اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی یه مادربرد ساده !!!!!!!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی یه مادربرد ساده !!!!!!!!!

با سلام خدمت اساتید !!!!!
    یه سوال مدتیه بد جوری ذهنم رو مشغول کرده
    اونم اینه که چطوری میشه یه مادربرد ساده ساخت !!!!
    می دونید منظورم اینکه که بشه با یه پل شمالی و یه پل جنوبی و احتمالا یه سی پی یو سوکت 478 یا حتی 370 و یه بایوس که در واقع نقش frimware رو بازی میکنه فقط در حد تصویر گرفتن و نه بیشتر !!!
    منظورم تا همون لحظه بوت هست حالا نمی خواد حتما ویندوز بالا بیاد !!!
    رو اجرا کرد ؟؟؟
    کسی تا الان این رو انجام داده با سپاس ؟؟؟
    اگه انجام داده خوشحال میشیم با هم صحبت کنیم در ضمن هدف اصلا تولید نیس
    در ضمن یه تذکر به اونهایی که میگن چرخ رو دوباره اختراع نمیکن
    در ضمن این چرخ فعلا توی ایران ساخته نشده !!!!!
    چون من تونستم طی تقریبا دو سال یه سیستم عامل ( والا چه عرض کنم در حد اجرای چند app ساده ) و شبه داس با زبان اسمبلی بنویسم
    خواستید بعدا پلود می کنم با یه قسمتی از کد هاش !!!
    این رو گفتم چون کسی نیاد بگه فلان و فلان و بحث رو کلا منتفی کنه !!!!

اضافه شده در تاریخ :
    سلام کسی چیزی نمیدونه ؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ : طراحی یه مادربرد ساده !!!!!!!!!

نوشته اصلی توسط sigmaos
    می دونید منظورم اینکه که بشه با یه پل شمالی و یه پل جنوبی و احتمالا یه سی پی یو سوکت 478 یا حتی 370 و یه بایوس که در واقع نقش frimware رو بازی میکنه فقط در حد تصویر گرفتن و نه بیشتر !!!
    رو اجرا کرد ؟؟؟
    چون من تونستم طی تقریبا دو سال یه سیستم عامل ( والا چه عرض کنم در حد اجرای چند app ساده ) و شبه داس با زبان اسمبلی بنویسم
    سلام ، من متوجه هدف شما ازین کار نمیشم.
    اگر برای پیاده سازی سیستمی دارای RTOS با استفاده از کنترلرهای نسل جدید (ST.com) وقت بذاید ، عاقلانه تر از طراحی مادربوردی با CPU هایی که فرمودید هست.
    //---------------------
    صرفه ی اقتصادی + سرمایه ی غیرقابل بازگشت زمان نیز باید برآورد بشه :job:
    Reveng will surely come... Your hard time are ahead
    // - - - - - - - - - -
    برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
    // - - - - - - - - - -
    اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
    // - - - - - - - - - -

دیدگاه

هدف واقعا علاقه هس!!!!! :mrgreen:
      صرفه اقتصادی رو که بیخیال
      مورد بعدی تجربه در تهیه مدار های کامپیوتر از نوع کامپیوتر های x86 هست و احیانا روان تر شدن دست توی تعمیرات :wow:

اضافه شده در تاریخ :
      پس از از به بعد بریم سراغ طراحی ...
      دوستان منتظریم....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sigmaos
        هدف واقعا علاقه هس!!!!! :mrgreen:
        صرفه اقتصادی رو که بیخیال
        مورد بعدی تجربه در تهیه مدار های کامپیوتر از نوع کامپیوتر های x86 هست و احیانا روان تر شدن دست توی تعمیرات :wow:
        موفق باشید :smile:
        Reveng will surely come... Your hard time are ahead
        // - - - - - - - - - -
        برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
        // - - - - - - - - - -
        اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
        // - - - - - - - - - -

دیدگاه

آقا کسی نظر دیگه ای نداره ؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sigmaos نمایش پست ها
            رو اجرا کرد ؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :
            سلام کسی چیزی نمیدونه ؟؟؟؟؟؟؟؟

عزیزم زیاد ذهنت رو مشغول این کارا نکن دنبال چیزی باش که نتیجه ای داشته باشه
            هرچند ملت اگر دنبال نتیجه بودن وضع مملکت این نبود

شما نه معماری X86 رو مطالعه کردی نه بایوس میدونی چیه نه سیستم عامل.نه امکانات کافی داری نه قطعات مورد نیاز در این مملکت هست.خودتو اذیت نکن.

دیدگاه

شما از کجا میدونید که من راجع به X86 و سیستم عامل یا بایوس چیزی نمیدونم ؟؟؟

دیدگاه

شما از کجا میدونید که من راجع به X86 و سیستم عامل یا بایوس چیزی نمیدونم ؟؟؟
                عزیزم حرص نخور.......ایشون سایت رو ترک کردن
                ................Fx7SAM................

دیدگاه

خوب نظر دیگه ای ؟؟؟

دیدگاه

خوب نظر دیگه ای ؟؟؟
                    به نظر من باید اپتدا دیتاشیت cpu رو که میخوای استفاده کنی رو باید مطالعه کنی و از وضعیت پایه هاش مطلع بشی و بدونی که کدوم پایه ها خطوط داده است و کدوم پایه ها خطوط آدرس
                    اگه میخوای شروع کنی باید از Z80 , 8086 شروع کنی که منابع بیشتری نسبت به بقیه پردازنده ها داره. وقتی که شما پردازنده رو راه اندازی کردی (یعنی براش BUS طراحی کردی و رم رو هم راه اندازی کردی) ، میری سراغ ورودی و خروجی ها که هر کدوم مدارات خودش رو داره.
                    البته اینایی که گفتم ارزش ساختن نداره چون الان شرکت ها اینقدر با قیمت مفت تو بازار ریختن که با 200 تومن بهترین و جدید ترین مین بورد رو میتونی بخری. اما ارزش یادگیری رو داره و میتونه نرده بانی باشه به سمت مراحل بالا تر.

دیدگاه

ممنون ... ولی یه مشکلی که هست اینه که الان من نمیدونم از کجا باید همچین پروسسور هایی رو بخرم فکر نکنم دیگه گیر بیان فقط یه جا بود که میفروخت ولی خوب بازم خوبه
                      شما اطلاعاتی راجع به طراحی باس و راه اندازی رم ندارید ؟ (تخصصی تر )
                      البته این کاری رو که شما گفتید منظورم مطالعه دیتاشیت هست رو انجام دادم چیز های خوبی دستگیرم شد امیدوارم دوستان هم کمک کنن تا به نتیجه برسه همین قدر که بدونیم چی به چی هست ( مادربرد رو میگم ) و علمش رو داشته باشم خیلی خوبه لزوما هدف پول نیس

نکته دیگه درمورد معماری هاب هست که من توی یکی از کتاب های هنرستان پیداش کردم با این که رشتم ریاضی هست

منظور از معماری هاب همون پل شمالی و جنوبی و اتصال اون به رم و ... هست که البته من وقتی رفتم سایت اینتل زده بود چون ایران تحریمه نمیتونیم دیتاشیت چیپست رو بزاریم شما دانلود کنید

منم نامردی نکردم رفتم با فیلتر شکن دانلودش کردم خیلی حال داد

با این حال بقیه دوستان هم کمک کنن با هم به یه جایی برسونیم این X86 رو
                      که من الان نزدیک دوساله دارم روش کار میکنم امیدوارم دوستان هم راهنمایی کنن

با سپاس از همه دوستان

دیدگاه

وقت بخیر

قبلا خیلی در باره 8088 و 8086 مطالعه داشتم و حتی کتاب براش گرفته بودم که یه مینیمم سیستم طراحی کنم !! ولی بعدن به این نتیجه رسیدم که ساختار این نوع پردازنده ها معماری cisc هست و پردازنده های جدید معماریشون risc هست . و تازه متوجه شدم باید تغییر مسیر بدم !
                        اگر شما هم در طول این مدت تحقیق و توسعه به این چنین نتیجه ای رسیده باشید ! مثل من بدنبال طراحی بورد پردازنده با کنتروللر های سری آرم میرید !! دوست دارم نظرتون رو در این مورد اشاره شده بدونم .!!؟؟؟؟

دیدگاه

دوستمون taktrashe درست میگه. به نظر من هم آدم وقتشو بزاره روی یادگیری ARM یا هر میکرو کنترلری ، خیلی بهتر و کاربردی تره ولی یادگیری و راه اندازی یه پروسسور ، هم سخت تره و هم کاربردی نیست. اما اگه میخوای بدونی فقط مادربرد چه جوری کار میکنه و پروسسور از چه قسمت هایی تشکیل شده و چه جوری کار میکنه ، یادگیریش خوبه و میتونی اونقدر در مورد تک تک پروسسور ها تحقیق کنی و علم بیاموزی تا شاید یه روز یکی از کارمند های اینتل شدی. خدا را چه دیدی؟
                          برای اینکه بتونی معماری و راه اندازی پروسسور های جدید رو راحت درک کنی باید پروسسور های قدیمی رو که منابع اطلاعات زیاده واسشون مثل Z80 , 8086 رو مطالعه کنی. کتاب معماری کامپیوتر موریس مانو هم یه مرجعه که اینتل هم در ساخت سی پی یو از اون ایده گرفته.

دیدگاه

البته من خودم با گفته شما کاملا موافق هستم که باید روی ARM کار کرد ولی از اونجا که من خودم به X86 و مینیمم سیستم علاقه دارم تصمیم به این کار گرفتم از طرفی می دونید یه چیز دیگه هم هست اونم همین چیزی بود که گفتید منظورم اینه که آرم معماری risc هست منظورم اینه که درسته که Arm جدید تره بهینه تره و کلا بهتره

ولی در کل به نظر من اول باید از پایه اول شروع کنه تا به آسمون برسه

و پایه اول هم چیزی جز مینیمم سیستم و X86 های قدیمی تر نیس منظورم حتما X86 های جدید مثل 1150 , 2011 نیس ولی در حد همون سوکت 478 یا نهایت 775 کافی هست و بعد بریم سراغ آرم

از طرفی باید یک نکته رو مد نظر داشت اونم اینه که X86 میتونه اکثر کار های Arm رو انجام بده
                            ولی Arm نمیتونه کار های X86 رو انجام بده واین شاید برتری ذاتی X86 نسبت به آرم باشه
                            برای همیشه

برای مثال :
                            من خودم یه سیستم عامل خیلی ساده طراحی کردم که اگه خواستید میتونم براتون بزارم دانلود بزنید برای X86 هست که میتونه شبیه داس برنامه های خیلی کوچولو رو توی حافظه غیر گسترش یافته ( منظورم 1M ) هست اجرا کنه چون من خیلی یه زمان دوست داشتم سیستم عاملی داشته باشم که هیچ کس توی دنیا نداشته باشه اون رو !

چون همیشه سیستم عامل های خیلی قدیمی مثل 3.1 برام جالب بودن حتی 95 یا 98 با این که سیستم عامل خودم Xp یا حتی 10 بوده ولی هیچ وقت به جالبی 3.1 نبوده چون همیشه ساده ترین ها خیلی جالب هستن

از طرفی چون قسمت سخت کار رو رفتیم منظورم X86 هست بعدش دیگه آرم خیلی راحت میشه
                            ولی اگه آرم کار کنیم بعد بریم X86 یه خوده سخت میشه داستان

به هر حال اگه کتابی دارید که میتونه X86 رو راه اندازی کنه یا مینیمم سیستم بشه باهاش ساخت خوشحال میشم معرفی کنید

نظر نهایی من اینه اول X86 بعد آرم
                            همین طور که اول bascom بعد C
                            و همین طور X86 (ساده ) بعد ARM بعد FPGA

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

در کل کتاب های آقای مانو خیلی کتابهای طراحی نیستن بیشتر آکادمیک هستن

دیدگاه

نظر نهایی من اینه اول X86 بعد آرم
                              همین طور که اول bascom بعد C
                              و همین طور X86 (ساده ) بعد ARM بعد FPGA
                              هر سه جمله شما درست نیست و ارتباطی بهم ندارن !!! جدی میگم و قصد جسارت ندارم !!!

من آرم کارم میکنم و پیش نیازش x86 نبوده و کمبودی حس نمیشه
                              c کار میکنم و هیچ وقت حتی یک خط بسکام ننوشتم و اصلا بسکام رو قبول ندارم و معتقدم اگه با بسکام شروع کنی توی یه چاله گیر میکنی و هیچ وقت بیرون نمیای !!!
                              قبل از کار کردن با آرم و قبل این که حتی اسم ارم رو بدونم fpga دوره گذرندم و کار کردم و در حال حاظر هم هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نمیکنم ! هیچربطی بهم ندارن و یادگیریشون مستفل و از هم جداست !!!!
                              با توجه به فرمایشات اخیر شما !!! میتونم نتیجه بگیرم توی کارهاتون هدف و برنامه مشخصی رو دنبال نمیکنید و اگر این روش رو ادامه بدید باعث اتلاف وقت و انرژی میشید . توی یک موضوع تخصصی جلو برید و متفرقه فکر نکید .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X