اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کریستال پر درد سر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کریستال پر درد سر

با سلام
    من با میکرو(mega 32) و با تایمر صفر یه موج مربعی درست کردم که دامنش 7 میلی ثانیه است البته چون همه می گفتن که کریستال داخلی میکرو خوب نیست من به خاطر همین از کریستال خارجی استفاده کردم (یه کریستال 8 مگا هرتزی) این کریستالو با دو تا خازن 30 پیکو فاراد به پایه های XTAL1 و XTAL2 وصل کردم و فیوز بیت های CKSEL0 تا CKSEL3 رو تیکشو رو برداشتم اصلا من با کد ویژن کار می کنم و هیچ کدوم از فیوز بیت ها رو تیک نگذاشتم. با اسیلسکوپ که نگاه کردم موجش درسته (همون 7 میلی ثانیه رو رعایت می کنه) اما وقتی کریستال رو از مدار در میارم بازم همون موج رو نشون می ده انگار نه انگار که داره از کریستال استفاده می کنه . البته در تنظیمات کد ویزارد هم کریستال داخلی رو روی 8 مگا هرتز گذاشتم خواهشا بگین کجا رو اشتباه کردم :cry2:

پاسخ : کریستال پر درد سر

سلام ...................

اول یه سوال :

شما این کارو با اسیلاتور داخلی میکرو هم امتحان کردید؟

بعد یه راه حل :

--میکروتون رو (بدون تنظیمات قبلی) درون پروگرمر قرار بدید .
    --پایه های XTAL1 وXTAL2 رو مشخص کنید .
    -- کریستال رو بین این دوتا پایه قرار بدید (روی پروگرمر) .
    --دکمه ی Read Fuse Bit رو بزنید .
    -- تنظیمات فیوز بیتی که بر روی صفحه برای کریستال خارجیتون ، نمایش داده میشه، تائید کنید .
    --کریستال رو بردارید و میکرو رو از پروگرمر خارج کنید .

با این کار میکرو برای کریستال خارجی تنظیم میشه و قاعدتا بدون اون جواب نمیده . موفق باشید .
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

از تون خیلی ممنونم :applause:
      می خواستم بدونم یعنی من که هیچ کدوم از فیوز بیت ها رو تیک نزدم کارم درسته؟
      در ضمن خدمتتون عارضم که کریستال دااخلی میکرو بهم جواب نداد.
      راستی وقتی کریستالو به میکرو می زنم (منظورم اینکه روی پروگرامر باشه ها) باید مدار خازنی اش را هم ببندم یا نه؟ oo:
      با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط miladkazemi

می خواستم بدونم یعنی من که هیچ کدوم از فیوز بیت ها رو تیک نزدم کارم درسته؟

راستی وقتی کریستالو به میکرو می زنم (منظورم اینکه روی پروگرامر باشه ها) باید مدار خازنی اش را هم ببندم یا نه؟ oo:

نه هیچ وقت این کارو نکن.
        اگر هیچکدوم از فیوز بیت ها تیک نزنی باعث میشه که میکرو همه اونا رو یک کنه. این کار واسه فیوز بیت های SUT0,SUT1 خیلی خطرناکه.

این فیوز بیتها سرعت ریست میکروکنترلر را مشخص می کنند. که طبق جدول زیر برنامه ریزی میشن.

نکته مهم : توصیه می شود که هنگام تغییر فیوز بیت ها SUT0=0 و SUT1=1 قرار داده شود.
        نکته: اگر تیک بیت فیوزها زده شود حالت صفر در نظر گرفته می شود.

دیدگاه

فیوز بیتهای CKSEL0…3:

در ضمن بد نیست اینو هم بدونین که برای تعیین نوع کلاک سیستم از فیوز بیتهای CKSEL0…3 استفاده می کنیم.
          این فیوز بیتها منبع کلاک سیستم را تعیین می کنند. در واقع نوع کلاک سیستم مطابق جدول زیر تعیین می شود. توجه داشته باشیدکه تیک زدن هرکدام از فیوز بیتها به معنای صفر شدن آن فیوز بیت تلقی می گردد.

دیدگاه

سلام ...................

ببینید در مورد تنظیم فیوزبیت ها جناب "بادامی نجات" توضیحات کامل رو فرمودن . اما جناب "کاظمی" من یه سوال دارم . شما فرمودید که با اسیلاتور داخلی جواب نگرفتید؟ میتونم بپرسم مشکل کارتون کجا بوده؟ معمولا اسیلاتور داخلی برای اینجور کارا خوب جواب میده . ممکنه نمونه برنامه ای ، دلیلی چیزی بفرمایید که با مشکل روبروتون کرده؟

در مورد مدار خازنی هم که فرمودید باید بگم که پیشنهاد خود Atmel برای اتصال کریستال خارجی به میکرو اینه که به صورت مستقیم این کار انجام نشه و حتما از خازن استفاده بشه . حتی در استفاده از نوع خازن هم محدودیت گذاشته و گفته اگه عدسی باشه به مراتب از الکترولیت بهتره ، کوارتز هم باشه بهتر از سرامیکیه . دلیلش هم اینه که این خازن ها برای بالانس فرکانسی استفاده میشن و در حقیقت در محیط ها پرنویز مانع از اختلال در فرکانس تولید شده میشن . همونطور که میدونید این خازن ها برای کارایی بهتر و دقیقتر از تعیین مقدار بر حسب فرکانس کریستال بهره می برن یعمی اگه بخوایم کریستال خارجی با یه فرکانس رو استفاده کنیم ، به طبع برای دقت بالاتر بای اندازه ی خازن ها رو هم تعیین کنیم . موفق باشید .
            دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

آقا حسام فرمایش شما کاملاً درست.
              اصلاً به نظر من واجبه که برای خنثی کردن نویز الکترو مغناطیسی از این خازنها استفاده کنیم( هر چند که خیلی ها فکر می کنن این کار خیلی هم مهم نیست که اشتباه هم می کنن) ولی من همیشه ترجیح دادم برای اینکه سخت افزارم حجیم نشه خازن داخلی خود میکرو رو فعال کنم.
              همونطور که می دونید فیوز بیت CKOPT برای همین کار در نظر گرفته شده.
              فیوز بیت CKOPT:
              (((((((((((((((((با برنامه ریزی کردن این فیوز بیت، خازنهای داخلی میکرو با مقدار 36pf فعال می شوند و دیگر نیازی به استفاده از خازنهای خارجی در روی کریستال نیست. همچنین با فعال کردن این فیوز بیت دامنه ولتاژ اسیلاتور چندین برابر می شود.))))))))))))))))))))))

اینطوری بهتر نیست؟؟؟

دیدگاه

سلام
                از همتون متشکرم که به مکن لطف دارین :applause:
                لطفا می شه در مورد فیوز بیت ها بیش تر توضیح بدین منظورم اینه که اگه بخوا کریستال خارجی رو 8 مگا هرتز انتخاب کنم باید فیوز بیت های CKSEL0 تا CKSEL3 رو در چه حالتی قرار بدم .راستی برای ایجاد خازن درونی باید فیوز بیت های CKOPT راستی این خازن درونی میکرو چند تاست چون مدار خازنی باید دارای دو عدد خازن باشد می خواستم بدونم با فعال کردن خازن درونی چند تا خازن فعال میشه؟ دو تا؟ در ضمن اگه لطف کنید و تنظیم های اولیه ی کامل فیوز بیت ها رو برام بذارید خیلی ممنون می شم چون مال من ریختن به هم.

دیدگاه

سلام
                  لطفا می شه در مورد فیوز بیت ها بیش تر توضیح بدین منظورم اینه که اگه بخوا کریستال خارجی رو 8 مگا هرتز انتخاب کنم باید فیوز بیت های CKSEL0 تا CKSEL3 رو در چه حالتی قرار بدم .

باید ابتدا کریستال خارجی رو انتخاب کنی که در واقع میتونی CKSEL0 تا CKSEL3 رو همشون رو یک کنی. بعد در قسمت تنظیمات چیپ مقدار 8 مگا هرتز رو واسه میکرو انتخاب کنی.

راستی برای ایجاد خازن درونی باید فیوز بیت های CKOPT راستی این خازن درونی میکرو چند تاست چون مدار خازنی باید دارای دو عدد خازن باشد می خواستم بدونم با فعال کردن خازن درونی چند تا خازن فعال میشه؟ دو تا؟

بله دو تا خازن 36pf فعال میشن.

سلام
                  در ضمن اگه لطف کنید و تنظیم های اولیه ی کامل فیوز بیت ها رو برام بذارید خیلی ممنون می شم چون مال من ریختن به هم.

برای کریستال داخلی کردن در نرم افزار code vision به ترتیب:

1
                  0
                  0
                  0
                  0
                  1
                  1
                  1
                  1
                  1
                  1
                  1
                  0
                  1
                  1

برای کریستال خارجی کردن در نرم افزار code vision به ترتیب:

1
                  1
                  1
                  1
                  0
                  1
                  1
                  1
                  1
                  1
                  1
                  1
                  0
                  1
                  1

دیدگاه

سلام
                    از همتون ممنونم که منو خیلی راهنمایی کردین :wow:
                    واقعا کمکاتون به دردم خیلی خورد :applause:
                    موفق باشین :nice:

دیدگاه

[quote author=miladkazemi link=topic=19720.msg93616#msg93616 date=1221772263]
                      سلام
                      من می خوستم یه RTC بسازم که فیوز بیتها را ب0 صورت 1111 تنظیو کردم .
                      در ضمن کریستالی مه که استفاده کردم همون کریستال RTC یا32768HZهستش.
                      دفعه اول پروگرم شد و کار هم نداد.
                      حالا باید چکر کنم نه دیگه میکرو کار میده نه برنه
                      خواهشمند است یاری کنید:

دیدگاه

سلام
                        من می خوستم یه RTC بسازم که فیوز بیتها را ب0 صورت 1111 تنظیو کردم .
                        در ضمن کریستالی مه که استفاده کردم همون کریستال RTC یا32768HZهستش.
                        دفعه اول پروگرم شد و کار هم نداد.
                        حالا باید چکر کنم نه دیگه میکرو کار میده نه برنه
                        خواهشمند است یاری کنید:
                        سلام دوست عزیز
                        فیوز بیتای CKSEL رو باید برای کریستال 32.768khz به این شکل 1001تنظیم کنید
                        در ضمن شما می خواین با این کریستال ساعت بسازین؟ میشه درباره برنامتون توضیح بدین؟
                        اگه می خواین ساعت بسازین به نظر من کریستال ساعتو به پایه های TOSC1 ,TOSC2 وصل کنید بهتره :rolleyes:
                        ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

سلام و خسته نباشید
                          نمیدونم چطوری تشکر کنم از همه ی دوستانی ک اینجا وقت میزارین و به مبتدیایی مثل من اموزش میدین
                          مخصوصا از دوستانی مثل جناب طراح واقعا ممنونم ک هم تو زمینه میکرو و هم cnc خیلی از ایشون یاد گرفتیم
                          خلاصه دست همتون درد نکنه :job: :job: :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X