اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با mbr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با mbr

سلام
    مشکل من از اونجایی شروع شد که openSUSE نصب کردم. چند وقت بعدش متوجه شدم که سیستم دیگه با هیچ کدوم از سی دی های لایو ( ubuntu ، parsix ، fedora ) بوت نمیشه. حتی پارتیشن لینوکس رو یه بار کلاً پاک کردم و دوباره ساختم و نهایتاً به پیشنهاد یه بنده خدایی هارد رو جدا کردم و دیدم مشکل برطرف شد. خلاصه نتیجه گیری کردیم که ایراد از mbr هست. من از محیط کنسول ریکاوری ویندوز دستور fixmbr رو اجرا کردم و حتی نوشت که successfully writen to mbr ولی هنوز مشکل رفع نشده و هنوز گراب suse سر جاشه! حالا دوستان لطف کنن بگن من چه جوری باید از شرش خلاص شم؟ :angry:

پاسخ : مشکل با mbr

من یه بار برای رفع این مشکل از سی دی ویندوز 98 و دستور fdisk / mbr استفاده کردم مشکلم حل شد ( پارتیشن اولم ntfs نبود)

دیدگاه

متاسفانه همین دستور fixmbr همه پارتیشن ها رو پاک کرد! خوشبختانه تقریباً از همه چیز بکاپ داشتم!
      mbr هم از طریق خط فرمان با راهنمایی بچه های تکنوتاکس حل شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان محمودی
        متاسفانه همین دستور fixmbr همه پارتیشن ها رو پاک کرد! خوشبختانه تقریباً از همه چیز بکاپ داشتم!
        mbr هم از طریق خط فرمان با راهنمایی بچه های تکنوتاکس حل شد
        سلام دوستان

بوت نشدن از CD ربطی به هارد نداره
        مگه اینکه بوت شدن از هارد مقدم به CD باشه
        یعنی CD بعد از هارد بوت بشه
        master boot record هم اگه overwrite بشه به پارتیشنا کاری نداره/ این موردی که شما فرمودی خیلی عجیبه!!!! انگار partition table ها دستکاری شده / اینم از گلکاری کنسول ویندوزه دیگه
        البته امکان داره فقط پارتیشن اول رو اسیب برسونه / چون MBR در ابتدای هارد هست // البته این یه مشکله ، نه یه حالت عادی (همینجوری نمیگم ، برام پیش اومده)
        برا همین سعی کنین یه تیکه ی ابتدای هاردتون (حدود 7 8 مگابایت رو ) جزءآ‌ پارتیشن بندی قرار ندین. این کار مانع بروز مشکل فوق میشه/

راستی آقا احسان برا چند بوته کردن میتونی از acronis disk director استفاده کنی که همراهش acronis OS selector هست که بدرت میخوره. (این دومیه بدردت میخوره)
        این نرم افزار میتونه خوشو حتی تو MBR نصب کنه.
        البته شما با داشتن cd بوتبلش هم میتونی با داشتن سریالش acronis os selector رو نصب کنی.

بعد اینکه موقع نصب سوإ¾ژه سعی کن تنظیمات بوتو ببینی. (البته حالت پیشفرضو الان یادم نیست که کدومه)
        امکان داره طوری تنظیم شده باشه که LILO یا GRUB رو روی پارتیشن روت گذاشته باشه و از طرفی پارتیشن روت رو active کرده باشه تا از روی اون بوت شه.
        تو تنظیمات نصبش همچین گزینه ای وجود داره.
        البته این فقط یه احتمال قویه . یعنی میتونست مشکل شما چیز دیگه ای باشه/
        خب به هر حال خدا رو شکر که حل شد.
        موفق باشیم همگی.
        Upload your files Here. Great Azeri Resumable File Host: http://endir.az/index.php?lang=5

دیدگاه

سلام
          منم فکر نمی کردم بوت نشدن از سی دی به هارد ربط داشته باشه. یعنی اصلاً منطقی نیست! ولی به توصیه همون آقایی که پیشنهاد fixmbr رو دادن، هارد رو جدا کردم و دیدم که درست گفته! ( می گفت خودش هم همین مشکل رو با suse داشته ) تقدم بوت هم روی سی دی رام تنظیم شده بود. بدون هارد هیچ کدوم از توزیع ها مشکلی نداشتن و وقتی وصلش می کردم، بازم مشکل بر می گشت! oo:
          حالا یا مشکل از mbr بوده یا جای دیگه ای از هارد

دیدگاه

سلام دوستان

خب دقت کنین که یکی از مشکلات رایج در مورد لینوکس ، نصب لینوکس تو یه primary partition تو کامپیوتریه که ویندوزم روش نصبه
            حتما در این موارد لینوکسو رو یه پارتیشن منطقی نصب کنین
            اگه میخواین بگین توضیح بدم.
            این رو هم دانلود کنین بد نیست
            http://www.free-av.com/en/tools/9/avira_boot_sector_repair_tool.html

این نرم افزار مجانیه/ :mrgreen:

موفق بشین و باشین/

Upload your files Here. Great Azeri Resumable File Host: http://endir.az/index.php?lang=5

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X