اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو و تبادل نظر] نظرخواهی برای ادامه فعالیت انجمن ربات های پروازی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو و تبادل نظر] نظرخواهی برای ادامه فعالیت انجمن ربات های پروازی

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِیمِ

با سلام و درود
    در طی چند سال گذشته بارها مطالبی پیرامون ربات های پرنده مورد بحث قرار گرفته است و در بین آن ها سوالات تکراری و پاسخ های ناصحیح زیادی دیده می شود ولی نکته قابل توجه این است که کمتر دیده شده است که این بحث ها به نتیجه ای جامع و قابل استفاده برای عموم برسد.

در نظر داریم طبق یک برنامه ریزی که با هم اندیشی به دست می آید پس از مدتی از مباحث سطحی خارج گردیم و وارد مباحث طراحی و توسعه شویم و این مورد نیازمند همکاری و داشتن درک عمیق از مباحث مربوطه است.

حال به نظر شما جهت ادامه مسیر و آماده شده شدن انجمن ربات های پروازی جهت فعالیت مفیدتر، چه کارهایی باید صورت بپذیرد؟
    لطفا مواردی که به نظر شما به ارتقاء انجمن ربات های پروازی کمک می کند را بیان کنید.

با تشکر فراوان
    جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۱۸:۲۱ ۱۳۹۵/۰۳/۱۶.

پاسخ : نظرخواهی برای ادامه فعالیت انجمن ربات های پروازی (گفتگو و تبادل نظر)

سلام
    کلا این زمینه گرونی است و همه توانایی هزینه برای یادگیری ندارند(برای شغل آینده کابران هم زمینه در ایران براش نیست)فروشگاه هم در این زمینه فعالیت نکرده و قطعات و ابزارهای لازم برای این کار را نداره پس مخاطب جذب شده از فروشگاه به انجمن و برعکس کم میشه

با چشم پوشی از موارد بالا اگر چندتا آموزش صفر تا صدی جون دار و یک نفر متخصص که به سوالات جواب بده باشه قطعا در بلند مدت بسیار انجمن مفیدی میشه
    کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohamadh14 نمایش پست ها
      سلام
      کلا این زمینه گرونی است و همه توانایی هزینه برای یادگیری ندارند(برای شغل آینده کابران هم زمینه در ایران براش نیست)فروشگاه هم در این زمینه فعالیت نکرده و قطعات و ابزارهای لازم برای این کار را نداره پس مخاطب جذب شده از فروشگاه به انجمن و برعکس کم میشه

با چشم پوشی از موارد بالا اگر چندتا آموزش صفر تا صدی جون دار و یک نفر متخصص که به سوالات جواب بده باشه قطعا در بلند مدت بسیار انجمن مفیدی میشه
      با سلام و درود

به طور خلاصه مواردی که به آن اشاره شد:
      موانع:
      1- هزینه
      2- مبحث آینده شغلی در این زمینه
      3- نبود قطعات در فروشگاه ECA در این زمان

راهکارها:
      1- ایجاد آموزش های جامع
      2- وجود شخصی با تجربه جهت پاسخگویی

ابتدا از شما به دلیل اشاره به این موراد که موارد خوبی هم هست تشکر می کنم.

1- مبحث هزینه که شما به درستی به آن اشاره کردید یکی از مواردی هست که برخی افراد را از ساخت ربات پرنده منصرف می کند.
      طبق تجربه به این نکته پی بردم که عمده ترین دلیلی که باعث افزایش هزینه ساخت ربات پرنده می گردد، عرضه وسایل تجاری با قیمت بالا است و این شاید به دلیل تقاضای کم بازار اتفاق می افتد.
      مثال واضح تر اینکه برای تهیه یک عدد فرستنده و گیرنده 10 کاناله ساخت RadioLink شما ممکن است مبلغی حدود 600 هزارتومان را بپردازید در صورتی که اگر همین مورد با استفاده یک قطعه مخابراتی مثل +nRF24L01 ساخته شود حتی می توان با مبلغی زیر 100 هزارتومان آن را عملیاتی کرد و واقعاً هم خوب کار خواهد کرد.

و یا خلبان خودکاری مثل ArduPilot که به صورت متن باز عرضه می گردد را می توان با مبلغی کمتر با استفاده از Arduino Mega2560 ساخت و دیگر نیازی نیست که مبلغی حدود 190 هزارتومان بابت آن پرداخت شود(این قیمت مربوط به زمان نوشتن این متن است).

چندین بار پیش آمده است که بنده برای افرادی که اقدام به ساخت فرستنده و گیرنده به صورت دست ساز کرده اند، پیام ارسال فرستاده ام و گفته ام جهت کاهش هزینه های ساخت ربات پرنده و توسعه این چنین مواردی، آموزش ساخت را به صورت رایگان منتشر کنند ولی به هر دلیلی این اتفاق نیفتاده است.
      همان زمانی که می شد صرف کاری مثل ساخت ArduPilot شود یک بار دیگر باید صرف ساخت فرستنده و گیرنده و انتشار آن به صورت متن باز گردد.

در نتیجه به نظر بنده دلیل اصلی هزینه ساخت ربات پرنده، گران بودن وسایل تجاری است و با ساخت دست ساز این وسایل می توان به شکل چشمگیری هزینه ها را کاهش داد. ولی لازمه آن همکاری و اشتراک گذاری دانسته ها بدون چشم داشت است.

2- مدتی پیش با شخصی صحبت می کردم که ربات پرنده Phantom3 را با مبلغی بیش از 5 میلیون تومان خریداری کرده بود و مدتی هم از آن استفاده کرده بود و پس از اینکه ربات پرنده بنده را دید گفت:« ربات پرنده من به دلیل اندازه کوچکی که دارد در باد اصلاً توانایی پرواز ندارد و ربات پرنده ای که شما داری در شرایطی که باد می وزد توانایی پرواز دارد».
      خب از گفته ایشان می توان به این نکته پی برد که اگر رباتی بسازید که قابلیت خاصی داشته باشد فروش هم خواهد داشت. دقت داشته باشید که ربات های پرنده وارداتی که در بازار عرضه می شود کاربردهای عمومی دارد و به گونه ای طراحی شده اند که مورد استفاده عموم قرار بگیرد و کاربردهای خاص در آن ها تعبیه نگردیده است.
      مثلاٌ در حال حاضر شرکت هایی در کشور فعالیت می کنند که ربات های پرنده آن ها قابلیت نقشه برداری 3 بعدی و یا بررسی سلامت خطوط انتقال برق فشار قوی را دارد و با این شرکت ها با داشتن چندین کارمند به فعالیت خود ادامه می دهند یعنی اینکه درآمد دارند و ربات های آن ها به قروش می رسد.

پس ما اگر رباتی بسازیم که بتواند نیازهای گروه هایی را پاسخگو باشد و نسبت به دیگر نمونه ها دارای مزیت رقابتی باشد می توانیم سهمی از بازار را در دست داشته باشیم.
      جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۱۹:۴۲ ۱۳۹۵/۰۳/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر نمایش پست ها
        بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِیمِ

با سلام و درود
        در طی چند سال گذشته بارها مطالبی پیرامون ربات های پرنده مورد بحث قرار گرفته است و در بین آن ها سوالات تکراری و پاسخ های ناصحیح زیادی دیده می شود ولی نکته قابل توجه این است که کمتر دیده شده است که این بحث ها به نتیجه ای جامع و قابل استفاده برای عموم برسد.

در نظر داریم طبق یک برنامه ریزی که با هم اندیشی به دست می آید پس از مدتی از مباحث سطحی خارج گردیم و وارد مباحث طراحی و توسعه شویم و این مورد نیازمند همکاری و داشتن درک عمیق از مباحث مربوطه است.

حال به نظر شما جهت ادامه مسیر و آماده شده شدن انجمن ربات های پروازی جهت فعالیت مفیدتر، چه کارهایی باید صورت بپذیرد؟
        لطفا مواردی که به نظر شما به ارتقاء انجمن ربات های پروازی کمک می کند را بیان کنید.

با تشکر فراوان
        باسلام خدمت دوست عزیز
        تااونجایی که من دنبال کردم این بود یک نفر می خواست هردفعه یک چیزی بسازد می اومد اینجا دانسته هاش به اشتراک می گذاشت جاهایی گیرمی کرد یک سریا نظرمی دادند یاحل می شد یانمی شد خیلی جاها شده که خیلی ولش کردند به نظرم حداقل 10نفر که به یک حداقل چیزی مسلط هستند بیاند در کنارهم وبه صورت موازی باهم کارکنند وبه صورت یک تیم پست بگذارند واموخته های خود را بیان کنند اینگونه شاید یک بحث قشنگی به وجود بیایدمنجربه ساخت شود!
        Ali Reza Tarkesh Esfahani

Yahoo: amt_1390@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali Chiefer نمایش پست ها
          باسلام خدمت دوست عزیز
          تااونجایی که من دنبال کردم این بود یک نفر می خواست هردفعه یک چیزی بسازد می اومد اینجا دانسته هاش به اشتراک می گذاشت جاهایی گیرمی کرد یک سریا نظرمی دادند یاحل می شد یانمی شد خیلی جاها شده که خیلی ولش کردند به نظرم حداقل 10نفر که به یک حداقل چیزی مسلط هستند بیاند در کنارهم وبه صورت موازی باهم کارکنند وبه صورت یک تیم پست بگذارند واموخته های خود را بیان کنند اینگونه شاید یک بحث قشنگی به وجود بیایدمنجربه ساخت شود!
          با سلام و درود

دقیقاً به نکته خیلی خوبی اشاره شد، احسنت بر شما.
          بنده در چند روز گذشته همه ارسال های انجمن ربات های پروازی را مطالعه کردم و واقعاً به موردی که اشاره کردید پی بردم.

آیا نظری در مورد چگونگی ایجاد چنین گروهی دارید؟ (به عنوان مثال چگونه در افراد ایجاد انگیزه شود)
          به نظر شما فعالیت اعضای چنین گروهی چگونه مدیریت شود تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید و از توقف ناگهانی کار جلوگیری شود؟
          جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۲۱:۱۸ ۱۳۹۵/۰۳/۱۶.

دیدگاه

اقا من همه جوره همکاری میکنم باهاتون
            دانش هم یکم دارم در حد این یکی دوتا مولتی روتور بسازم
            اگه دوستان علاقه مند باشند و انگیزه بدن حتما تمام اطلاعاتم رو در اختیار میزارم
            خیلی خوشحالم که بالاخره eca هم به دنیا پرنده ها داره وارد میشه
            آدلان پایا متخصص در حوضه ربات های پرنده
            https://adlanpaya.ir/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط avr68 نمایش پست ها
              اقا من همه جوره همکاری میکنم باهاتون
              دانش هم یکم دارم در حد این یکی دوتا مولتی روتور بسازم
              اگه دوستان علاقه مند باشند و انگیزه بدن حتما تمام اطلاعاتم رو در اختیار میزارم
              خیلی خوشحالم که بالاخره eca هم به دنیا پرنده ها داره وارد میشه
              با سلام و درود
              آقا نفر پای کار و با انگیزه هم پیدا شد.
              جداً عرض می کنم اینکه شما به فکر پیشرفت دیگران هستید نشان دهنده شخصیت بالای شماست.
              با هم در این زمینه پیش می رویم و امیدواریم که دیگر عزیزان هم در حد توان وارد میدان بشوند.
              جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۱۰:۴۷ ۱۳۹۵/۰۳/۱۷.

دیدگاه

من کمک کوچکی که میتونم به رشد این بخش بکنم این هست که طی 2 ماه آینده بخش ربات های پروازی رو تو فروشگاه راه اندازی میکنیم
                و نکته مهمش قیمت های متفاوت در این زمینه خواهد بود چون به دلیل کم بودن عرضه در این زمینه قیمت هارو واقعا گرون میگن و همین باعث دلسردی علاقمندان میشه

دیدگاه

سلام منظور از ربات های پروازی همون کواد کوشتر هستش دیگه؟؟؟درسته؟؟؟یا نه منظورتون چیز دیگه ایه؟
                  اگه واسه ساخت کواد قدم به قدم اموزش بزارید واقعا عالی میشه ومطمئنم خیلی پرطرفداره
                  از اقای بلورچیان هم ممنون که به فکر قیمت ها هستن
                  موفق باشید
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

برای شروع دنیای پرواز ، هواپیما مدل ارزون ترین گزینس

خودم یکسالی هست که مدل کار میکنم و تا الان 3تا مدل جت و یدونه ترینر و 2تا اکروبات و اسپورت ساختم
                    اولین مدلی که ساختم کلا 400 اومن پام دراومد ، یعنی این 400تومن برای مدل های دیگه هم استفاده میشه و نیاز نیست برای هر مدل وسایل جدا بخریم
                    یبار خرج میکنی و تمام
                    نقشه بدنه که توی اینترنت هست
                    میمونه یدونه براشلس+درایور+باتری+رادیو کنترل

یدونه رادیو 4یا 6کانال میتونه برای یک عمر کافی باشه که قیمتی بین 180تومن تا 700اومن رو داره
                    یدونه رادیو Radio Link T4EU صدوهشتاد تومنی مناسبترین گزینس
                    خودم رادیولینک T6EHP-E دارم که 250 خریدم
                    یدونه موتور emax cd2822 و یدونه emax GT2210-09 رو دارم که روی اکثر بدنه های جواب میدن

T6EHP-E

T6EHP-E

موتور و باتری هم میتونه برای مدلی های دیگه هم برکار بره

بنابراین با یه خرج سیصد چهارصد تومنی شما وسایلی میخرید که میتونید انواع و اقسام هواپیما مدل رو بسازید

توی آموزش های این قسمت روی من میتونید حساب کنید

دیدگاه

اگه واقعا دنبال آموزش دادن هستید که بنظرم خوبه.

ولی صرف برای فروش محصولات فروشگاهه بهتره ادامه ندید!

دیدگاه

خیلی از دوستان راجب قیمت ها گلایه دارند و باید این نکته رو یاد اور بشم:
                        دوستان رادیو کنترل و دیگر قطعاتی که خریداری میکنید در حکم یه ابزار برای شما عمل میکنه درست مثل یک هویه
                        رادیو کنترل موتور باتری اسپید و... بیستر ابزار حساب میشن تا قطعه
                        به قول دوست عزیز: رادیو مهم ترین ابزار یک مدل کاره
                        شاید با خودتون بگید که یه رادیو کنترل چهار کانال هم کار رو راه میندازه ولی بعد یه مدت که بخواید کار های حرفه ای تر انجام بدید باید دوباره برای رادیو هزینه کنید پس چه بهتر از همون اول حرفه ای قدم بردارید
                        رادیو کنترل و شارژ دو ابزاری هستن که اگر هم زیاد پول دادید و یک محصول حرفه ای گرفتید ضرر نکردید
                        برای مثال :
                        اگه قرار باشه یه کواد روتور رو در حالت هابی پرواز بدیدم و بدون مد های پروازی متفاوت یک رادیو 4 کنال کافیه
                        اگه قرار باشه که مد های فایت کنترل رو تغییر بدیم به یک کانال دیگه هم نیاز داریم (5 کانال)
                        یکم که پیش بریم و نیاز به یک گیمبال برای حرکت دوربید داریم که در 3محور حرکت کنه و 3 کانال دیگه هم نیاز داریم (8 کانال)
                        حالا فرض کنید پایه های لندیگ رو بصورت برقی در اوردیم که جمع بشن یه کانال دیگه هم میخایم(9 کانال)
                        و.......
                        خلاصه هرچیکارا حرفی ای تر میشه نیاز به رادیو حرفه ای تر هم زیاد میشه
                        من خودم که پول داشتم شاید تا 5 میلون هم برای یک رادیو خوب هزینه میکردم
                        در ضمن این نکته رو یادتون باشه از رادیو کنترل و شارژ می تونید برای همه ربات هاتون استفاده کنید
                        آدلان پایا متخصص در حوضه ربات های پرنده
                        https://adlanpaya.ir/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان نمایش پست ها
                          من کمک کوچکی که میتونم به رشد این بخش بکنم این هست که طی 2 ماه آینده بخش ربات های پروازی رو تو فروشگاه راه اندازی میکنیم
                          و نکته مهمش قیمت های متفاوت در این زمینه خواهد بود چون به دلیل کم بودن عرضه در این زمینه قیمت هارو واقعا گرون میگن و همین باعث دلسردی علاقمندان میشه
                          با سلام و درود
                          از اینکه به فکر توسعه ی این بخش هستید ممنونم.

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                          سلام منظور از ربات های پروازی همون کواد کوشتر هستش دیگه؟؟؟درسته؟؟؟یا نه منظورتون چیز دیگه ایه؟
                          اگه واسه ساخت کواد قدم به قدم اموزش بزارید واقعا عالی میشه ومطمئنم خیلی پرطرفداره
                          از اقای بلورچیان هم ممنون که به فکر قیمت ها هستن
                          موفق باشید
                          با سلام و درود
                          ربات های عمود پرواز 4 موتوره هم زیر مجموعه ی بخش ربات های پروازی محسوب می شوند و بخش ربات های پرنده صرفاً به یک نوع خاص نمی پردازد مثلاً ممکن است رباتی برای بالا رفتن از گاز هیدروژن یا هلیوم استفاده نماید و برای حرکت به اطراف از موتور و ملخ استفاده کند.

بنده هم به نوبه خودم از همه افرادی که برای توسعه زمینه های علمی نقش آفرینی داشته اند و همچنان نیز نقش خواهند داشت تشکر می کنم.
                          خلاصه راهکار ارائه شده:
                          1- انتشار آموزش قدم به قدم ساخت ربات پرنده

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
                          برای شروع دنیای پرواز ، هواپیما مدل ارزون ترین گزینس

خودم یکسالی هست که مدل کار میکنم و تا الان 3تا مدل جت و یدونه ترینر و 2تا اکروبات و اسپورت ساختم
                          اولین مدلی که ساختم کلا 400 اومن پام دراومد ، یعنی این 400تومن برای مدل های دیگه هم استفاده میشه و نیاز نیست برای هر مدل وسایل جدا بخریم
                          یبار خرج میکنی و تمام
                          نقشه بدنه که توی اینترنت هست
                          میمونه یدونه براشلس+درایور+باتری+رادیو کنترل

یدونه رادیو 4یا 6کانال میتونه برای یک عمر کافی باشه که قیمتی بین 180تومن تا 700اومن رو داره
                          یدونه رادیو Radio Link T4EU صدوهشتاد تومنی مناسبترین گزینس
                          خودم رادیولینک T6EHP-E دارم که 250 خریدم
                          یدونه موتور emax cd2822 و یدونه emax GT2210-09 رو دارم که روی اکثر بدنه های جواب میدن

T6EHP-E

T6EHP-E

موتور و باتری هم میتونه برای مدلی های دیگه هم برکار بره

بنابراین با یه خرج سیصد چهارصد تومنی شما وسایلی میخرید که میتونید انواع و اقسام هواپیما مدل رو بسازید

توی آموزش های این قسمت روی من میتونید حساب کنید
                          با سلام و درود
                          اینکه شما در زمینه ساخت هواپیما تجربه دارید خیلی عالی است زیرا به ندرت در انجمن در مورد هواپیما بحث شده است و اینکه شخصی پیدا شده است که می تواند در این زمینه پیش قدم باشد بسیار خوب است.
                          اگر آموزش این قسمت را شروع کنید ما نیز به نوبه خود همراهی خواهیم نمود.
                          باز هم صمیمانه به خاطر محبت های شما تشکر می کنم.

نوشته اصلی توسط avr68 نمایش پست ها
                          خیلی از دوستان راجب قیمت ها گلایه دارند و باید این نکته رو یاد اور بشم:
                          دوستان رادیو کنترل و دیگر قطعاتی که خریداری میکنید در حکم یه ابزار برای شما عمل میکنه درست مثل یک هویه
                          رادیو کنترل موتور باتری اسپید و... بیستر ابزار حساب میشن تا قطعه
                          به قول دوست عزیز: رادیو مهم ترین ابزار یک مدل کاره
                          شاید با خودتون بگید که یه رادیو کنترل چهار کانال هم کار رو راه میندازه ولی بعد یه مدت که بخواید کار های حرفه ای تر انجام بدید باید دوباره برای رادیو هزینه کنید پس چه بهتر از همون اول حرفه ای قدم بردارید
                          رادیو کنترل و شارژ دو ابزاری هستن که اگر هم زیاد پول دادید و یک محصول حرفه ای گرفتید ضرر نکردید
                          برای مثال :
                          اگه قرار باشه یه کواد روتور رو در حالت هابی پرواز بدیدم و بدون مد های پروازی متفاوت یک رادیو 4 کنال کافیه
                          اگه قرار باشه که مد های فایت کنترل رو تغییر بدیم به یک کانال دیگه هم نیاز داریم (5 کانال)
                          یکم که پیش بریم و نیاز به یک گیمبال برای حرکت دوربید داریم که در 3محور حرکت کنه و 3 کانال دیگه هم نیاز داریم (8 کانال)
                          حالا فرض کنید پایه های لندیگ رو بصورت برقی در اوردیم که جمع بشن یه کانال دیگه هم میخایم(9 کانال)
                          و.......
                          خلاصه هرچیکارا حرفی ای تر میشه نیاز به رادیو حرفه ای تر هم زیاد میشه
                          من خودم که پول داشتم شاید تا 5 میلون هم برای یک رادیو خوب هزینه میکردم
                          در ضمن این نکته رو یادتون باشه از رادیو کنترل و شارژ می تونید برای همه ربات هاتون استفاده کنید
                          با سلام و درود
                          بله، به نکته خوبی اشاره کردید و خیلی از وسایلی که برای ساخت ربات استفاده می شود در واقع ابزار است و در صورتی که درست نگهداری شود تا سال های سال می تواند کارایی داشته باشد.
                          البته ابزارهایی مثل فرستنده و گیرنده را که معمولاً هزینه بیشتری می برند می توانیم بسازیم، مثلاً با 2 عدد آردوینو Mega2560 می توان فرستنده و گیرنده ای ساخت که دارای 16 کانال PWM باشد و می توان از قطعاتی مثل nRF و یا ZigBee به عنوان بخش مخابراتی آن استفاده کرد.
                          جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۱۵:۱۳ ۱۳۹۵/۰۳/۱۷.

دیدگاه

پاسخ : [گفتگو و تبادل نظر] نظرخواهی برای ادامه فعالیت انجمن ربات های پروازی

با سلام و درود
                            - عملکرد انجمن ربات های پروازی در چند ماه اخیر را چگونه ارزیابی می نمایید؟
                            - در چه زمینه هایی از نظر محتوایی ضعف وجود دارد؟
                            - کیفیت مطالب ارائه شده در چند ماه اخیر چگونه بوده است؟
                            - چه راه کارهایی برای افزایش کیفیت مطالب ارائه شده پیشنهاد می نمایید؟
                            - چگونه می توان مشارکت عمومی اعضای انجمن را در پیشبرد مطالب علمی افزایش داد؟

لطفاً نظرات، نقدها و پیشنهادات خود را بیان نمایید.
                            جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۲۳:۴۲ ۱۳۹۵/۱۱/۲۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X