اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد اپتوکوپلر و ایزوله کننده های نوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد اپتوکوپلر و ایزوله کننده های نوری

سلام :smile:
    من میخوام از اتوکوپلر برای سیگنال های برد آردینو استفاده کنم ، چطوری باید ازشون استفاده کرد؟؟!!! :-/ :-/ محیطی که من با برد کار میکنم نویز بسیار زیادی داره و باعث میشه که میکرو هنگ کنه و نشه ازش استفاده کرد :angry: :angry: یکی از دوستان راهنمایی کردن گفتن احتیاج به تقویت جریان داری و باید بخش کنترل از بخش قدرت ایزوله بشه و بهترین راهش استفاده از اوپتوکوپلره. حالا از دوستان خواهش میکنم راهنمایی کنند چکار باید کنم !!!؟؟؟؟ ^^

پاسخ : سوال در مورد اتوکوپلر و ایزوله کننده های نوری

سلام دوست عزیز ابتدا باید بخش آنالوگ از دیجیتال جدا بشه ، با همون اپتوکوپلر های نوری که میتونی از 4N35 استفاده کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط KINDA
      سلام دوست عزیز ابتدا باید بخش آنالوگ از دیجیتال جدا بشه ، با همون اپتوکوپلر های نوری که میتونی از 4N35 استفاده کنی.
      سلام
      مرسی از پاسختون اما من متوجه نشدم الان دقیقا باید چه کار کنم موضوع اینه که 4 تا سیم از یک استپر موتور میاد و به خروجی درایور استپ موتور وصل میشه و از درایور ها هم که به میکروکنترل این سیم های استپ موتور دارای نویز زیادی هستن وقتی حتی یکی از اون 4 سیم رو به خروجی درایور وصل میکنم فورا میکروکنترل هنگ میکنه :sad: و باید دوباره میکرو رو خاموش و روشن کنی تا به حالت عادی برگرده مشکل من همین جاست متاسفانه!!؟؟ :angry: :cry: :cry:

دیدگاه

با سلام
        شما باید خروجی میکرو را به ورودی اپتوکوپلر اعمال کنید و از خروجی اپتو بکمک ترانزیستور یا رله و یا هر مدار دیگری که بتواند جریان راه اندازی موتور را تامین نماید برای راه اندازی موتور استفاده نمایید. دقت کنید معمولا خروجی اپتو جریان کمی را تامین میکند و نمیتواند مستقیما موتور را راه ندازی نماید .بهتر بود نقشه شماتیک مدار خود را ارائه میکردید تا بتوان دقیقا محل اپتو و مدارات واسط را جا نمایی کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
          با سلام
          شما باید خروجی میکرو را به ورودی اپتوکوپلر اعمال کنید و از خروجی اپتو بکمک ترانزیستور یا رله و یا هر مدار دیگری که بتواند جریان راه اندازی موتور را تامین نماید برای راه اندازی موتور استفاده نمایید. دقت کنید معمولا خروجی اپتو جریان کمی را تامین میکند و نمیتواند مستقیما موتور را راه ندازی نماید .بهتر بود نقشه شماتیک مدار خود را ارائه میکردید تا بتوان دقیقا محل اپتو و مدارات واسط را جا نمایی کرد.
          نقشه که پیدا نکردم ببینید این عکس خوبه؟؟!!
          این همون 4 تا سیمی هست که از استپ به درایور استپ وصل میشه و 4 تا سیم نویز دارن حتی اگه یکیشون رو هم وصل کنم بازم میکرو هنگ میکنه!! :sad: :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad9899
            این همون 4 تا سیمی هست که از استپ به درایور استپ وصل میشه و 4 تا سیم نویز دارن حتی اگه یکیشون رو هم وصل کنم بازم میکرو هنگ میکنه!! :sad: :sad:
            خب چرا اردوینو؟
            طبیعتا باید هم هنگ کنه از یه طرف avr خودش نویز پذیری بالایی داره و از یه طرف توی اردوینو هیچ کاری برای جلوگیری از نویز داخل مدارش انجام نشده
            به نظر من یه avr بگیر و خودت تا جایی که میتونی توی طراحی مدارت کاری کن که نویز روی خط نیفته
            البته استفاده از اپتو کوپلر هم خوبه و از bjt یا fet هم میتونی استفاده کنی

دیدگاه

با سلام
              درمورد هنگ کردن میکرو بیشتر توضیح بدین که چه موقع وچه اتفاقی میوفته؟
              بنده خودم از easy driver استفاده میکنم و تاحالا با همچین مشکلی برنخوردم و حتی روی برد بورد هم بدون لحاظ کردن پارامتر های حفاظتی هم تست کردم و بدون مشکل عمل میکنه و نویزی از بابت کارکرد استپ موتور ندیدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر کریمی
                با سلام
                درمورد هنگ کردن میکرو بیشتر توضیح بدین که چه موقع وچه اتفاقی میوفته؟
                بنده خودم از easy driver استفاده میکنم و تاحالا با همچین مشکلی برنخوردم و حتی روی برد بورد هم بدون لحاظ کردن پارامتر های حفاظتی هم تست کردم و بدون مشکل عمل میکنه و نویزی از بابت کارکرد استپ موتور ندیدم
                اره امیر آقا معمولا استپ موتور نویزی نداره ک بخواد اختلال ایجاد کنه من دستگاه cnc پلاسما دارم وقتی پلاسما شروع ب کار میکنه نویز از شیلنگ تورچ میوفته رو استپر از اونجا هم از طریق سیم میاد میره تو میکرو و باعث هنگش میشه!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidrezam2
                  خب چرا اردوینو؟
                  طبیعتا باید هم هنگ کنه از یه طرف avr خودش نویز پذیری بالایی داره و از یه طرف توی اردوینو هیچ کاری برای جلوگیری از نویز داخل مدارش انجام نشده
                  به نظر من یه avr بگیر و خودت تا جایی که میتونی توی طراحی مدارت کاری کن که نویز روی خط نیفته
                  البته استفاده از اپتو کوپلر هم خوبه و از bjt یا fet هم میتونی استفاده کنی
                  راستشو بخوای من رفتم ب خاطر همین موضوع کلی خرج کردم و برد mach 3 گرفتم اما مثل اینکه برد ایراد داره و نمیتونم راه اندازیش کنم واسه همین میخوام تا جایی ک ممکنه بشه با همین برد کار کنم چون نرم افزار هاش و کار باهاش آسون تره!!

دیدگاه

1 سوال دارم. علت خاصی داره که از کامپیوتر استفاده نمیکنی؟ :question:

دیدگاه

اره امیر آقا معمولا استپ موتور نویزی نداره ک بخواد اختلال ایجاد کنه من دستگاه cnc پلاسما دارم وقتی پلاسما شروع ب کار میکنه نویز از شیلنگ تورچ میوفته رو استپر از اونجا هم از طریق سیم میاد میره تو میکرو و باعث هنگش میشه!!
                      نمیدونم درست متوجه شدم یا خیر
                      شما منظورتون این هستش که نویز پلاسما به صورت تشعشعی وارد سیم های ارتباطی بین میکرو و درایور میشه و این عمل باعث هنگ کردن میکرو میشه درسته؟
                      اگه اینچنین هستش اولین راهی که به نظر بنده میرسته استفاده از سیم شیلد دار هستش که شیلدش هم باید به زمین مدار متصل بشه

دیدگاه

پاسخ : سوال در مورد اپتوکوپلر و ایزوله کننده های نوری

نوشته اصلی توسط mehrdadcharkhestani
                        1 سوال دارم. علت خاصی داره که از کامپیوتر استفاده نمیکنی؟ :question:
                        از کامپیوتر استفاده نمیکنم؟؟؟!!! oo: oo: میکرو رو با کامپیوتر کنترل میکنم با نرم افزار GRBL controller.

دیدگاه

نمیدونم درست متوجه شدم یا خیر
                          شما منظورتون این هستش که نویز پلاسما به صورت تشعشعی وارد سیم های ارتباطی بین میکرو و درایور میشه و این عمل باعث هنگ کردن میکرو میشه درسته؟
                          اگه اینچنین هستش اولین راهی که به نظر بنده میرسته استفاده از سیم شیلد دار هستش که شیلدش هم باید به زمین مدار متصل بشه
                          دقیقاً همینطوره امیر آقا، سیم ها همه شیلد دار هستن و اتصال به زمین هم درسته حتی خود کابل یا همون شیلنگ تورچ هم مجهز به زره آلومینیومی هست اما بازم فایده نداره. دقیقا زمانی که شیلنگ رو به دستگاه پلاسما وصل میکنم این اتفاق میوفته داخل شیلنگ سیم مسی است و میشه گفت زمانی ک وصلش می کنم به اینورتو شیلنگ تبدیل به یه آنتن قوی نویز میشه.

دیدگاه

دقیقاً همینطوره امیر آقا، سیم ها همه شیلد دار هستن و اتصال به زمین هم درسته حتی خود کابل یا همون شیلنگ تورچ هم مجهز به زره آلومینیومی هست اما بازم فایده نداره. دقیقا زمانی که شیلنگ رو به دستگاه پلاسما وصل میکنم این اتفاق میوفته داخل شیلنگ سیم مسی است و میشه گفت زمانی ک وصلش می کنم به اینورتو شیلنگ تبدیل به یه آنتن قوی نویز میشه.
                            چون بنده با پلاسما تا کنون عملا کار نکردم به همین خاطر نمیتونم دقیقا راهنماییتون کنم اما چنتا نکته به زهنم میرسه که خدمتتون عرض میکنم
                            1-افزایش فاصله برد کنترلر از منبع نویز
                            2-تغذیه پایدار و بدون نویز و استفاده از emi فیلتر در ورودی منبع تغذیه کنترلر
                            3-ایزولاسیون تغذیه قسمت های فرمان از قسمت های قدرت
                            و این مقاله هم میتونه مشکل گشای کارتون باشه حتما مطالعه بفرمایین
                            http://doc.iran-micro.com/download/%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b2-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%db%8c%da%a9%db%8c-%d9%88-%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%87%d8%a7%db%8c/#

دیدگاه

چون بنده با پلاسما تا کنون عملا کار نکردم به همین خاطر نمیتونم دقیقا راهنماییتون کنم اما چنتا نکته به زهنم میرسه که خدمتتون عرض میکنم
                              1-افزایش فاصله برد کنترلر از منبع نویز
                              2-تغذیه پایدار و بدون نویز و استفاده از emi فیلتر در ورودی منبع تغذیه کنترلر
                              3-ایزولاسیون تغذیه قسمت های فرمان از قسمت های قدرت
                              و این مقاله هم میتونه مشکل گشای کارتون باشه حتما مطالعه بفرمایین
                              http://doc.iran-micro.com/download/%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b2-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%db%8c%da%a9%db%8c-%d9%88-%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%87%d8%a7%db%8c/#
                              برد از منبع نویز فاصله داره و تست هم کردم هیچ اختلالی تو میکرو بوجود نمیاد در این حالت ،فقط زمانی ک یکی از همون 4 تا سیم استپ رو وصل میکنم به خروجی درایور ها که استپ موتور رو راه میندازه این مشکل درست میشه چون استپ موتور ها به منبع نویز نزدیکن نمیشه هم کارشون کرد و اونا رو دور کرد اگه سیم های استپ رو وصل نکنم هیچ مشکلی پیش نمیاد اما خوب اینطوری هم ک دیگه نمیشه دستگاه رو کنترل کرد، تغذیه میکرو هم که از طریق کابل یو اس بی مستقیم به کامپیوتر وصل میشه و تغذیه دیگه ای برای روشن شدن آردینو نیست.!!!؟؟؟؟!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X