرا خیلی ها با matlab.....?

فرمودند ک : چون اکثریت نسل قبلی fpga کارها مخابراتی بودن و matlab ابزار اصلیشون بوده اینه که ،

بلد نیستن و تسلط ندارند ک با vhdl کد بزنن ....

حالا من دوتا سوال دارم :question: :question:

1. اساتید راهنمایی کنن و لطفا بدون تعصب نسبت ب گرایششون بفرمایند،

حرف های این استاد ما رو تائید میکنید یا خیر :question:

2. برای کسی که در آینده fpga کار بخواد بشه و الگوریتم های پردازشی رو پیاده سازی کنه،

کدوم گرایش ارشد نزدیک تره :question:

گرایش الکترونیک دیجیتال :arrow: :question:

یا

گرایش مخابرات :arrow: :question:

پیشاپیش ممنونم از راهنماییتون :smile:

دیدگاه

سلام.
      حرف استادتون تقریبا درسته.
      خروجی متلب یک جورایی مثل خروجی کد ویژن هستش.یعنی امکانات زیادی رو به صورت high level در اختیار شما قرار میده ولی چون کدش اتومات به زبان سخت افزار تبدیل میشه اولا از لحاظ حجم میتونه fpga رو اشغال کنه ثانیا روی سرعت کلاک خوردن برنامه تاثیر میذاره.
      این مطلب ولی توی کدویژن محسوس نیست چون توی میکرو ما یک حافظه ی خیلی بزرگ داریم پس از لحاظ حجم کد مشکلی نخواهیم داشت.ولی توی Fpga به دلیل ساختار متفاوت نسبت به میکرو این مسئله مهم هستش.
      راجع به گرایش ارشد هر دو گرایش میتونن به درد بخور باشن.بستگی به این داره که شما خودت بخوای توی چه فیلدی کار کنی.
      توی مخابرات سیستم از لحاظ کورس درسی شما با الگوریتم ها به صورت نظری بیشتر آشنا میشی ولی توی دیجیتال بیشتر با خود Fpga آشنا میشی.پسند خودم دیجیتاله!!!

دیدگاه

با سلام

خیلی از نرم افزارهای امروزی و شرکت های سخت افزاری سعی میکنند تا با متلب ارتباط برقرار کنند. برای مثال وقتی شما نرم افزار های xilinx را نصب میکنید؛ در منوی start یک گزینه داره به نام system generator که خودش برنامه متلب را باز میکند و چند ماژول به سیمولینک اضافه می کند.

اگر با موضوع FPGA و پردازش سیگنال تحقیق کنید هم تقریبا تمام آموزش ها بر اساس MATLAB و ساخت کد برای FPGA هست.

حالا چرا VHDL یا Verilog ??
        علت این است که کسی که الگوریتم را پیاده میکند فقط ماژول های خودش را پیاده میکند یک نفر دیگر باید اطلاعات را به این ماژول برساند. نفر دیگر کدهای ADC DAC کنترل و ... در کنار این کد را پیاده سازی میکند.

تولید کد هم متلب بسیار خوب شده است؛
        یک دلیل که خیلی ها میگویند Matlab کد بهینه تولید نمی کند، مقایسه کد با کد یک فرد حرفه ای آشنا به تمام زیر ساخت است. در این حالت بله! ولی در خیلی از کدهای موجود، شما به پیاده سازی ها نگاه بیاندازید یک نفر کلاک های زیادی از سیستم را با یک Delay ساده از کار انداخته است. در خیلی از حالات با سابقه کم شما با کد matlab نمی توانید رقابت کنید.

در یک کتاب که اخیرا میخواندنم یک بخش داشت مربوط به کنترل
        در آنجا آمده بود یک ماهواره که در سال 2015 پرتاب شده است( مربوط به اتحادیه اروپا) کدها با متلب نوشته شده برای کاهش هزینه و زمان و بعد بحث تست مطرح شده بود و ... .

البته من فعلا دارم یاد می گیرم، ولی موضوع گسترده است.

{ خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

ممنون دوستان

دیدگاه

سلام مجدد

ممنون از زکات علمتون.... :read:

توی مخابرات سیستم از لحاظ کورس درسی شما با الگوریتم ها به صورت نظری بیشتر آشنا میشی ولی توی دیجیتال بیشتر با خود Fpga آشنا میشی
            1.خب ی سوالم اینه که این سیستمی ها هم با dsp processor سرو کار دارن هم با fpga?

من که پرسیدم، نصف ونیمه جواب دادن ک بعضی الگوریتم ها بهتر با پروسسور پیاده بشه بعضی الگوریتم ها بهتره با fpga!

حالا در این رشته مخابرات سیستم بیشتر با "الگوریتم هایی " سر وکار داریم که fpga بهینه است یا dsp ?

2.مقاله ای سایتی چیزی نیست که بگه کدوم دست از الگوریتم ها و پروژه ها با fpga پیاده سازی بشه بهینه تر هست؟

(البته بقول بعضیا صرف نظر از time to market...)

3.
            یک دلیل که خیلی ها میگویند Matlab کد بهینه تولید نمی کند، مقایسه کد با کد یک فرد حرفه ای آشنا به تمام زیر ساخت است. در این حالت بله! ولی در خیلی از کدهای موجود، شما به پیاده سازی ها نگاه بیاندازید یک نفر کلاک های زیادی از سیستم را با یک Delay ساده از کار انداخته است. در خیلی از حالات با سابقه کم شما با کد matlab نمی توانید رقابت کنید.
            mahdiks ممنون از راهنماییت ...

این حرف و اون مقاله معنیش اینه ک matlab روز به روز داره بهینه تر میشه و مثل من نوعی ک تازه کارم ،بهتره تمرکزم رو بذارم رو
            matlab چون عمرا به گردش هم نمیرسم؟

[از یکی پرسیدن تو ، جطوری اینــــــقد ،خوبــــ بازی میکنی ، جواب داد: من نگاه نمیکنم توپ کجاست؟ من تمرکز میکنم رو اینکه توپ کجا میخواد بره !!.]

حالا من از شما ممنون میشم منو راهنمایی کنید

الان شرکت ها با توجه ب تجربه ای ک شما دارید بیشتر با vhdl کار میکنن یا matlab?

و اینکه در آینده نظر شما اینه که matlab اینقد بهینه میشه که شرکت ها میان به این سمت آیا?

باز هم پیشاپیش ممنونم از راهنماییاتون ک وقت میذارید...

روزتون هم مبارک :smile:

با این راهنمایی ها ،حکم معلمی دارید واسه من :nerd:

دیدگاه

این حرف و اون مقاله معنیش اینه ک matlab روز به روز داره بهینه تر میشه و مثل من نوعی ک تازه کارم ،بهتره تمرکزم رو بذارم رو
              matlab چون عمرا به گردش هم نمیرسم؟
              خیر، پیاده سازی دو بخش دارد
              1- الگوریتم
              2-سخت افزار

شما ممکن هست با MATLAB کد های پردازشی را کامل کنید ولی برای بخش ارتباط با سخت افزار ممکن است متلب هیچ ماژولی نداشته باشه.

برای مثال: شما می خواهی یک پردازش ساده با انجام بدی ولی با ADC 24 بیت و سنکرون با یک سیگنال دیگر. متلب چنین ماژولی نداره باید خود شما در ادامه کد های متلب کار را ادامه بدهی.

دقیقا شرکت ها به سمت MATLAB نخواهند رفت ولی یکی از روش های آنها خواهد بود. برای مثال الان LABVIEW هم FPGA را پشتیبانی می کند. فعلا هیچ چیزی جای نرم افزار اصلی را نمی گیرد. به خصوص در FPGA که هر کسی که دنبال آن می رود هدف خاصی دارد که معمولا با پردازنده معمولی به سختی جواب می دهد یا نمی دهد.

{ خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X