اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال 4 میکروکنترلر به یکدیگر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال 4 میکروکنترلر به یکدیگر

سلام
    امکانش هست 4 میکرو mega8 رو به عنوان slave به یک mega32 به عنوان master متصل کرد.
    (تمامی SPI ها استفاده شدن و خالی نیستند).

راهنمایی میفرمایید.

پاسخ : اتصال 4 میکروکنترلر به یکدیگر

سلام
    بله امکانش هست، کلا spi برای اتصال چندین میکرو به هم کاملا جواب میده.
    اگر هم پین های مربوط به spi رو برای کار دیگه ای استفاده کردین، باز هم مشکلی نیست؛ به راحتی میتونید پروتکل spi رو خودتون روی پین های دیگه میکرو پیاده سازی کنین.
    یه گوگل کنید همه ابعاد قضیه مشخص میشه.
    موفق باشین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط milad0110 نمایش پست ها
      سلام
      بله امکانش هست، کلا spi برای اتصال چندین میکرو به هم کاملا جواب میده.
      اگر هم پین های مربوط به spi رو برای کار دیگه ای استفاده کردین، باز هم مشکلی نیست؛ به راحتی میتونید پروتکل spi رو خودتون روی پین های دیگه میکرو پیاده سازی کنین.
      یه گوگل کنید همه ابعاد قضیه مشخص میشه.
      موفق باشین

اگر امکانش هست بیشتر راهنمایی کنید.
      من مطلب خاصی پیدا کردم.
      شما تا حالا این کارو کردید.
      اگر فقط بحوایم میکرو master دیتا ارسال کنه چیزی دریافت نکنه بازم تنها راش همینه؟

دیدگاه

کلا توی پروتکل spi، یک خط data داریم (هم برای دریافت و هم برای ارسال) و یک خط clockداریم
        به تعداد slaveهایی که به master متصل میشن، پین chip select داریم.
        این لینک ویکیپدیارو نکاه بندازین، قشنگ توضیح داده. مخصوصا به تصاویرش نگاه کنید که کاملا مشخصه.
        اگر توی جزئیاتش سوالی براتون پیش اومد درخدمتم.
        موفق باشین

دیدگاه

سلام تو avr ما یک slave select بیشتر نداریم،بنابراین برای اتصال چند slave به یک master باید به صورت نرم افزاری اقدام کنیم
          کلیتش اینه که رو پایه دیتا اول آدرس slave مورد نظر توسط master نوشته میشه و تمام slave ها اون رو دریافت می کنند اما slave یی که اون آدرس با آدرسی که قبلاً توش نوشتیم یکی باشه دیتا های بعدی رو دریافت میکنند(بقیه هم دریافت میکنند اما اقدامی انجام نمی دهند)
          برای توضیحات دقیق و عملی مراجعه کنید به فیلم های آموزشی آقای کی نژاد قسمت های spi
          [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
          [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
          [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
          [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
          صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

از پاسختون ممنونم جهت لینک گذاشتن ولی من میخوام و عمل کار کنم
            میخوام 4 تا dac که با spi کار میکنند بعلاوه کیپد بعلاوه LCD و بازر و اینا داشته باشم ضمنا یه پتانسیومتر دیجیتال هم دارم که با spi کار میکنه.
            با وجود همه اینا پیشنهاد شما چیه؟
            بسیار ممنونم

دیدگاه

دوستان بعضی از توضیحات شون مربوط به i2c می شه نه spi یکم بیشتر دقت کنید لطفا مثلا
              کلا توی پروتکل spi، یک خط data داریم ! نداریم 2 تا داریم mosi و miso
              و یا
              کلیتش اینه که رو پایه دیتا اول آدرس slave مورد نظر توسط master نوشته میشه و تمام slave ها اون رو دریافت می کنند اما slave یی که اون آدرس با آدرسی که قبلاً توش نوشتیم یکی باشه دیتا های بعدی رو دریافت میکنند(بقیه هم دریافت میکنند اما اقدامی انجام نمی دهند) => در spi ما ادرس نداریم با slave ها و دیتا که قراره از مستر ارسال باشه اگه چیپ سلکت هر کی فعال باشه می گیره و هر کی نباشه نمی گیره همین و بس در ضمن مثل i2c که باس هست و همه ارتباط 2 طرفه دارن فقط یک اسلیو می تونه اطلاعات برای مستر بفرسته

من پیاده سازی نرم افزاری بدون استفاده از spi پیشفرض رو انجام دادم کار بسیار ساده ای هست اما با توجه به اینکه شما از 4 تا dac نیاز نیست چیزی دریافت کنید همون spi پیش فرض رو استفاده کنید و chip select رو به هیچ کدوم وصل نکنید ...
              التماس دعا

دیدگاه

سلام مجدد
                اتفاقاً من منظورم همین ارتباط spiبود
                باز هم تاکید میکنم فیلم آموزشی آقای کی نژاد مبحث spi رو ببینید کامل توضیح داده و متوجه خواهید شد
                البته اینکار برای slave های میکروکنترلری می باشد،نه ای سی های معمولی که قابل برنامه نویسی نیستند
                جدیدترین ویرایش توسط سید رضا باباتبار; ۲۰:۳۸ ۱۳۹۵/۰۴/۰۳.
                [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra نمایش پست ها
                  من پیاده سازی نرم افزاری بدون استفاده از spi پیشفرض رو انجام دادم کار بسیار ساده ای هست اما با توجه به اینکه شما از 4 تا dac نیاز نیست چیزی دریافت کنید همون spi پیش فرض رو استفاده کنید و chip select رو به هیچ کدوم وصل نکنید ...
                  ممنون از توضیحاتتون. بله از اول هم متوجه شدم باید با cs کنترل کنم.
                  ولی به علت این که من میخوام جدا dac ها رو کنترل کنم مجبورم که برای هر کدوم cs جداگانه تعریف کنم.

حالا سوالم اینه که پایه های mega32 جواب میده که من 4 تا دک و 1 کیپد و 1 بازر و 1 lcd و اینارو ازش بگیرم.
                  ممنون از همه دوستان

دیدگاه

این که می فرمایید قابل محاسبه است اما با توجه به 4 تا پورت اگه یک پورت lcd و یک پورت keypad و یک پورت رو برای spi در نظر بگیریم هنوز تعدادی i/o باقی می ماند پس به نظر مشکلی نداشته باشید
                    التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra نمایش پست ها
                      این که می فرمایید قابل محاسبه است اما با توجه به 4 تا پورت اگه یک پورت lcd و یک پورت keypad و یک پورت رو برای spi در نظر بگیریم هنوز تعدادی i/o باقی می ماند پس به نظر مشکلی نداشته باشید
                      خیلی ممنون از پاسخگوئی بسیار خوبتان

دیدگاه

شما می تونید به راحتی ازخاصیت MPCM میکرو در پوزارت برای اینکار استفاده کنید
                        براي جوينده ي علم محدوديتي نيست. "ولو بالسين"

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X