اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

داغ شدن ترانس 220 به 30!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

داغ شدن ترانس 220 به 30!!

سلام به همگی
    من یه ترانس دارم که 220 به دوبل 30 6 امپر و دویل 21 و 15 و 5 هست , تازگیا متوجه شدم وقتی که حتی روی ترانس بار چندانی نیست بازم ترانس شدیدا داغ میشه دلیلش چیه و اینکه آیا عادیه این حرارت؟!
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

پاسخ : داغ شدن ترانس 220 به 30!!

نوشته اصلی توسط armin_gera
    سلام به همگی
    من یه ترانس دارم که 220 به دوبل 30 6 امپر و دویل 21 و 15 و 5 هست , تازگیا متوجه شدم وقتی که حتی روی ترانس بار چندانی نیست بازم ترانس شدیدا داغ میشه دلیلش چیه و اینکه آیا عادیه این حرارت؟!
    با سلام :
    بصورت موقت تمام سیم های خروجی ترانس را جدا کنید و سپس ورودی آن را به برق 220 ولت وصل کنید ترانس شما نباید بدون بار داغ کند فقط باید ترانس کمی گرم شود. اگر جز این بود احتمال اتصالی چند لایه سیم پیچ در خروجی وجود دارد.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

اگر توسط پیچ آهنی عایق نشده ،هسته ها محکم شده باشه باعث ایجاد شار در پیچ ها شده و هسته داغ میشه.ببین در حالت بدون بار اگه فقط هسته داغ میشه مال همینه ولی اگه سیمپیچ ترانس هم داغ میشه همون موردی که جناب تحیری گفتند میتونه باشه.
      البته اگه دست پیچ باشه میتونه از اشتباه در محاسبه و کم بودن دور سیمپیچ اولیه هم باشه.
      الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

سلام خدمت اقا سینای گل
        میگم همون ترانس هاییکه تو امضاتون بودن مشکل دار شدن؟؟ :cry2:
        راستی اخر سر نه ما به یه منبع خطی خوب رسیدیم و (احتمالا) نه شما به یه محدود کننده جریان.....
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
          سلام خدمت اقا سینای گل
          میگم همون ترانس هاییکه تو امضاتون بودن مشکل دار شدن؟؟ :cry2:
          راستی اخر سر نه ما به یه منبع خطی خوب رسیدیم و (احتمالا) نه شما به یه محدود کننده جریان.....
          اره همون ترانسه :( البته نمیدونم مشکل داره یا نه امشب بدون بار تا صبح میزارم تو برق باشه ببینم بازم اونطوری داغ میشه یا نه
          نیما من خیلی رو این طرحا کار کردم به جایی نرسید! آخرش از یه نفر طرحو خریدم و مونتاژ کردم
          عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
            اره همون ترانسه :( البته نمیدونم مشکل داره یا نه امشب بدون بار تا صبح میزارم تو برق باشه ببینم بازم اونطوری داغ میشه یا نه
            نیما من خیلی رو این طرحا کار کردم به جایی نرسید! آخرش از یه نفر طرحو خریدم و مونتاژ کردم
            منم که رفتم پی سوییچینگ :nerd:
            ولی من قبلا از یه طرحی جواب گرفته بودماااا
            تنها عیبشم این بود که ترانس تک خروجی میخاست و تلفاتش تو ولتاژ پایین زیاد میشد,که اونم حل میشد :agree:
            ................Fx7SAM................

دیدگاه

راستی اگه اتوترانس باشه گرم شدنش طبیعیه.اگه تحت بار نامی باشه کمتر گرم میشه و بهترین راندمانش همون موقع هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
                راستی اگه اتوترانس باشه گرم شدنش طبیعیه.اگه تحت بار نامی باشه کمتر گرم میشه و بهترین راندمانش همون موقع هست.
                از کجا بفهمم اتوترانسه؟ این ترانس مال سیستم صوتی سونی هست

دیدگاه

بنده هم پس از محاسبه تعداد محدودی ترانس به این نتیجه رسیدم که داغ می شوند. برای تست اینکه چرا داغ می شوند دست به تئوریات فراوانی شدم. :icon_razz: حتی منحنی هیسترزیس آن ها را در اسیلوسکوپ نمایش دادم تا ببینم احیانا به اشباع نرفته باشد. ولی از روش تجربی به این نتیجه رسیدم که دور بر ولت بدست آمده خیلی بزرگ است و هسته های ما نمی توانند چنین چگالی اشباعی را تحمل کنند. بنابراین سعی کردم در عمل تعداد دور اولیه را بیشتر (مثلا 20 درصد محاسبه شده) بپیچم و این تا حدی دمای ترانس را در اتصال بار نامی و گذشت زمان کمتر کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FSS_ASA
                    بنده هم پس از محاسبه تعداد محدودی ترانس به این نتیجه رسیدم که داغ می شوند. برای تست اینکه چرا داغ می شوند دست به تئوریات فراوانی شدم. :icon_razz: حتی منحنی هیسترزیس آن ها را در اسیلوسکوپ نمایش دادم تا ببینم احیانا به اشباع نرفته باشد. ولی از روش تجربی به این نتیجه رسیدم که دور بر ولت بدست آمده خیلی بزرگ است و هسته های ما نمی توانند چنین چگالی اشباعی را تحمل کنند. بنابراین سعی کردم در عمل تعداد دور اولیه را بیشتر (مثلا 20 درصد محاسبه شده) بپیچم و این تا حدی دمای ترانس را در اتصال بار نامی و گذشت زمان کمتر کرد.
                    این ترانس مال ست صوتی سونی هست و روش زده سونی ژاپن یه کم بعدیه گرم شدنش سونی که نباید گرم شه!

دیدگاه

من فکر کردم خودت پیچیدی! هر چند که تا حدی با نظر شما موافقم اما امکان اینکه برادران چینی هم درست کرده باشن وجود داره!؟ خوب با تست های مدار باز تستش کن و ببین چطوری میشه. یا علی

دیدگاه

سلام
                        دوستان من ترانسو در حالت بدون بار تست کردم بازم داغ شد! چه کنم؟ایا عادیه؟

دیدگاه

گفتید ژاپنیه؟
                          جسارتا نکنه یهو 110 ولتی باشه؟!
                          اگه 220 هست و داغ میشه خب به احتمال زیاد نیمسوز شده.یعنی ممکنه یجایی از سیمپیچ اصطلاحاً اتصال جفتی داشته باشه.
                          ترانس ژاپنی فقط در صورت معیوب شدن ،الکی داغ میشه.
                          راستی ببین جریان بی باریش چقدره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
                            گفتید ژاپنیه؟
                            جسارتا نکنه یهو 110 ولتی باشه؟!
                            اگه 220 هست و داغ میشه خب به احتمال زیاد نیمسوز شده.یعنی ممکنه یجایی از سیمپیچ اصطلاحاً اتصال جفتی داشته باشه.
                            ترانس ژاپنی فقط در صورت معیوب شدن ،الکی داغ میشه.
                            راستی ببین جریان بی باریش چقدره؟
                            4 تا پین ورودی داره که من دادم ترانس پیچ نگاه کرد و ورودی 220 رو بهم نشون داد و چون برا امپلی فایر هست دوبل 30 ولت به نظر معقولانه میاد اغلب امپ ترانزیستوری با دوبل 40 کار میکنن
                            جریان ac 220 در حالت بی باری رو اندازه گرفتم 100 میلی امپر بود 0.1 امپر

دیدگاه

سلام
                              منم دقیقا همین مشکل رو دارم....البته ترانس بنده EI170 هست و اولیه 220 و ثانویه 8 سر 12.5 ولتی که در مجموع 100 ولت میشه....خودم پیچیدم یک سال پیش الان دارم استفاده میکنم که متوجه گرم شدنش شدم....در حالت بی باری 160 وات تلف میشه
                              حدودا 750 میلی امپر جریان بی باری شه...در حالت باردار شدن این تلفات یکمی کم شده و به 155 وات میرسه....
                              ترانسه بزرگیه و نمره سیم ها بالاست....دقیقا یادم نمیاد دور سیم ها....نمره اولی فک کنم 1.7 و نمره ثانویه سیم 3 و 2.5 هست....نمره 3 در وسط بازه هست واسه جریانهای دوبل....بین 25 ولت تا 75 ولت
                              ایا طبیعی هست؟
                              اگه نیست چاره چیست؟ یا علی

اضافه شده در تاریخ :
                              در ضمن یادم شد بگم....هسته بدون نویز و لرزش هست....تمام اصول عایق کاری انجام شده....هیچ سری اتصالی نداره...ولتاژ تثبیت شده هست....
                              چند سوال
                              هسته 170 ماکزیمم توانش چقدره؟
                              اگر تعداد دور سیم اولیه کم یا زیاد بشه چه معایبی داره؟
                              ممنونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X