اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت کریستال ساعت با کریستالهای دیگه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت کریستال ساعت با کریستالهای دیگه

با سلام
    تفاوت کریستال ساعت یا همون RTC با کریستالهای دیگه چیه؟؟(تفواتشون فقط فرکانسه خروجی هستش درسته ولی برای چی و جچه کاربردهایی داره)

پاسخ : تفاوت کریستال ساعت با کریستالهای دیگه

حب تفوتشون
    کریستال ساعت استوانه ای شکله
    برای اتصال به تولید کننده های پالس رساعت به کار میره
    یه تفاوت دیگه smd نداره!!!!این رو خودم کشف کردم
    کوچیک تره
    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
    --------------------------------------------------------
    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369 نمایش پست ها
      با سلام
      تفاوت کریستال ساعت یا همون RTC با کریستالهای دیگه چیه؟؟(تفواتشون فقط فرکانسه خروجی هستش درسته ولی برای چی و جچه کاربردهایی داره)
      حالا از شکل ظاهریشون بگذریم،
      ببینید میکرو یا هر پردازنده ای با کلاکی که کریستال تولید میکنه ، معنا پیدا میکنه ، یعنی زمان رو حس میکنه با یه کریستال.
      خوب حالا ما میخایم زمان یک ثانیه رو برای میکرو بسازیم ، اگه از کریستال 8 مگ استفاده کنیم ، باید یکم ضرب و جمع کنیم تو میکرو تا زمان یک ثانیه به دست بیاد .
      یا اگه بخاییم سخت افزاری مقدار یک ثانیه رو بسازیم میآیم دقیقا کلاک مورد نیاز برای یک ثانیه رو پیدا میکنیم ، که 32 هزار و خوردی هست ، و بعد یه کریستال میسازیم براش ، یعنی کریستال ساعت دقیقا با اتمام کلاکش 1 ثانیه رو میسازه.
      یعنی با فرکانسی که کریستال ساعت به ما بیده به مقدار 1 ثانیه ی دقیق دست پیدا میکنیم.
      همین.
      به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam نمایش پست ها
        حالا از شکل ظاهریشون بگذریم، ببینید میکرو یا هر پردازنده ای با کلاکی که کریستال تولید میکنه ، معنا پیدا میکنه ، یعنی زمان رو حس میکنه با یه کریستال.خوب حالا ما میخایم زمان یک ثانیه رو برای میکرو بسازیم ، اگه از کریستال 8 مگ استفاده کنیم ، باید یکم ضرب و جمع کنیم تو میکرو تا زمان یک ثانیه به دست بیاد .یا اگه بخاییم سخت افزاری مقدار یک ثانیه رو بسازیم میآیم دقیقا کلاک مورد نیاز برای یک ثانیه رو پیدا میکنیم ، که 32 هزار و خوردی هست ، و بعد یه کریستال میسازیم براش ، یعنی کریستال ساعت دقیقا با اتمام کلاکش 1 ثانیه رو میسازه. یعنی با فرکانسی که کریستال ساعت به ما بیده به مقدار 1 ثانیه ی دقیق دست پیدا میکنیم.همین.
        ممنوناما با فرکانسی که کلاک ساعت داره یعنی 32768 هرتز .زمانیکه برای هر پالس تولید میشه تقریبا برابر 30.517 میکرو ثانیه.پس چه جوری شما میگین یک ثانیه میشه.با این محاسبه ای که من کردم اصلا عدد رندی هم در نمیاد.میشه بیشتر توضیح بدین؟

دیدگاه

ببینید شما الان زمان تناوب رو بدست آوردین ،و زمان تناوب هم یعنی هر یک کلاک از این 32768 به اینقدر زمان (30.517 میکروثانیه ) نیاز داره تا تموم شه ، حالا 32768 تا کلاک به چند میکرو ثانیه نیاز داره ؟؟
          باید دوره تناوب هر یک کلاک رو ضربدر کل کلاک بکنید ،
          32768 * 30.517578125 میکروثانیه کنید ، که عدد 1 بدست میآد ، یعنی همون 1 ثانیه ما.

موفق باشید.
          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط wikielectronic نمایش پست ها
            حب تفوتشون
            کریستال ساعت استوانه ای شکله
            برای اتصال به تولید کننده های پالس رساعت به کار میره
            یه تفاوت دیگه smd نداره!!!!این رو خودم کشف کردم
            کوچیک تره
            البته SMD هم هست
            هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

یعنی این کریستال هر یک ثاینه عملا یه پالس میده
              چون هر پالسی تقریبا 30.517 میکرو ثانیه هستش.و چون به 32768 پالس نیاز داریم.عملا بعد از این مقدار کلاک.یه کلاک اصلی به ما میده که زمانش درست همون یک ثانیه هستش درست متوجه شدم یا خیر؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369 نمایش پست ها
                یعنی این کریستال هر یک ثاینه عملا یه پالس میده
                چون هر پالسی تقریبا 30.517 میکرو ثانیه هستش.و چون به 32768 پالس نیاز داریم.عملا بعد از این مقدار کلاک.یه کلاک اصلی به ما میده که زمانش درست همون یک ثانیه هستش درست متوجه شدم یا خیر؟
                بله درسته . ولی کریستال دیگه بعد از این کلاک یا بعد از اون کلاک نداره ، یعنی همش همون 32768 کلاک در ثانیه هست.
                ببینید اگه فرض کنیم داخل آیسی 32768 تا فیلیپ فلاپ داره ، خوب با وارد شدن اولین کلاک ، اولین فیلیپ فلاپ یک میشه ، با وارد شدن دومین کلاک اولین و دومین فیلیپ فلاپ یک میشه ، با وارد شدن سومین کلاک سومین و دومین و اولین فیلیپ فلاپ یک میشه ، و همینطور تا 32768 اومین کلاک ، 32768 اومین فیلیپ فلاپ یک میشه ، که در اینجا ما 32768 کلاک داریم که یک شدن ، و در نهایت مثلا میشه با گیت and بگیم اگه همه ی فیلیپ فلاپ ها یک شدن ، تو خروجی رو یک کن ، و یک شدن مساویست با افزایش ثانیه.
                و وقتی همه یک شدن دوباره کل فیلیپ فلاپ هارو صفر میکنیم و روز از نو و روزی از نو ، و تا بی نهایت ادامه میده این کار رو کریستال.پس فهمیدیم که کریستال اصلا تو کار آیسی دخالت نمیکنه ، کلا به آیسی میگه آقا من کریستال 32768 هستم ،اگه به من ولتاژ وصل کنی میتونم برات یه کلاک بسازم با دوره تناوب 30.5 میکرو ثانیه ، اگه به کارت میآم منو وصل کن.
                حالا مثلا کریستال 8 مگ میگه آقا من کریستال 8 مگ هستم ، اگه به من ولتاژ وصل کنی من میتونم برات یه کلاک بسازم با دوره تناوب 0.125 میکروثانیه ، اگه به کارت میآم ، منو وصل کن.

کلا کریستال اینطور نیست که مثلا به 8 مگ کلاک رسید بگه آقا من به اینقدر رسیدم و دوباره میخام بشمارم ، کریستال اصلا براش مهم نیست که چقدر میخاد بشماره ، همون کریستال 32768 هم میتونه تا 8 مگ تا 16 مگ یا 10000 مگ کلاک بشماره ، ولی مهم شمردن نیست ، مهم بازه ی زمانیه یک سیکل یا یک کلاک هست ، مهم اینه که جناب کریستال شما چه زمانی طول میکشه تا یه سیکل و کامل کنی .

امیدوارم که تونسته باشم مفهوم رو به شما برسونم، چون واقعا بحث کریستال و نوسان یکم سنگین و مفهومی هست.البته تئوری کاری نداره ، مفهوم هست که میتونی رفتار قطعات رو بررسی کنید.

موفق باشید.
                (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

یادم رفت اینو بگم ،منظور از 8 مگ یا 16 مگ یا 32.78 مگ ، تعداد کلاک یا نوسان کریستال بر ثانیه هست.
                  مثلا کریستال 8 مگ ، در یک ثانیه 8000000 بار نوسان میکنه.
                  (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط DDR3 نمایش پست ها
                    البته SMD هم هست
                    کجا من که ندیدم
                    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
                    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
                    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
                      شما دیگه چرا
                      تو اینترنت هزار مدل وسیله هست
                      تو بازار مهمه
                      تو اینترنت و به عباراتی اونور خمیر قلع سرنگی مثل هلو ریخته ولی اینجا!!
                      اونور لمینت مایع هم هست اینجا فقط شرکت ها دارن
                      اونور لمینت اسپری داره اینجا اگه بگی میخندن

یه جیزهایی میگید
                      نمونه برخی پکیج ها:از اینترنت اگه تو بازار دیدید بفرمایید

جدیدترین ویرایش توسط mohamadrezaa; ۰۲:۳۷ ۱۳۹۵/۰۳/۲۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط wikielectronic نمایش پست ها
                        شما دیگه چرا
                        تو اینترنت هزار مدل وسیله هست
                        تو بازار مهمه
                        تو اینترنت و به عباراتی اونور خمیر قلع سرنگی مثل هلو ریخته ولی اینجا!!
                        اونور لمینت مایع هم هست اینجا فقط شرکت ها دارن
                        اونور لمینت اسپری داره اینجا اگه بگی میخندن

یه جیزهایی میگید
                        نمونه برخی پکیج ها:از اینترنت اگه تو بازار دیدید بفرمایید

موقعی که بیای توی کار دیگه داخل و خارج برات معنی نداره!!!!
                        جسارت نشه ها ولی همیشه کسایی که خورده کاری میکنن همین حرف رو میزنن ... از دور وای میستن و به بازار نگاه میکنن
                        من هم نمیگم که آره من خیلی حرفه ای و از این جور حرفا هستم
                        از همین جوان توی سال یکی دوبار سفارش چین و تایوان میدیم
                        12 روزه برات میاره

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خود جوان هم 32.768KHZ اس ام دی داره
                        فروش اینترنتی قطعات الکترونیک,فروش,Atmel,Analog Devices,Micro Controller,Robatic,ARM,Arduino,Arm

دیدگاه

هیچ مشکلی نیست درست میگید من هنوز توی کار که سهله بیرون کار هم نیستم تازه 19 ساله شدم و در حال تحصیل ولی هر از چند گاهی یه تقی میکنیم

ولی منظور از توی کار بودن رو کامل متوجه نشدم
                          ولی خوب بالاخره باید بصرفه تا بره از چین سفارش بده دیگه

آخه جوان که خرده فروشی نداره
                          شما که تو کاری هوای خرده ها رو هم داشته باشید

دیدگاه

ممنون بابت پاسختون.اما یه چیز اول شما گفتین زیاد مورد قبول واقع نیست شما گفتین برای همون کریستال 32768 ، مدت زمان هر پالس تقریبا به فرض 35 میکرو ثانیه میشه.که وقتی در 32768 ضرب کنیم درست همون عدد یک ثانیه میشه درسته؟؟؟
                            خوب همین قاونو برای کریستالهای دیگه هم همینه مثلا برای کریستال 8 مگاهرتز .مدت زمان هر پالس برابر 0.125 میکرو ثانیه که اگر در همون فرکانس یعنی 8 ضرب کنیم باز هم یک ثانیه درست و فیکس میشه.پس تفاوتی بین این دو کریستال نیست؟؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X