ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  2008/09/16
  20
  0

  پدر برق ایران

  پدر برق ایران
  به او پدر برق ایران می گویند...
  قبل از آمدن برق به ایران، روشنایی خیابانآ*ها و کوچهآ*ها، یکی از مشکلات دولت وقت بود. بنابراین برای اولین بار در ایران کارخانهآ*ای دایر شد که روشنایی خیابان ناصریه و خیابان دراندرون (باب همایون فعلی) را با استفاده از گاز کاربیت تامین میآ*کرد. البته این روشنایی، مختص خیابانآ*هایی بود که به دربار منتهی میآ*شد و با اولین سفر ناصرالدین شاه به فرنگ، روشنایی به ایران آمد و خیابانآ*های شهر را برای مدت کوتاهی روشن کرد اما پس از چند روز توسط اهالی قطع و خراب و روشنایی آن منحصر به اندرون دربار شد.  در زمان مظفرالدینآ*شاه، محمدحسین امینآ*الضرب، اولین دستگاه تولید برق را از روسیه خریداری کرد و به این ترتیب برق به طور رسمی وارد ایران شد و جای گاز را گرفت.
  محمدحسین امینآ*الضرب، فرزند محمدحسن اصفهانی و ماه بیگمآ*خانم (دختر محمدحسین صراف اصفهانی) در سال 1289 قمری در تهران متولد شد. زبان فارسی، عربی و فرانسوی را نزد معلمان خصوصی فرا گرفت. او در تهران، برای مدتی نزد سیدجمالآ*الدین اسدآبادی زندگی میآ*کرد و زبان عربی را به طور کامل از وی آموخت. پدرش از آنجایی که تاجر چیرهآ*دستی بود و فنون ضرب سکه را نیز در فرنگ آموخته بود، به عنوان مسئول ضرابخانه شاهنشاهی در زمان ناصرالدین شاه منصوب شد اما مرگ ناصرالدین شاه برای او، بسیار ناگوار بود. چون در این زمان به خاطر تقلبی که در ضرب سکه کرده بود، به دستور مظفرالدین شاه دستگیر شد و به زندان افتاد. در این زمان محمدحسین امینآ*الضرب در راه بازگشت از سفر فرنگ در سبزوار بود که خبر به زندان افتادن پدرش را به او رساندند. او بلافاصله به راه افتاد و خود را به تهران رساند و فعالیتآ*های زیادی برای آزادی پدرش انجام داد. او به (صنیعآ*الدوله) داماد مظفرالدین شاه مراجعه کرد و با پرداخت جریمه و مبلغ چهل هزار تومان در آن زمان! به خود صنیعآ*الدوله، موجبات آزادی پدر را فراهم کرد. پدرش پس از آزادی، از سمت سرپرستی ضرابخانه شاهنشاهی عزل و خود صنیعآ*الدوله عهدهآ*دار این مسئولیت شد.

  تجارت از 16 سالگی
  محمدحسین امینآ*الضرب، 16 سال بیشتر نداشت که در حیات منزل پدرش دست به فعالیتآ*های تجاری و اقتصادی زد. او به ادامه راه پدرش در تولید و ضرب سکه پرداخت و تا 19 سالگی کل این کار را در دست گرفت.
  محمدحسین امینآ*الضرب مانند پدر یکی از تجار معروف زمان خود بود و علاقه زیادی به سفر، به خصوص برای تجارت داشت و به هر جا که سفر میآ*کرد، توشهآ*ای از تجارت اقتصادی را از آن کشور با خود به ارمغان میآ*آورد. به همین خاطر، از جانب دربار و مظفرالدین شاه، بسیار مورد عنایت قرار گرفت همچنین مقارن با انقلاب مشروطه نیز تجار تهران او را به عنوان نماینده مجلس برگزیدند و پس از تشکیل مجلس نیز، نمایندگان او را به عنوان نایب رییس مجلس انتخاب کردند.
  او در معاملات تجاری به سرعت پیشرفت میآ*کرد تا جایی که حتی پیشنهاد تاسیس بانک ملی را به مظفرالدین شاه داد.

  رقابت صنعتی
  او همچنین با وارد کردن ماشینآ*های ابریشمآ*کشی از فرانسه به ایران برای کارخانه ابریشم، پا به رقابت صنعتی گذاشت اما در صنعت ابریشم، زیاد موفق نبود، چون در همان آغاز کار، نوعی انگل به مزارع شمال حمله کرد و محصولات آنجا را از بین برد و این امر، خسارات زیادی به صنعت ابریشم ایران وارد کرد. همچنین در صنعت ریلی و تاسیس راهآ*آهن ایران نیز، فعالیتآ*های زیادی از او به چشم میآ*خورد.
  اما یکی از مهمآ*ترین و زیباترین فعالیتآ*های اقتصادی - صنعتی محمدحسین امینآ*الضرب، آوردن کارخانه برق از روسیه به ایران بود.
  خرید کارخانه برق توسط امینآ*الضرب به این صورت اتفاق افتاد که در سال 1284 خورشیدی، او با مظفرالدین شاه که برای سفر سوم، عازم روسیه شده بود، همراه بود، روزی که در خیابان قدم میآ*زد، چشمش به کارخانه برق میآ*افتد که در حال کار کردن بود و متوجه میآ*شود که روشنایی شب توسط این کارخانه تامین میآ*شود.
  او که تا آن زمان، چنین چیزی را ندیده بود شروع به تماشای آن میآ*کند. چون مدت طولانی جلوی کارخانه ایستاده بود، نگهبان در ورودی کارخانه برای جویا شدن از موضوع، بیرون آمده و به او میآ*گوید: مگر خیال خریدش را داری؟
  امینآ*الضرب پاسخ میآ*دهد: اگر ارزان بدهند، میآ*خرم.
  در همین میان صاحب کارخانه رسیده و از جریان باخبر میآ*شود و چون امینآ*الضرب را با وضع لباسی نامناسب میآ*بیند، برای تمسخر به او میآ*گوید: قیمتش پانصدهزار تومان است.
  امینآ*الضرب نیز از او میآ*خواهد تا قولنامهآ*اش را بنویسد و پولش را هم حواله یکی از تجار معتبر آنجا میآ*کند و به این صورت کارخانه را تصاحب میآ*کند و با این احوال برای اولین بار برق توسط حاجآ*حسین آقا امینآ*الضرب اصفهانی، وارد ایران میآ*شود. هنوز مدت زیادی از بازگشت امینآ*الضرب و مظفرالدین شاه از روسیه به ایران نگذشته بود که کارخانه برق حاج امینآ*الضرب در ایران ساخته شد و به راه افتاد و خیابانآ*های لالهآ*زار، سعدی، شاهآ*آباد و چراغ برق را روشن کرد. مردم زیادی برای تماشای روشنایی به این خیابانآ*ها آمده بودند اما در بین آنها عدهآ*ای معتقد بودند که این روشنایی قسمتی از (قدرت شیطان) است. بنابراین شروع به قطع سیمآ*ها و شکستن لامپآ*ها کردند و اندک رغبتی برای استفاده از آن نشان نمیآ*دادند.
  همچنین اکثر رجال و وزرا به برق حاج امینآ*الضرب، روی خوش نشان ندادند و معتقد بودند که به صنعت فرنگ نمیآ*توان اعتماد کرد و احتمال این را میآ*دادند که ناگهان خاموش شود به همین خاطر تا مدتآ*ها نیز از چراغآ*های زنبوری خود برای روشنایی شب استفاده میآ*کردند.
  پس از چندی، امینآ*الضرب با شیوهآ*ای زیبا، شروع به مبارزه این عقاید کرد.
  او به مناسبت جشن میلاد امام زمان(عج) تمام خیابانآ*های امیریه را مزین به لامپآ*های رنگارنگ کرد و با این کار، مردم را بار دیگر شگفتآ*زده کرد و این آغاز تغییر عقیده مردم و رجال و وزرا بود.
  از این پس آنها این ابتکار امینآ*الضرب را به خانهآ*های خود بردند و به تدریج برق، جای چراغآ*های زنبوری و وسایل روشنایی اولیه را گرفت.
  کارخانه برق از عصر، شروع به کار میآ*کرد تا آخر شب. البته این صنعت نیز مانند سایر صنایع وارداتی به ایران، ابتدا مختص دربار، رجال و سرمایهآ*داران بود ولی کمآ*کم به صورت عمومی درآمد و خانهآ*ها و خیابانآ*ها را روشن کرد.
  این کارخانه در زمان خود، تبدیل به کارخانهآ*ای معتبر شد. موتور این کارخانه، به وسیله نفت کار میآ*کرد و برق 110 ولت، تولید میآ*کرد.
  موتور تک سیلندری داشت که برای خنک کردن آن، آب در اطرافش گردش داشت. این کارخانه، فاقد دستگاه تقویتی بود که برق را به طور یکنواخت و یکسان توزیع و تنظیم کند، بنابراین برق اطراف کارخانه، تا حدی قوی بود که با چشم نمیآ*شد به آن خیره شد ولی هرچه به فاصله آن از کارخانه اضافه میآ*شد، نور آن نیز ضعیفآ*تر میآ*شد.

  رقابت بر سر تصاحب برق
  در آن زمان رقابت شدیدی بین مردم، برای استفاده از برق شکل گرفت. تا جایی که مردم بیماری سل و ارتباط آن با دود چراغآ*های نفتی و روغنآ*سوز را بهانهآ*ای برای بردن برق به خانهآ*های خود قرار میآ*دادند. مصارف اولیه برق تنها به چند ساعت از شب محدود میآ*شد.
  مولدهای اولیه نیز با هیزم، زغالآ*سنگ و چوب کار میآ*کردند ولی بعدها جای خود را به مولدهای دیزلی دادند.
  به دنبال وارد شدن برق به ایران و جا افتادن این صنعت بین مردم، در سال 1284، ادارهآ*ای در شهرداری تهران به نام (اداره روشنایی معابر) تاسیس شد. این اداره بعدها به (بنگاه برق) تغییرنام داد ولی همچنان زیرنظر شهرداری بود.
  پس از اینآ*که برق به طور کامل در میان مردم جا افتاد و عقیدهآ*های کهنه، جای خود را به رضایت از نور داد، بنگاه برق، فردی را به عنوان مامور دریافت پول مصرف برق براساس تعداد لامپآ*ها قرار داد که به او (تحصیلدار) میآ*گفتند. تحصیلدار، بدون آن که کنتور و یا چیزی شبیه آن در کار باشد، هر شب آمده و براساس تعداد لامپآ*ها از صاحبان آنها پول میآ*گرفت. در آن زمان لامپآ*هایی که معمول بود، لامپآ*های چهل واتی، لامپآ*های 75 واتی و لامپآ*های صدواتی بود. البته در آن زمان به واحد (وات)، (شمع) میآ*گفتند.
  قیمت مصرف لامپآ*های چهل شمعی چهار شاهی و مصرف لامپآ*های 75 شمعی و صد شمعی به ترتیب هفت شاهی و ده شاهی بود. بعضی کسبه، برای پرداختن نکردن این مبلغ، ترفندهایی به کار میآ*بردند.
  اول شب لامپ کمآ*وات زده و پس از رفتن تحصیلدار، لامپ پروات میآ*بستند، یا اینآ*که ابتدا یکی، دو لامپ وصل میآ*کردند و پس از رفتن تحصیلدار، سه، چهار لامپ دیگر اضافه میآ*کردند. عدهآ*ای نیز دکان و مغازه خود را هنگام آمدن تحصیلدار میآ*بستند و پس از رفتن او، دوباره آن را باز میآ*کردند و به این طریق از پرداخت مبلغ مصرف لامپ، شانه خالی میآ*کردند.

  محمدحسین امینآ*الضرب در 25 آذرماه 1311 شمسی در سن 62 سالگی در اثر بیماری آسم درگذشت. پس از فوت امینآ*الضرب بنا به وصیتش، او را در شهر مقدس نجف به خاک سپردند.فرزندانش عبارتند از حسن، محسن، دکتر یحیی و دکتر اصغر مهدوی...
 2. #2
  2006/08/04
  تبريز
  177
  6

  پاسخ : پدر برق ایران

  بعضی کسبه، برای پرداختن نکردن این مبلغ، ترفندهایی به کار میآ*بردند.
  اول شب لامپ کمآ*وات زده و پس از رفتن تحصیلدار، لامپ پروات میآ*بستند، یا اینآ*که ابتدا یکی، دو لامپ وصل میآ*کردند و پس از رفتن تحصیلدار، سه، چهار لامپ دیگر اضافه میآ*کردند. عدهآ*ای نیز دکان و مغازه خود را هنگام آمدن تحصیلدار میآ*بستند و پس از رفتن او، دوباره آن را باز میآ*کردند و به این طریق از پرداخت مبلغ مصرف لامپ، شانه خالی میآ*کردند.
  شواهد و قرائن نشون میده که مشکلات و بدبختی های ما ریشه در تاریخ هم داره....
  دوست عزیز منبع رو هم معرفی کنید.


 3. #3
  2008/09/16
  20
  0

  پاسخ : پدر برق ایران

  الان حضور ذهن ندارم عزیــــــــــــــــز 2روز پیش یکی از دوستام سند کرده بود
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوعات مشابه

 1. TDP ایران اپن
  توسط hakeb در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2015/01/02, 13:00
 2. DSP موجود در ایران
  توسط ALi fazel در انجمن سایر مطالب مرتبط با ميکرو ها و پروسسورها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2011/12/18, 23:44
 3. DSP موجود در ایران
  توسط ALi fazel در انجمن PLD , SPLD , GAL , CPLD , FPGA
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2011/12/18, 21:55
 4. انجمن روبوکاپی های ایران
  توسط ali_oop در انجمن مباحث علمی عمومی
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: 2009/09/10, 21:39
 5. کد پیج ایران سیستم
  توسط fazel459 در انجمن برنامه نویسی و اینترفیس
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2007/10/04, 06:43

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •