اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت طیف سنج عناصر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت طیف سنج عناصر

با سلام خدمت دوستان برای یک پروژه نیاز به ساخت یک دستگاه طیف سنج عناصر دارم (جهت تشخیص نوع عناصر)کسی می تونه راهنماییم کنه . امکانساختش هست .یا دستگاه جایگزینی وجود داره؟.ممنونم

پاسخ : طراحی و ساخت طیف سنج عناصر

سلام
    خب اول توضیح بدین چیه،چطور کار میکنه و........
    اینجا همه برقی هستن و.......
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariapcb نمایش پست ها
      با سلام خدمت دوستان برای یک پروژه نیاز به ساخت یک دستگاه طیف سنج عناصر دارم (جهت تشخیص نوع عناصر)کسی می تونه راهنماییم کنه . امکانساختش هست .یا دستگاه جایگزینی وجود داره؟.ممنونم
      دستگاههای طیف سنج از نظر پایه تکنولوژی انواع مختلفی دارند مثل Mass Spectrometer, Dielectric Spectrometer, Light Spectrometer و ...
      در مورد طیف سنج های نوری باز انواع مختلفی برای سنجش مواد و گروههای عاملی مختلف مورد استفاده هستند مثل:

طیف سنجهای UV
      طیف سنجهای IR
      طیف سنجهای Visible

حالا شما بفرمائید کدام نمونه ها مد نظر شما هستند؟

دیدگاه

سلام دوست من وقبل از هر چیز ممنون که راهنماییم میکنی .دستگاهی که می خوام بسازم باید بتونهدرصد ونوع عناصر رو توی یک ماده تشخیص بده (عمومافلزات) تا اونجایی که من اطلاع دارم باید اشعه پرتوان (مثل ایکس )بتابونیم به جسم که الکترون هاش تحریک بشن و از یک تراز به تراز بالایی برند و چون ناپایداره در برگشت از تراز بالایی انرژی اضافی خودش رو به صورت نور با یک طول موج خاصی تولید کنه ومیاند این طول موج هارو ثبت میکنند واز روی طول موجها درصد عناصر سازنده رو تشخیص میدهند. با این توضیحات به نظرت با کدوم تکنولوژی میشه ساختش وچگونه طول موج نور رو میشه ثبت کرد و به غیر از ایکس پرتو کم خطری جهت تحریک الکترون وجود داره یا نه.ممنونم از راهنماییت
        دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Nima200 نمایش پست ها
        سلام
        خب اول توضیح بدین چیه،چطور کار میکنه و........
        اینجا همه برقی هستن و.......
        با سلام
        نوع دستگاه طیف سنجی که من مورد نظرم هستش به این صورت کار میکنه که اشعه پرتوان(لیزر یا اشعه ایکس)به ماده ای ناشناخته می تابونه .این اشعه پرتوان باعث تحریک الکترون های سازنده اتم میشه وبا عث میشه که الکترون های اتم از تراز انرژی پایدار خودشون به تراز دیگر برند و چون الکترون هر مقدار انرژی نمی تواند داشته باشد (به تراز جدیدی که الکترون اومده ناپایدار می گند)لذا از تراز ناپایدار برمیگرده و انرژی که بدست اورده رو به صورت نور(فوتون) تخلیه میکنه این نور طول هاموج خاصی داره که همزمان این طول موج هارو ثبت میکنند و با مطالعه طول موج ها می فهمند ماده از چه عناصری ساخته شده
        جدیدترین ویرایش توسط ariapcb; ۱۵:۱۰ ۱۳۹۵/۰۳/۲۰.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X