اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در باره سرعت ماکسیمم استپ موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در باره سرعت ماکسیمم استپ موتور

سلام خدمت دوستان و مهندسین عزیز
    بنده یه استپ موتور 8 سیم دارم که به دو صورت 4 یا 5 سیمه میشه اون رو راه اندازی کرد. من هم با l298 و هم با زوج دارلینگتون tip141 راه اندازیش کردم و مشکلی تو این مورد نبوده، اما طبق دیتا شیت، موتور سرعت دورانش تا حدود 2000 rpm میتونه باشه،ولی مساله اینه که گام این موتور 1.8 دهم درجه است و در نتیجه برای هر دور کامل نیاز به 200 استپ یا به عبارتی 200 پالس داره، و شما خیلی بهتر از من میدونید که نیازه تا میکرو کنترلرمون بین هر کدوم از این پالس ها یه تاخیر ایجاد کنه، هر چی این تاخیر بیشتر باشه طبیعتا موتور کند تر میچرخه و در عوض گشتاور بیشتری داره و هر چی این تاخیر بین دو استپ کمتر باشه سرعت چرخش بیشتر میشه اما گشتاور افت میکنه، من تست کردم حداقل تاخیری که میشه بین استپ ها گذاشت تا شفت موتور بچرخه یک میلی ثانیه است و به ازای مقادیر کمتر از اون موتور حتی گشتاور لازم برای چرخوندن شفت رو هم نداره، از اون طرف اگه همین مقدار یک میلی ثانیه تاخیر رو بین دو استپ لحاظ کنیم طبیعتا یک دور چرخش شفت حدود 200 میلی ثانیه زمان نیاز داره و در نتیجه سرعت نهایتا میشه 300 دور بر دقیقه (rpm) . که خب با اون 2000 rpm که تو دیتا شیت اومده خیلی متفاوته. و من هم به سرعت خیلی بیشتر از 300 دور بر دقیقه نیاز دارم. اگه لطف کنید راهنماییم کنید که چجوری می تونم به اون سرعت ماکسیمم برسیم!؟

پاسخ : سوال در باره سرعت ماکسیمم استپ موتور

باید از تسمه و پولی(یا ابزارهای مشابه، مانند زنجیر و چرخ) برای تبدیل قدرت و سرعت استفاده کنید که بسیار رایج هستش

البته از تکنیک های افزایش لحظه ای ولتاژ هم (گاهی تا سه چهار برابر) برای جبران گشتاور استفاده میشه (که در سرعت های بالا بکار میره و بهتره در زمان ترمز موتور استفاده نشه)
    If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

مرسی بابت راهنماییتون اما عرض کردم که طبق دیتا شیت سرعت چرخش شفت این استپ موتور تا 2000 تا می تونه باشه. پس بدون افزایش ولتاژ بیشتر از حد استاندارد و پولی و چرخ دنده باید بتونم به این سرعت برسونمش!

دیدگاه

سلام
        بیزحمت دیتاشیت موتور رو آپلود کنید.
        استپرا معمولا سرعتشون زیر 600RPM هستش.
        توی دیتاشیت شاید چیزی باشه که بتونم بهتر راهنماییتون کنم.
        موفق باشین

دیدگاه

علیک سلام . ممنون از توجهتون.
          چشم ، این تصویر نمودار سرعت-گشتاور:

کل دیتا شیت رو هم از اینجا می تونید دانلود بفرمایید.
          جدیدترین ویرایش توسط hata6417; ۱۱:۵۳ ۱۳۹۵/۰۳/۱۳.

دیدگاه

دیتاشیت و نموداراشو نگاه انداختم.
            دو تا نکته به ذهنم رسید که مطرح کنم،
            اولی اینکه درایور استپرتون متناسب با مشخصات نمودارا هست؟ آیا میتونه مثلا 36 ولت و 6 آمپر در اختیار موتور قرار بده؟ اگه نتونه اونوقت موتور به حداکثر سرعتش نمیرسه.
            دومی اینکه آیا استپر موتور شما نو هستش یا کارکرده؟ معمولا موتورای دست دوم نیاز به روغن کاری جزئی دو تا بولبیرینگاشون دارن. حتی ممکنه موتور کهنه نیم سوز باشه؛ البته نیم سوز بودن رو میشه با اندازه گیری مقاومت سیم پیچا متوجه شد.
            موفق باشین

دیدگاه

دومی اینکه آیا استپر موتور شما نو هستش یا کارکرده؟ معمولا موتورای دست دوم نیاز به روغن کاری جزئی دو تا بولبیرینگاشون دارن. حتی ممکنه موتور کهنه نیم سوز باشه؛ البته نیم سوز بودن رو میشه با اندازه گیری مقاومت سیم پیچا متوجه شد.
              دوست عزیز جطوری میشه نیم سوز بودنو تشخیص داد؟ یک استپر دارم مقاومت سیم پیچهاش هر دو 150 اهمه در حالی که بیشتر استپر ها حدود 30 اهم هستن. به نظر شما نیم سوزه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط milad0110 نمایش پست ها
                دیتاشیت و نموداراشو نگاه انداختم.
                دو تا نکته به ذهنم رسید که مطرح کنم،
                اولی اینکه درایور استپرتون متناسب با مشخصات نمودارا هست؟ آیا میتونه مثلا 36 ولت و 6 آمپر در اختیار موتور قرار بده؟ اگه نتونه اونوقت موتور به حداکثر سرعتش نمیرسه.
                موفق باشین
                بازم ممنون. اولا استپ موتور نو هستش. ثانیا من خودم با ترانزیستور زوج دارلینگتون راه اندازیش کردم چون درایورش 250 تومن قیمتش بود. ترازنیستوره زوج دارلینگتون 100 ولت و 10 آمپر هستش. البته سعی کردم دوتا ترانزیستور یکی مثبت یکی منفی استفاده کنم به صورت پوش پول ببندم ولی جواب نداد، و فقط یه ترانزیستور pnp استفاده کردم. و با پالس از میکرو راه انداختمش.و از بابت ولتاژ و جریانی که به موتور میرسه مطمئنم.

دیدگاه

L298 که نهایت بتونه یک و خورده ای جریان برسونه. این استپر ها هر فازش بیشتر از کل توان اون درایور جریان میکشه.

درباره راه اندازی با ترانزیستور هم نمی دونم تونستید تقارن سطح پالس رو حفظ کنید یا نه
                  چون ولتاژ سوییچ ترانزیستور با ولتاژ سوییچ میکرو هماهنگ نیست.
                  میکرو سطح ولتاژ متقارن ایجاد میکنه. ولی ترانزیستور نه.
                  If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

فرض زیر یه میل ثانیه نمی تونیم بریم تا جایی که می دونم یه میلی از کلاک پالس نمونه می گیره که با کریستال میکرو رابطه مستقیم داره اگه میکرو روی 8 مگاست...... اون یه میلی ثانیه با کریستال بیرونی 16 مگا هرتز میشه... نصف ...و بایستی سرعت بالا بره

دیدگاه

نیم سوز نیست. نیم سوز بشه اونوقت مقاومتای دو سیم پیچ مثل هم نیستن دیگه.
                      میشه درایوری طراحی کرد که سرعت استپ موتورو بالا برد.
                      هر سیم پیچ استپ موتور رو میشه با یه مقاومت و یه سلف مدل کرد.
                      موتور واسه حرکت کردن و چرخیدن نیاز به این داره که توی سیم پیچاش جریان کافی وجود داشته باشه.
                      از اونجا که استپ موتور به صورت پالسی حرکتش کنترل میشه، پس وجود عاملیت سلف توی سیم پیچ باعث میشه به محض کلید زنی جریان داخل سیم پیچ برقرار نشه؛ خب میدونیم که این خاصیت مقابله با تغییرات جریان واسه سلف ذاتی هستش.
                      پس همین سلف باعث کندی سرعت استپر موتور میتونه بشه.
                      توی درایورای صنعتی اگه بخوان سرعت استپر رو بالا ببرن، میان و از منبع جریان برای درایو کردن موتور استفاده میکنن. منبع جریان خوبیش اینه که سلف نمیتونه در مقابل تغییرات ناگهانی جریان هنگام سوئیچ زنی مخالفت کنه و به صورت آنی جریان توی سیم پیچ برقرار میشه.
                      حالا چطور میشه این نوع درایور رو ساخت من دیگه بلد نیستم
                      و اما در مورد درایور خودتون:
                      معلومه که درایورتون به اندازه کافی قوی هست. فقط میمونه یه نکته که منبع تغذیه ای که درایور ازش ولتاژ و جریان میکشه هم به اندازه کافی ولتاژ و جریان میده؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یه درایور صنعتی ارزون قیمت (35 تمومن) توی همین سایت هست. فک کنم به کارتون بیاد:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط milad0110 نمایش پست ها
                        نیم سوز نیست. نیم سوز بشه اونوقت مقاومتای دو سیم پیچ مثل هم نیستن دیگه.
                        میشه درایوری طراحی کرد که سرعت استپ موتورو بالا برد.
                        هر سیم پیچ استپ موتور رو میشه با یه مقاومت و یه سلف مدل کرد.
                        موتور واسه حرکت کردن و چرخیدن نیاز به این داره که توی سیم پیچاش جریان کافی وجود داشته باشه.
                        از اونجا که استپ موتور به صورت پالسی حرکتش کنترل میشه، پس وجود عاملیت سلف توی سیم پیچ باعث میشه به محض کلید زنی جریان داخل سیم پیچ برقرار نشه؛ خب میدونیم که این خاصیت مقابله با تغییرات جریان واسه سلف ذاتی هستش.
                        پس همین سلف باعث کندی سرعت استپر موتور میتونه بشه.
                        توی درایورای صنعتی اگه بخوان سرعت استپر رو بالا ببرن، میان و از منبع جریان برای درایو کردن موتور استفاده میکنن. منبع جریان خوبیش اینه که سلف نمیتونه در مقابل تغییرات ناگهانی جریان هنگام سوئیچ زنی مخالفت کنه و به صورت آنی جریان توی سیم پیچ برقرار میشه.
                        حالا چطور میشه این نوع درایور رو ساخت من دیگه بلد نیستم
                        و اما در مورد درایور خودتون:
                        معلومه که درایورتون به اندازه کافی قوی هست. فقط میمونه یه نکته که منبع تغذیه ای که درایور ازش ولتاژ و جریان میکشه هم به اندازه کافی ولتاژ و جریان میده؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یه درایور صنعتی ارزون قیمت (35 تمومن) توی همین سایت هست. فک کنم به کارتون بیاد:
                        http://eshop.eca.ir/%D8%AF%D8%B1%D8%...B1-42v-4a.html
                        ممنون بابت کمک و اطلاعات خوبتون
                        استپ موتور من لیدشاین هستش و خود لید شاین یه درایور برای این موتور داره و تو کاتالوگش معرفی کرده m542d هست که قیمتش خیلی بالاست،دونه ای 250 تومنه!!
                        منظورتون اینه این درایورهای صنعتی خودشون تو خروجیشون منبع جریان دارند؟ اگه اینطوره این موردی که شما معرفی کردین هم همین خاصیت رو داره؟
                        این درایور های صنعتی رو میشه با میکرو کنترلر ، کنترل کرد؟
                        احتمالا استفاده از ماسفت به جای ترانزیستور bjt به دلیل سرعت بالاتر سویچ شدن نمیتونه مشکل من رو حل کنه؟
                        جدیدترین ویرایش توسط hata6417; ۱۸:۴۵ ۱۳۹۵/۰۳/۱۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417 نمایش پست ها
                          ممنون بابت کمک و اطلاعات خوبتون
                          استپ موتور من لیدشاین هستش و خود لید شاین یه درایور برای این موتور داره و تو کاتالوگش معرفی کرده m542d هست که قیمتش خیلی بالاست،دونه ای 250 تومنه!!
                          منظورتون اینه این درایورهای صنعتی خودشون تو خروجیشون منبع جریان دارند؟ اگه اینطوره این موردی که شما معرفی کردین هم همین خاصیت رو داره؟
                          این درایور های صنعتی رو میشه با میکرو کنترلر ، کنترل کرد؟
                          احتمالا استفاده از ماسفت به جای ترانزیستور bjt به دلیل سرعت بالاتر سویچ شدن نمیتونه مشکل من رو حل کنه؟

بهترین راه گرفتن درایور آمادست و خودت رو خلاص کنی.
                          درایورموتور یه چیزی جدای از منبع تغذیش هست منبع تغذیه که سر جای خودشه.
                          بله هر درایوری رو میشه با 3 تا پین است و دایرکشن و انیبل کنترل کرد.

مشکل شما اینهکه همون اندازه یه درایور باید هزینه کنی تابه یه چیز خوبی برسی.
                          چیزی که بسازی هم دقت اونی رو که میخری رو نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط black-black نمایش پست ها
                            بهترین راه گرفتن درایور آمادست و خودت رو خلاص کنی.
                            درایورموتور یه چیزی جدای از منبع تغذیش هست منبع تغذیه که سر جای خودشه.
                            بله هر درایوری رو میشه با 3 تا پین است و دایرکشن و انیبل کنترل کرد.

مشکل شما اینهکه همون اندازه یه درایور باید هزینه کنی تابه یه چیز خوبی برسی.
                            چیزی که بسازی هم دقت اونی رو که میخری رو نداره
                            سلام و ممنون.
                            شما از درایور tb6600 ; که تو فروشگاه گذاشته استفاده نکردید احیانا؟ اینجاست
                            اینکه چجوری باید ازش استفاده کرد!!
                            خروجیش واسه کنترل جریان نیاز به چیزی داره یا نه یا داخلش تعبیه شده ! دیود واسه جلوگیری از برگشت جریان نیاز نداره؟

دیدگاه

اونها درایور های بدرد نخور از رده خارج هستن.
                              منظور من درایور خوب بود.
                              موتورت چند امپره با چه دقتی میخای درایوش کنی؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X