اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نمونه برداری از صدا با ADC میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نمونه برداری از صدا با ADC میکرو

سلام به همه
    یه مدت این موضوع ذهنم رو مشغول کرده...
    ببینید بچه ها مدارهای زیادی رو برای ضبط صدا با AVR طراحی کردن ولی توی بیشتر اینها مواردی مثل نویز و سرعت پایین نمونه برداری و کیفیت پایین صدای خروجی به چشم میخوره...

الان هم توی یه پروژه ما نیاز داریم صدا رو از ورودی بگیریم و دیجیتال کنیم... به یک مقصدی ارسال و باز در اونجا به آنالوگ بر گردونیم (یک انتقال دیجیتالی صدا)
    مشکلاتی مثل سرعت نمونه برداری رو میشه با چیپ های پر قدرت و سرعت بالای ADC حل کرد
    ولی موردی هست که باید در ابتدا حل بشه و اونهم اینکه سیگنال ورودی ما باید در دامنه نمونه برداری ADC میکرو قرار بگیره...

از اونجایی که نمونه برداری ها معمولا بین 0 تا 5 ولت هست و از طرفی سیگنال صدا بین دامنه منفی ولتاژ تا مثبت ولتاژ در حال نوسان هست باید مداری به عنوان واسطه باشه تا این سیگنال منفی تا مثبت رو شیفت بده و بین 0 تا 5 ولت نگه داره...
    راستش من چون خودم تازه وارد توی الکترونیک هستم با اینکه کلی طرح و نقشه و مدارات ZERO SPAN رو بررسی کردم ولی به جواب درستی نرسیدم.
    الان میخوایم سیگنال های منفی رو هم شیفت بدیم بالا تا کل دامنه نوسانات ما بین 0 تا 5 قرار بگیره و نمونه برداری ها درست انجام بشه.

دوستان راهنمایی بفرمایید

پاسخ : نمونه برداری از صدا با ADC میکرو

از میکروی XMEGA استفاده کن

دیدگاه

بخش یازدهم اموزش طراحی انالوگ مهندس کی نژآد رو نگاه کنید.

موفق باشید
      چرا ناراحتی پاتریک!
      + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
      - از دیدنش ناراحت شدی؟
      + نه
      پس چی ناراحتت کرده
      + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------
      تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------
      محصولات

دیدگاه

سلام، بنظرم اگه از adc خارجی استفاده نمیکنید، بخاطر اینکه این پروژه نیازمند adc با دقت خوب هستش بهتره از atmega328 استفاده کنید، چون میکروی نسبتا جدیدتری هست نسبت به میکروهای معمولی برتری هایی داره، کلاکشم 20 مگاهرتز هستش و adc دوازده بیتی!
        انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

از پاسخ همه ی دوستان سپاس گذارم...
          در مورد خود adc که چه نوعی باشه و اصلا چی باشه بحث فرق میکنه که در ادامه از جواب دوستان استفاده خواهم کرد...
          اما الان مشکل من در وارد کردن سیگنال هست... ببینید، یک سیگنال صدا در یک بازه رو تصور کنید... تشکیل شده از یکسری نوسانات موج... اگر این سیگنال رو روی اسیلوسکوپ بیارین میبینید که دامنه نوسان بین - ولتاژ تا مثبت ولتاژ هست و صفر یعنی سکوت!
          مشکل در این هست که adc های موجود چه اونهایی که داخلی میکرو هستند و چه مدلهای آماتوری اکسترنال همشون میتونن یک ولتاژ مثبت و بین 0 تا 2.5 یا 0 تا 5 ولت رو نمونه برداری کنند
          حالا دقت و سرعت عملش بر میگرده به نوع adc... ولی الان مشکل اینه که من چطور باید این دامنه منفی تا مثبت رو بیارم بین صفر تا 5 نگه دارم تا به ورودی a/d اعمال کنم
          این رو هم بدونید که اگر از نوسانات منفی چشم پوشی کنیم در اصل داریم صدا رو میبریم و کیفیت رو هم میشکنم و برای همین باید راهی باشه تا کل دامنه ولتاژ نوسانات رو نمونه برداری کرد از منفی تا مثبت...
          دوستان در این مورد نظر بدهید
          دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نظرم رو جلب کرد... ممنون... حتما مفصلا بررسی میکنم

دیدگاه

با سلام و درود
            پاسخ سوال خود را در این موارد بیابید:(مخصوصاً مورد اول)

1- Arduino Audio Input
            2- ?16bit audio recording/playback (sampling) with Arduino

دیدگاه

دوستان منم مثل استارتر خیلی ذهنم مشغول شده که چجوری میآن نمونه میگیرن از سیگنال ، اگه اطلاعاتی دارین به ما هم بگید تا بفهمیم باید چیکار کرد ، بر فرض این سیگنال و میخایم نمونه بگیریم ، باید چیکار کنیم ؟!!

با تشکر.
              به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
              (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam نمایش پست ها
                دوستان منم مثل استارتر خیلی ذهنم مشغول شده که چجوری میآن نمونه میگیرن از سیگنال ، اگه اطلاعاتی دارین به ما هم بگید تا بفهمیم باید چیکار کرد ، بر فرض این سیگنال و میخایم نمونه بگیریم ، باید چیکار کنیم ؟!!

با تشکر.
                با سلام و درود
                توضیحات ارائه شده در این مطلب را مطالعه نمایید:

دیدگاه

دوست عزیز انتقال شکل موج بین دو نقطه 0 و +5 ولت خیلی راحته و با یه اپ امپ به صورت جمع کننده یا یه خازن و دو تا مقاومت میشه حلش کرد. در کار با صوت بخش مهم و قابل تامل نحوه نمونه برداری و ذخیره دیتا است که باید خیلی روش کار کنید.

موفق باشید
                  چرا ناراحتی پاتریک!
                  + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                  - از دیدنش ناراحت شدی؟
                  + نه
                  پس چی ناراحتت کرده
                  + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                  تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                  محصولات

دیدگاه

اولا adc bipolar هم موجود هست تو بازار که باهاش ولتاژ منفی رو هم می تونید نمونه برداری کنید دوم اینکه کار های مختلفی برای بهبود صدا می کنن مخابرات دیجیتال کلی از این مباحث رو داخل اش داره و سوم هم اینکه شما می تونید با بایاس دی سی مشکل رو حل کنید در واقع شما 2 تا مقاومت برابر بین زمین و تغذیه به صورت سری قرار می دید ( مقاومت ها بزرگ باشن) و سیگنال تون رو با خازن کوپلینگ به وسط این ها متصل می کنید...
                    التماس دعا

دیدگاه

من از طریق مدار شکل زیر میکروفون رو مستقیم دادم به ADC میکرو ATXMEGA و از همون میکرو و از قسمت DAC دادم به تقویت کننده که در شکل هست و تونستم صدا رو ابتدا دیجیتال و بعد دوباره آنالوگ کنم و پخش کنم.
                      منم میخواستم همین پروژه انتقال صدا رو انجام بدم که به دلایلی نیمه کاره رها شد.
                      کل قسمت های صدا بدون مشکل نمونه برداری میشد و کیفیت صدا اصلا افت نمیکرد.
                      الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
                      www.adaksell.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra نمایش پست ها
                        اولا adc bipolar هم موجود هست تو بازار که باهاش ولتاژ منفی رو هم می تونید نمونه برداری کنید دوم اینکه کار های مختلفی برای بهبود صدا می کنن مخابرات دیجیتال کلی از این مباحث رو داخل اش داره و سوم هم اینکه شما می تونید با بایاس دی سی مشکل رو حل کنید در واقع شما 2 تا مقاومت برابر بین زمین و تغذیه به صورت سری قرار می دید ( مقاومت ها بزرگ باشن) و سیگنال تون رو با خازن کوپلینگ به وسط این ها متصل می کنید...
                        با سلام و درود
                        در صورت امکان در مورد روش سوم بیشتر توضیح دهید و همچنین بفرمایید این روش چه نامیده می شود؟(جهت جست و جو در منابع انگلیسی زبان)

نوشته اصلی توسط mojitaba نمایش پست ها
                        من از طریق مدار شکل زیر میکروفون رو مستقیم دادم به ADC میکرو ATXMEGA و از همون میکرو و از قسمت DAC دادم به تقویت کننده که در شکل هست و تونستم صدا رو ابتدا دیجیتال و بعد دوباره آنالوگ کنم و پخش کنم.
                        منم میخواستم همین پروژه انتقال صدا رو انجام بدم که به دلایلی نیمه کاره رها شد.
                        کل قسمت های صدا بدون مشکل نمونه برداری میشد و کیفیت صدا اصلا افت نمیکرد.
                        http://s6.picofile.com/file/8256785018/Untitled.jpg

با سلام و درود
                        با توجه به اینکه شما مرحله نخست را طی نموده اید، می توانید روی بخش مخابراتی اش کار کنید:

1- http://www.eca.ir/forums/thread71980.html

2- http://www.eca.ir/forums/thread39630.html

3- http://www.eca.ir/forums/thread44386.html
                        جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۰۶:۳۵ ۱۳۹۵/۰۴/۰۲.

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
                          این عکسا مربوط به یک پروژه بود برای نمونه برداری از AC شهر گفتم شاید کمکتون کنه :
                          (ببخشید اگه عکسا بزرگ شده )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aminta نمایش پست ها
                            سلام خدمت دوستان
                            این عکسا مربوط به یک پروژه بود برای نمونه برداری از AC شهر گفتم شاید کمکتون کنه :
                            (ببخشید اگه عکسا بزرگ شده )

با سلام و درود
                            بسیار از توضیحات خوب شما ممنونم.
                            برای R3 و R6 از مقاومت متغیر با چه مقداری استفاده می نمایید و دلیل آن چیست؟

دیدگاه

سلام
                              با یکسو ساز تمام موج شاید مشکلتون حل شه این مدار فقط یه ایراد داره اونم اینه که در فرکانس بالای 1 کیلو هرتز جواب نمیده و دچار اعوجاج میشه

یا برای نمونه برداری راحت تر و تفکیک بازه مثبت و منفی از دوتا یکسو ساز نیم موج استفاده کنید یکی برای منفی و یکی برای مثبت
                              برای اطلاعات بیشتر میتونین این صفحه رو مطالعه کنید http://micro-electronic.blogfa.com/post/6
                              سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X