اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

المان سرد کننده TEC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

المان سرد کننده TEC

سلام
    من یدونه المان سرد کننده 12v 8A از بازار خریدم،
    الان که میذارمش روی باتری ماشین 3-4 آمپر بیشتر نمیکشه
    میخواستم بدونم اون 8 آمپر مربوط به زمانیه که المان خیلی زیاد کار کرده؟
    اون 8A چیه اصلا؟

پاسخ : المان سرد کننده TEC

نوشته اصلی توسط master.n نمایش پست ها
    سلام
    اون 8A چیه اصلا؟
    سلام
    روی المان سرد کننده یه نوشته هست نوشته رو اینجا بنویس شاید المان 8امپر نیست از نوع 4امپریه
    مثل این نوشته:
    TEC1-12706
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۰:۱۷ ۱۳۹۵/۰۴/۰۲.
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
      سلام
      روی المان سرد کننده یه نوشته هست نوشته رو اینجا بنویس شاید المان 8امپر نیست از نوع 4امپریه
      مثل این نوشته:
      TEC1-12706
      نوشته TEC1-12708
      هشت آمپریه

دیدگاه

نوشته TEC1-12708
        هشت آمپریه
        بله درسته 8 امپریه
        شما از اول که خریدی 4امپر می کشید؟؟؟
        سیم هاتون چطور نازک نیستن؟
        خوب خنکش می کنید؟؟؟(منظورم طرفی هست که گرم میشه)
        Proudly @real_ahmadi
        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

بله درسته 8 امپریه
          شما از اول که خریدی 4امپر می کشید؟؟؟
          سیم هاتون چطور نازک نیستن؟
          خوب خنکش می کنید؟؟؟(منظورم طرفی هست که گرم میشه)
          تازه راهش انداختم
          مگه ربطی به سیم ها داره؟
          خنک کردنش با فن و هیت سینک cpu هستش

دیدگاه

تازه راهش انداختم
            مگه ربطی به سیم ها داره؟
            بله سیم هرچی نازک تر باشه جریان کم تری ازش عبور می کنه شما چ سیمی استفاده کردی؟؟؟(منظورم قطر سیم هستش)
            اگه سیم هات نازک هستن سیم کلف تر بزار اگه بازم جریان کم می کشید و کم خنک می کرد احتمالا المان مشکل داره
            Proudly @real_ahmadi
            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

بله سیم هرچی نازک تر باشه جریان کم تری ازش عبور می کنه شما چ سیمی استفاده کردی؟؟؟(منظورم قطر سیم هستش)
              اگه سیم هات نازک هستن سیم کلف تر بزار اگه بازم جریان کم می کشید و کم خنک می کرد احتمالا المان مشکل داره

خیلی ممنون

دیدگاه

تازه راهش انداختم
                مگه ربطی به سیم ها داره؟
                خنک کردنش خیلی خیلی مهمه
                باید هیت سینک بزرگ مثل مال cpu بذاری با فن دور بالا و بین هیت سینک و المان هم خمیر سیلکون جنس خوب بزنی مثلا دیپ کول زد 5 نه ازین سفید های ارزون چینی
                اینجوری قطعه به راندمان بالا نزدیک میشه و امپر بالایی میکشه
                من 1206 دارم و وقتی هیت سینک رو تو آب یخ میذارم امپر کشی بالا تر میره و از 5 بیشتر میشه و طرف سرد قطعه اگه آب بریزم تو 2 ثانیه یخ میبنده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ARLOX نمایش پست ها
                  خنک کردنش خیلی خیلی مهمه
                  باید هیت سینک بزرگ مثل مال cpu بذاری با فن دور بالا و بین هیت سینک و المان هم خمیر سیلکون جنس خوب بزنی مثلا دیپ کول زد 5 نه ازین سفید های ارزون چینی
                  اینجوری قطعه به راندمان بالا نزدیک میشه و امپر بالایی میکشه
                  من 1206 دارم و وقتی هیت سینک رو تو آب یخ میذارم امپر کشی بالا تر میره و از 5 بیشتر میشه و طرف سرد قطعه اگه آب بریزم تو 2 ثانیه یخ میبنده
                  ایشون طبق گفته خودشون خنک کنندش همون فن وهیت سینک سی پی یو هستش...اگه خمیر زده باشه و خوب خنک بکنه مشکل از سیم هاشه بازم میگم اگه خوب خنکش بکنه و بازم جریان کشی پایین باشه
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام دوستان.منم از اون المانها دارم.بی استفاده مونده.واسه استفاده تو ماشین اگه طرحی دارین بفرمایین درست کنم.منظورم قاب چطوری باشه؟گرماشو چیکار کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_asd22 نمایش پست ها
                      سلام دوستان.منم از اون المانها دارم.بی استفاده مونده.واسه استفاده تو ماشین اگه طرحی دارین بفرمایین درست کنم.منظورم قاب چطوری باشه؟گرماشو چیکار کنم؟
                      سلام
                      گرماش هم باید خوب دفع بشه تا رندمان بره بالا و نسوزه

طرفی که خنک می کنه هم به هیت سینک سی پی یو بزاری و فن بزاری واسش فک کنم خنک کنندگی خوبی داشته باشه
                      Proudly @real_ahmadi
                      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام دوستان
                        من اخیرا تست های زیادی با این المان های خنک کننده انجام دادم و بخصوص متوجه تفاوت بسیار زیاد بین مقادیر نامی پارامترهای این المان ها با مقادیر ذکر شده در دیتاشیت های اونها شدم. عمده قطعاتی که در وب سایت های فروشنده عرضه میشه بسیار بی کیفیت و اکثرا چینی هستند و با قیمت های خنده دار 10 تا 20 تومن به فروش می رسند در حالی که با یک سرچ دقیق و تخصصی در وب سایت های خارجی متوجه قیمت 20 دلاری اکثر موارد با کیفیت می شید که با قیمت های 80 تا 100 هزار تومن ممکنه بتونید جایی پیدا کنید(که اگر پیدا کردید به منم بگید)
                        ضمنا این رو هم بهتون بگم با توجه به راندمان پایین این قطعات و نیاز به تغذیه اونها با ترانس(که خودش قیمت بالایی داره)، ساخت کولر و یا یخچال با این المان ها کار چندان عاقلانه ای بنظر نمیرسه، البته قطعا با تلاش و البته نوآوری همیشه میشه نشدنی هارو شدنی کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mz1371 نمایش پست ها
                          سلام دوستان
                          من اخیرا تست های زیادی با این المان های خنک کننده انجام دادم و بخصوص متوجه تفاوت بسیار زیاد بین مقادیر نامی پارامترهای این المان ها با مقادیر ذکر شده در دیتاشیت های اونها شدم. عمده قطعاتی که در وب سایت های فروشنده عرضه میشه بسیار بی کیفیت و اکثرا چینی هستند و با قیمت های خنده دار 10 تا 20 تومن به فروش می رسند در حالی که با یک سرچ دقیق و تخصصی در وب سایت های خارجی متوجه قیمت 20 دلاری اکثر موارد با کیفیت می شید که با قیمت های 80 تا 100 هزار تومن ممکنه بتونید جایی پیدا کنید(که اگر پیدا کردید به منم بگید)
                          ضمنا این رو هم بهتون بگم با توجه به راندمان پایین این قطعات و نیاز به تغذیه اونها با ترانس(که خودش قیمت بالایی داره)، ساخت کولر و یا یخچال با این المان ها کار چندان عاقلانه ای بنظر نمیرسه، البته قطعا با تلاش و البته نوآوری همیشه میشه نشدنی هارو شدنی کرد
                          سلام

دوستانی که با این قطعه کار کردند آیا میشه از تغذیه سویچینگ برای این قطعه استفاده کرد
                          یعنی اون ریپل هایی که سویچینگ داره برای قطعه مشکل ساز نمیشه ؟؟؟؟
                          آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                            سلام

دوستانی که با این قطعه کار کردند آیا میشه از تغذیه سویچینگ برای این قطعه استفاده کرد
                            یعنی اون ریپل هایی که سویچینگ داره برای قطعه مشکل ساز نمیشه ؟؟؟؟
                            شما هنوز شناخت مناسبی از اصول پایه ای مخصوصا موارد مربوط به منابع تغذیه و رگولاتور ها به خوبی ندارید....
                            لطفا اندکی در این مورد مطالعه کنید و کمی هم به صورت علمی این موارد رو انجام بدید!!!

ریپل منبع تغذیه ربطی به کارکرد tec نداره.
                            ماهیت این قطعه بر پایه نیمه هادی است . به این خاطر با توجه به ماهیت منابع سوئیچینگ و ساختار فیدبک این نوع منابع ، tec به صورت کامل نمیتواند با این منابع بایاس شود.
                            البته اگر از رگولاتور خطی با فیدبک ولتاژ و جریان هم برای این قطعه استفاده شود باز هم مشکل عدم کارکرد کامل tec رو شاهد خواهید بود.

مناسب ترین منبع تغدیه برای این قطعه یک ترانس همراه پل دیود و خازن صافی هست(بدون هیچ گونه رگولاتور)

دیدگاه

سلام
                              اون 8A چیه اصلا؟
                              سلام دوست عزیز
                              دلایلی که دوستان در پستهای قبلی آورده اند همه درست است...
                              1- دفع خوب حرارت که راندمان کاری TEC را بالا میبرد...
                              2- کیفیت خوب TEC که اگر بخواهید اصل آن را خرید کنید که چیزی حدود 100 تا 200 تومان قیمت خواهد داشت...
                              البته دوستمون فرمودند که المانهای بی کیفیت چینی... خوب این جمله را بر اساس تجربه خود از کالاهای چینی بیان کرده اند که برای کالا های چینی دیگر
                              کاملا جمله دوستمان صحیح است... اما در مورد TEC فرق دارد و تکنولوژی TEC مربوط به جنگ سرد و تحقیق بر روی آن در دست
                              بلوک شرق (خنک کننده بردهای موشکی) چین و شوروی بودو زمان زیادی را برای آن گذاشتند و میتوان گفت تکنولوژی
                              این محصول مخصوص چین و روسیه است و بهترین کیفیت های آن نیز برای این دو کشور میباشد....
                              3- استفاده از خمیر سیلیکونی مناسب و درست استفاده کردن از آن و میزان مناسب به کار بردن... که با آزمون و خطا به دست خواهد آمد...
                              4- منبع تغذیه مناسب و سیمو کابل مناسب که البته این موضوع زیاد هم مهم نیست و باید حد استاندارد رعایت شود...
                              5- اما موضوع اصلی که باید بدانید .... این المانها برای رسیدن به ماکزیمم توان تولید که بعد از رعایت نکات بالا .... باید به آن توجه کنید...
                              بالاترین راندمان را در ماکزیمم ولتاژ میتوان از این المانها دریافت کرد که بر اساس دیتا شیت بیشتر این المانها.... چیزی در حدود 15 تا 15.5 ولت میباشد....
                              پ.ن: به تاپیک زیر هم سر بزنید و سوال های خود را در آن مطرح کنید... بیشترین مطلب در مورد این المانها در این تاپیک است
                              و میتوان گفت کاملترین منبع المان سرد کننده در ایران است....و تمام فروم های دیگر هم به همین تاپیک لینک زده اند...

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-= کاربران عزیز توجه کنند که به دلیل هاست های کوتاه مدت , بیشتر تصاویر صفحات اول و دوم و سوم از بین رفته اما به احتمال زیاد در صفحات بعدی تصاویر تا سال آینده باقی خواهند ماند :wink:تصاویر بهتر در صفات 4 به بعد :wink:
                              آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                              مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                              _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X