اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جریان بی باری ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جریان بی باری ترانس

با عرض سلام و ادب به انجمن فعال eca
    احتراما تقاضا دارم بنده رو کمک کنید مچکرم
    بنده یک ترانس یک سال پیش پیچیدم و الان مورد بهره برداری قرار داده ام...ترانس 170 هست و ولتاژ اولیه 220 و ولتاژ ثانویه 8 سر 12.5 ولت هست که در مجموع 100 ولت میشه...
    توان ترانس با ابعاد و نمره سیم بسیار بالاست....نمره سیم اولیه سیم 1.7 فک کنم
    نمره سیم ثانویه سیم 2.5 و 3 هست فک کنم البته...در دور های وسط یعنی رنج 25 تا 75 ولت سیم 3 و اول و اخرش سیم 2.5
    دلیلشم سادست چون میخواستم ازش به صورت دوبل استفاده کنم و جریان در مرکز بیشتری بکشم...
    بگذریم....
    در حالت بی باری این ترانس جریانی حدود 800 میلی امپر میکشه که منجر به گرم شدن ترانس میشه...ایا این طبیعی ایست؟؟؟
    ممنونم یا علی

پاسخ : جریان بی باری ترانس

مطمئنی محاسبات را درست انجام دادی؟ترانست چند واتی میشه؟ببین نسبت توان بی باری به توان نامی چقدره؟
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
      مطمئنی محاسبات را درست انجام دادی؟ترانست چند واتی میشه؟ببین نسبت توان بی باری به توان نامی چقدره؟
      سلام...من یک سال اینو پیچیدم و محاسبه کردم....البته خیلی هم تحقیق کردم و با توجه به کتب هنرستان و فرمول های تهیه ترانس محاسبه شده...
      وات واقعی رو نمیدوم...

اضافه شده در تاریخ :
      البته نا گفته نماند که:
      جریان در حالت بی باری 750 میلی امپره...حدودا 160 وات
      در حالت بارداری همونه یکمی کمتر...واتاژ ثابته و ترانس نه لرز داره و نه وز وز میکنه...
      تمام اصول عایق کاری انجام شده و هیچ اتصالی نداره...

دیدگاه

با این نمره سیمی که شما پیچیدی به نظرم بیش از 160 واتی باشه.این مقدار جریان کشی از سیم اولیه با قطر 1.7 بعید نیست.
        یه مقایسه میکنم:
        ببین واسه ثانویه یه ترانس 1 آمپری سیم 0.55 میذارن.شما ثانویت 2.5 و 3 یعنی میتونه تا حدود 5 -6 آمپر خروجی بده (البته اگه محاسبات صحیح باشه) که با 100 ولت میشه حدود 500-600 وات توان ترانست میشه.
        حالا حدود 170 وات تلفات دارید و این یکم غیر طبیعیه به نظر من.فکر کنم تو محاسبات یه چیزایی را درست انتخاب نکرده باشید.

اضافه شده در تاریخ :
        راستی اتوترانس که نیست؟

دیدگاه

با این نمره سیمی که شما پیچیدی به نظرم بیش از 160 واتی باشه.این مقدار جریان کشی از سیم اولیه با قطر 1.7 بعید نیست.
          یه مقایسه میکنم:
          ببین واسه ثانویه یه ترانس 1 آمپری سیم 0.55 میذارن.شما ثانویت 2.5 و 3 یعنی میتونه تا حدود 5 -6 آمپر خروجی بده (البته اگه محاسبات صحیح باشه) که با 100 ولت میشه حدود 500-600 وات توان ترانست میشه.
          حالا حدود 170 وات تلفات دارید و این یکم غیر طبیعیه به نظر من.فکر کنم تو محاسبات یه چیزایی را درست انتخاب نکرده باشید.

اضافه شده در تاریخ :
          راستی اتوترانس که نیست؟
          سلام...نه اتو ترانس نیست...یعنی شما میگید هر امپر سیم 0.5 میخواد؟ و اینو تعمیم دادید به سیم 3؟
          به نظرم از سیم 3 بیشتر از 8 امپر جریان راحت میگذره...فک نکنم تو محاسبات اشتباه کرده باشم...میخوام با چند ترانس پیچ مشورت کنم و ازشون جریان بی باری ترانس ها رو جویا بشم...خبرشو میدم
          دیشب تا صبح به برق بود و جریان همون 750 میلی امپر بود....ترانس گرم بود نه طوری که دستت بسوزه...
          گیج شدم

دیدگاه

بله از یه سیم 3 بیش از 20 آمپر میتونه بگذره ولی تو ترانس قضیه اش فرق میکنه.
            تو ترانس پیچی تقریبا مقادیر را میشه به هم تعمیم داد.( البته تو ترانسهای کوچیک و معمولی نه قدرت و.....)
            خب اگه خییییلی داغ نمیشه ممکنه مشکلی ایجاد نکنه ولی تلفات داره.واسه چه کاری هست حالا؟

دیدگاه

بله از یه سیم 3 بیش از 20 آمپر میتونه بگذره ولی تو ترانس قضیه اش فرق میکنه.
              تو ترانس پیچی تقریبا مقادیر را میشه به هم تعمیم داد.( البته تو ترانسهای کوچیک و معمولی نه قدرت و.....)
              خب اگه خییییلی داغ نمیشه ممکنه مشکلی ایجاد نکنه ولی تلفات داره.واسه چه کاری هست حالا؟
              امپلی فایر
              مشکل اینجاست نمیدونم چقدره توانش....
              نا گفته نماند من تو پیچیدن این ترانس یه فن زدم....اونو به صورت هم سو پیچیدم...یعنی در یه رفت و برگشت سیم پیچ اختلاف ولتاژ سیم پایینی با بالایی برابره در تمام نقاط که در نا همسو اینطور نیست و در اول و اخر رفت و برگشت بیشترین اختلاف وجود داره که باید اصولی عایق بشه....البته اگه این اختلاف بالای 25 ولت باشه

دیدگاه

خب اونوقت خروجی حالا چند ولت داری همون 100 را گرفتی یا کمتر؟ یه شماتیک اگه از ثانویه و سربندیش بذاری خوبه.
                توان ترانست هم زیاده :nerd: واسه آمپلی خوبه.حد اقل 500 وات هست .

دیدگاه

با سلام
                  ببینید جریان بی باری به چنتا چیز بستگی داره
                  نوع سیم پیچی-دائم کار یا موقت کار بودن ترانس
                  جنس هسته ایرانی خارجی (البته کجای خارج هم مهمه)
                  توان ترانس -دائم کار 10% و موقت کار 15% به صورت نرمال
                  کیفیت سیم پیچی- منظم یا همیجوری درهم
                  و در اخر اینکه این جریان رو با چی اندازه گرفتی ؟ با امپر انبری یا اهم متر دستی
                  اگه با امپر انبری گرفتی باید امپر انبری از ترانس یه کم دور باشه که میدان ترانس روش اثر نداشته باشه در ضمن امپر انبری تو این رنج خطا داره
                  و در اخر در مورد داغ شدن ترانس
                  موقت کار حدود یک ساعت بعد از روشن بودن در حالت بی باری داغ میشه ولی دائم کار بعد حدود 5 ساعت بی باری
                  اینا به خاطر تلفات هسته هست
                  ولی سیم ها نباید زیاد داغ باشه
                  محک

دیدگاه

من تعجبم ترانس به این غولی 500 600 وات بده واقعا بدرد نمیخوره... :sad:
                    شماتیک مدارشم قرار میدم اما باید عرض کنم که ترانس کاملا منظم پیچیده شده
                    دائم کار یا موقت رو نمیدونم دیگه اما ایو همه میدونن که این ترانس بیشتر اوقات روی کم باریه و فشاری روش نیست چون نمیشه این توان صدا رو همیشه گوش داد

دیدگاه

اینم شماتیک کمی عجله ای شد
                      عکس از خود ترانس هم میزارم

دیدگاه

در رابطه با توان که به طور تقریبی مساحت مرکز هسته رو بر حسب سانتی متر مربع به توان دو برسون میشه ماکزیمم توان ترانس
                        سر بندی هم که درسته
                        راندمان این ترانسها متاسفانه کمه بهتره از سوئیچینگ استفاده کنی نسبت حجم به توانشون بیشتره وزن کمتری هم دارن
                        دائم کار بودن توی محاسبات لحاظ میشه برای روشن بودن طولانی تر
                        محک

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X